14 Temmuz 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Emine K. gittin artık esra dan duyduklarını saptırıp bu haberlerin altına nevin hanımı kötüleyen yorumlar yapma. Oyuna gelmeyiz.Nevin hn hangi derse girse ayakta alkışlandı. Seviyoruz ve seviliyoruz. Nokta!..
  • Ya bırakın uçmayı seviyor sevmiyoru. Bir yerden göremiyormuyuz sayın Çolak yıllardır bu görevde nereye nekadar uçmuş kaç bacak? Niye tartışıyoruzki geçmişide geleceğide bir büyük çıksın söylesin bizde anlayalım. Ne bu papatya falı gibi?
  • Doğru yazmışsın fakat bir eksik var. Yer görevine geçmek için başvuru yaptı uçmayı sevmediğinden. Bunu bilmeyen yoktur ama yönetim kurulu buna onay vermedi dolayısı ile müdürlüğüne uçucu ekibin ek görevli statusuyle devam etti. Yani şuan kka lerı yada altında çalışan müdurlerının bazısı gıbı sabit yer gorevlisi değil ek gorevli. Yani bu başkanlıkta ek görevli olarak bulunmakta. Alındığında ya tıpış tıpış tekrar uçuşa yada artık yapamam deyıp eve. Çok merak ediyorum o makyaj olayını uçucu personel olan kendisi ve ornek olduğu kabinde nasıl çozecek. Çunkü alımlarda gorunmeyen yerde bile dovme varsa ya git sildir yada ret cevabı verılıyorsa başvurana, şuan işe alımlarda kaşında gözünde bu kalıcı makyaj dövmesi olanlara koskoca şirket ne cevap verecek? Ya yere sabit gecip ek görev statüsü bitecek yada şirket şahsınamünasır karar çıkaracak. Yani şlten şuana kadar çıkarma olmadıysa bile hakedeni işe sırf bu nedenle dahi almamak?
  • Başkanlık koltuğunun neden değiştiğini yazan güzel yazmış. Yönetime şakşak ve her kararın altına imza atacak kişi yakıştırması yerınde olmuş.Tansel bu işi yapıp aıle ve iş huzuru kaçacak diye kabul etmedı.2.seçenekte ara ara Nevin Çolak bulundu.sanırım kendısı de ilke tercih olmadığının ve o makama hafıf kaldığının farkında ki, emineci değilim edasıyla kontrollere, daha önce alınmış kahvaltı kararlarına, ekibin saçına makyajına sardı.işi bilmediği hergun eğitime gıdışi ve işi öğrenmek için boyna toplantılar yapışından ve özellikle saga sola agresif saldırısından belli. Ama bu ekip senin eğitimde hergun pembe tablo çizdiğin ekip değil! Bu bitmez isteklerı olup hep haklı olduğunu düşünen ve seni hiç haklı bulmayan bir ekip. Seç bakalım Çolak! Ya pembe Yi seçip ekip, yada seni oraya adam yokluğundan atayan be emredınce yapacağın şirket tarafında olacaksın. Sen asla halefin gibi profesyonel değilsin bu dengeyi asla kuramazsın. Bozuldukçada düşen ve itibar kaybeden olacaksın.ne dersın?
  • değerli uçucu arkadaşlar medet umduğunuz Nevin Çolak hanımefendi uçmak istemediği için yer görevine geçmiş bir şahıstır. kabin kimlere kalmış uçanın halinden anlamasını beklemek çok büyük saflıktır.Hanımefendi ancak kendisini düşünür.Fakat onun gibi birini bu makama getiren yöneticiler hanımefendiden ne beklemekteler acaba çok yanlış bir seçim ondan hayır bekleyen kabine yazık Allah yardımcınız olsun
  • Akıllı çocuk tansel olayın gelişini gördü. Görevi kabul etmedi. bu zamanda kimseyi durduk yere başkan yapmazlar. Nevin de saf başkan oldum diye balıklama atladı. Onu adam yerine koyup eğiten emineyi kazıdı. Şimdiden elinde pek çok insanın kanı var ahları cabası. O koltukta onu alınacak kararlara imza atsın diye oturttular. Bu zamanda oraya mevki makam için her şeyi yapacak biri gerekiyordu. Nevin cuk oturdu.
  • Bu politikaların sonucu olarak Ö.E. Kpt. atıldı, kimsenin gıkı çıkmadı, burada hala atıp tutalım cünkü en kolayı bu!
  • Grev devam ederken sirketci bitince calisanci .bu ne rezilliktir ey airport.bu aralar mevzu kalmadi heralde burdan nemalanin bakalim.
  • "Thy bir yandan grevcilerle, kendinden olmayanlarla hesap keserken, diğer taraftan suçsuz, günahsız çalışanlarının da canını yakıyor" ne demek Murat bey? Muhalif düşünmek, greve katılmak suç mu? Günah mı? Ben işimi hakkıyla yapıyorsam sırf muhalif olduğum için suçlu, anayasal hakkımı kullanıp bu yapılan gibi nice haksızlıklara karşı çıktığım için grev yaptıysam günahkar mı oluyorum? Ben de işten çıkarılan personellerdenim ama iddia ediyorum benim sicilim kadar temiz 10 sicil daha bulamazsınız kabinde. Şimdi ben suçlu ve günahkarım öyle mi? Yazınızın bazı paragraflarının alt metni bunu yapanların ekmeğine yağ sürüyor. Lütfen biraz daha dikkat edin.
  • Her kufur yerini bulacak ,hic bilenle bilmeyen bir olurmu?

