18 Haziran 2013, Salı
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

BALON PATLADI!

Türkiye’de balonculuk denilince ilk akla gelen yerdir Kapadokya... İklim ve doğa koşulları açısından Türkiye’de balon uçuşlarına en uygun yer olması münasebetiyle  ünü haklı olarak sınırları aşan Kapadokya’ya, bir Japon turistin verdiği değeri maalesef yıllardır biz veremedik.

Binlerce kilometre öteden gelip Kapadokya’da bir saatlik uçuşu tatil planlarına dahil eden Japon turistin aksine Türk insanı için tatil demek ‘deniz, kum, güneş’ demek oldu. İşte bu yüzden Kapadokya’yı tatil programlarımıza hiç dahil etmedik. Bir kaç yıl önce uğrayıp hayran kaldığım Kapadokya’da balonla uçma hayalimi henüz gerçekleştirememiş olsam da oradaki balon sahibi dostlarımızın ısrarına daha fazla dayanabileceğimi sanmıyorum ve ilk fırsatta balon tecrübesi yaşamak için Kapadokya’nın yolunu tutacağımı düşünüyorum.

Kapadokya’ya  hakkettiği önemi veremediğimiz aşikar. Asmalı Konak dizisi ile gelen şöhreti de günümüz şöhretleri gibi kısa ömürlü oldu Kapadokya’nın... Ancak turistler bizlerin aksine Kapadokya’yı çok sevdi, onların artan ilgisi bu bölgedeki balon sektörünü de adeta uçurdu. Bir kaç yıl öncesine kadar bir elin parmaklarını geçmeyen balon firması sayısı 21’e,  balon sayısı ise 181’e ulaştı. Ancak, geçmişte bazı SHGM idarecileri ile o bölgedeki balon firmaları sahipleri arasındaki çarpık ilişkilerin de etkisiyle bu büyüme, hızlı ve kontrolsüz olarak gerçekleşti.  Tıpkı sivil havayolu sektöründe olduğu gibi balon sektöründe de alt yapı sorunları ve yetişmiş iş gücü sıkıntıları baş gösterdi. Yurtdışından ithal edilen ikinci el balonlar piyasaya sürüldü, lise diploması dahi olmayan pilotlar sahte lisanslarla yıllarca pilotluk yaptı.

Ve 25 Mayıs 2013  günü bütün bu plansızlık ve ihmaller tokat gibi yüzümüze vurdu. Aynı anda havalanan onlarca balondan ikisi çarpıştı, düşen balonda bulunan 3 turist yaşamını yitirdi.

Sanki herkes bu musibeti bekliyor gibi bir anda ‘orada balon uçuşları’ yapıldığını hatırladı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, milyonlarca dolarlık uçak siparişlerinin, milyarlarca dolarlık havaalanı ihalelerinin dışında balonculuk sektörünün de kendi uhdelerinde olduğunu acı bir tecrübeyle hatırladı. Yıllardır ihmal ettiği, bugüne kadar hiçbir yasal düzenleme yapmadığı, hatta tek bir  talimat bile yayınlama gereği hissetmediği, ancak yaşanan bu olaydan sonra  kara düzen işleyen balonculuk sektörü için 25 gün gibi kısa bir sürede aceleyle yeni bir talimat hazırladı.

Havayolları kadar karmaşık olmayan, sadece bir kaç düzenlemeyle  kontrolü sağlanabilecek bir sektörde bir türlü bu kuralların konmamış  olması,  giden üç canın vicdani yükümlülüğü ile olsa gerek çabucak yürürlüğe kondu.

