20 Temmuz 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Havacılığın geneli özeli tüzeli olmaz arkadaş. Devlet destek verecekse desteği hava yollarına versin ki hiç değilse bilet fiyatları 3-5 kuruş ucuzlasın, halkımız uçabilsin. İnsanlar bilet parasını ödeyecek para bulamıyorken, bazı uyanıklar herkesin uçağı olacak, her yere beleş uçulacak diye palavra sallıyorlar. Neymiş halk uçacakmış. Hala murat 124e binen büyük bir çoğunluk var bu ülkede, neyin kafasını yaşıyorsunuz. Godamanlar uçacak işte. Genel havacılık = godamanlar. Ama burada çelişki şu, adamın tırlar dolusu parası var, lükse konfora alışmış, elini şıklatınca her istediğinin yapılmasına alışmış, gidip ucube toprak pistleri kullanırsa olmaz tabii. Ne yapacak, en iyi havaalanlarının en iyi bölümlerini istediği zaman kullanabilmeli ki prestiji sarsılmasın. Tüm mesele bu. Genel havacılık hikaye. Evinin bahçesine özel havuz yaptığın gibi Git kendine en lüksünden havaalanı yap godaman kardeş ve orayı kullan. DHMİ'nin Havaalanlarından halk uçacak. Buralardan sana ekmek çıkmaz.
  • dikkatli ol kardeşim thy yönetimi ile patronun stratejik ilişkileri (!) seni de kaleminden etmesin.
  • Murat bey, yıllarca aynı sitede görev yaptığınız Sefa inan'ı siteden ayrıldı diye bu şekilde yerden yere vurmanız en hafif tabiri ile ayıptır.Madem "büyük" sitesiniz, niye uğraşıyorsunuz adamla? Ama siz de görüyorsunuz ki, airlinehaber'de bir kalite, bir seviye var. İlginç haber ve yazılar var.Sizde ise, kendi yazdığı yazıyı bile tıklayıp okumayan yazarlar var. 2 tane mesaj atacak eşi-dostu bulunmayan yazarlar var. Siz de zaten yazılarınıza ortalığı kızıştırmak için mesajların çoğunu kendiniz atıyorsunuz, kabak gibi belli oluyor. Bu yazıyı yazıp hemen arkasından "bu kişi emekli teknisyen mi, Sefa inan mı" diye mesaj atmanız son derece çirkin. Kendinize çeki düzen vermenizde fayda var.Yıllarca Sefa beyle çalışmış bir teknisyen olarak şu düştüğünüz duruma gerçekten üzülüyorum. Adam orada kendi işini yapıyor, siz ikide bir laf sokuyorsunuz.Bir de şu mesajları sansürlemekten vazgeçin, yayınlayın ki, millet AK'ı da görsün karayı da.Hayırlı başarılar.
  • az kaldı bilal abi gidiyor diye duydum
  • Yuz defa yazdim yazmya devam edecegim Dlr1 ve Dlr 2 yi gecen bes dakikalik mulakatta elenen pilot adaylarinin tekrar surece dahil efilme sansi varmi Bu konuda bilgisi olan varsa lutfen aciklasin
  • Arkadaslar memlekette HUKUMET KURULAMAMIS. Kimin ayagi netarafa kayacak n'olacak belli degil. Siz saniyor musunuz Serdar bey genel havacilik sorunlarini ozellikle bu sira dert edecek ? Biraz akilli olun adam koltugu kaptirmamak icin var gucuyle bakanliklara calisacak. DUA EDIN AJANDASINA NOT ETSIN, HUKUMET KURULDUKTAN SONRA KOLTUKTA KALIRSA, SONRADA BIR GUN AKLINA GELIRSE UGRASIR... Bugunlerde icraat beklemeyin hic. Heeeeep yanlis zamanda yanlis taleplerde bulunuyorsunuz.
