04 Aralık 2011, Pazar
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • Havayolu şirketleri hemen süresini geçirmeden iptal davası açsınlar. SSHGM her zaman olduğu gibi yine hukuku çiğniyor.
  • Havayolu şirketleri hemen süresini geçirmeden iptal davası açsınlar. SSHGM her zaman olduğu gibi yine hukuku çiğniyor.
  • havayolu yolcusu artıyor. Aslında yolcudan çok, uçuş sıklığı artıyor... Yoksa benim gariban işçim, köylüm, manavım, temizlikçim uçmuyor. Ali Sabancı ya da Temel Kotil sorsun çaycısına ya da odacısına "en son ne zaman uçtun." O yüzden kardeş! Yapılacak şey basit. Tüm havayolları birlik olup, fiyatları bir kademe yükseltecekler. Bu iş benzin işi gibi. Yolcu eğer şikayet ederse, hepsi toplanacak, Başbakan nasıl halka şikayet ediyor, havayolu şirketleri de yakıtı, vergileri vs halka şikayet edecek. Nasıl Cep Telefonunda, Benzinde yüksek fiyatın nedenini herkes biliyorsa, Havayolu sektöründeki bu dengesizliği de herkes bilmeli. Günümüz dünyasında Halkı ve Sosyal Medyayı arkasına alamayanın işi yaş kardeş...
  • Sayın Kıdık yazınız da bazı hatalar var ne yazık ki. Öncelikle kötü hava şartları DHMİ hatası gibi anlaşılıyor. Ayrıca bilet fiyatı ile ceza tutarı arasında bağlantı olmak zorunda değil. Bu durum havayolu şirketinin yolcusuna "al 50-TL'ni seni uçurmuyorum" demesi mantığına uyabilir ancak. Yani bilet 1-TL bile olsa cezanın 100-TL olması gayet mantıklı ve doğaldır. Ayrıca DHMİ sanki haksız olarak slot uyguluyor gibi bir sonuç çıkıyor yazınızda. Tabiki slot olacak ve DHMİ uymayana ceza uygulayacak. Yoksa o kadar trafik nasıl yönetilir? Slot olmasa her uçak belli saatlere yığılır. Herkes slotuna uymak zorunda. Bir kaçı uymayınca ilerleyen saatlerde gecikmeler katlanarak artıyor.

BATIRACAK CEZAİ HÜKÜMLER…

Boşuna söylememişler “Havacılıkta milyoner olmak istiyorsan milyarder girmek zorundasın” diye. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı son yolcu hakları yönetmeliği değişikliğinden malumatınız olmuştur. Çok ama çok zor hale geliyor havayolu işletmeciliği. DHMİ’den, SHGM’den, yakıttan, slottan düşen her taş havayolu şirketlerinin başına düşüyor.

Minumum 100 Avro maksimum 600 Avro… Bu rakamlar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından havayolu firmalarının yolcuları zamanında uçacakları yere ulaştıramaması halinde uygulanması için yayınlanan yönetmelikte belirtiliyor. 
 
Yolcu hakları açısından bakarsanız keyfi davranışlarda doğru bir karar. Uluslararası taşımacılıkta da buna benzer cezai müeyyideler mevcut. Hatta yolcuyu küstürmemek için tatil hediye eden şirketler bile var.
 
Türkiye şartlarında cezalar ne kadar caydırıcı olabilir? Bunu hep beraber yaşayıp ve göreceğiz. 
 
Aslın bu yazının dayanağı hava şartlarından kaynaklanan rötarlardan kaynaklanan durumların sorgulanması olacak.
 
Cezai müeyyideler baktım sadece olağanüstü durumlardan bahsedilmiş. Ama bu olağanüstü durumlara açıklık getirilmemiş.
 
Deprem, sel, hava durumu bunların hangisi olağanüstü durumdur. 
 
Hadi bunlardan deprem ve sel felaketini olağanüstü durum olarak adlandıralım.  Peki, kar yağışı, sis, fırtına bunları nasıl ayırt edeceğiz. 
 
Atatürk Havalimanı’nı ele alalım. 
 
Geçen haftadan bir anımsatma ile örnekleyelim.  Atatürk Havalimanı’nda rüzgar yön değiştirdiği anda iniş kalkışlar resmen felç oluyor.  Pist değiştirme sırasında saatlerce rötar yaşanıyor. Bu rötarlar sırasında uçakların yaktığı yakıttan tutun da  yolcuların vakit kaybına kadar bir dolu sorun yaşanıyor.
 
Havayolu şirketleri, yakıt zamlanır cezalanır. Çünkü biletleri satmıştır bu biletlere ek para talep edemez. Slotlar kaçırılır DHMİ tokmağı tepelerine iner, en küçük bir hatada SHGM cezaları çarşaf çarşaf faturalandırılır. 
 
