11 Mayıs 2009, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • sefa bey bizler şirketimiz olan orex cargo'dan 5.5 aydır maas alamıyoruz,ailelerimiz ve bizler perişan bir durumdayız, şirketin basındakilere güvenip kandırıldık.lütfen bizlerin sesini duyurun sizlere güveniyoruz saygılar.
  • hocam ben sizin çömez dediklerinizdenim.Bana anlatılan sizin kendini beğenmiş, THY de kimsede olmayan lüks arabalarla işe gelip kimseyi takmayan,yönetimle anlaşamayan bir tarzınız olduğu şeklindeydi.Ancak sizin binlerce teknisyen için hayatında göremiyeceği parayı, verdiğiniz söz üzerine hatta işten atılma pahasına almanız beni çok etkilemişti. Şu anda teknikte sizi sevmeyen biri olsa bile utancından ağzını açamıyor.Yalakalık ihtiyaç için yapılır ve kadının para karşılığı yaptığı yanlış işle farkı yoktur. Sizin yalakalığa ihtiyacınız yokdu.Olsaydı acaba ne yapardınız diye düşündüğünüz oldumu acaba.Sizi yakından tanıyan abilerimiz bence sizi bize yanlış anlatmışlar.Belkide yaşantınızı kompleks yapmışlar.Ben sizi zevkle takip ediyorum bilesi
  • hocam sektörden sizin için, ya sefa inanı sevmem, veya bu adamı sevmem diyenleri az da olsa duyduk, ama, ya bu kişi gerçekleri yazmıyor, veya sefa inan yalakalık yapıyor, yalan yazıyor diyeni reel de görmedik..hocam bu az şey değildir. ve bazı şeylerin bedeli yoktur.
  • Tribüne oynamak gerekir sefa başkan tribüne...Senin dönemimdek, gibi değil ne arkadaşlıklar nede dostluklar.Yeni düzen güçlüye yalakalık yapmaktan geciyor.Don-kişotluk eskilerde kaldı
  • amsterdam kazası ortaya çıkardıki uçak kalkmadan bir yolcu fazla çımış bu konuda yer hizmetlerinde bir işlem oldumu yoksa herşey abuk mu oldu ben bir yolcuyum meraklar içindeyim uçağı tam şaymayan fazla yolcuya onay veren thy çalışanları ne demen lazım beceriksiz kapatesiz adam gibi bir uçağı uçaramayan ne diyim sizi karar verin yoruldum ben bir şey demiyorum idare edemeyenlere lafım bu
  • SEFA BEY KESKE YAZINIZDAKİ KONULARDA OLDUGU GİBİ TUM SİRKETLER İCİNDE AYNI HASSASİYETİ GOSTERSENİZDE TARAFSIZ HA BERCİ OLARAK GORSEK SİZİDE . YOKSA SİZİNDE DİGERLERİNDEN FARKINIZ KALMAZ. ACABA SADECE THY İLE İLGİLENMEK İCİN BELLİ BİR NEDENİNİZMİ VAR YOKSA DİGER SİRKETLER İLE REKLAM PASTASI KUCULMESİN DİYEMİ İLGİLENMİYORSUNUZ
  • Saygıdeğer üstadım, çok açık yazıyorum, sadece havacılıkla ilgili medyada değil, tüm medya kuruluşlarında, GÜVENİLEN, ya acaba bu konuda O ne düşünüyor denilen 6-7 kişiden birisiniz...En azından bana ve çevremdekilere göre böyle... Siz istesenizde değişemezsiniz...Sevgi ve Saygılar...Realisme.
  • Geçen haftaki yazınızda dip not olarak genel kurula thy yönetiminin basına açık olarak yapılacağını duyurduğunuzda ve izin almaya gerek olmadığını belirttiğinizde aslında benim içime kurt düşmüştü . Kendi kendime dedim bunlar gene son dakkada kayış atar veya plağı ters çevirler diye ! ve beklediğim oldu .Bizlerden özür dilemenize gerek yok siz genede onların adına yapmış olduğunuz incelik ve duyarlılığı aktardınız şahsınız her zaman doğrucu davut kimliğinde olduğu için bunu anlıyabiliyoruz .Ben olsam ve bu yazıyı okuduktan sonra yüzüm kızarır ve utanırım.Kapalı kapılr ardında Washıngton olmuş bu iş malesef.. Bence DON Kişotluğa devam Sefa Bey yoksa THY aylık dergisinden farkınız olmaz selam ve dua ile ... Abdülfettah BOYACIGİL...
  • Sayın Sefa Bey,doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovarlar diye talihsiz bir atasözümüz var,niye talihsiz çünkü;keşke kovarlar olmasaydı da bağrına basarlar olsaydı...dolayısıyla türkiye şartalarında herşey aşağı yukarı ahbap-çavuş ilişkisiyle yürüyor bence,biz ne zaman profesyonel olarak iş yapmaya başlarsak,ne zaman bilgi ve becerilerimizle çalışırsak,işte o zaman sizin gibi gerçekleri objektif olarak gören insanları hatalarımızı buldu diye bağrımıza basarız,avrupada şirketler yapılanmalarının kontrolünü niye bağımsız şirketlere dışarıdan yaptırıyorlar ki,hem de para harcayarak bu denetlemeleri yapıyorlar,kısacası bizim şu anda ki orta yolumuz ne şiş yansın ne kebap,atalarımız sağolsun herşeye çözüm bulmuşlar. saygılarımla Talat Özçelik.
  • Günaydın Sayın Yazar Belliki ayarın kaçmış ''konuşanlar ,yapılanı eleştirenler veya iş yapanlar eleştirilenler.)sen istemedende olsa tercihini yapmışsın yada ... Ypılanları eleştirebilecek yürekli insanlara herzaman ihtiyaç olacak . Selamlar Caglar6