  • Murat bey size katılıyorum. DHMİ Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu bir araya gelip Genel Havacılığın sorunlarını ve sıkıntılarını bilmeden iç hat tarifesini Genel Havacılık sektöründen sorunları dinlemeden ücret tarifesini yayınlatıyorlar. Böyle olunca Türkiye'deki Genel Havacılıkta uçacak olan öğrenci pilotların yurt dışına kaşını desteklemektedirler. Genel Havacılığın Airlines Havacılıkla karıştırmaktadırlar. Dünyanın her yerinde genel havacılık teşviklerle desteklenmekte olup maalesef genel havacılıktan alacakları 3-5 kuruştan DHMİ Türkiye vergi rekortmenleri sırasına ilk 4'e girmektedir. Hizmet ve teşvik yapacaklarına bunu düşünerek tekrar tarifelerin gözden geçirmeleri gerekmektedir. Ve bir an önce de geri adım atmaları şarttır. gerekirse Sayın Bakanımıza kadar iletilmesini arzu ediyoruz. Sayın Bakanımızında buna dur demesini bekliyoruz.
  • THY olmasaydı acından ölüp gidebilecek, hayatını idame ettirebilecek zeka ve kabiliyetten mahrum, eline kazma vermekten dahi imtina edilebilecek torpilli çalışanlar ile dolu bir şirket bu günlere kadar nasıl ayakta kalabilmiş, hatta kalkınıp bu günlere gelebilmiş, hayret? Kesinlikle okullarda ders olarak okutulması gerekir. Bir de normal bir şirket gibi çalışsa demek, uzay turizmine bile başlayabilirler.
  • Yurtdisinda yasiyorum PPL lisansı ve ucak sahibiyim. Burada son derece ozgur ve mutlu sekilde ucabiliyorum. Turkiye'ye geldigimde ucak kiralamak ve ailemle ucmak istiyorum ama kesinlikle mumkun degil. Bir kere bir arkadasin ucagi ile Izmir e gittik ve pisman oldum. Ben bu paralari verebilecek kadar zengin degilim. Ayrica burada genc pilotlar 1000 saatten asagida ucus saati ile kesinlikle havayollarina giremezler. Turkiye'de genel havacilik olmadigi icin genc pilotlar ucamiyor saat tecrubesi yapamiyor. Genel havaciligin onemini anlayamayan zihniyet gorevden alinmali ve yerine cagdas, modern goruslu Dunya havaciligini takip edebilecek insanlar getirilmelidir. Boyle havacilik yurumezi Turkiye de.
  • GENEL HAVACILIĞIN GELİŞMEMESİNİN ACISINI BUGÜNLERDE İNCE BİR SIZI OLARAK HİSSEDİYORUZ ANCAK YAKIN GELECEKTE BU SIZI BÜYÜK BİR ACI VE ISTIRABA DÖNECEK. İŞ KANSERE DÖNÜNCE GEREKLİ ŞEYLER YAPILMAYA BAŞLANACAK AMA ÇOK ACI OLACAK. 657 BÜROKRASİSİ ALTINDA EZİLEN TÜRK HAVACILIĞI MAALESEF CAN ÇEKİŞMEKTEDİR. HAVACILIĞI SADECE HAVAYOLLARI SANAN ZİHNİYET MUHAKKAK DEĞİŞMELİDİR. DHMİ BU MESAJLARI UYARILARI GÖREMEMESİ BAŞARISIZLIĞININ EN ÖNEMLİ GÖSTERGESİDİR.

