20 Temmuz 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Havacılığın geneli özeli tüzeli olmaz arkadaş. Devlet destek verecekse desteği hava yollarına versin ki hiç değilse bilet fiyatları 3-5 kuruş ucuzlasın, halkımız uçabilsin. İnsanlar bilet parasını ödeyecek para bulamıyorken, bazı uyanıklar herkesin uçağı olacak, her yere beleş uçulacak diye palavra sallıyorlar. Neymiş halk uçacakmış. Hala murat 124e binen büyük bir çoğunluk var bu ülkede, neyin kafasını yaşıyorsunuz. Godamanlar uçacak işte. Genel havacılık = godamanlar. Ama burada çelişki şu, adamın tırlar dolusu parası var, lükse konfora alışmış, elini şıklatınca her istediğinin yapılmasına alışmış, gidip ucube toprak pistleri kullanırsa olmaz tabii. Ne yapacak, en iyi havaalanlarının en iyi bölümlerini istediği zaman kullanabilmeli ki prestiji sarsılmasın. Tüm mesele bu. Genel havacılık hikaye. Evinin bahçesine özel havuz yaptığın gibi Git kendine en lüksünden havaalanı yap godaman kardeş ve orayı kullan. DHMİ'nin Havaalanlarından halk uçacak. Buralardan sana ekmek çıkmaz.
  • dikkatli ol kardeşim thy yönetimi ile patronun stratejik ilişkileri (!) seni de kaleminden etmesin.
  • Murat bey, yıllarca aynı sitede görev yaptığınız Sefa inan'ı siteden ayrıldı diye bu şekilde yerden yere vurmanız en hafif tabiri ile ayıptır.Madem "büyük" sitesiniz, niye uğraşıyorsunuz adamla? Ama siz de görüyorsunuz ki, airlinehaber'de bir kalite, bir seviye var. İlginç haber ve yazılar var.Sizde ise, kendi yazdığı yazıyı bile tıklayıp okumayan yazarlar var. 2 tane mesaj atacak eşi-dostu bulunmayan yazarlar var. Siz de zaten yazılarınıza ortalığı kızıştırmak için mesajların çoğunu kendiniz atıyorsunuz, kabak gibi belli oluyor. Bu yazıyı yazıp hemen arkasından "bu kişi emekli teknisyen mi, Sefa inan mı" diye mesaj atmanız son derece çirkin. Kendinize çeki düzen vermenizde fayda var.Yıllarca Sefa beyle çalışmış bir teknisyen olarak şu düştüğünüz duruma gerçekten üzülüyorum. Adam orada kendi işini yapıyor, siz ikide bir laf sokuyorsunuz.Bir de şu mesajları sansürlemekten vazgeçin, yayınlayın ki, millet AK'ı da görsün karayı da.Hayırlı başarılar.
  • az kaldı bilal abi gidiyor diye duydum

Bakın siz şu THY'nin uyanık hissedarlarına! - DHMİ Genel Müdürü o mirası reddetmeli

Türkiye'de genel havacılığın sorunlarını saymaktan dilimde tüy bitti. Tıpkı futbol takımlarındaki alt yapı organizasyonları gibi, genel havacılığın da havayolu taşımacılığı sektörünün alt yapısı, daha ötesi hammaddesi  olduğunu defalarca vurguladım. Ancak, siyasi şovlara daha güzel malzemeler çıkarmayı kendine misyon edinen bürokrasi, milyar dolarlık işlere dalınca, genel havacılık  hiçbir dönemde hak ettiği teşviki ve değeri göremedi. DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım göreve yeni geldiğinde tam tabiriyle nokta atışı yapmıştı. Milyar dolarların konuşulduğu havayolu ve terminal işletmeciliği başlıklarının arasına," Genel havacılığı" da ekleyerek, destek sözü vermişti.

Ancak geçen süreçte görüyoruz ki, üçüncü havalimanından mevcut havalimanlarının sorunlarından, alt yapı çalışmalarından, açılışlardan ihalelerden yine genel havacılığa sıra gelmedi. Üstelik Serdar Hüseyin Yıldırım'ın "Genel havacılığa özel önem göstereceğiz" demesinden sonra bırakın iyileştirmeyi ya da teşviki, DHMİ'nin konma konaklama ücretlerine bir zam daha geldi. Yani anlayacağınız her şey yine eski tas, eski hamam durumuna döndü!

Serdar bey de haklı, milyar dolarların konuşulduğu projeler mi önemli yoksa üç beş havacılık meraklısının pahalı zevkleri mi! Pahalı  zevkler tabirini, tam anlamıyla genel havacılığa bakış açısını vurgulamak için kullandım. Çünkü Ankara'dan bakıldığında sanırım genel havacılık için, " Bunlar zengin adamlar. Etkilenmezler. O yüzden pamuk eller cebe" benzeri bir düşünce hakim. Yıllardır bu bakış açısından sıyrılamadılar. Her bürokrat, bir sonraki bürokrata bu bakış açısını adeta miras olarak bıraktı. Oysa Serdar Hüseyin Yıldırım'ın ilk açıklamaları genel havacılık sektörü oyuncuları için umut olmuş, bürokrasinin bu yanlış bakış açısının düzeltilmesindeki ilk adım olarak görülmüştü. Ama şu ana kadar sonuç  yine hayal kırıklığı oldu.

Bütün genel havacılık sektörü adına Serdar Hüseyin Yıldırım'dan, bürokrasinin her dönem bir sonraki yönetime miras bıraktığı bu yanlış bakış açısını tersine çevirmesini ve bu kötü mirası reddetmesini bekliyorum.