Benim anlamadığım yukarıda da bahsettiğim gibi DHMİ’den kaynaklanan rötarlarda neden DHMİ sorumluluk almaz buna aklım ermiyor. DHMİ “yemek yerken biriz hesap öderken siz ödeyin” mantığı güdüyor.
 
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yolcuları düşünerek yeniden düzenlediği cezai müeyyideler yolcular açısından değerlendirdiğinde güzel ama havayolu şirketleri açısından oldukça kötü. 
 
59 TL’ye bilet satıldığını düşünürseniz, 59 TL’lik bilete 100 Avro ceza biraz insafsızca görünüyor. SHGM’nin olağanüstü dediği duruma açıklık getirmesi gerekecektir. Ayrıca havayolu şirketlerinin DHMİ kaynaklı rötarları ve bu rötarlardan dolayı zararlarını karşılayacak bir formül bulunmalı.
 
DHMİ kaynaklı yakıt sarfiyatı, ekip sarfiyatı, karşı slot kaçırma, ikram harcamaları ve bir dolu kalemde zararı oluyor. İşte bu zararı telafi edici çözüm yolları bulunmalı diye düşünüyorum.
 
Belki ütopik gelecek ama Atatürk Havalimanı’nı uçuracak asıl proje sumen altında duruyor. DHMİ her milyarlarca dolar para kazanıyor. İşte o paraların bir kısmı Atatürk Havalimanı’na harcandığı taktirde çözüm çok basit. Kaldırın THY binasını, CNR’ı, Dünya Ticaret Merkezi’ni yapın oraya gerçek anlamda paralel pisti. Bakın görün rötar oluyor mu, sıkışıklık oluyor mu?
 
O zaman belki de uzun süre gündemde kalacak olan hatta benim olasılığını çok uzak gördüğüm üçüncü havalimanına da ihtiyaç olmayacağını göreceksiniz.
 
Havayolu şirketlerini yaşatmak ve en az maliyetle  uçmalarını sağlamak biraz da devletin elinde. Her ne kadar ucuz maliyet üretmek şirket yönetimlerinin maharetlerine bağlı olsa bile devleti kolaylaştırıcı hükümleri her zaman saklıdır.
 
Bu düşüncelerle herkese hayırlı haftalar diliyorum.
BATIRACAK CEZAİ HÜKÜMLER…

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Misafir ~ 7 yıl önce
Havayolu şirketleri hemen süresini geçirmeden iptal davası açsınlar. SSHGM her zaman olduğu gibi yine hukuku çiğniyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Havayolu şirketleri hemen süresini geçirmeden iptal davası açsınlar. SSHGM her zaman olduğu gibi yine hukuku çiğniyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
havayolu yolcusu artıyor. Aslında yolcudan çok, uçuş sıklığı artıyor... Yoksa benim gariban işçim, köylüm, manavım, temizlikçim uçmuyor. Ali Sabancı ya da Temel Kotil sorsun çaycısına ya da odacısına "en son ne zaman uçtun." O yüzden kardeş! Yapılacak şey basit. Tüm havayolları birlik olup, fiyatları bir kademe yükseltecekler. Bu iş benzin işi gibi. Yolcu eğer şikayet ederse, hepsi toplanacak, Başbakan nasıl halka şikayet ediyor, havayolu şirketleri de yakıtı, vergileri vs halka şikayet edecek. Nasıl Cep Telefonunda, Benzinde yüksek fiyatın nedenini herkes biliyorsa, Havayolu sektöründeki bu dengesizliği de herkes bilmeli. Günümüz dünyasında Halkı ve Sosyal Medyayı arkasına alamayanın işi yaş kardeş...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Sayın Kıdık yazınız da bazı hatalar var ne yazık ki. Öncelikle kötü hava şartları DHMİ hatası gibi anlaşılıyor. Ayrıca bilet fiyatı ile ceza tutarı arasında bağlantı olmak zorunda değil. Bu durum havayolu şirketinin yolcusuna "al 50-TL'ni seni uçurmuyorum" demesi mantığına uyabilir ancak. Yani bilet 1-TL bile olsa cezanın 100-TL olması gayet mantıklı ve doğaldır. Ayrıca DHMİ sanki haksız olarak slot uyguluyor gibi bir sonuç çıkıyor yazınızda. Tabiki slot olacak ve DHMİ uymayana ceza uygulayacak. Yoksa o kadar trafik nasıl yönetilir? Slot olmasa her uçak belli saatlere yığılır. Herkes slotuna uymak zorunda. Bir kaçı uymayınca ilerleyen saatlerde gecikmeler katlanarak artıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000