Bakın siz şu THY'nin uyanık hissedarlarına! - DHMİ Genel Müdürü o mirası reddetmeli

Türkiye'de genel havacılığın sorunlarını saymaktan dilimde tüy bitti. Tıpkı futbol takımlarındaki alt yapı organizasyonları gibi, genel havacılığın da havayolu taşımacılığı sektörünün alt yapısı, daha ötesi hammaddesi  olduğunu defalarca vurguladım. Ancak, siyasi şovlara daha güzel malzemeler çıkarmayı kendine misyon edinen bürokrasi, milyar dolarlık işlere dalınca, genel havacılık  hiçbir dönemde hak ettiği teşviki ve değeri göremedi. DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım göreve yeni geldiğinde tam tabiriyle nokta atışı yapmıştı. Milyar dolarların konuşulduğu havayolu ve terminal işletmeciliği başlıklarının arasına," Genel havacılığı" da ekleyerek, destek sözü vermişti.

Ancak geçen süreçte görüyoruz ki, üçüncü havalimanından mevcut havalimanlarının sorunlarından, alt yapı çalışmalarından, açılışlardan ihalelerden yine genel havacılığa sıra gelmedi. Üstelik Serdar Hüseyin Yıldırım'ın "Genel havacılığa özel önem göstereceğiz" demesinden sonra bırakın iyileştirmeyi ya da teşviki, DHMİ'nin konma konaklama ücretlerine bir zam daha geldi. Yani anlayacağınız her şey yine eski tas, eski hamam durumuna döndü!

Serdar bey de haklı, milyar dolarların konuşulduğu projeler mi önemli yoksa üç beş havacılık meraklısının pahalı zevkleri mi! Pahalı  zevkler tabirini, tam anlamıyla genel havacılığa bakış açısını vurgulamak için kullandım. Çünkü Ankara'dan bakıldığında sanırım genel havacılık için, " Bunlar zengin adamlar. Etkilenmezler. O yüzden pamuk eller cebe" benzeri bir düşünce hakim. Yıllardır bu bakış açısından sıyrılamadılar. Her bürokrat, bir sonraki bürokrata bu bakış açısını adeta miras olarak bıraktı. Oysa Serdar Hüseyin Yıldırım'ın ilk açıklamaları genel havacılık sektörü oyuncuları için umut olmuş, bürokrasinin bu yanlış bakış açısının düzeltilmesindeki ilk adım olarak görülmüştü. Ama şu ana kadar sonuç  yine hayal kırıklığı oldu.

Bütün genel havacılık sektörü adına Serdar Hüseyin Yıldırım'dan, bürokrasinin her dönem bir sonraki yönetime miras bıraktığı bu yanlış bakış açısını tersine çevirmesini ve bu kötü mirası reddetmesini bekliyorum.

Genel havacılık, havacılığın alfabesidir, alt yapısıdır, ilk adımıdır, temelidir. Türk havacılığı, genel havacılık kaynaklarından beslenmeyi reddetmemeli, bakış açısını bir an önce değiştirerek hak ettiği değeri vermelidir.

BAK SEN ŞU THY GENEL KURULU GEDİKLİLERİNE!

THY'nin milyonlarca dolarlık hisselerini elinde tutan binlerce hissedarından, sadece üç beşinin hemen her genel kurula katılmasının sırrını yeni yeni anlamaya başladım. Meğer THY genel kurulları, iş takipçiliği için en uygun ortamlardan biri haline getirilmiş!

THY genel kurullarının ihtiyar gediklilerinden biri, elinde bulundurduğu minik hisse sayesinde yönetim kurulu başkanları ile iyi ilişkiler kurmuş. Her genel kurulda yönetim lehine övgü üstüne övgüler dizerken bir yandan da kızı ile oğlunu THY ailesine katıvermiş! Biri yurtdışında müdür olmuş, biri de pilot!

Şimdi bu genel kurullarda neden aynı simaları gördüğümüzün sırrını çözebiliyorum. Çünkü benzer girişimleri, genel kurul gediklilerinden biri daha denemişti. Ancak o dönem Hamdi Topçu barajını aşamayınca, methiyeler dizmese de önceden çok da yüklenmediği Hamdi Topçu'ya her fırsatta hakarete varan laflar etmeye başlamıştı.

Meğer asıl kavga, onun çocukları THY'ye girmiş, benimki neden giremiyor kavgasıymış!

Sizi gidi uyanıklar sizi...

Şimdi bu ihtiyar genel kurul gediklileri Hamdi Topçu sonrası THY'nin yeni Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'ya da aynı oyunu oymaya kalkacaklardır. Eğer Aycı, taleplerini yerine getirirse ondan iyisi olmayacak, getirmezse vay geldi haline...

Şimdiden İlker Aycı'yı uyarıyorum

Aman İlker bey...

Genel kurul sırasında istenilen randevu taleplerine çok dikkat edin!

Hamdi Topçu'yu tefe koyanlar aynı  raconu size de kesmek isteyeceklerdir. Aman dikkat edin...

