22 Haziran 2009, Pazartesi
Tevfik UYAR
Tevfik UYAR tevfikuyar@airporthaber.com

Bacalı Sanayi

Genelde yazılarımın uzun olduğunun farkındayım. Detaycılık rahatsızlığımı özeleştirel bir şekilde bu duruma bağlayabilirim, ancak bu hafta izinli olduğumdan çok uzun bir yazı yazmayacağım.

Ege sahillerinin gözden kaçmış olan Balıkesir’in küçük bir kasabası Akçay’dayım. Sakin, huzurlu, sessiz… Nedeni ise muhtemelen henüz turistler tarafından keşfedilmemiş olması. Kasabanın her yanında bu el değmemişlik hissi var. Genelde yazlıkçıların bulunduğu, nezih bir mekan.

Biraz düşününce turizm ülkesi olmanın bazı dezavantajları olduğunu fark ediyorum.

Güney sahillerine gidince kendi ülkenizde kendinizi yabancı hissetmeniz durumuna hiç değinmeyeceğim.

Ancak bir ülkenin en önemli ekonomik kaynakları arasın da turizm olduğu kadar ağır sanayi ve ileri teknolojik ürünleri ihracatı da yer almalı.

Her şeyden önce, bacasız sanayi olarak tabir ettiğimiz turizmin ülkemiz ekonomisine katkısı yadsınamaz, ancak ülkenizde bir iki bomba patlasa, hükümetler vatandaşlarına “Türkiye’ye gitmeyin” uyarısında bulunsa, işinizin kolaylıkla bitmiş olabileceği bir durum. Bu sebeple, bacasız sanayi ekonomimizde çok mühim bir pay olup, ülkemizde gerek istihdam boyutları, gerekse sağladığı katma değer açısından önemli bir dinamik, milli gelir kaynağı ve tanıtıcı faaliyet olsa da, bizim bacalı sanayiye de çok ihtiyacımız var.

Bir filozofa göre, bir kişiye kim olduğu sorulduğunda size nüfus cüzdanı, pasaport vb. bir çok şey gösterebilir. Ancak bir halka kim olduğu sorulduğunda size sanatçılarını, bilim insanlarını ve siyasetçilerini gösterebilir.

Ben bunu günümüz şartlarında biraz daha revize ederek düşünüyorum.

Bugün bir millete, bir ülkeye kim olduğu sorulduğunda, dünyaca bilinen ürünleri, bu ürünlerin kaliteleri ve sanayisi de söylenebilir. Zira hepimiz Almanları otomotiv ürünleriyle, Japonları elektronik ürünleriyle vb. biliriz. “Adamlar neler yapmış” diye de hem şaşırma hem gıpta etme deyimimiz vardır.

İşte bu sebeple ben, her ne kadar biz kendi öz kaynaklarımızla geliştirmiş olmasak da, önümüzdeki hafta yapılacak Eclipse ihalesine önem veriyorum.

O teknolojinin ülkemize transfer olması, yarım kalan sertifikasyon sürecimizi tamamlayabilmemiz ve bu ürünün dünyaya ihracatını gerçekleştirebilmemiz, uzak hedeflerimizden olan uluslar arası düzeyde bir uçak tasarım ve imalatı arzularımızı kısmen de olsa sağlamış olacak.

Nice bacalı sanayilere…

Saygı, sevgi ve selamlar.

Bacalı Sanayi

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000