Genel havacılık, havacılığın alfabesidir, alt yapısıdır, ilk adımıdır, temelidir. Türk havacılığı, genel havacılık kaynaklarından beslenmeyi reddetmemeli, bakış açısını bir an önce değiştirerek hak ettiği değeri vermelidir.

BAK SEN ŞU THY GENEL KURULU GEDİKLİLERİNE!

THY'nin milyonlarca dolarlık hisselerini elinde tutan binlerce hissedarından, sadece üç beşinin hemen her genel kurula katılmasının sırrını yeni yeni anlamaya başladım. Meğer THY genel kurulları, iş takipçiliği için en uygun ortamlardan biri haline getirilmiş!

THY genel kurullarının ihtiyar gediklilerinden biri, elinde bulundurduğu minik hisse sayesinde yönetim kurulu başkanları ile iyi ilişkiler kurmuş. Her genel kurulda yönetim lehine övgü üstüne övgüler dizerken bir yandan da kızı ile oğlunu THY ailesine katıvermiş! Biri yurtdışında müdür olmuş, biri de pilot!

Şimdi bu genel kurullarda neden aynı simaları gördüğümüzün sırrını çözebiliyorum. Çünkü benzer girişimleri, genel kurul gediklilerinden biri daha denemişti. Ancak o dönem Hamdi Topçu barajını aşamayınca, methiyeler dizmese de önceden çok da yüklenmediği Hamdi Topçu'ya her fırsatta hakarete varan laflar etmeye başlamıştı.

Meğer asıl kavga, onun çocukları THY'ye girmiş, benimki neden giremiyor kavgasıymış!

Sizi gidi uyanıklar sizi...

Şimdi bu ihtiyar genel kurul gediklileri Hamdi Topçu sonrası THY'nin yeni Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'ya da aynı oyunu oymaya kalkacaklardır. Eğer Aycı, taleplerini yerine getirirse ondan iyisi olmayacak, getirmezse vay geldi haline...

Şimdiden İlker Aycı'yı uyarıyorum

Aman İlker bey...

Genel kurul sırasında istenilen randevu taleplerine çok dikkat edin!

Hamdi Topçu'yu tefe koyanlar aynı  raconu size de kesmek isteyeceklerdir. Aman dikkat edin...

Bakın siz şu THY'nin uyanık hissedarlarına! - DHMİ Genel Müdürü o mirası reddetmeli

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (37)

Havacılık ~ 3 yıl önce
Havacılığın geneli özeli tüzeli olmaz arkadaş. Devlet destek verecekse desteği hava yollarına versin ki hiç değilse bilet fiyatları 3-5 kuruş ucuzlasın, halkımız uçabilsin. İnsanlar bilet parasını ödeyecek para bulamıyorken, bazı uyanıklar herkesin uçağı olacak, her yere beleş uçulacak diye palavra sallıyorlar. Neymiş halk uçacakmış. Hala murat 124e binen büyük bir çoğunluk var bu ülkede, neyin kafasını yaşıyorsunuz. Godamanlar uçacak işte. Genel havacılık = godamanlar. Ama burada çelişki şu, adamın tırlar dolusu parası var, lükse konfora alışmış, elini şıklatınca her istediğinin yapılmasına alışmış, gidip ucube toprak pistleri kullanırsa olmaz tabii. Ne yapacak, en iyi havaalanlarının en iyi bölümlerini istediği zaman kullanabilmeli ki prestiji sarsılmasın. Tüm mesele bu. Genel havacılık hikaye. Evinin bahçesine özel havuz yaptığın gibi Git kendine en lüksünden havaalanı yap godaman kardeş ve orayı kullan. DHMİ'nin Havaalanlarından halk uçacak. Buralardan sana ekmek çıkmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dikkatli ~ 3 yıl önce
dikkatli ol kardeşim thy yönetimi ile patronun stratejik ilişkileri (!) seni de kaleminden etmesin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vefalı Teknisyen ~ 3 yıl önce
Murat bey, yıllarca aynı sitede görev yaptığınız Sefa inan'ı siteden ayrıldı diye bu şekilde yerden yere vurmanız en hafif tabiri ile ayıptır.Madem "büyük" sitesiniz, niye uğraşıyorsunuz adamla? Ama siz de görüyorsunuz ki, airlinehaber'de bir kalite, bir seviye var. İlginç haber ve yazılar var.Sizde ise, kendi yazdığı yazıyı bile tıklayıp okumayan yazarlar var. 2 tane mesaj atacak eşi-dostu bulunmayan yazarlar var. Siz de zaten yazılarınıza ortalığı kızıştırmak için mesajların çoğunu kendiniz atıyorsunuz, kabak gibi belli oluyor. Bu yazıyı yazıp hemen arkasından "bu kişi emekli teknisyen mi, Sefa inan mı" diye mesaj atmanız son derece çirkin. Kendinize çeki düzen vermenizde fayda var.Yıllarca Sefa beyle çalışmış bir teknisyen olarak şu düştüğünüz duruma gerçekten üzülüyorum. Adam orada kendi işini yapıyor, siz ikide bir laf sokuyorsunuz.Bir de şu mesajları sansürlemekten vazgeçin, yayınlayın ki, millet AK'ı da görsün karayı da.Hayırlı başarılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
shgm ~ 3 yıl önce
az kaldı bilal abi gidiyor diye duydum

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000