AYIPTIR, YAZIKTIR GÜNAHTIR EY THY!

Türk Hava Yolları'nda çalışıyorsanız ve bir gün mail kutunuza " Ofis meşguliyeti" başlıklı mail gelmişse vay halinize! Çünkü  "Ofis meşguliyeti" adıyla ilgili birime davet ediliyorsanız bunun anlamı şudur:  Ya uyarı alacaksınız ya kınama alacaksınız ya da işten çıkarılacaksınız...(Son dönemde bunun anlamı atılacaksınızdır)

Hatırlayacaksınız, Mayıs ayı içerisinde bir kısım THY çalışanı aynı şekilde bağlı oldukları başkanlıklara davet edilmişti. O çalışanların önemli bir bölümü geçen yılki greve katılanlar ve siyasi içerikli mesajları sosyal medya üzerinde paylaşanlardı. Siyasi içerikli derken, mevcut hükümet lehine ya da onlardan olmayanların aleyhine paylaşımlar da siyasi olmasına karşın, sadece hükümet aleyhine paylaşımlar tek tek saptanarak " Siz gelin bakalım buraya" denilmişti.

Grevci  ve siyasi içerikli mesajları paylaşanların arasına da hiçbir suçu olmayanlar, belli ki " Bakın sadece grevcileri işten çıkarmıyoruz, başkaları da var" denilmek için aralara serpiştirilmişti.

İçlerinden bir kaçının hikayesini biliyorum. İki aydır nasıl bir psikolojide olduklarını da... Her gün uçuşa giderken " Bugün de işten atılmadım" dediklerini de, aylık programların açıklandığı tarih yaklaştıkça " Acaba bana uçuş verilecek mi?" diye lanet bir psikolojinin içerisinde, tedirginliklerini de...

THY, bir taraftan grevcilerle, kendinden olmayanlarla hesap keserken diğer taraftan suçsuz, günahsız çalışanlarının da canını yakıyor. 

Mesela 11 ay önce THY'ye giren bir kabin memurunu, apandisit ameliyatı olduğu ve 20 gün raporu bulunduğu için gözünün yaşına bakmadan atabiliyor!

Bel fıtığı kabin memurlarında neredeyse meslek hastalığıdır. Kolay değildir onlarca kilogram ağırlığında trolleyi ileri geri sürüklemek... THY'nin verimsizsin diyerek işten attığı bir başkası da  bel fıtığı tedavisi için rapor alan bir kabin memuru...

