20 Temmuz 2008, Pazar
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Sefa bey yazınızı okudum ve bugün sendikanın aldığı eylem kararının sizin yüzünüzden olduğunu düşünüyorum.Açıkca hiç bir şey yapamazsınız diye tahrik etmissiniz.Sendika büyük çıkmazda son anlarını oynuyor ama bu arada inşallah meslektaşlarımıza zarar gelmez. Yazınıza denilecek bir şey yok tecrübeleriniz ölçüsünde gerçekleri yazmıssınız.Tahrik olmasa daha iyi olurdu diye düşünüyorum.Saygılar
  • Tam olarak 10 numara bir yazi. Bir olay ele alinirken hem gecmisi ile hem de cercevesi ile ele alinmali. Sendikanin israrla ipi germe, eski yeni zitlasmasi olusturma politikalari sadece baskanin kendine yaramaktadir. Kavga ne kadar buyuk olursa kendisi o kadar vazgecilmez olmaktadir. Ve devamli yeni kavgalar da uretmektedir. Tabi bu gerilimlerin havasi, sonradan gariban temsilcilere cikmakta. Aga yerinde oturmaya devam. Sonucta kendisine karsi olusturulan bu gerginligi yokmus gibi davranmasini da yonetimden bekleyemezsiniz.
  • ÇÜK ( Çok ünlü kişi ) denilen bu VIP ler kimdir allahaşkına..Önüne gelen VIP salonundan gecer uçağa VIP olarak alınır.Supervisor a sorarsın kim bu gelenler diye cevap alamazsın oda bilmez .." Bize VIP dediler kim olduğunu söylemediler.." der..Fatih ÜREK bile VIP ten gectiğine göre şaşırmamak lazım.!! VIp lerin kim olduğu belli dseğilmi dir? Bir bakarsın emekli bir generalin akrabası VIP ten gelir hatta emekli general bile VIP olur..Komik yanii
  • EVET AYNEN DEDİĞİNİZ GİBİ YAZIK OLDU ÇÜNKÜ MAHKEMEYİ KAZANSA BİLE DİĞERLERİNİ ALMADIĞI GİBİ ONUDA ALMAYACAKTIR THY NİN BU HAKKI VARDIR.SENDİKA GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ EN GÜÇLÜ ADAMINI BİLE KORUYAMADI SONUÇ SENDİKA BİTMEK ÜZERE GEÇMİŞ OLSUN.
  • sendika denilen şey nedir ne işe yarar THY dışında ( oda bazı bölümlerde) kime ne faydası olmuştur..Zaman xaman doğru noktalara parmak bastığı doğrudur ancak genel olarak pos bıyıklı bir başkanı çoğunlukla atar tutar milleti gaza getirir işte böyle hemde kendi adamı zora düştüğünde dişe dokunur bir faaliyet icra edemez..Aynı şey TALPA içinde TASSA içinde geçerli..TÖSHİD ağırlığını koyup hertürlü kulisi yapıp uçuçuların karşısında patronlar duvarı olarak dikilirken bu dernekler ne işe yarar..işten atılanlar kaşısında ne yaparlar..Onlar sadece yıllardır oda olmayı bekler , arada bir yönetimde klma yada yönetime girme mücadelesi verir ler ..Haaa birde bizlerin aidatları ile yurtdışı toplantılarına katılırlar..Sonuç FİYASKO
  • Yorumunuz...Bahadır kaptanı savunur gibi yapıp böyle bir anda, hemde onun için birşeyler yapmaya çalışan insanlara yani yine sendikaya saldırmak ahlaki gelmedi bana Sefa Bey.
  • atilay ayçin ve ekibi yazarın dediği gibi duyarlı.dürüst işci ve temsilcileri işten attırarak kendileri işci parası ile saltanat sürmekteler.sendika ağası atilay 20 yılda kaç bin kişiyi o koltukda kalabilmek için harcamışdır .bir araştırın.sendikacılk tis den .tis e şoov yapmak deyildir.atilay ağa samimi ise altanı işe döndürmek için ne gerekiyorsa yapmalıdır.yapamıyorsa derhal görevi bırakmalıdır.kendi atadığı temsilcisine sahip çikmalıdır. sayğılar...
  • Yazınızda,yaşanan olay sanki danışıklı dövüş yapılmış gibi anlamı çıkıyor.Buna katılmıyorum.Fakat,yaşnan olay Ankarada değilde örneğin antalyada yaşansaydı değerli kaptanımızın olaya tepkisi aynımı olurdu diye şüphelerim var. Ground time lar gerçekten düşük fakat ne olursa olsun yemek yiyeceğiz bahanesi gecerli olamaz.Bu yemek hadisesi şirketin kendi sorunu olup yolcuyu bağlamamalıdır.Yemek sorunu söz konusu ise bu şirket yönetimine kaptanlarca ve hosteslerce yapılacak sikayetlerle çözülebilir . Daha önce burada yorum yazan kişiler olayı uçuş emniyetine falan bağladılar. Ben şimdi soruyorum uçakta havalandırma yoktuda kaptan bunu bildiği halde iner inmez neden klimayı uçağa bağlatmamışda yolcuları alsam pişerdi diyor .Bence suclu thy veya sendika falan değil pilot kaprisi gibi görünüyor.
  • kaptan yemek ihtiyacini kokpit kapisini kapiyarak giderebilirdi diyorsunuz peki kabin nerenin kapisini kapayarak yemek yiyecekti
  • Sefa bey, yorumunuzda yaptığınız hırsız betimlemesi çok güzel de...bana söyleyin sabah 5 ten beri yemek yiyemiyen ekibin(olay 13 te meydana geliyor)aç aç uçması sadece 5 dakika bile yemek zamanı tanınmaması durumuna zemin hazırlayan thy yönetimideğilde sendika mı suçlu?Anadolujet uçuşlarının ground time larına bakın 35dakikadır.Bunun 7.5 dakikası min security checktir. bu sürede kapı açılış yolcu binmesi inmesi temizlik mümkünmüdür?Sefa bey biraz da bu konulara değininde bilginizden yararlanalım.

