12 Mayıs 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Boşuna birbirinizi kirip durmayin. 10 seneye kadar cockpitlerde tek pilot kalacak, 20 snee sonra'da pilot filan kalmayacak merak etmeyin. O zaman uzaklar yerden ucurulurken de inanin bana en cok muhendisler tercih edilecek.
  • sadece 4 yıllık pilotaj eğitimi veren bir okul söyleyemezsiniz diyen arkadaşım. https://tech.purdue.edu/degrees/professional-flight
  • TUNCAY KAPTAN GELECEK DERTLER BITECEK.
  • Evet doğru söylemişsin, görüyoruz kafası analitiğe iyi basan mühendisleri; kıl tüyle uğraşmaktan yerden kalkamıyoruz, adamlarda pratik zeka sıfır devamlı manuel okuyup yorum yapıyorlar. Haa ingilizcelerine gelince kokpitte aslan kaplan, yurt dışında veya bir yabancının karşısında tarzan ! Boşuna uğraşma kardeş bu işler yazmakla olmuyor, sana mı gördüklerimize mi inanalım?

BABA PARASIYLA PİLOT OLMAK...

Hangi uçuş okulu daha iyi eğitim veriyor? Ayjet mi, Erah mı, THK mı, Tarkim mi, Afa mı yoksa Anadolu Üniversitesi mi?

Yoksa hiçbiri değil de havacı pilotlar mı karacı pilotlar mı?

İçinde pilot geçen her haberin altında kıyamet kopuyor. Senin okulun iyi eğitim veriyor, benim okulum iyi eğitim veriyor! Havacılar mı daha iyi pilot, helikopterden uçağa geçen karacılar mı?

Sivil okullardan mezun olanlar diyor ki, asker pilot sivil uçakta başarılı olamaz. Çünkü bir F-16 uçurmakla Boeing uçurmak arasında dağlar kadar fark var. Asker pilot da bir sivilin eğitim alarak pilot olmasını içselleştiremiyor ve diyor ki “Parayla pilot yaparsan işte böyle olur”

Sanki paralı okullarda eğitim almak suç ya ayıplanacak bir durum gibi… Eskiden sadece hava kuvvetleri kökenli pilotlarla iş gücü ihtiyacı sağlandığı için bugün özel okullardan yetişen pilotlara eğreti bakılıyor ve hep mesafeli yaklaşılıyor. Oysa dünyada bazı ülkelerde özel okullardan yetişen pilotların rahatlıkla hava kuvvetlerinde de uçabildiği ve bu tür yersiz tartışmaların olmadığı gerçeğini hep göz ardı ediyoruz.

Önceleri ‘sivil pilot’ diye bir durum olmadığı için çatışma kendi içindeydi. O zamanlar da pilotları, karacı ve havacı olarak ikiye ayırırlardı. Bu iki kaynaktan gelen pilotlar arasında sinsice bir rekabet vardı. Ancak karacılar azınlıkta olduğu için havacıların şirketlerde daha etkin rolleri olurdu. Pilotluk, kendi içinde çatışmayı seven bir meslek haline dönüştürülünce sektör büyüdükçe tartışmanın çerçevesi de genişledi. Karacı ve havacının yanına önce yurtdışında eğitim alan sivil pilotlar (YUGO) sonra da özel pilotaj okullarından gelenleri eklendi.

Özellikle Türk Hava Yolları’nda sivil kökenli pilotu aşağılar şekilde burun kıvıran uçuş işletmedeki asker kökenli pilotların yerine sivil kökenli yönetici pilotların getirilmesi sivil pilotlar açısından zafer olarak algılandı. Ama asker pilot hegemonyanın kırılması olayının sadece THY’de olduğunu diğer şirketlerde halen hava kuvvetleri kökenli pilotların yönetici pozisyonunda bulunduklarını, sivil kökenli pilotların o şirketlerde etkin görevlere henüz gelemediklerini vurgulamakta fayda var. THY’deki bu farkın sebebinin de Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun, “ 2015’ten itibaren asker pilot almayacağız” sözlerinin alt yapısını oluşturmaya yönelik hamle olduğunu düşünebiliriz. Bu gerçekleşir mi bilemiyoruz ancak eğer böyle bir hedefe ulaşılırsa diğer şirketlerin pilot ihtiyacını karşılama noktasında bir hayli rahatlayacağını söyleyebiliriz.

Dönelim konumuza…

Pilotlar arasında kendinden olmayanı ötekileştirme çabalarının özünde, pilotluğun egosu yüksek ve rağbet gören bir meslek olmasını gösterebiliriz. Asker pilotların çok daha cesur, korkusuz ve aidiyat duygularıyla görevlerini yerine getirmelerini, çok daha uzun süreli ve sıkı bir eğitim programından geçtiklerini düşünmeleri kadar sivil kökenli pilotların teknolojisi gelişen uçaklara çok daha iyi hakim olmaları, sivil havayolu sektöründeki anlayışa adaptasyon konusunda asker kökenlilere görev daha avantaj sağladıklarını ve yabancı dil konusunda daha ileri seviyede olduklarını düşünmeleri bu çatışmaların asıl sebebini oluşturmaktadır.

Ben de diyorum ki, provakasyonlara gelmeyin…

Asker ya da sivil kökenli pilot… Hava kuvvetlerinden sivil havayoluna geçiş yasaklanmadığı sürece ya da tam tersi sivil uçuş okullarından pilot alımı olduğu sürece bu iki pilot rezervi de uzun yıllar kullanılacak. Aynı kokpitte aynı görevin sorumluluğu yüklenen iki pilotun sivil ve asker olarak ayrıştırılması, iyi eğitim alıyorlar, sivile adapte olamıyorlar, İngilizce bilmiyorlar ya da baba parasıyla pilot oluyorlar gibi kısır tartışmalara sokulması, hem bu mesleğe hem de bu mesleği yapan asker ve sivil pilotlara ihanettir.

Her fırsatta bu çatışma üzerinden koparılan kavgalar, pilotluk mesleğini yıpratıcı, anlamsız ve yersiz kavgalardır.

BABA PARASIYLA PİLOT OLMAK...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (92)

Beyler ~ 4 yıl önce
Boşuna birbirinizi kirip durmayin. 10 seneye kadar cockpitlerde tek pilot kalacak, 20 snee sonra'da pilot filan kalmayacak merak etmeyin. O zaman uzaklar yerden ucurulurken de inanin bana en cok muhendisler tercih edilecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
purdue de var. ~ 4 yıl önce
sadece 4 yıllık pilotaj eğitimi veren bir okul söyleyemezsiniz diyen arkadaşım. https://tech.purdue.edu/degrees/professional-flight

Yanıtla

Kalan karakter 1000
From anywhere ~ 4 yıl önce
TUNCAY KAPTAN GELECEK DERTLER BITECEK.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Evet doğru söylemişsin, görüyoruz kafası analitiğe iyi basan mühendisleri; kıl tüyle uğraşmaktan yerden kalkamıyoruz, adamlarda pratik zeka sıfır devamlı manuel okuyup yorum yapıyorlar. Haa ingilizcelerine gelince kokpitte aslan kaplan, yurt dışında veya bir yabancının karşısında tarzan ! Boşuna uğraşma kardeş bu işler yazmakla olmuyor, sana mı gördüklerimize mi inanalım?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000