18 Şubat 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Acaba sen Müslüman mısın? Allâh'ın haram kıldığı içkiyi savunan kişiye ne denir?
  • Sn.Topçu televizyonda göz göre göre yalan beyanatda bulunmuştur. Alkol yasağını karşı hükümetler istedi diyerek. Bahsettiği ülkelere uçan diğer havayollarında böyle bir yasak yoktur. Kendince uyanıklık yapıyor ama yalancının mumu yatsıya kadar yanar.
  • Çok güzel yazı.
  • Çok güzel yazı.
  • Ucaklarda bazi hatlarda bazi urunlerin verilmemesi ticari bir karardir.Ben olsam Rusya ucuslarinda da guvenlik gerekcesi ile kaldiririm.Bu konunun polemik yapilmasi icin hicbir hakli neden yoktur.O hatta B/C'de icki icmek isteyen baska firma ile ucar,gerci yillardir o hatlarda Y/C'de zaten icki verilmiyordu.Ancak aslinda hic okumadigim yazarin konuya bakis acisi neden okumadigimi da teyyid etmis.Guvenli sirket siralamasi diye ustu ortulu degerlendirme de sanirim kaza kirim oranlari acisindan yapilan bir degerlendirmedir,teknik aksakliklar konusunda EU ortalamasina bakarsaniz THY ortalamalarin cok altindadir.THY kazalarina bakarsanizda pilotaj egitimleri ve bu konudaki sirket politikasindan kaynaklanmaktadir.Sirketin kural koyma ve uygulama kulturu gelismedikce sahsi insiyatiflerle is yurutulurse,Afrika'da kaybolan pilot gibi kahramanlar uretirsiniz ancak bazen de kahraman olmaya kalkanlar boyle facialara sebep olabilirler.
  • THY acaba Suudilere mi satıldı? Ben ülkemizi ve Hava Yollarımızı kendimiz yönetiyor biliyorum, acaba yanılıyor muyum? Ne Şamın şekeri, ne arab'ın yüzü.
  • Bence içki yasağı talebi Moritanya'dan değil, bizimkilerden gelmiştir.
  • Yaw 2000'lere geldik su CHP'nin mermer kafasi degismedi, 1930-40 lara takildi kaldi...
  • Murat Bey, siz bu konuda haklısınız Kısacası Atlasjet'in felsefesi yolcuya yönelik iken, THY'nin felsefesi kâr etmek. Değerli okurlara da birşey söyleyeceğim. Eğer uçuşta alkollü içecek istiyorsanız zorunlu kalmadığınız takdirde THY'yle uçmayın. Hem kâr edersiniz, hem de daha ucuza gidersiniz ayrıca vaktinde gidersiniz.
  • murat bey'in yazdığı tek bir şey bütün herşeyin acı özeti aslında...thy havacılıkta en önemli şey olan güvenlik sıralamasında 54. sıraya kadar gerilemişse, sınıfta kalmışsa ve bu ayıbını,kusurunu düzeltmek yerine ikram,eğlence,sponsorluk,reklam vs ile örtmeye çalışıyorsa ve tüm yöneticileri torpille işe girip de makam sahibi olmuşlarsa, basın denilen çoğunlukla yandaşlardan oluşan güruh bu konularla kendilerine thy tarafından sunulan beleş biletler ve geziler nedeniyle ilgilenmiyorsa ne söylenecek fazla bir söz var ne de yapacak bir şey...

ATLASJET'E SERBEST DE THY'YE YASAK ÖYLE Mİ?

Hadi kıyafet olayı ‘eskizdi, modellerden sadece biriydi’ diye geçiştirildi ancak THY bana göre içki yasağı hamlesiyle kendi ayağına kurşun sıktı. Türk Hava Yolları’nın iş modeli; yolcu odaklı, müşteri memnuniyetini esas alan, kaliteli ikram ve konforlu uçuş konseptini yolcuya sunmak olarak özetlenebilir. Zaten THY’nin Avrupa’nın en iyi havayolu ödülündeki değerlendirme baremi de ikram kalemi değil mi? Sonuçta THY bu ödülü, en emniyetli ya da en ucuz havayolu alanında almadı! Sabah Yazarı Sevilay Yükselir’in yazdığı gibi Türk Hava Yolları, Avrupa’nın en güvenli ilk 5 havayolundan biri de değil. Hatta 60 havayolu arasında 54. sırada...

