05 Ekim 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Yazının başlığı ile gelişimi çok farklı yapılan yanlış nedir anlayamadım.Teknik ile pilotların bağlantısını kuramadım Ayrıca SHGM sizin söylediklerinizi yapacak akla sahip değilmidir gerçekten böyle bir durum olsa gereğini yapardı biraz yanlı olmuş yazınız.Biraz daha detaylı araştırıp yazsanız daha iyi olur.
  • Ne o hacı ? Ayjet'ten reklam alamadınız mı da saldırıyorsun? Bi adım daha yürü, Ayjetten yetişen pilotların lisansının iptalini de iste."Yazarım arkadaş ha !"diyorsun, Corendon'u da yazacan mı? Atlas'ı da yazacan mı? Yaz gazatacı yaz...Fazla yazma, reklamlar kesilir, aç kalırsın..."Bu mesajı yayınlayacak mısın bakalım?????
  • çok merak ediyorum sevgili airporthaber yetkilileri..neden Ayjetin 10. yıl kutlamasını da haber yapmadınız? pas geçmeyi bile haber yaparken hem de??
  • Her gün ucuyoruz, kiskanmayin gelin sizde uçun :) AYJET TEKNİK, size guvenimiz tam, iyi ki varsiniz.

AYJET’in uçakları yere indirilmeli-300 pilot zan altında!

Ayjet Uçuş Okulu, yıllardır Türkiye’nin havacılık alanında iyi eğitim veren kurumlarından biri olarak gösterilirdi. Ta ki, 2 Ekim Cuma gününe kadar…

Bu okulla ilgili SHGM’yi harekete geçiren ihbar mektubu geçen hafta içinde şahsıma da ulaştı. İddialar çok ciddi ve inanması güçtü. Çünkü bu uçuş okulunun kamuoyunda çizdiği imaj ile bana ulaşan belgede yazılanlar birbirine taban tabana zıttı. Ben araştırmalarımı sürdürürken SHGM çoktan işe koyulmuştu. İddiaların doğruluğunu teyit eden SHGM, okulun bakım yetkilerini askıya aldı. SHGM’nin bu kararı için “yetmez ama evet” diyorum.  Çünkü iddialar çok ciddi ve uçuş emniyetini doğrudan ilgilendiren konular. Bu aşamadan sonra Ayjet uçuş okulunun bütün uçakları şaibe altındadır ve tek tek kontrol edilmelidir. Bunun için de bütün uçakların yere indirilmesi şarttır. Bu denetlemeler boyunca da uçuş okulunun ruhsatı askıya alınmalıdır. Uçuş okulunun yöneticileri, mezun ettiği ve halen eğitim verdiği bütün öğrencilerden de tek teközür dilemelidir.

Bundan 5-6 yıl önce benzer bir olayı iki havayolu şirketinde yaşadık. Aynı şekilde form  1 belgesi olmadan parça kullandıkları için o dönem ACT Havayolları’nın ve SagaHavayolları’nın bütün uçakları yere indirildi. Uçakların bir çoğu yurtdışı operasyonlardan çağrıldı ve tek tek detaylı denetimlerden geçirildi. Şirketler usulsüzlüğün cezasını milyonlarca dolar kayıpla ödedi. İkisi havayolu genel müdürü olmak üzere birçok yöneticinin form 4 yetkisi alındı. Ancak SHGM, Ayjet’te sadece bakım yetkisini almakla yetindi. Birbirinin kopyası iki olayda iki farklı yaptırım uygulanmasının sebebini açıkçası merak ediyorum ve bu kısma bir soru işareti bırakıyorum.

Hatırlayacaksınız, bundan birkaç ay önce THY’nin Ayjet’epilot yetiştirmesi için öğrenci gönderdiğini yazmıştım. Ayjet’in bu karlı işinde de hatırlı birilerinin devreye girdiğini ancak olası bir tatsız durumda hatırlı kişilerin bunun sorumluluğunu üstlenip üstlenmeyeceğini sormuştum. (http://www.airporthaber.com/kose-yazilari/thynin-hatirli-kisileri.html) İşte tam da korktuğum başıma geldi. THY’nin pilot adaylarını Ayjet’in usulsüz şekilde bakımlarını yaptığı uçaklara emanet ettiği gün gibi ortaya çıktı. Bu aşamada THY sessiz kalmayacaktır. Mutlaka bununla ilgili Ayjet’e hesap soracaktır. Umarım, diğer uçuş okullarına öğrenci vermemek için kılı kırk yaran THY, bu olayla birlikte hatırla iş yapılmayacağını bir kez daha anlamıştır!

