04 Temmuz 2016, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com

Bayram yaşayabilen olacak mı?

Ne sektör sorunu ne atamalar ne Rusya ile yeniden aynı rotaya girişimiz ne de İsrail ile yaptığımız anlaşma. Hiç biri umurumda değil ve hiç biri Atatürk Havalimanı’nda kaybettiğimiz her bir canın bir zerresi dahi etmez gönlümde. Ve bayram mı yaşıyorum zehir mi içiyorum belli değil. Hissiyatımı kaybetmiş haldeyim.

“Ramazan Bayramımız kutlu olsun” diyerek başlamak isterdim yazıma. Kimimiz anamızın dizinin dibinde kimimiz eşinin yanında kimimiz ise sevdikleri ile beraber olacak bu bayramda.

Ama gel gör ki geçen hafta Atatürk Havalimanı’na gerçekleştirilen terör saldırısı sonrasında aramızdan ayrılan havacı arkadaşlarımız ve vatandaşlarımızın evinde hep hüzün olacak. Hemen ekleyeyim terör örgütü ile mücadele ederken şehit düşen canlarımız da bu bağlamda kılcal damarlarımızda hissettiğimiz ve hiçbir vakit unutmayacağımız acılarımız arasındadır.

Müslümanlık anlayışımın hiçbir kelamına sığmayan terör olayları maalesef 26 yıldır görev yaptığım ve her günü ayrı bir anı ile süslü Atatürk Havalimanı geçmişim maalesef geçen hafta kapkara bir film şeridi oldu gözümde.

İftarımızı açıp o günün huzurunu yaşamak istediğimiz o anda gelen saldırı, kıyamet koparcasına yaşattı bize kaosu.

Saldırı haberini alır almaz havalimanına yola koyuldum. Ama ulaşmak ne mümkün. Arkadaşımız Emir Ferdi Balkı iki dakika önce geçtiği ve belki de saldırından kıl payı kurtulduğu havalimanına çok yakın idi. Hemen olay yerine dönerek, ilk izlenimlerini aktarırken “Çok sayıda yerde kanlar içinde yatan vatandaş gördüm. Ölü sayısı çok” derken içimizden “gördükleri rüya olsun” diye geçiriyorduk ki yanımızdan ambülanslar ardı ardına geçmeye başladı.

Detaylar ortaya çıktıkça, yüreğimizdeki kanamanın şiddetinin artmaya başladığı yaramızın da büyüdüğünü hissetmeye başladık.

Başlangıçta 6-7-8-9 şeklinde verilen ölü sayısının artmaması için dua ederken; 20-25-28 derken 36 ya ve daha sonra da 45’e yükselmesi, terör canilerinin gözü dönmüşlüğünün bilançosu olarak ödemeye mahkum olduğumuz hesap olarak önümüze konmuş oldu.

Bu saldırıyı sadece terör saldırısı olarak göremiyorum. Derin mevzuların hesaplanmış kurgusu olarak görüyorum ve maalesef ben bunu adlandıramıyorum.

Ben maalesef gerçekleri yazan kötü adamım ve o kötülüklerime devam etmek istiyorum.

Başbakan Binali Yıldırım, olması gerektiği gibi makamından gelişmeleri an ve an takip ederken, kriz masası kurup gelişmeleri değerlendirirken, telefonu kaldırıp doğrudan Atatürk Havalimanı Nöbetçi Meydan Müdürünü arayıp sıcağı sıcağına bilgileri alıp tedbirleri düşünüyor ise bu gerçeği yazmak bizim görevimiz olmalı.

Ve maalesef birileri can derdinde iken bir başkası kriz masasında olması gerekirken sadece haber olmak ve sadece popülizm yapma uğruna sallana sallana Atatürk Havalimanı’na gelerek iş yapıyor gibi görünmesini hazmedemiyorum. Kimden bahsediyorum? Tabi ki Temel Kotil’den. Sormak istiyorum o kaousun içinde hangi işin üstesinden geldiniz Temel Bey? Delil toplama işine mi eşlik ettiniz, bir yaralının yarasını mı sardınız, yoksa personelin başında durup onları sakinleştirdiniz mi?

Vallahi, tallahi beklemediğim hesaplar içindesiniz. Allah yolunuzu açık etsin ne diyeyim.

