17 Ocak 2011, Pazartesi
Tevfik UYAR
Tevfik UYAR tevfikuyar@airporthaber.com

BATI APRONUNDA OTOPARK SORUNU

Devlet kurumlarının hızlı karar alıp uygulamaları genelde vatandaşlarda “çile”ye sebep olmuştur. DHMİ’nin İlk Müdahele Yangın Birimi inşaatı da bu çile jeneratörlerinden birisi oldu. Genel Havacılık Terminali’nin huzurlu otopark havası bozuldu.

Bildiğiniz üzere bir süre önce genel havacılık terminalinin sağında kalan otoparkın İlk Müdahele Yangın Birimi oluşturmak amacı ile bir anda kapatılması ile batı apronu çalışanları ciddi bir otopark sıkıntısı çekmeye başlamıştı.

Herhangi bir görüş alışverişi yapılmadan ve öncesinde de hiçbir önlem alınmadan başlayan inşaat; basit bir park alanı ihlalinden çıktı artık. Sorun sürekli olarak sorun doğuruyor.

En son kulağımıza gelen bilgiler yeni otopark diye yapılan alanın İlk Müdahele Yangın Birimi araçlarına ait olduğu yönünde. Yani eskiden açık bir alan bulunmayan ve şu an toprağın kazınması yoluyla açılmış olan bölgede inşa edilen müstakbel otopark alanı, zaten sadece yangın araçlarına ait olacakmış. Bu da yeni durumun kalıcı olacağı anlamına geliyor. Oysa çalışanlar arasında yayılan söylenti buranın çalışanlara ait alandan kesilen otopark bölgesini ikame etmek amaçlı yapıldığı idi...

Konuyu basit bir otopark meselesi olarak görmemek gerekiyor. Zira benim şu an aklıma gelen aşağıdaki hususlar her gün yaşanıyor ve bu durumda da yaşanmaya devam edecek:

Park alanı yetersizliği ve sıkışmalar: Sürekli olarak işe gidip gelen kimseler bu duruma alışsa da geçici olarak terminale gelen araçların dalgınlık ya da dikkatsizlik sebebiyle bir diğer aracın çıkışına engel olacak şekilde parketmesi gün aşırı tartışma ve kavgalara sebep oluyor.

Kaza riski: Yeteri kadar park alanı varken yol kenarına araç parkedilmiyordu ancak bir süredir park alanı bulunamadığından batı apronundan yukarı çıkan yol boyunca sağlı sollu araçlar bulunuyor. Bu sağlı sollu araçlar normalde iki şeritli olan yolu daraltıyor. Yolun daralması genel havacılık terminaline inen yokuş boyunca bir sorun yaratmasa da yokuşun sonunda terminale dönen yol ciddi bir kaza riski oluşturuyor: Çünkü orada uyarıcı bir levha yok ve tam o dönüşte araçlar burun buruna geliyor. Batı apronu çalışanları olarak bizler bu durumu bildiğimiz için çıkışlarımızı ve inişlerimizi dikkatli yapmaya başladık ancak inen ya da çıkanın geçici bir ziyaretçi olması halinde kaza olması işten bile değil.

Diğer riskler: Geçtiğimiz günlerde apron parmaklıklarının yıkılması gibi normalde arabaları tehdit etmeyen unsurlar yol kenarındaki araçları tehdit eder hale geldi. Olasılıklar çok düşük de olsa arabalarında yakıt depoları olduğu ve apronun hemen kenarında yer alan bu araçların kendilerinin risk altında olmasının yanısıra, oluşabilecek potansiyel bir tehlikenin etkilerini arttıracağı da hesaba katılmalıdır.

Bu araçlar için yeni bir otopark alanı yapılmasını beklemiyoruz; zira öyle bir düşünce zaten yok. Ancak yukarıda bahsettiğim o dönüşte hem gelen hem de giden için mutlaka uyarıcı levhalar bulunmalı.

Bir kaza-bela olursa bunun vebali bu konuyu dikkate almayan yöneticilerin olacaktır. Haklı çıkmak ve “ben yazmıştım” demek istemiyorum.

Herkese iyi haftalar.

BATI APRONUNDA OTOPARK SORUNU

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 8 yıl önce
Ağzı olan herkes bır yazı yazıyor bır seyler soyleyıp ıstedıgı kısıyı karalama kampanyası yapıyor su ankı Atatürk Havalimanı Yangın İstasyonu Kriterleri karşılayamaz hale geliyor o nedenle önlem alınarak yeni yangın istasyonu inşaa ediliyor Kriterlere göre yangın söndürme araçları Havaalanının herhangi bir bölgesine 3 dakikada ulaşmalıdır denilmekte. Bu sebeple batı apronda bir uçak yangını olsa Mevcut istasyondan araçların gelmesi kaç dakika süre alacak b bunun hesaabını yaptınız mı başka bır haberde atatürk havalımanında saatte 60 ucak ınecek yazılılmıstır Bu ucak trafıgınde bu personel aracları nasıl getırecek oraya sonra beledıye ıtfaoyesı gıbı saatlerce gelemıyor dıye ITFAIYECI dovemeye cıkarsınız artık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
İşin başında ses çıkarmazsanız, düğme ilikleyip, kızdırmayayım derseniz, bir yer de ben kapayım ne olursa olsun bana ne derseniz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Önce park yerinin itfaiyeye tahsisi yapıldı. Araç sahipleri ciddi anlamda park sorunuyla boğuşuyor. Daha sonra 2011 yılı terminal kullanım ücretleri politikasında hatırı sayılır bir artışa neden olan değişiklik yapıldı.. Genel Havacılık Terminalini yoğunlukla kimler kullanıyor? sorusunu sormak gerekiyor; belki de sorunun esas kaynağı bu zira. Artan alan trafiğinde küçük işletmelerin istenmediği ve bilinçli bir caydırma/yıldırma politikası mı bu? Bekleyip göreceğiz. Yine önemli bir konuya değinmişsiniz Tevfik Bey, teşekkürler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Genel havacılık termınalınde Vıp hızmet verılıyor.Ust duzey kısılerın ve dunyaca onemlı kısılerın gırıs cıkıs yaptıgı Guzelım ıstanbulun en onemlı termınalı olan bu yerde arabaların yol kenarına park etmesı ınanılmaz bırsey.Plansızlık dusuncesızlık.Anı dusuncelerle bu ıs olmaz.Bırı bırsey soyluyor hemen yapılıyor.Itfaıye ıcın cok daha guzel yerler planlanabılır.Koskoca arazıde orasınımı dusunmusler.yazık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Hadi burada çalışan insanları boş verin saygı değer DHMİ Yetkilileri;iş para almakla bitmiyor Türkiyenin en karlı kuruluşlarından,birisi diye havanızdan geçilmiyor buyurun burdan yakın gün oluyor onlarca yabancı yolcu bu çamur deryasından çıkarak gidiyor acaba nasıl bir intiba bırakıyoruz diye düşündünüzmü umarım yetkililer biraz olsun düşünür sizleri biraz ilgiye davet ediyorum.Saygılar hepinize

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Ne güzel yazmışsınız.Güzelim terminale bu azgelişmişlik yakışmıyor.Ayrıca inşaat çamuru da cabası.İlaveten park etmiş iş makinaları bonus olarak karşımıza çıkıyor.TAV buna karşılık yolcu geçiş üçretlerine zam yaptı sanırım buda katmerlisi.Bunun bize hatırlatması ''al uçağını da git buradan'' olmalı.CULA

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000