03 Mart 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

BAKAN GİTTİ ANLAŞMA BİTTİ

Havayolu şirketleri, talebin yoğun olduğu dönemlerde bilet fiyatlarında ucu açık politika izlemeye başlayınca dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın isteği üzerine bir araya gelen havayolu şirketi yöneticileri tavan fiyatın 300 TL olması konusunda sözlü mütabakata varmıştı.  

Söz konusu uygulama 3 Aralık 2013 tarihinde başladı. Uygulamanın ne kadar süreceğine ilişkin bir sınır konulmadı ancak bazı şirketler kendilerine Nisan ayını sınır koydu. Yaz sezonunun başlaması ile tekrar iç hat ekonomi sınıfında ucu açık bilet uygulamasına geçilecekti. Tavan fiyat uygulamasının başlatıldığı dönemde kimileri serbest piyasa ekonomisi gereği böyle bir sınır konulamayacağını savundu. Kimileri ise yolcu mağduriyetinin önlenmesi ve istismarın sona erdirilmesi açısından uygulamayı yerinde buldu.

Tavan fiyat uygulamasına en yüksek sesle itiraz eden  Pegasus Havayolları oldu. Diğer şirketlerin itirazları sadece ‘homurdanma’ şeklinde oldu. Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın bizzat istediği uygulamaya karşı çıkmak belli ki havayolu şirketlerinin uzun vadede işine gelmedi ve “ Ulaştırma Bakanı istiyorsa bize kabul etmek düşer” diyerek uygulamada mecburi bir sözlü mütabakat sağlandı.

Aslına bakarsanız kış aylarında iç hat ekonomi sınıfı bilet fiyatlarının 300 TL’nin üzerine çıkması birkaç istisnai durum dışında, çok da olası değildi. Bu yüzden 300 TL’lik üst sınırın, havayolu şirketlerine olağanüstü rahatsızlık vermesi düşünülmüyordu. Buna rağmen Pegasus Havayolları, tavan fiyata karşı kendince bir formül üretti. 27 inç'lik koltuk mesafeleri ile business class uygulaması mümkün olmayan şirket, avantaj paket ve ekstra paket adıyla iki yeni uygulama başlattı. Buna göre uçak içi ücretsiz ikram, koltuk seçim ve fazla bagaj gibi haklar vererek ayrı sınıflar yarattı ve böylelikle 300 TL’lik tavan fiyat uygulamasını delen ilk şirket oldu.

Anlaşmanın üzerinden bir ay geçmeden ara formül üreterek sözlü anlaşmayı ihlal eden Pegasus Havayolları’nın bu formülüne ilk reaksiyon THY'den geldi. THY de 85 gün sözünde durabildi. Bugün baktığınızda THY’nin yoğun talep gören iç hatlarda ekonomi sınıfında 300 TL’nin üzerine çıktığını açıkça görüyoruz. Pegasus’un ara formülle THY’nin alenen tavan fiyat uygulamasını ihlal etmesi ile bana göre tavan fiyat uygulaması fiilen sona ermiştir. Sadece söze dayalı bir anlaşma olması nedeniyle diğer şirketlerin de yakın dönemde tavan fiyat uygulamasından vazgeçmesi olasıdır.

Bu ihlalin şu an için tek bir açıklaması var. Öküz öldü, ortaklık bozuldu.

Eğer bugün Binali Yıldırım halen Ulaştırma Bakanlığı koltuğunda otursaydı bu anlaşma daha uzun soluklu olabilirdi ancak Yıldırım’ın bakanlıktan ayrılması sadece söze dayalı anlaşmanın da sonu oldu.

Yani...

Bakan gitti, anlaşma bitti...

TÖSHİD OKUL SÖZÜ VERMİŞTİ

"Söz uçar yazı kalır" boşuna söylenmiş laf değildir.  Bir kaç yıl önce tüm havacılık sektörü dönemin Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru'nun milletvekilliğine aday adayı olduğu Sakarya'da okul yaptırma sözü vermişti. Arıduru ne aday olabildi, ne de genel müdürlük görevine geri dönebildi.  Böyle olunca 'kral öldü, yaşasın yeni kral' diyerek sözler kolayca unutuldu.  O günden sonra bırakın Sakarya'ya okul yaptırmayı Ali Arıduru'yu arayıp hal hatır soran bile kalmadı.