BAHADIR ALTAN DOSYASI...

Geçen haftanın en çok ilgi çeken olayı, sendika temsilcisi, kaptan pilot Bahadır Altan’ın THY‘den atılması oldu. Bu haberi okuduğumda, bir an için eskilere döndüm ve bu yaptırımların ne ilk, ne de son olacağını düşündüm.

Bu tür uygulamalarla sektörümüzde etkin olan dernek başkanları ve sendika temsilcileri her zaman karşı karşıya kalmıştır. Bir örnek vermek gerekirse; TALPA Başkanı Ertuğrul Bilişli ve Erkan Potükönen, TASSA Başkanı Zerrin Güner, temsilci Mustafa Doğancı ve şimdi de Bahadır Altan...

Bu olaya, başka bir pencereden bakarak, yapılan uygulamayı daha farklı bir bakış açısıyla değerlendirmeye çalışacağım. 

Bir gün, Nasreddin Hoca'nın eşeği çalınmış. Hoca, can sıkıntısı içinde durumu komşularına anlatınca, her kafadan bir ses çıkmaya başlamış. Birisi :

-Hocam! demiş, niye ahırın kapısına iyi bir kilit takmadın sanki?

Bir başkası:

-Evine hırsız giriyor da senin nasıl haberin olmuyor? diye konuşmuş. Bir diğeri de :

-Hocam demiş, kusura bakma ama, eşeğin çalınmasına en büyük neden yine sensin. Çünkü, doğru dürüst bir ahırın bile yok. Nereden baksan dökülüyor.

Hoca kızmış:

-Yahu demiş, iyi güzel de, kabahatin hepsi benim mi? Hırsızın hiç mi suçu yok?

Olayda, kaptanın yolcu alınmasına onay verecek tek yetkili kişi olduğu kuşkusuzdur. Uçağa yolcu alma olayı, benim bildiğim kadarıyla, şöyle gelişir: THY’nin harekât memuru, yeri (teknik, yakıt, bagaj) ve kabini kontrol edip kokpite girerek, kaptandan yolcu alabilmek için onay ister. Sorumlu kaptan ise, teknik ve kabin amiriyle diyalog kurarak yolcu alımına onay verir. Uçağa yolcu alma sırası; öncelikle, ekonomi yolcu, sonra da VIP yolcu olarak planlanır.

Yaşanan olayda, eğer mutlaka tek bir suçlu aranacaksa, öncelikle İstasyon Müdürlüğü ele alınmalıdır.

Fakat, Ankara İstasyon Müdürü Hasan İskender ile sendika yönetiminin arasının son derece bozuk olduğu bilinmektedir. Bu soğuk savaş, gayet doğaldır ki temsilci Bahadır Altan ve Ankara istasyon müdürü Hasan İskender’i diyalogsuz bırakmış ve karşılıklı restleşmeler sonucunda bu olay vuku bulmuş olabilir.(http://www.havais.org.tr görüleceği gibi, Hasan İskender 7 Ocak 2007 tarihinden beri sendika tarafından kara listede olup hala afişe edilmektedir.

Yaptığım araştırmada; uçağın APU’sunun olmadığı anlaşılmıştır. Bu nedenle, uçak körükte olduğundan APU olmasa da harici iklimlendirme alabilmesi mümkün görülüyor.