Aynalarla anlaşmak…

Geçtiğimiz hafta, gündemde THY’nin Genel Kurulu vardı. Basın mensuplarının Genel Kurula alınmamasını protesto etmek için 2 dönemdir;  gazeteci olarak değil, ortak sıfatıyla katıldığım genel kurullarda, genel kuruldaki yaşananları sizlere anında bildirir ve tatmin olmadığım konuları ve bilanço oyunu denen hususları tüm açıklığıyla yazardım.

Bu son yapılan genel kuruldan önceki benimde katıldığım genel kurulda, divan başkanlığını yürüten Candan Karlıtekin’in, bundan sonraki genel kurullara basın mensuplarının da girebileceği ve toplantıyı izleyebileceğine yönelik söz vermesi nedeniyle, bu söze güvenerek, SPK’dan almam gereken başvuru belgelerini almadım ve başvuru yapmadım.  Ancak, verilen söz tutulmadığı için,  Genel Kurul’a ortak olarak katılamayarak her zaman yaptığım gibi genel kurulu izleyip, gelişmeleri ve yaşananları sizlere aktaramadım.

Suçum, THY’nin yönetim kurulu başkanının sözüne güvenmek olmuştur. Bu nedenle, onun adına ben, sizlerden özür dileyerek konuma geçmek istiyorum.

Bir zamanlar bir belediye başkanı varmış. Bu belediye başkanı, beldesindeki alt yapısal sorunlara; yani su şebekesi ve kanalizasyon. vb. gibi gelecek için önemli yatırımlara bütçe ayırıp, önce alt yapıyı düzeltip sonra üstüne yeni projelerini sıralamaktansa, alttaki rezil hale gelmiş, eskimiş, çatlamış, patlamış borulara bakmadan, göze hoş gelen projelerini dizmeye başlamış. Tabii ki görselliğin önemi işe yaramış ve her zaman seçimleri kazanmış.

Gel zaman, git zaman, bu belediye başkanı son girdiği seçimi, rüşvet olayına karışıp mahkûm olma durumuyla karşı karşıya kaldığından kaybetmiş ve yerine idealist bir başkan gelmiş. Bu başkan daha önceleri belediyenin alt yapısal sorunlarına değinilmediğini ve beldenin çok büyük yapısal sorunları olduğunu anlatarak  ve muhalefet yaparak ve seçmenlerden oy istermiş. Dolayısıyla inandığı ve savunduğu sistemi uygulamaya başlamış. Kazmış, delmiş, yıkmış…

Tabii ki tüm belde inşaat alanına dönerek çamur, toz, toprak içinde kalmış ve belde sakinleri bu rezalet durumdan son derece etkilenerek, ”Eski başkan her yeri pırıl, pırıl yapardı. Şimdiki başkan, adeta beldemizi şantiyeye çevirdi, çevremiz çamurdan geçilmiyor” diye eleştirilere başlamış.

Tekrar seçim zamanı geldiğinde, bu idealist başkan, bitmemiş alt yapılar, çamurlu sokaklarla seçime girmek zorunda kalmış. Mutlaka yapılması gereken alt yapı sorunlarının; eğer kendisi yapmasa, bir gün beldenin sağlığını etkileyecek suyun kanalizasyona, kanalizasyonun suya tamamen karışacağını anlatmasına rağmen, insanların görselliğe değer verdiği, eskiyen kanalizasyon şebekesinin üstüne ağaçlar, parklar yaparak etrafı boyayarak göze hitap eden eski başkana tekrar oy vererek başa getirmelerini önleyememiş..