Bir diğerinin de suçu ne biliyor musunuz? İnternette dolaşan Başbakan'la ilgili esprili bir resmi sosyal medya hesabında paylaşmak. Ne büyük suç değil mi!

Bir başkasının suçu da sosyal medya hesabında profesyonel modellik yaptığı fotoğraflarını paylaşmak!

Bunlar aslında kesin bu sebeple işten atıldık bile diyemiyorlar. Sadece öyle olduğunu tahmin ediyorlar. Hatta öyle ki, bir çoğu hangi gerekçeyle işten atıldığını bile bilmiyor. 'Verimsizsiniz' savunun kendinizi diyorlar, siz de aklınıza ne geliyorsa yazıyorsunuz. Neyle suçlandığınızı bilmiyorsunuz ki nasıl savunma yapacağınızı bilesiniz! Saçma sapan bir sistem...

Bu arada bir dipnot vermekte fayda var. THY kurum içi performans değerlendirme sisteminde yukarıda örnek olarak verdiklerimin ve daha yazmadıklarımın bir çoğunun genel performansı ' iyi ve yeterli' olarak değerlendirilmiş. Ama THY'nin demek ki başka bir değerlendirme kriteri var ki, onlara göre bu kişilerin hepsi 'verimsiz'...

THY bugüne kadar yüzlerce çalışanını bu şekilde işten attı. Bu süreci özellikle yakından  izledim. Sendikanın cılız çabasını, THY'nin umursamaz tavrını, işini kaybetme korkusunu yaşayanların korku dolu bekleyişlerini...

Şunu gördüm ki, THY bir kısım çalışanlarına altın tepside nimetlerini sunarken bir taraftan sadece işini yapmak isteyenlere zulmediyor. Üstelik bunu alnı secde görmüş dediğimiz THY yönetimi yapıyor. Hem de  ne zaman yapıyor? Merhamet ayı olarak bildiğimiz Ramazan ayında... Bayram hediyesi olarak da çalışanlarını Ramazanın ortasında kapının önüne koymakta ne vicdani ne de ahlaki bir beis görmüyor.  Söyler misiniz bana bu hangi vicdana sığar?

Ey THY...Yapmayın, etmeyin...

Ayıptır, yazıktır, günahtır...

