05 Ekim 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Yazının başlığı ile gelişimi çok farklı yapılan yanlış nedir anlayamadım.Teknik ile pilotların bağlantısını kuramadım Ayrıca SHGM sizin söylediklerinizi yapacak akla sahip değilmidir gerçekten böyle bir durum olsa gereğini yapardı biraz yanlı olmuş yazınız.Biraz daha detaylı araştırıp yazsanız daha iyi olur.
  • Ne o hacı ? Ayjet'ten reklam alamadınız mı da saldırıyorsun? Bi adım daha yürü, Ayjetten yetişen pilotların lisansının iptalini de iste."Yazarım arkadaş ha !"diyorsun, Corendon'u da yazacan mı? Atlas'ı da yazacan mı? Yaz gazatacı yaz...Fazla yazma, reklamlar kesilir, aç kalırsın..."Bu mesajı yayınlayacak mısın bakalım?????
  • çok merak ediyorum sevgili airporthaber yetkilileri..neden Ayjetin 10. yıl kutlamasını da haber yapmadınız? pas geçmeyi bile haber yaparken hem de??
  • Her gün ucuyoruz, kiskanmayin gelin sizde uçun :) AYJET TEKNİK, size guvenimiz tam, iyi ki varsiniz.
  • Yavuz Güver in hali nolcak peki,nasıl utanmadan insanların yüzüne bakabiliyor pişkin pişkin.Allah ıslah etsin seni.
  • Yorumlari okudukca gulmek geliyor icimden. Ulkenin SHGm si bir kuruma ceza kesmis hala millet kurum kac kisi mezun etmis iyimis falan filan onlari konusuyor. Tipik yurdum insani tepkisi. Ucagi dusuren pilotu kahraman yapmak, pistten cikip ucagi kirani hayat kurtaran aslan ilan etmek tam bize gore. Farz edinki bir havayolu kazasi oldu 300 kisi oldu. Ne dememiz lazim elestirirken. Ya bu dunyanin en buyuk en unlu havayolu, millet haksizlik ediyormu diyecegiz yoksa kazanin timeline inilmesinimi isteyecegiz. Iste bu denetim sonuclarida boyle degerlendirilmeli. Bir denetim olmus, sozkonusu kurum denetimden kalmis. Demekki hatalari var ve duzeltmeleri lazim. Soz konusu hatalar ileride kazalara sebep olup birilerinin cani yanana kadar bekleyecegimize bugunden proaktif olup onlemlerimizi alalim. Ben SHGM yide burada konuyu detaylandiran ve kamuoyuna duyuran Airporthaberi de kutluyorum. Her okudugumuzu senci benci degerlendirmeyi birakip altinda yatan problemleri gormeye calisalim
  • Umarım SHGM'nin elinde Ayjet'in bakım yetkisini almayı gerektirecek kadar ciddi bir bulgu vardır. Aksi halde Ayjet'e cidden çok büyük bir haksızlık yapılmış olur ve bunun ne sektöre ne de Sivil havacılığa hiç bir katkısı olmayacağı gibi telafisi de çok zaman alır. Ayjet haksız yere yıpratıldı ise bunun sektörde hiç bir kimseye faydası olmaz.
  • Şu an Ayjet'de eğitimime devam eden bir öğrenciyim. Uçaklarımız her gün defalarca inip kalkıyor ve hiç yerde durmuyor diyebilirim. Bu döngüdeki yoğun seferlerde hiç aksaklık yaşanmadığına göre bana söyler misiniz sorun nerede? Türkiye'deki her şey gibi başarılı insanlar ve şirketler diğer başaramayanlar tarafından taşlanıyor. Sizde bu kadar başarılı okullar açın size gelelim. Ayrıca başlığınız çok yanlış. Sanki Ayjet pilotlarında şaibe varmış imajı yarattığınızın farkında değil misiniz?
  • Ayjet gercekten ulkemizin en iyi pilot yetistiren okulu bu konudada bir sıkıntısı olu agini dusunmuyorum. Ama bu konulardan ziyade su tip parasi denen ogrenci pilotlarin en buyuk sıkıntısına deginseniz keskee..
  • ayjet okulu iyi bir kurum olarak tanırım. ancak SHGM gü eger denetimde eksikler buldu ise bunu yasal olarak çözmeli. hemde en kısa zamanda çözmeli. ülkemizde SHGM lüğü de denetlenmesi gereken yerlerden biri. özellikle SHGM lüğü bu durumlarda şaibe altına girer. Balık baştan kokar. Denetleme yapılan bu okulda birden bire böyle olaylar var deniyorsa. Sorumlu Okul ve SHGM lüğüdür. takip ediyoruz.....