Bu hikâyeyi anlatmama neden olan olaya konumuzla bağlantı kurarak girmek istiyorum. Her hafta sürekli güncel konularda yazarım; uçak kazası olur, doğruları ortaya dökmeye çalışarak, birçok insanı üstüme saldırtırım. THY’nin genel kurullarına girer, göstermelik ve hiçbir zaman zararda gösterilmeyen (!) bilançosundaki rakamlar için önceden günlerce çalışır, itiraz eder, tatmin olamazsam ibra etmeden tek oyumla da olsa Don-Kişot’luk yaparım...

Havacılığımızdaki gelişmeleri ballandıra, ballandıra anlatıp sahte kahramanlar yaratarak, çağ atladığımızı iddia edenler; “En büyük bakan, bizim bakan!” nidalarıyla ortaya çıktıklarında, ben de -o doğruları yaptığı için seçimi kaybeden belediye başkanı gibi- sisteme uyarak sürüye katılacağıma, uçuş emniyeti ve güvenilirliği gibi alt yapısal sorunlarımızın, havacılığın görsel görüntüsünden farklı geliştiğini ve sektörün yükseliş hızına göre daha yavaş seyrettiğini anlatarak, sanki üstüme vazife imiş gibi, sistemi sorgular tepkiler alırım.

Kaza-Kırım komisyonların bağımsız olması gerektiğini, aksi takdirde ilerde kazaları önleyebilmek için bu kazalardan alınacak derslerin tam olarak ortaya çıkartılamayacağını savunur dururum.

Sadece tek cephede savaşmaz, işçi haklarını koruyorum diyerek aslında işçi haklarını bahane ederek, sistemden beslenen sahte sendikacılık yapımızı da eleştirerek iki cephede birden savaşımı, bu konuda bir beklentim olmamasına karşın sürdürürüm.

Üstüme vazife imiş gibi, THY’nin illegal ruhsatla uçtuğunu belgelerini bularak yayınlarım. THY’nin AD (bakım) atlamasını, yine belgeleriyle yayınlar, sözümona vatandaşlık görevimi yaparım.

Bu yazıyı kaleme alırken bir an düşündüm; ben bu tepkileri alacağıma, sisteme uysam, THY’nin first class bölümünde Kevin kardeşimizin poposunun değdiği koltukta, ikram pasıyla yolculuk yapsam, THY’nin yeni hat açmalarında çağrılsam, el üstünde taşınsam, ona buna torpil yapabilsem, kötü mü olurdu?
 
THY’nin genel kurullarına; hiç konuşmaksızın ve itiraz etmeksizin konu mankeni olarak, şak-şakçılık yapmak için katılan bazı kişiler gibi, sadece temenniler bölümünde söz alarak yönetimin nasıl başarılı olduğunu anlatarak, THY tarihinin en başarılı yönetiminin varolan yönetim olduğunu söyleyerek, sempati toplayıp, diğer katılımcı ortakların bazılarının yaptığı gibi, çoluk, çocuğumu şirkete sokarak hayatlarını garantiye alsam fena mı olurdu?

Ama, insanların gerçekten, “canı çıkar, huyu çıkmazmış” Sistem mi bozuk, ben mi yanlış yapıyorum, henüz tam anlamış değilim. Acaba diyorum, bundan sonra sisteme uysam, “yöneticilerin istediği gibi aslansınız, kaplansınız, yürü beeee kim tutar seni desem, inanırlar mı? Düne kadar eleştiren bu adama ne oldu acaba diye şasırmazlar mı? Hadi hepsini bos verelim, kim ne derse desin, ben işime bakarım bundan sonra” diyerek, taktiksel olarak da olsa, içime sinmeden bile olsa, sisteme uyup sürüye katılarak yanlışlara doğru dedim diyelim.

Peki, aynalarla nasıl anlaşacağım?