Bakın siz şu THY'nin uyanık hissedarlarına! - DHMİ Genel Müdürü o mirası reddetmeli

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (37)

Havacılık ~ 3 yıl önce
Havacılığın geneli özeli tüzeli olmaz arkadaş. Devlet destek verecekse desteği hava yollarına versin ki hiç değilse bilet fiyatları 3-5 kuruş ucuzlasın, halkımız uçabilsin. İnsanlar bilet parasını ödeyecek para bulamıyorken, bazı uyanıklar herkesin uçağı olacak, her yere beleş uçulacak diye palavra sallıyorlar. Neymiş halk uçacakmış. Hala murat 124e binen büyük bir çoğunluk var bu ülkede, neyin kafasını yaşıyorsunuz. Godamanlar uçacak işte. Genel havacılık = godamanlar. Ama burada çelişki şu, adamın tırlar dolusu parası var, lükse konfora alışmış, elini şıklatınca her istediğinin yapılmasına alışmış, gidip ucube toprak pistleri kullanırsa olmaz tabii. Ne yapacak, en iyi havaalanlarının en iyi bölümlerini istediği zaman kullanabilmeli ki prestiji sarsılmasın. Tüm mesele bu. Genel havacılık hikaye. Evinin bahçesine özel havuz yaptığın gibi Git kendine en lüksünden havaalanı yap godaman kardeş ve orayı kullan. DHMİ'nin Havaalanlarından halk uçacak. Buralardan sana ekmek çıkmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dikkatli ~ 3 yıl önce
dikkatli ol kardeşim thy yönetimi ile patronun stratejik ilişkileri (!) seni de kaleminden etmesin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vefalı Teknisyen ~ 3 yıl önce
Murat bey, yıllarca aynı sitede görev yaptığınız Sefa inan'ı siteden ayrıldı diye bu şekilde yerden yere vurmanız en hafif tabiri ile ayıptır.Madem "büyük" sitesiniz, niye uğraşıyorsunuz adamla? Ama siz de görüyorsunuz ki, airlinehaber'de bir kalite, bir seviye var. İlginç haber ve yazılar var.Sizde ise, kendi yazdığı yazıyı bile tıklayıp okumayan yazarlar var. 2 tane mesaj atacak eşi-dostu bulunmayan yazarlar var. Siz de zaten yazılarınıza ortalığı kızıştırmak için mesajların çoğunu kendiniz atıyorsunuz, kabak gibi belli oluyor. Bu yazıyı yazıp hemen arkasından "bu kişi emekli teknisyen mi, Sefa inan mı" diye mesaj atmanız son derece çirkin. Kendinize çeki düzen vermenizde fayda var.Yıllarca Sefa beyle çalışmış bir teknisyen olarak şu düştüğünüz duruma gerçekten üzülüyorum. Adam orada kendi işini yapıyor, siz ikide bir laf sokuyorsunuz.Bir de şu mesajları sansürlemekten vazgeçin, yayınlayın ki, millet AK'ı da görsün karayı da.Hayırlı başarılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
shgm ~ 3 yıl önce
az kaldı bilal abi gidiyor diye duydum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zeren ~ 3 yıl önce
Yuz defa yazdim yazmya devam edecegim Dlr1 ve Dlr 2 yi gecen bes dakikalik mulakatta elenen pilot adaylarinin tekrar surece dahil efilme sansi varmi Bu konuda bilgisi olan varsa lutfen aciklasin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yok ~ 3 yıl önce
yok.. daha yazma
Android uygulama ~ 3 yıl önce
Ma Thy de herkes kendini kurtarmaya calisiyor Bu nedenle cvp alabilmek imkansiz
Zeren ~ 3 yıl önce
Ilker bey Basarilarinin devamini dilerim Thy de hicmi yetkili yok su soruma cvp verecek yuz defa yazdim yazmaya devam edecegim Dlr1 ve Dlr2 yi tek seferde gecen kurul mulakatindan elenen pilot adaylarinin tekrar surece dahil edilip edilmiyecegi konusunda olumlu veya olumsuz cvp alamiyorum Lutfen yardimci olun