AYJET’in uçakları yere indirilmeli-300 pilot zan altında!

Ayjet Uçuş Okulu, yıllardır Türkiye’nin havacılık alanında iyi eğitim veren kurumlarından biri olarak gösterilirdi. Ta ki, 2 Ekim Cuma gününe kadar…

Bu okulla ilgili SHGM’yi harekete geçiren ihbar mektubu geçen hafta içinde şahsıma da ulaştı. İddialar çok ciddi ve inanması güçtü. Çünkü bu uçuş okulunun kamuoyunda çizdiği imaj ile bana ulaşan belgede yazılanlar birbirine taban tabana zıttı. Ben araştırmalarımı sürdürürken SHGM çoktan işe koyulmuştu. İddiaların doğruluğunu teyit eden SHGM, okulun bakım yetkilerini askıya aldı. SHGM’nin bu kararı için “yetmez ama evet” diyorum.  Çünkü iddialar çok ciddi ve uçuş emniyetini doğrudan ilgilendiren konular. Bu aşamadan sonra Ayjet uçuş okulunun bütün uçakları şaibe altındadır ve tek tek kontrol edilmelidir. Bunun için de bütün uçakların yere indirilmesi şarttır. Bu denetlemeler boyunca da uçuş okulunun ruhsatı askıya alınmalıdır. Uçuş okulunun yöneticileri, mezun ettiği ve halen eğitim verdiği bütün öğrencilerden de tek teközür dilemelidir.

Bundan 5-6 yıl önce benzer bir olayı iki havayolu şirketinde yaşadık. Aynı şekilde form  1 belgesi olmadan parça kullandıkları için o dönem ACT Havayolları’nın ve SagaHavayolları’nın bütün uçakları yere indirildi. Uçakların bir çoğu yurtdışı operasyonlardan çağrıldı ve tek tek detaylı denetimlerden geçirildi. Şirketler usulsüzlüğün cezasını milyonlarca dolar kayıpla ödedi. İkisi havayolu genel müdürü olmak üzere birçok yöneticinin form 4 yetkisi alındı. Ancak SHGM, Ayjet’te sadece bakım yetkisini almakla yetindi. Birbirinin kopyası iki olayda iki farklı yaptırım uygulanmasının sebebini açıkçası merak ediyorum ve bu kısma bir soru işareti bırakıyorum.

Hatırlayacaksınız, bundan birkaç ay önce THY’nin Ayjet’epilot yetiştirmesi için öğrenci gönderdiğini yazmıştım. Ayjet’in bu karlı işinde de hatırlı birilerinin devreye girdiğini ancak olası bir tatsız durumda hatırlı kişilerin bunun sorumluluğunu üstlenip üstlenmeyeceğini sormuştum. (http://www.airporthaber.com/kose-yazilari/thynin-hatirli-kisileri.html) İşte tam da korktuğum başıma geldi. THY’nin pilot adaylarını Ayjet’in usulsüz şekilde bakımlarını yaptığı uçaklara emanet ettiği gün gibi ortaya çıktı. Bu aşamada THY sessiz kalmayacaktır. Mutlaka bununla ilgili Ayjet’e hesap soracaktır. Umarım, diğer uçuş okullarına öğrenci vermemek için kılı kırk yaran THY, bu olayla birlikte hatırla iş yapılmayacağını bir kez daha anlamıştır!

NEDEN PİLOTLAR ZAN ALTINDA BIRAKILIYOR!