NEDEN PİLOTLAR ZAN ALTINDA BIRAKILIYOR!

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, bir süredir sektörde uyguladığı yaptırımları sosyal medya hesabından paylaşıyor. Kamuoyunun bilgilendirilmesi açısından güzel bir uygulama ancak bazı sıkıntıları da  yok değil. Örneğin geçen Cuma günü SHGM, twitter hesabından uçuş sürelerini ihlal ettikleri sebebiyle iki hava taksi pilotunun lisanslarının üç ay süre ile askıya alındığını duyurdu. SHGM’nin bu duyurusundan sonra, Türkiye’deki hava taksi şirketlerinde çalışan pilotların tamamı (yaklaşık 300 pilot) haklı olarak endişeye kapıldı. Çünkü SHGM kurul kararlarını önce sosyal medyadan paylaşıyor, sonrasında ise ilgili kişi ve kuruluşlara tebliğ ediyordu. Dolayısıyla büyük olasılıkla ilgili pilotlara henüz bir tebliğ gelmemişti. Böyle olunca pilotlar  “ Acaba benim lisansım mı iptal edildi” diye düşünürken herkes telefonuna sarıldı ve lisansı askıya alınan pilotların kim olduğunu öğrenmeye çalıştı. SHGM’nin kafa karıştıran ve motivasyon kıran bu yöntemi çok doğru değil. Karar tebliğ edilmeden bütün pilot camiası zan altında bırakılmamalı.

Ayrıca, farz edelim ki bu iki pilotun lisansı üç ay askıya alındı. Ama pilotların bundan henüz haberleri yok. Pilotlar askıya alındığını bilmeden uçuş yaparsa buna kim nasıl engel olacak? Bu sırada bir kaza kırım yaşanırsa sigorta şirketleri, lisansı askıda pilotun uçurulduğunu bile bile para ödeyecekler mi? 

Bir diğer nokta, SHY 6A revizyon 5, “ Lisans sahibi personelkusurlu görülürse önce yazılı olarak ihtar edilir, kusurun devam etmesi halinde üç gün ile 6 ay arasında lisansı iptal edilir” diyor. Bu pilotların daha önce ihtar edilip edilmediğini bilmiyoruz. Ancak eğer doğrudan lisansları askıya alınmış ise burada ciddi bir sıkıntı var demektir. 

AYJET’in uçakları yere indirilmeli-300 pilot zan altında!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (72)

~ 3 yıl önce
Yazının başlığı ile gelişimi çok farklı yapılan yanlış nedir anlayamadım.Teknik ile pilotların bağlantısını kuramadım Ayrıca SHGM sizin söylediklerinizi yapacak akla sahip değilmidir gerçekten böyle bir durum olsa gereğini yapardı biraz yanlı olmuş yazınız.Biraz daha detaylı araştırıp yazsanız daha iyi olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
reklamasyon ~ 3 yıl önce
Ne o hacı ? Ayjet'ten reklam alamadınız mı da saldırıyorsun? Bi adım daha yürü, Ayjetten yetişen pilotların lisansının iptalini de iste."Yazarım arkadaş ha !"diyorsun, Corendon'u da yazacan mı? Atlas'ı da yazacan mı? Yaz gazatacı yaz...Fazla yazma, reklamlar kesilir, aç kalırsın..."Bu mesajı yayınlayacak mısın bakalım?????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ümit ~ 3 yıl önce
çok merak ediyorum sevgili airporthaber yetkilileri..neden Ayjetin 10. yıl kutlamasını da haber yapmadınız? pas geçmeyi bile haber yaparken hem de??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayjetliyiz ~ 3 yıl önce
Her gün ucuyoruz, kiskanmayin gelin sizde uçun :) AYJET TEKNİK, size guvenimiz tam, iyi ki varsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000