Ve gelelim kaybettiğimiz havalimanı çalışanlarına. Onların her biri bizim evladımız bizim şehidimizdir. Saldırının yapılmasının ardından ortaya çıkan kara tablo üzerine sosyal medya hesabımdan havacıların anısına 3 gün yas ilan edilmesi gerektiğini belirten bir paylaşım yapmıştım. Üç gün olmadı ama bir gün bile havacılarımızın ruhunu rahatlatmıştır diye düşünüyorum.

Ve ikinci önerim. Tarih boyunca bunu unutmayacağız. Saldırı gününü havacılar adına özel bir gün ilan edelim ve teröristin kendi patlattığı yere de havacılarımızın anısını yaşatmak üzerinde şehitlerimizin isimlerinin ve belki de resimlerinin olduğu bir anıt yapalım.

Olabilirliği var mıdır bilemem ama ben aklımdan geçeni yazdım. Yapmak yapmamak yöneticilerimizin elinde.

Hayırlı bayramlar demek isterdim ama Allah bir daha böyle üzüntülü bayram yaşatmasın demek daha mantıklıdır.

Saygılarımla…

Bayram yaşayabilen olacak mı?

Facebook Yorum

Yorumlar

Zakir DURMUS ~ 2 yıl önce
Ali bey bu guzel dusuncenize yurekten katiliyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ali bey! ~ 2 yıl önce
Objektif ol bu yorumu yayınla! Öncelikle ölenlere rahmet,yaralılara acil şifalar diliyorum. Devamlı şakşakladığın, kuruluşundan beri içlerindeyim dediğin iktidarın eski başbakanı lanet saldırıyı yapan işid için geçen sene 'bir avuç öfkeli genç' demişti hatırlatırım !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hadi ya... ~ 2 yıl önce
Temel Kotil seyircilere oynuyor diyelim. Teroristlere destek olan, göz yuman, talimatnameyle izin veren kişileri de yazın da samimiyetinize inanalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Memur ~ 2 yıl önce
Temel bey o gün sabaha kadar THY Kriz toplantısında idi , böyle üzücü bir olayı Temel Kotile saldırmak için kullanmanızı şiddetli kınıyoruz ...Şirket içerisinde hiç bir şeyden haberiniz yok tüm olaylara yorumunuzu katıp sallıyorsunuz.İnanin THY camiası olarak çok merak ediyoruz Temel bey ile ne alıp veremediğiniz olduğunu.Tribüne oynayan üst düzey yöneticilerimizi Sn.Cumhurbaşkanımız AHL'nını ziyaret eder iken gayet net gördük...ALLAH daha büyük acılar yaşatmasın , sizin gibi taraflı haber yapanlarıda islah etsin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airmail34 ~ 2 yıl önce
Küçücük şirketlere kriz masası proaktif önlem güvenlik riski diyen SHGM denetçileri ve onların GM ü ne yapıyordu ? Hani kriz masası? Uçak içi SHGM ye ait dışı DHMI ye mi? Peki terminal önü kime ait? Bu bürokrasi ile beton bariyer koyup terminal önüne özel tim koysanız da geçici önlem olur. Benim filrim havalimanları özel bir merkezden güvenlik yönetimine muhtaç. Yani süreç sistemi mantığı ile bir organizasyon, bana da bir köşe berirseniz bir gün anlatırım kafamdaki projeleri

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Veli ~ 2 yıl önce
Öncelikle şehitlerimize birkez daha Allah'tan rahmet diliyorum,Mevlam tekrarını göstermesin. Temel bey olay yerine gelerek personeline destek olmuştur.Kendisiyle olan problemlerini bi kenara bırakmanı tavsiye ediyorum.zira okurların olarak herzaman temel beyi şikayet etmenden sıkıldık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tayyareci ~ 2 yıl önce
sayın CEO Temel Kotil ile alıp veremediğiniz ne var anlamıyorum ama kendisine haksızlık ediyorsunuz. Yıllardır başarısı ortada olan bu yöneticimize soyut bahanelerle uzun zamandan beridir ağır eleştiriler yöneltmenizi anlayabilmemiz için niyet okumak yerine reel veriler kullansanız keşke.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000