Olay; Bahadır kaptanın, yapılan bu prosedür hatasına rağmen, “kol kırılır yen içinde kalır” tarzı yaklaşımla yolcu ve şirketinin prestiji adına olgunluk göstererek, yemek ihtiyacını kokpit kapısını kapatarak gidermesi olanaklıydı. Bahadır kaptanın; bu yanlışlığın ve kendisinden izinsiz yolcu alımının üstüne gitmesi ve ilgili müdürü rapor ederek cezalandırılmasını istemesi de doğal olmakla birlikte gereklidir.
 
Bu olay da böylece, fazla büyütülmeden kapatılabilirdi. Fakat, Sendika-Hasan İskender kapışması kadar, Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri sırasında, sendikanın THY yönetimine karşı örgütlediği grev oylamasında kazanılan başarısının en önemli ismi olan Bahadır Altan’a karşı, (tabiri caizse; bir kuyruk acısının da olması gerçeği) işin tuzu biberi olmuş görünüyor.

Bu fazla büyütülmeden çözülmesi gereken olay, kişisellikten ziyade kurumsal ve biraz husumet kokuyor gibi.

Şimdi ne olacak?

Hava-İş Sendikası, yukarıda isimlerini yazdığım kişilere de zamanında yeterli desteği veremedi. Onlar da meslektaşları için sendikal faaliyet gösterirlerken işten atıldılar. Sahip çıkılamadı ve şimdi de çıkılamıyor.

Nasrettin Hocamızın ünlü; “Hırsızın hiç mi suçu yok” hikâyesiyle teşbihte hata olmaz diyerek, THY-Bahadır Altan konusundan yola çıkıp “bu zıtlaşmalarda sendikanın hiç mi suçu yok?”a bakalım.

Hava-İş Sendikasının son 20 yıllık profesyonel yönetimi, sürekli değişirken, sadece başkanı yönetimi bırakmadı. Değil isimlerini, sayılarını bile unuttuğum onlarca yönetici, temsilci geldi geçti. Hepsi de kötü çıkmış olmalılar ki(!), Başkan tarafından ya değiştirildiler ya da şimdiki gibi, işveren tarafından sendikal mücadele içerisinde tasfiye oldular.

Bu son olayda; Bahadır kaptan maddi olarak, mesleki olarak, kişilik olarak hiçbir şey kaybetmemiştir, ama sendikal mücadele ne yazık ki büyük bir yara daha almıştır.”Ölen ölür kalan sağlar bizimdir” örneği, sendika şimdiden yeni temsilci arayışlarına başlamış olsa gerek.

Sonuç olarak; yazık oldu Bahadır kaptan ve daha önce işten çıkartılanlara. Çok kolayca çözümlenecek bu olay, bu aşamaya gelmeden çözülebilirdi. İp zamanında gerilmişti ve kopması için sadece minik bir çekiş gerekiyordu ve de ne yazık ki, kopma gerçekleşti.

İşin ilginç tarafı, ipi germenin sonuçlarına da her nedense hep temsilci veya üyeler katlanıyor.

Nasrettin hocamızın dediği gibi; “Hırsızın hiç suçu olmuyor”

İlginç.

İyi haftalar...

BAHADIR ALTAN DOSYASI...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

TAİL WİNG ~ 10 yıl önce
Sefa bey yazınızı okudum ve bugün sendikanın aldığı eylem kararının sizin yüzünüzden olduğunu düşünüyorum.Açıkca hiç bir şey yapamazsınız diye tahrik etmissiniz.Sendika büyük çıkmazda son anlarını oynuyor ama bu arada inşallah meslektaşlarımıza zarar gelmez. Yazınıza denilecek bir şey yok tecrübeleriniz ölçüsünde gerçekleri yazmıssınız.Tahrik olmasa daha iyi olurdu diye düşünüyorum.Saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
saki ~ 10 yıl önce
Tam olarak 10 numara bir yazi. Bir olay ele alinirken hem gecmisi ile hem de cercevesi ile ele alinmali. Sendikanin israrla ipi germe, eski yeni zitlasmasi olusturma politikalari sadece baskanin kendine yaramaktadir. Kavga ne kadar buyuk olursa kendisi o kadar vazgecilmez olmaktadir. Ve devamli yeni kavgalar da uretmektedir. Tabi bu gerilimlerin havasi, sonradan gariban temsilcilere cikmakta. Aga yerinde oturmaya devam. Sonucta kendisine karsi olusturulan bu gerginligi yokmus gibi davranmasini da yonetimden bekleyemezsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Wing ~ 10 yıl önce
ÇÜK ( Çok ünlü kişi ) denilen bu VIP ler kimdir allahaşkına..Önüne gelen VIP salonundan gecer uçağa VIP olarak alınır.Supervisor a sorarsın kim bu gelenler diye cevap alamazsın oda bilmez .." Bize VIP dediler kim olduğunu söylemediler.." der..Fatih ÜREK bile VIP ten gectiğine göre şaşırmamak lazım.!! VIp lerin kim olduğu belli dseğilmi dir? Bir bakarsın emekli bir generalin akrabası VIP ten gelir hatta emekli general bile VIP olur..Komik yanii