Bunu da dipnot olarak hatırlatmak istedim...

BAKAN GİTTİ ANLAŞMA BİTTİ

Facebook Yorum

Yorumlar

iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Yorum yapma amacımız konuyu eleştirmek mi,yazarı eleştirmek mi? Önce ona karar verelim.İyi günler :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Low cost sistemine tezat düşen bi yapılandırmaydı,sansasyon yaratacaktı.böylesi iyidir Sayın Herdem.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sulandırmayın'a ~ 5 yıl önce
kendi yazdığınızla kendinizi tekzip etmişsiniz.. hayret? bizim havacılık piyasamız serbest mi ki? ist - ank arası thy dışında bir havayolu ile uçabiliyor musunuz? efendim?? duyamadım?? hayır mı dediniz? ama biraz sesiniz gür çıksın... uzun lafın kısası, havayolları sağlam finansal temellere otursun diye, gayet anlaşılır şekilde herkesin destekleyeceği sebeplerle, pek çok hatta tekel yaratıldıysa, her havayoluna hakkaniyetle slotlar verilmiyorsa, fiyata da tavan sınır müdahalesi gayet yerindedir. tarımsal ürünlere getirilen narh gibi bir şey değildir bu uygulama..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haklısınız da ~ 5 yıl önce
Haklısınız da, piyasayı kim düzenleyecek? SHGM'. Mevcut SHGM kim? THY'nin bir alt kuruluşu gibi görev yapmaya çalışan bir biçare. İyi de peki biz ne diyoruz? Biz SHGM'ye demek istiyoruz ki, ne olur bırakın dağınık kalsın. El attığınız her iş çorbaya döndü. SHGM tam tarafsız ve bağımsız bir görünüm veremediği için en önemlisi de THY'nin SHGM üzerindeki çok etkin vesayeti devam ettiğiiçindir ki SHGM en kötü koşullarda elde ettiği tüm JAA yetkilerini kayıp etti. Bakımda, Pilot Lisansları ve Sağlık Sertifikalarının karşılıklı tanınması konusunda SHGM'nin elde ettiği karşılıklı tanıma yetkilerine ne oldu? Vallahi sizlere ömür. Ama siz hala IST/ANK V.V. ne oldu diye soruyorsunuz. Vallahi siz beni duyamıyorsunuz bağırmaktan boğazım patladı ama. Nerdeyse nerde benim kriptolu telofonom diye çığlık atacağım...!
:) ~ 5 yıl önce
aman boğazınız patlamasın, kıyamam :) sağlık esenlik her şeyden önce gelir. tespitinize katılıyorum.. aslında hemen hemen aynı şeyi söylemek istemişiz, okulda matematik problemi çözümü gibi, gidiş yolu farklı ama sonuç aynı.. düzen, bozuk düzen, mesele bu. bir tarafını tutup düzeltince diğer tarafı bozuluyor.. SGHM, merkez bankası gibi tam bağımsız olmalı herkese eşit mesafede durmalı..
Sulandırmayın ~ 5 yıl önce
Murat bey 2920 Sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunun Tarifeler başlıklı 25. Maddesi "Tarifeler Madde 25 – (Değişik : 19/4/2001 - 4647/1 md.) Ruhsat sahibi; ücret tarifeleri ile birlikte uygulama tarihini ticari, mali ve ekonomik koşullara uygun olarak belirler veürürlüğe koymadan üç gün önce üçüncü kişilere duyurur." yürürlükte olduğu müddetce hava yollarının uygulamkta olduğu ücret tariflerine herhangi bir şekilde dışardan müdahale etmek mümkün değildir. Zaten buna gerek ve ihtiyaçta yoktur. Serbest piyasa ekonomilerinde fiyatların arz talep dengesine göre piyasada oluştuğunu herkes bilir. Ancak bizim SHGM'ye kim bu aklı vermişse hersabah kalkıp bir kağıt yayınlayıp birşeylere müdahale edip onu düzenleyeceğini sanıyor. Tam tersi el attığı her işi bozdu. Daha geçenlerde de bagaj taşımacılığını düzenlediğini sanarak bir kağıt daha yayınladı. Yapılan düzenlemeler uygulanabilir değilse yeterince yasal alt yapısı yoksa bırakın birşeyleri düzenlemeyi iyce sulandırır ve emniyeti yok eder.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000