18 Şubat 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Acaba sen Müslüman mısın? Allâh'ın haram kıldığı içkiyi savunan kişiye ne denir?
  • Sn.Topçu televizyonda göz göre göre yalan beyanatda bulunmuştur. Alkol yasağını karşı hükümetler istedi diyerek. Bahsettiği ülkelere uçan diğer havayollarında böyle bir yasak yoktur. Kendince uyanıklık yapıyor ama yalancının mumu yatsıya kadar yanar.
  • Çok güzel yazı.
  • Çok güzel yazı.

ATLASJET'E SERBEST DE THY'YE YASAK ÖYLE Mİ?

Hadi kıyafet olayı ‘eskizdi, modellerden sadece biriydi’ diye geçiştirildi ancak THY bana göre içki yasağı hamlesiyle kendi ayağına kurşun sıktı. Türk Hava Yolları’nın iş modeli; yolcu odaklı, müşteri memnuniyetini esas alan, kaliteli ikram ve konforlu uçuş konseptini yolcuya sunmak olarak özetlenebilir. Zaten THY’nin Avrupa’nın en iyi havayolu ödülündeki değerlendirme baremi de ikram kalemi değil mi? Sonuçta THY bu ödülü, en emniyetli ya da en ucuz havayolu alanında almadı! Sabah Yazarı Sevilay Yükselir’in yazdığı gibi Türk Hava Yolları, Avrupa’nın en güvenli ilk 5 havayolundan biri de değil. Hatta 60 havayolu arasında 54. sırada...

Yani THY için, yolcu memnuniyeti ve kaliteli ikram konsepti tutunduğu en önemli dallardan biri... Eğer sen en emniyetli, en dakik veya en ucuz havayolu değilsen, en konforlu, güleryüzlü veya en lezzetli ikram sunan havayolu ile ön plana çıkman, bunun için de ikramı tam konsept bütün ayrıntıları gözeterek (alkollü içecekler dahil) yolcularına sunman gerekir. THY her yıl transit yolcu sayısını katlayarak artırmakla övünmüyor mu? Transit yolcu demek yolcuların milliyet çeşitliliği demek olduğuna göre sen de hizmeti çeşitlendirmek zorundasın. Herkese alkolsüz mönü dayatamazsın!

THY bu süreçte önemli hatalar yaptı. Bir defa en büyük hatası, içki yasağını gizliden gizliye yaygınlaştırmaya çalışmasıydı. Klasik medyanın dışında sosyal medyada böylesine önemli ve hassas bir konunun bir kaç saatte farkedileceğini tahmin etmemiş olamazlar. Bu yöntemin işe yaramayacağını öngörerek işin en başında, “ THY uçaklarında içki talebi çok az. O yüzden bazı hatlarda içki servisini kaldırdık” demek yerine el altından, kimseler duymadan içki servisini kaldırmayı tercih etmek en büyük yanlıştı. Eğer uçakta imambayıldı, karnıyarık vs. ikram ettiğini basın ordusuyla duyuruyorsan, içki servisini kaldırdığını da duyurmak zorundasın...

Bir diğer konuda ise THY, göz göre göre kamuoyuna yanlış bilgi aktardı. Sorumluluğu üzerinden atmak için THY’nin bazı yurtdışı hatlarda içki servisi yapamadığını ve bu yüzden Suudi Arabistan ve İran gibi ülkelerin de aralarında bulunduğu 7 ülkeye yapılan seferlerde içki servisi yapılamadığını açıkladı. Ben buna inanmadım! Sözü edilen ülkelerden de, bir iki istisna hariç- THY’ye böyle bir talep geldiğini de açıkçası düşünmüyorum.  Öyle olsa, mesela Atlasjet Tahran uçuşlarında içki servisi yapmazdı.  (THY’nin Tahran hattında içki ikramı yok ama şu anda Atlasjet business class sınıfında Tahran uçuşlarında içki ikram ediyor. Ayrıca İran’a uçan Emirates, Azal, Flydubai, Gulf Air ve Aeroflot da içki servisi yapıyor)

Havayolu şirketinin uçakta ne ikram edeceğine gideceği ülke karışmaz, karışamaz. Sadece hassasiyetleri gözeterek havayolu şirketi kendi inisiyatifiyle ikram konseptini düzenler. Mesela,  müslüman bir ülkeye yapılan uçakta domuz eti bulunan ürünler ikram etmez. 

Bu süreçte öğrendik ki, Türkiye ile Moritanya arasındaki ikili havacılık anlaşmasında karşı ülkenin talebi üzerine uçakta alkol ikramı yapılması yasaklanmış! Bir ülkenin böyle bir talebi olabilir mi? Şikago Konvansiyonu’nda böyle bir talebin yeri var mıdır? Her ülke kafasına göre, ‘bana gelen uçakta şunu ver bunu verme’ diye dayatabilir mi? Üstelik Moritanya diye bir ülkeden bahsediyoruz. Açıkçası bu anlaşmaya hangi düşünceyle imza atıldığını merak ediyorum. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün böylesine bir konuda ‘uçakta içki verilsin-verilmesin’ karşı ülkenin talebine ‘evet’ demesi tam anlamıyla basiretsizliktir. Bir başka ülke o zaman başta taleplerde bulunur. O zaman da ipin ucu kaçar. İşte böyle olmasın diye zaten ICAO gibi çatı örgüt var. Uluslararası anlaşmalar var.

Türkiye’nin ICAO üyesi ülkelerin tamamına yakınıyla hava ulaştırma anlaşması varken şu ana kadar, S. Arabistan ve İran olmak üzere Müslüman ülkelerle bu güne kadar yapılan hiçbir anlaşmada böyle bir hükme yer verilmemişken Moritanya’ya böyle bir taviz neden verilir? Umarız ki, çok geç olmamışsa gerekli müdahale ile bu çağ dışı ve ICAO hükümlerine aykırı madde anlaşma maddeleri arasından çıkarılır. Standart hava ulaştırma anlaşmalarında uçak içindeki,   içki de dahil, tüm yiyecek ve içekler ile duty free malzemelerin her türlü vergi, resim ve harçtan muaf olduğu ve bu malzemeler ile ilgili olarak uçulan ülkelerdeki yetkili makamlara herhangi bir bildirimde bulunmanın da zorunlu olmadığını biliyoruz. Bunlar ulaşılmayacak bilgiler değil.

Bütün bunlara rağmen anlaşmaya neden böyle bir hükmün konulduğu izahtan varestedir.

ATLASJET'E SERBEST DE THY'YE YASAK ÖYLE Mİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

MEHMET AKIF ~ 5 ay önce
Acaba sen Müslüman mısın? Allâh'ın haram kıldığı içkiyi savunan kişiye ne denir?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
frequent flyer ~ 5 yıl önce
Sn.Topçu televizyonda göz göre göre yalan beyanatda bulunmuştur. Alkol yasağını karşı hükümetler istedi diyerek. Bahsettiği ülkelere uçan diğer havayollarında böyle bir yasak yoktur. Kendince uyanıklık yapıyor ama yalancının mumu yatsıya kadar yanar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Güzel ~ 5 yıl önce
Çok güzel yazı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Güzel ~ 5 yıl önce
Çok güzel yazı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000