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TK Kaptan ~ 10 yıl önce
EVET AYNEN DEDİĞİNİZ GİBİ YAZIK OLDU ÇÜNKÜ MAHKEMEYİ KAZANSA BİLE DİĞERLERİNİ ALMADIĞI GİBİ ONUDA ALMAYACAKTIR THY NİN BU HAKKI VARDIR.SENDİKA GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ EN GÜÇLÜ ADAMINI BİLE KORUYAMADI SONUÇ SENDİKA BİTMEK ÜZERE GEÇMİŞ OLSUN.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
wing ~ 10 yıl önce
sendika denilen şey nedir ne işe yarar THY dışında ( oda bazı bölümlerde) kime ne faydası olmuştur..Zaman xaman doğru noktalara parmak bastığı doğrudur ancak genel olarak pos bıyıklı bir başkanı çoğunlukla atar tutar milleti gaza getirir işte böyle hemde kendi adamı zora düştüğünde dişe dokunur bir faaliyet icra edemez..Aynı şey TALPA içinde TASSA içinde geçerli..TÖSHİD ağırlığını koyup hertürlü kulisi yapıp uçuçuların karşısında patronlar duvarı olarak dikilirken bu dernekler ne işe yarar..işten atılanlar kaşısında ne yaparlar..Onlar sadece yıllardır oda olmayı bekler , arada bir yönetimde klma yada yönetime girme mücadelesi verir ler ..Haaa birde bizlerin aidatları ile yurtdışı toplantılarına katılırlar..Sonuç FİYASKO

Yanıtla

Kalan karakter 1000
apron ~ 10 yıl önce
Yorumunuz...Bahadır kaptanı savunur gibi yapıp böyle bir anda, hemde onun için birşeyler yapmaya çalışan insanlara yani yine sendikaya saldırmak ahlaki gelmedi bana Sefa Bey.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dağobel ~ 10 yıl önce
atilay ayçin ve ekibi yazarın dediği gibi duyarlı.dürüst işci ve temsilcileri işten attırarak kendileri işci parası ile saltanat sürmekteler.sendika ağası atilay 20 yılda kaç bin kişiyi o koltukda kalabilmek için harcamışdır .bir araştırın.sendikacılk tis den .tis e şoov yapmak deyildir.atilay ağa samimi ise altanı işe döndürmek için ne gerekiyorsa yapmalıdır.yapamıyorsa derhal görevi bırakmalıdır.kendi atadığı temsilcisine sahip çikmalıdır. sayğılar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
wing ~ 10 yıl önce
Yazınızda,yaşanan olay sanki danışıklı dövüş yapılmış gibi anlamı çıkıyor.Buna katılmıyorum.Fakat,yaşnan olay Ankarada değilde örneğin antalyada yaşansaydı değerli kaptanımızın olaya tepkisi aynımı olurdu diye şüphelerim var. Ground time lar gerçekten düşük fakat ne olursa olsun yemek yiyeceğiz bahanesi gecerli olamaz.Bu yemek hadisesi şirketin kendi sorunu olup yolcuyu bağlamamalıdır.Yemek sorunu söz konusu ise bu şirket yönetimine kaptanlarca ve hosteslerce yapılacak sikayetlerle çözülebilir . Daha önce burada yorum yazan kişiler olayı uçuş emniyetine falan bağladılar. Ben şimdi soruyorum uçakta havalandırma yoktuda kaptan bunu bildiği halde iner inmez neden klimayı uçağa bağlatmamışda yolcuları alsam pişerdi diyor .Bence suclu thy veya sendika falan değil pilot kaprisi gibi görünüyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sasi ~ 10 yıl önce
kaptan yemek ihtiyacini kokpit kapisini kapiyarak giderebilirdi diyorsunuz peki kabin nerenin kapisini kapayarak yemek yiyecekti

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nasreddin mağduru ~ 10 yıl önce
Sefa bey, yorumunuzda yaptığınız hırsız betimlemesi çok güzel de...bana söyleyin sabah 5 ten beri yemek yiyemiyen ekibin(olay 13 te meydana geliyor)aç aç uçması sadece 5 dakika bile yemek zamanı tanınmaması durumuna zemin hazırlayan thy yönetimideğilde sendika mı suçlu?Anadolujet uçuşlarının ground time larına bakın 35dakikadır.Bunun 7.5 dakikası min security checktir. bu sürede kapı açılış yolcu binmesi inmesi temizlik mümkünmüdür?Sefa bey biraz da bu konulara değininde bilginizden yararlanalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000