27 Ekim 2014, Pazartesi
Lale KAPLAN
Lale KAPLAN lalekaplan@airporthaber.com

BEN DE SİZLERLEYİM. HERKESE MERHABA

Bu hafta ilk köşe yazım olduğu için yazıma salt  Hukuk konularına yer vererek başlamak istemedim.

Yıllardır okuru olduğum Airport Haber'de, bu köşeden hava hukukunu merak eden dostlara bilgi vermenin yanı sıra güncel Hukuk gelişmelerinden de ilgilenenleri haberdar etmeye çalışacağım.

Üniversitede Hukuk Eğitimimi mezunu olduğum 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinde almakla birlikte Hava Hukuku Eğitimini çalışma hayatımın büyük bölümünü geçirdiğim Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı’nda aldım desem yanlış olmaz.

1988 senesinde başladığım ve 2009 senesinde emekli olduğum Türk Hava Yollarında gerek Hukuk Müşavirliğinde, gerek Yurtdışı deneyimimde ve gerekse son görevim olan Uluslararası İlişkiler ve İttifaklar Başkanı olarak görev yaptığım her noktada havacılık ve hava hukukunda, emeklilik sonrası Hukuk Müşavirliğini yürüttüğüm havacılığın yer faaliyetlerini  ve farklı boyutlarını içinde barındıran   Sabiha Gökçen Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş’ de de havacılığın benim betimlememle karacılığında (!) deneyim elde ettim desem yanlış olmaz.

Havacılığa başladığım tarihlerde bir büyüğüm bana havacılıkta tecrübe ve deneyimin insanı en çok eğiten şey  olduğunu söylemişti. Bazı kavramlar kitaplardan , kanunlardan edinilse bile bence yaşarken edindiğim bilgi ve deneyimi hiç bir okulda elde etme imkanım olmazdı.

Havacılık ve Hukuk her ikisi de günlük hayata uyum göstermediği, dinamik olmadığı takdirde çağın gerisinde kalacak iki kavramdır. Bu nedenle hava hukuku da yeniliklere bağlı olarak onlarla  paralel   gelişim göstermek zorundadır.

Haftalık yazılarımda bazen hava hukukunun temel prensipleri ve yasalarından, bazen yaşadığımız olaylar neticesi elde ettiğimiz hukuki neticelerden  ve genel olarak da hepimizin günlük hayatında aklına takılan sorulardan bahsetmeye çalışacağım.

Önümüzdeki hafta hukukun daha fazla olduğu bir yazıda görüşmek üzere...

BEN DE SİZLERLEYİM. HERKESE MERHABA

Facebook Yorum

Yorumlar

İlk soru ~ 4 yıl önce
Lale hanıma öncelikle bu yeni işinde başarılar diliyorum. Sonra da ilk soruyu soran olmak isterim. Kaybolan bagajlar, biniş kartını almış olan yolcunun ya da teslim etmiş olduğu bagajının uçağa alınmaması konusunda mağdur olan yolcunun hakları nelerdir. Bu kapsamda hukuksal düzenlemelerde neden mağdur olan kişi yerine şirketler korunmaktadır. Hukuk güçlü olanı korumak ve mağdur olanın sesini kesmek için uydurulmuş ve anlatılagelmiş bir masal mıdır? Teşekkürler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
habomcu ~ 4 yıl önce
merhaba...hoş geldiniz..umarım güzel yazılarınızı okuruz.habom aş.ailesine yapılan haksızlıklara hukuk yoluyla karşı koymanın yollarını bize yazarsınız umarım..şimdiden başarılar dilerim..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Hoş geldiniz. Havaiş kanun tasarımız yıllardır sümenaltı biliyorsunuz. Çalışmalar ne zaman başladı ve kaç yıldır sürüncemede.sisteme hizmet etmek gerekirse önce normal işçi statüsüne girelim.sonraözel statü isteyelim.yok eğer biz özeliz bize özel kanun gerek söylemine girersek bir 20 yıl daha bekleriz.önce bizi işçi statüsüne alın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Hayırlı olsun... Yazılarınızı merakla bekleyeceğim..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Oncelikle hayirli ugurlu olsun havacilik hukukundan cok sivil hava ulastirma isletmeciligi bolumu ogrencilerinin adaletli bir sekilde neden is bulamiyor bende bir sivil hava ulastirma isletmeciligi bolumu mezunu ogrencisi olarak tan hukuksuz bir secimde bulunup atiyolar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayşegül Öztopuz ~ 4 yıl önce
Sevgili Lale Hanım.Hoşgeldiniz. Hayırlı uğurlu Olmasını diliyorum. Herzaman düşünmüşümdür , havacılık hukukunun çok önemli OLDUĞUNU,elbetteki bir hukuk lisanı ile değil ama yolcu hizmetleri eğitiminin içeriğine alınması gerektiğini.trafik Hakları'nın,konvansiyonların önemini.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Lale Hanım, Hoşgeldiniz. Sizi yakından tanımış biri olarak akademik yazılarınızı merakla bekliyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neşe-li ~ 4 yıl önce
Lale ablacım... Deneyimli bilgilerini bizimle paylaşacağın için şimdiden teşekkürlerrrrrrrrrrrr..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Hayirli ugurlu olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000