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, bir süredir sektörde uyguladığı yaptırımları sosyal medya hesabından paylaşıyor. Kamuoyunun bilgilendirilmesi açısından güzel bir uygulama ancak bazı sıkıntıları da  yok değil. Örneğin geçen Cuma günü SHGM, twitter hesabından uçuş sürelerini ihlal ettikleri sebebiyle iki hava taksi pilotunun lisanslarının üç ay süre ile askıya alındığını duyurdu. SHGM’nin bu duyurusundan sonra, Türkiye’deki hava taksi şirketlerinde çalışan pilotların tamamı (yaklaşık 300 pilot) haklı olarak endişeye kapıldı. Çünkü SHGM kurul kararlarını önce sosyal medyadan paylaşıyor, sonrasında ise ilgili kişi ve kuruluşlara tebliğ ediyordu. Dolayısıyla büyük olasılıkla ilgili pilotlara henüz bir tebliğ gelmemişti. Böyle olunca pilotlar  “ Acaba benim lisansım mı iptal edildi” diye düşünürken herkes telefonuna sarıldı ve lisansı askıya alınan pilotların kim olduğunu öğrenmeye çalıştı. SHGM’nin kafa karıştıran ve motivasyon kıran bu yöntemi çok doğru değil. Karar tebliğ edilmeden bütün pilot camiası zan altında bırakılmamalı.

Ayrıca, farz edelim ki bu iki pilotun lisansı üç ay askıya alındı. Ama pilotların bundan henüz haberleri yok. Pilotlar askıya alındığını bilmeden uçuş yaparsa buna kim nasıl engel olacak? Bu sırada bir kaza kırım yaşanırsa sigorta şirketleri, lisansı askıda pilotun uçurulduğunu bile bile para ödeyecekler mi? 

Bir diğer nokta, SHY 6A revizyon 5, “ Lisans sahibi personelkusurlu görülürse önce yazılı olarak ihtar edilir, kusurun devam etmesi halinde üç gün ile 6 ay arasında lisansı iptal edilir” diyor. Bu pilotların daha önce ihtar edilip edilmediğini bilmiyoruz. Ancak eğer doğrudan lisansları askıya alınmış ise burada ciddi bir sıkıntı var demektir. 

AYJET’in uçakları yere indirilmeli-300 pilot zan altında!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (72)