İyi haftalar…

Aynalarla anlaşmak…

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 9 yıl önce
sefa bey bizler şirketimiz olan orex cargo'dan 5.5 aydır maas alamıyoruz,ailelerimiz ve bizler perişan bir durumdayız, şirketin basındakilere güvenip kandırıldık.lütfen bizlerin sesini duyurun sizlere güveniyoruz saygılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
hocam ben sizin çömez dediklerinizdenim.Bana anlatılan sizin kendini beğenmiş, THY de kimsede olmayan lüks arabalarla işe gelip kimseyi takmayan,yönetimle anlaşamayan bir tarzınız olduğu şeklindeydi.Ancak sizin binlerce teknisyen için hayatında göremiyeceği parayı, verdiğiniz söz üzerine hatta işten atılma pahasına almanız beni çok etkilemişti. Şu anda teknikte sizi sevmeyen biri olsa bile utancından ağzını açamıyor.Yalakalık ihtiyaç için yapılır ve kadının para karşılığı yaptığı yanlış işle farkı yoktur. Sizin yalakalığa ihtiyacınız yokdu.Olsaydı acaba ne yapardınız diye düşündüğünüz oldumu acaba.Sizi yakından tanıyan abilerimiz bence sizi bize yanlış anlatmışlar.Belkide yaşantınızı kompleks yapmışlar.Ben sizi zevkle takip ediyorum bilesi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
hocam sektörden sizin için, ya sefa inanı sevmem, veya bu adamı sevmem diyenleri az da olsa duyduk, ama, ya bu kişi gerçekleri yazmıyor, veya sefa inan yalakalık yapıyor, yalan yazıyor diyeni reel de görmedik..hocam bu az şey değildir. ve bazı şeylerin bedeli yoktur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Tribüne oynamak gerekir sefa başkan tribüne...Senin dönemimdek, gibi değil ne arkadaşlıklar nede dostluklar.Yeni düzen güçlüye yalakalık yapmaktan geciyor.Don-kişotluk eskilerde kaldı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
amsterdam kazası ortaya çıkardıki uçak kalkmadan bir yolcu fazla çımış bu konuda yer hizmetlerinde bir işlem oldumu yoksa herşey abuk mu oldu ben bir yolcuyum meraklar içindeyim uçağı tam şaymayan fazla yolcuya onay veren thy çalışanları ne demen lazım beceriksiz kapatesiz adam gibi bir uçağı uçaramayan ne diyim sizi karar verin yoruldum ben bir şey demiyorum idare edemeyenlere lafım bu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
SEFA BEY KESKE YAZINIZDAKİ KONULARDA OLDUGU GİBİ TUM SİRKETLER İCİNDE AYNI HASSASİYETİ GOSTERSENİZDE TARAFSIZ HA BERCİ OLARAK GORSEK SİZİDE . YOKSA SİZİNDE DİGERLERİNDEN FARKINIZ KALMAZ. ACABA SADECE THY İLE İLGİLENMEK İCİN BELLİ BİR NEDENİNİZMİ VAR YOKSA DİGER SİRKETLER İLE REKLAM PASTASI KUCULMESİN DİYEMİ İLGİLENMİYORSUNUZ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Saygıdeğer üstadım, çok açık yazıyorum, sadece havacılıkla ilgili medyada değil, tüm medya kuruluşlarında, GÜVENİLEN, ya acaba bu konuda O ne düşünüyor denilen 6-7 kişiden birisiniz...En azından bana ve çevremdekilere göre böyle... Siz istesenizde değişemezsiniz...Sevgi ve Saygılar...Realisme.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Geçen haftaki yazınızda dip not olarak genel kurula thy yönetiminin basına açık olarak yapılacağını duyurduğunuzda ve izin almaya gerek olmadığını belirttiğinizde aslında benim içime kurt düşmüştü . Kendi kendime dedim bunlar gene son dakkada kayış atar veya plağı ters çevirler diye ! ve beklediğim oldu .Bizlerden özür dilemenize gerek yok siz genede onların adına yapmış olduğunuz incelik ve duyarlılığı aktardınız şahsınız her zaman doğrucu davut kimliğinde olduğu için bunu anlıyabiliyoruz .Ben olsam ve bu yazıyı okuduktan sonra yüzüm kızarır ve utanırım.Kapalı kapılr ardında Washıngton olmuş bu iş malesef.. Bence DON Kişotluğa devam Sefa Bey yoksa THY aylık dergisinden farkınız olmaz selam ve dua ile ... Abdülfettah BOYACIGİL...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Sayın Sefa Bey,doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovarlar diye talihsiz bir atasözümüz var,niye talihsiz çünkü;keşke kovarlar olmasaydı da bağrına basarlar olsaydı...dolayısıyla türkiye şartalarında herşey aşağı yukarı ahbap-çavuş ilişkisiyle yürüyor bence,biz ne zaman profesyonel olarak iş yapmaya başlarsak,ne zaman bilgi ve becerilerimizle çalışırsak,işte o zaman sizin gibi gerçekleri objektif olarak gören insanları hatalarımızı buldu diye bağrımıza basarız,avrupada şirketler yapılanmalarının kontrolünü niye bağımsız şirketlere dışarıdan yaptırıyorlar ki,hem de para harcayarak bu denetlemeleri yapıyorlar,kısacası bizim şu anda ki orta yolumuz ne şiş yansın ne kebap,atalarımız sağolsun herşeye çözüm bulmuşlar. saygılarımla Talat Özçelik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Günaydın Sayın Yazar Belliki ayarın kaçmış ''konuşanlar ,yapılanı eleştirenler veya iş yapanlar eleştirilenler.)sen istemedende olsa tercihini yapmışsın yada ... Ypılanları eleştirebilecek yürekli insanlara herzaman ihtiyaç olacak . Selamlar Caglar6

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000