Yaw Genel Havacilar ~ 3 yıl önce
Arkadaslar memlekette HUKUMET KURULAMAMIS. Kimin ayagi netarafa kayacak n'olacak belli degil. Siz saniyor musunuz Serdar bey genel havacilik sorunlarini ozellikle bu sira dert edecek ? Biraz akilli olun adam koltugu kaptirmamak icin var gucuyle bakanliklara calisacak. DUA EDIN AJANDASINA NOT ETSIN, HUKUMET KURULDUKTAN SONRA KOLTUKTA KALIRSA, SONRADA BIR GUN AKLINA GELIRSE UGRASIR... Bugunlerde icraat beklemeyin hic. Heeeeep yanlis zamanda yanlis taleplerde bulunuyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
misafir ~ 3 yıl önce
Murat bey size katılıyorum. DHMİ Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu bir araya gelip Genel Havacılığın sorunlarını ve sıkıntılarını bilmeden iç hat tarifesini Genel Havacılık sektöründen sorunları dinlemeden ücret tarifesini yayınlatıyorlar. Böyle olunca Türkiye'deki Genel Havacılıkta uçacak olan öğrenci pilotların yurt dışına kaşını desteklemektedirler. Genel Havacılığın Airlines Havacılıkla karıştırmaktadırlar. Dünyanın her yerinde genel havacılık teşviklerle desteklenmekte olup maalesef genel havacılıktan alacakları 3-5 kuruştan DHMİ Türkiye vergi rekortmenleri sırasına ilk 4'e girmektedir. Hizmet ve teşvik yapacaklarına bunu düşünerek tekrar tarifelerin gözden geçirmeleri gerekmektedir. Ve bir an önce de geri adım atmaları şarttır. gerekirse Sayın Bakanımıza kadar iletilmesini arzu ediyoruz. Sayın Bakanımızında buna dur demesini bekliyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 3 yıl önce
THY olmasaydı acından ölüp gidebilecek, hayatını idame ettirebilecek zeka ve kabiliyetten mahrum, eline kazma vermekten dahi imtina edilebilecek torpilli çalışanlar ile dolu bir şirket bu günlere kadar nasıl ayakta kalabilmiş, hatta kalkınıp bu günlere gelebilmiş, hayret? Kesinlikle okullarda ders olarak okutulması gerekir. Bir de normal bir şirket gibi çalışsa demek, uzay turizmine bile başlayabilirler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ozel Ucak ~ 3 yıl önce
Yurtdisinda yasiyorum PPL lisansı ve ucak sahibiyim. Burada son derece ozgur ve mutlu sekilde ucabiliyorum. Turkiye'ye geldigimde ucak kiralamak ve ailemle ucmak istiyorum ama kesinlikle mumkun degil. Bir kere bir arkadasin ucagi ile Izmir e gittik ve pisman oldum. Ben bu paralari verebilecek kadar zengin degilim. Ayrica burada genc pilotlar 1000 saatten asagida ucus saati ile kesinlikle havayollarina giremezler. Turkiye'de genel havacilik olmadigi icin genc pilotlar ucamiyor saat tecrubesi yapamiyor. Genel havaciligin onemini anlayamayan zihniyet gorevden alinmali ve yerine cagdas, modern goruslu Dunya havaciligini takip edebilecek insanlar getirilmelidir. Boyle havacilik yurumezi Turkiye de.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ÇOK ACI ~ 3 yıl önce
GENEL HAVACILIĞIN GELİŞMEMESİNİN ACISINI BUGÜNLERDE İNCE BİR SIZI OLARAK HİSSEDİYORUZ ANCAK YAKIN GELECEKTE BU SIZI BÜYÜK BİR ACI VE ISTIRABA DÖNECEK. İŞ KANSERE DÖNÜNCE GEREKLİ ŞEYLER YAPILMAYA BAŞLANACAK AMA ÇOK ACI OLACAK. 657 BÜROKRASİSİ ALTINDA EZİLEN TÜRK HAVACILIĞI MAALESEF CAN ÇEKİŞMEKTEDİR. HAVACILIĞI SADECE HAVAYOLLARI SANAN ZİHNİYET MUHAKKAK DEĞİŞMELİDİR. DHMİ BU MESAJLARI UYARILARI GÖREMEMESİ BAŞARISIZLIĞININ EN ÖNEMLİ GÖSTERGESİDİR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000