~ 3 yıl önce
Yazının başlığı ile gelişimi çok farklı yapılan yanlış nedir anlayamadım.Teknik ile pilotların bağlantısını kuramadım Ayrıca SHGM sizin söylediklerinizi yapacak akla sahip değilmidir gerçekten böyle bir durum olsa gereğini yapardı biraz yanlı olmuş yazınız.Biraz daha detaylı araştırıp yazsanız daha iyi olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
reklamasyon ~ 3 yıl önce
Ne o hacı ? Ayjet'ten reklam alamadınız mı da saldırıyorsun? Bi adım daha yürü, Ayjetten yetişen pilotların lisansının iptalini de iste."Yazarım arkadaş ha !"diyorsun, Corendon'u da yazacan mı? Atlas'ı da yazacan mı? Yaz gazatacı yaz...Fazla yazma, reklamlar kesilir, aç kalırsın..."Bu mesajı yayınlayacak mısın bakalım?????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ümit ~ 3 yıl önce
çok merak ediyorum sevgili airporthaber yetkilileri..neden Ayjetin 10. yıl kutlamasını da haber yapmadınız? pas geçmeyi bile haber yaparken hem de??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayjetliyiz ~ 3 yıl önce
Her gün ucuyoruz, kiskanmayin gelin sizde uçun :) AYJET TEKNİK, size guvenimiz tam, iyi ki varsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Talta ~ 3 yıl önce
Yavuz Güver in hali nolcak peki,nasıl utanmadan insanların yüzüne bakabiliyor pişkin pişkin.Allah ıslah etsin seni.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Genetik ~ 3 yıl önce
Yorumlari okudukca gulmek geliyor icimden. Ulkenin SHGm si bir kuruma ceza kesmis hala millet kurum kac kisi mezun etmis iyimis falan filan onlari konusuyor. Tipik yurdum insani tepkisi. Ucagi dusuren pilotu kahraman yapmak, pistten cikip ucagi kirani hayat kurtaran aslan ilan etmek tam bize gore. Farz edinki bir havayolu kazasi oldu 300 kisi oldu. Ne dememiz lazim elestirirken. Ya bu dunyanin en buyuk en unlu havayolu, millet haksizlik ediyormu diyecegiz yoksa kazanin timeline inilmesinimi isteyecegiz. Iste bu denetim sonuclarida boyle degerlendirilmeli. Bir denetim olmus, sozkonusu kurum denetimden kalmis. Demekki hatalari var ve duzeltmeleri lazim. Soz konusu hatalar ileride kazalara sebep olup birilerinin cani yanana kadar bekleyecegimize bugunden proaktif olup onlemlerimizi alalim. Ben SHGM yide burada konuyu detaylandiran ve kamuoyuna duyuran Airporthaberi de kutluyorum. Her okudugumuzu senci benci degerlendirmeyi birakip altinda yatan problemleri gormeye calisalim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
haklısın amma.. ~ 3 yıl önce
bizim genetiğimizde eminim ek bir bölüm vardır ( bize mahsus ) maalesef elimize bir yetki geçtiği zaman çoğumuzbunu şahsımıza yönelik kullanırız örnek : işyeri sahibi bazı meslek kom de görevlidir enflasyon düşük çıksın diye mesela çocuk arabasının tekerleğini baz alırlar niye tefe tüfe az çıksın az maaş ödeyeyim diye. halbuki alsana d.gaz akaryakıt ev kiraları elektrik su vb. o zaman % 35-40 enf (gerçek değer) ahh o fazla gen yokmu bize bunları yaptırıyor.burada tek taraflı dinliyoruz tek tarafın yorumuna bakarsak karşı tarafı asmamız gerekir o fazla gen varya o hep devrededir suçlananı da dinlemek lazım o zaman burada ona göre yazarız , dimi.
Umarım ~ 3 yıl önce
Umarım SHGM'nin elinde Ayjet'in bakım yetkisini almayı gerektirecek kadar ciddi bir bulgu vardır. Aksi halde Ayjet'e cidden çok büyük bir haksızlık yapılmış olur ve bunun ne sektöre ne de Sivil havacılığa hiç bir katkısı olmayacağı gibi telafisi de çok zaman alır. Ayjet haksız yere yıpratıldı ise bunun sektörde hiç bir kimseye faydası olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gururla Uçuyorum... ~ 3 yıl önce
Şu an Ayjet'de eğitimime devam eden bir öğrenciyim. Uçaklarımız her gün defalarca inip kalkıyor ve hiç yerde durmuyor diyebilirim. Bu döngüdeki yoğun seferlerde hiç aksaklık yaşanmadığına göre bana söyler misiniz sorun nerede? Türkiye'deki her şey gibi başarılı insanlar ve şirketler diğer başaramayanlar tarafından taşlanıyor. Sizde bu kadar başarılı okullar açın size gelelim. Ayrıca başlığınız çok yanlış. Sanki Ayjet pilotlarında şaibe varmış imajı yarattığınızın farkında değil misiniz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
haklısın ~ 3 yıl önce
bende yazdım ya yazdığımı yayınlayın yada başlığı değiştirin demiştim. Hava taksi pilotları demıyorlar AYJET vurgusu oluyor. SHGM bunuda görmeli çelme takanada ceza verilmeli.
Tip parasi ~ 3 yıl önce
Ayjet gercekten ulkemizin en iyi pilot yetistiren okulu bu konudada bir sıkıntısı olu agini dusunmuyorum. Ama bu konulardan ziyade su tip parasi denen ogrenci pilotlarin en buyuk sıkıntısına deginseniz keskee..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tipçi ~ 3 yıl önce
bu kadar acındırma da çok komik , öyle bir yazmışsın ki ..duyan da sanacak öğrencinin böbrek sancısı var. hamama girdin terliycen tip parası diye ağlamıycan
ilyas erol ~ 3 yıl önce
ayjet okulu iyi bir kurum olarak tanırım. ancak SHGM gü eger denetimde eksikler buldu ise bunu yasal olarak çözmeli. hemde en kısa zamanda çözmeli. ülkemizde SHGM lüğü de denetlenmesi gereken yerlerden biri. özellikle SHGM lüğü bu durumlarda şaibe altına girer. Balık baştan kokar. Denetleme yapılan bu okulda birden bire böyle olaylar var deniyorsa. Sorumlu Okul ve SHGM lüğüdür. takip ediyoruz.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000