Buna göre;

 • Sabah uçuşlarında en fazla 100, akşam uçuşlarında en fazla 50 balon aynı anda havalanabilecek. (Eskiden kural olmadığı için böyle bir kısıtlama da  yoktu)
   
 • Aynı işletmeye ait ilk balonun kalkışından en az 1,5 saat sonra kule ile  irtibat kurularak izin alınması, pilot ve balonun değişmesi kaydı ile diğer bir balonun kalkışına izin verilecektir.(Eskiden aynı pilot peş peşe uçuşlar yapabiliyordu)
   
 • Balon uçuşları sırasında hava bandı aracılığıyla gerçekleştirilen telsiz konuşmalarının kayıt altına alınması sağlanacak (Bu da ilk kez uygulanacak)
   
 • Bölge coğrafi yapısından dolayı 450 bin cuft ve üzerindeki balonlar bu talimatın yayım tarihinden itibaren filoya dâhil edilmeyecek (Böyle bir sınırlama da yoktu)
   
 • Yabancı pilotlara belirli seviyede Türkçe, Türk pilotlara yabancı bilme koşulu getirildi (Pilotlar sahte lise diploması ile pilotluk yapıyordu)

İşte bu kadar basit...

SHGM’nin talimat dışında da aldığı önemli kararlar var. Mesela Kapadokya’da temsilcilik açılması bunların en önemlisi. Toplam 1000 civarında hava aracı bulunduğuna göre SHGM kontrolündeki her 5 hava aracından birinin Kapadokya’da olduğu ortaya çıkıyor ki, bu da SHGM’nin bu alanda görevinin oldukça büyük olduğunu gösteriyor. Bu yüzden Kapadokya’da temsilcilik açılması yine geç alınmış ancak doğru bir karar olarak değerlendirilebilir. Bölgeye üç adet kule inşa edilmesi ve uçuşların koordinasyonunun buradan sağlanması da SHGM’nin aldığı önemli kararlardan bir tanesi olarak göze çarpıyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, anlaşılan o ki bu andan sonra balonculuk sektörünü yerinde disipline edecek. İpleri tamamen eline alacak ve benzer kazaların yaşanmasının önüne geçecek. Gecikmiş de bölgede SHGM ağırlığının hissettirilmesi çok doğru bir tercih. Ancak tek bir konuda SHGM’yi eleştirmek istiyorum ki o da, yeni balon şirketi kurulmasının engellenecek olması ve mevcut şirketlerin balon sayılarını neredeyse yarı yarıya düşürmelerinin istenmesidir. SHGM’nin böyle bir karar verme konusunda yasal hakkı var mıdır yok mudur tartışılır ancak yeni şirket kurulmasının yasaklanması ve balon sayılarının yüzde 50 oranında düşürülmesi yerine balon uçuşlarının yapılabileceği farklı noktaların belirlenerek bu bölgelerin  teşvik edilerek örneğin Güneydoğu’da, Akdeniz’de, Ege’de, Orta Anadolu’nun farklı noktalarında bu uçuşların yapılması sağlanamaz mı?

Ortalama yolcu maliyeti 30 euro civarında iken bir yolcudan bir saatlik uçuş için 100-150 euro kazanılan sektörün bu cazip halinin yeni girişimlere kapatılması yerine Kapadokya’ya sıkışıp kalan balonculuğun farklı bölgelere kaydırılması belki bunun için bir teşvik paketinin hazırlanarak kamuoyuna açıklanması çok daha doğru bir tercih olabilir.

BALON PATLADI!

Facebook Yorum

Yorumlar

Kokpitistihdam ~ 5 yıl önce
Arkadaslar konu harici ama bir sey paylasmak isterim;THY; ise alim surecinde turk ve sivil olanlari ise almiyor mu,ya da yerli kaptan mi istemiyor,B-737 kaptani olarak basvurdum,surecler tamamlandi ,hayirli olsun dediler,ama sonra,sureciniz olumsuz sonuclandi diye mail geldi.Ayni sureci yasayan kaptan arkadaslar var acaba merak ettim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Değer vermek mi ~ 5 yıl önce
Siz hic ürgüpe gidip yerli turist olarak cazibeli olmayan bir seye nasıl deger verebılırsınız?kac para oldugunu bılıyormusnuz??

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000