AYIPTIR, YAZIKTIR GÜNAHTIR EY THY!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (34)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Emine K. gittin artık esra dan duyduklarını saptırıp bu haberlerin altına nevin hanımı kötüleyen yorumlar yapma. Oyuna gelmeyiz.Nevin hn hangi derse girse ayakta alkışlandı. Seviyoruz ve seviliyoruz. Nokta!..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Svyr? Sevmiyor? ~ 4 yıl önce
Ya bırakın uçmayı seviyor sevmiyoru. Bir yerden göremiyormuyuz sayın Çolak yıllardır bu görevde nereye nekadar uçmuş kaç bacak? Niye tartışıyoruzki geçmişide geleceğide bir büyük çıksın söylesin bizde anlayalım. Ne bu papatya falı gibi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saflığa ~ 4 yıl önce
Doğru yazmışsın fakat bir eksik var. Yer görevine geçmek için başvuru yaptı uçmayı sevmediğinden. Bunu bilmeyen yoktur ama yönetim kurulu buna onay vermedi dolayısı ile müdürlüğüne uçucu ekibin ek görevli statusuyle devam etti. Yani şuan kka lerı yada altında çalışan müdurlerının bazısı gıbı sabit yer gorevlisi değil ek gorevli. Yani bu başkanlıkta ek görevli olarak bulunmakta. Alındığında ya tıpış tıpış tekrar uçuşa yada artık yapamam deyıp eve. Çok merak ediyorum o makyaj olayını uçucu personel olan kendisi ve ornek olduğu kabinde nasıl çozecek. Çunkü alımlarda gorunmeyen yerde bile dovme varsa ya git sildir yada ret cevabı verılıyorsa başvurana, şuan işe alımlarda kaşında gözünde bu kalıcı makyaj dövmesi olanlara koskoca şirket ne cevap verecek? Ya yere sabit gecip ek görev statüsü bitecek yada şirket şahsınamünasır karar çıkaracak. Yani şlten şuana kadar çıkarma olmadıysa bile hakedeni işe sırf bu nedenle dahi almamak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neden? ~ 4 yıl önce
Başkanlık koltuğunun neden değiştiğini yazan güzel yazmış. Yönetime şakşak ve her kararın altına imza atacak kişi yakıştırması yerınde olmuş.Tansel bu işi yapıp aıle ve iş huzuru kaçacak diye kabul etmedı.2.seçenekte ara ara Nevin Çolak bulundu.sanırım kendısı de ilke tercih olmadığının ve o makama hafıf kaldığının farkında ki, emineci değilim edasıyla kontrollere, daha önce alınmış kahvaltı kararlarına, ekibin saçına makyajına sardı.işi bilmediği hergun eğitime gıdışi ve işi öğrenmek için boyna toplantılar yapışından ve özellikle saga sola agresif saldırısından belli. Ama bu ekip senin eğitimde hergun pembe tablo çizdiğin ekip değil! Bu bitmez isteklerı olup hep haklı olduğunu düşünen ve seni hiç haklı bulmayan bir ekip. Seç bakalım Çolak! Ya pembe Yi seçip ekip, yada seni oraya adam yokluğundan atayan be emredınce yapacağın şirket tarafında olacaksın. Sen asla halefin gibi profesyonel değilsin bu dengeyi asla kuramazsın. Bozuldukçada düşen ve itibar kaybeden olacaksın.ne dersın?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saflık ~ 4 yıl önce
değerli uçucu arkadaşlar medet umduğunuz Nevin Çolak hanımefendi uçmak istemediği için yer görevine geçmiş bir şahıstır. kabin kimlere kalmış uçanın halinden anlamasını beklemek çok büyük saflıktır.Hanımefendi ancak kendisini düşünür.Fakat onun gibi birini bu makama getiren yöneticiler hanımefendiden ne beklemekteler acaba çok yanlış bir seçim ondan hayır bekleyen kabine yazık Allah yardımcınız olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tansel kaptan ~ 4 yıl önce
Akıllı çocuk tansel olayın gelişini gördü. Görevi kabul etmedi. bu zamanda kimseyi durduk yere başkan yapmazlar. Nevin de saf başkan oldum diye balıklama atladı. Onu adam yerine koyup eğiten emineyi kazıdı. Şimdiden elinde pek çok insanın kanı var ahları cabası. O koltukta onu alınacak kararlara imza atsın diye oturttular. Bu zamanda oraya mevki makam için her şeyi yapacak biri gerekiyordu. Nevin cuk oturdu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Bu politikaların sonucu olarak Ö.E. Kpt. atıldı, kimsenin gıkı çıkmadı, burada hala atıp tutalım cünkü en kolayı bu!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ey Airport ~ 4 yıl önce
Grev devam ederken sirketci bitince calisanci .bu ne rezilliktir ey airport.bu aralar mevzu kalmadi heralde burdan nemalanin bakalim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Suç? ~ 4 yıl önce
"Thy bir yandan grevcilerle, kendinden olmayanlarla hesap keserken, diğer taraftan suçsuz, günahsız çalışanlarının da canını yakıyor" ne demek Murat bey? Muhalif düşünmek, greve katılmak suç mu? Günah mı? Ben işimi hakkıyla yapıyorsam sırf muhalif olduğum için suçlu, anayasal hakkımı kullanıp bu yapılan gibi nice haksızlıklara karşı çıktığım için grev yaptıysam günahkar mı oluyorum? Ben de işten çıkarılan personellerdenim ama iddia ediyorum benim sicilim kadar temiz 10 sicil daha bulamazsınız kabinde. Şimdi ben suçlu ve günahkarım öyle mi? Yazınızın bazı paragraflarının alt metni bunu yapanların ekmeğine yağ sürüyor. Lütfen biraz daha dikkat edin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 4 yıl önce
Her kufur yerini bulacak ,hic bilenle bilmeyen bir olurmu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000