Yani THY için, yolcu memnuniyeti ve kaliteli ikram konsepti tutunduğu en önemli dallardan biri... Eğer sen en emniyetli, en dakik veya en ucuz havayolu değilsen, en konforlu, güleryüzlü veya en lezzetli ikram sunan havayolu ile ön plana çıkman, bunun için de ikramı tam konsept bütün ayrıntıları gözeterek (alkollü içecekler dahil) yolcularına sunman gerekir. THY her yıl transit yolcu sayısını katlayarak artırmakla övünmüyor mu? Transit yolcu demek yolcuların milliyet çeşitliliği demek olduğuna göre sen de hizmeti çeşitlendirmek zorundasın. Herkese alkolsüz mönü dayatamazsın!

THY bu süreçte önemli hatalar yaptı. Bir defa en büyük hatası, içki yasağını gizliden gizliye yaygınlaştırmaya çalışmasıydı. Klasik medyanın dışında sosyal medyada böylesine önemli ve hassas bir konunun bir kaç saatte farkedileceğini tahmin etmemiş olamazlar. Bu yöntemin işe yaramayacağını öngörerek işin en başında, “ THY uçaklarında içki talebi çok az. O yüzden bazı hatlarda içki servisini kaldırdık” demek yerine el altından, kimseler duymadan içki servisini kaldırmayı tercih etmek en büyük yanlıştı. Eğer uçakta imambayıldı, karnıyarık vs. ikram ettiğini basın ordusuyla duyuruyorsan, içki servisini kaldırdığını da duyurmak zorundasın...

Bir diğer konuda ise THY, göz göre göre kamuoyuna yanlış bilgi aktardı. Sorumluluğu üzerinden atmak için THY’nin bazı yurtdışı hatlarda içki servisi yapamadığını ve bu yüzden Suudi Arabistan ve İran gibi ülkelerin de aralarında bulunduğu 7 ülkeye yapılan seferlerde içki servisi yapılamadığını açıkladı. Ben buna inanmadım! Sözü edilen ülkelerden de, bir iki istisna hariç- THY’ye böyle bir talep geldiğini de açıkçası düşünmüyorum.  Öyle olsa, mesela Atlasjet Tahran uçuşlarında içki servisi yapmazdı.  (THY’nin Tahran hattında içki ikramı yok ama şu anda Atlasjet business class sınıfında Tahran uçuşlarında içki ikram ediyor. Ayrıca İran’a uçan Emirates, Azal, Flydubai, Gulf Air ve Aeroflot da içki servisi yapıyor)

Havayolu şirketinin uçakta ne ikram edeceğine gideceği ülke karışmaz, karışamaz. Sadece hassasiyetleri gözeterek havayolu şirketi kendi inisiyatifiyle ikram konseptini düzenler. Mesela,  müslüman bir ülkeye yapılan uçakta domuz eti bulunan ürünler ikram etmez. 

Bu süreçte öğrendik ki, Türkiye ile Moritanya arasındaki ikili havacılık anlaşmasında karşı ülkenin talebi üzerine uçakta alkol ikramı yapılması yasaklanmış! Bir ülkenin böyle bir talebi olabilir mi? Şikago Konvansiyonu’nda böyle bir talebin yeri var mıdır? Her ülke kafasına göre, ‘bana gelen uçakta şunu ver bunu verme’ diye dayatabilir mi? Üstelik Moritanya diye bir ülkeden bahsediyoruz. Açıkçası bu anlaşmaya hangi düşünceyle imza atıldığını merak ediyorum. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün böylesine bir konuda ‘uçakta içki verilsin-verilmesin’ karşı ülkenin talebine ‘evet’ demesi tam anlamıyla basiretsizliktir. Bir başka ülke o zaman başta taleplerde bulunur. O zaman da ipin ucu kaçar. İşte böyle olmasın diye zaten ICAO gibi çatı örgüt var. Uluslararası anlaşmalar var.

Türkiye’nin ICAO üyesi ülkelerin tamamına yakınıyla hava ulaştırma anlaşması varken şu ana kadar, S. Arabistan ve İran olmak üzere Müslüman ülkelerle bu güne kadar yapılan hiçbir anlaşmada böyle bir hükme yer verilmemişken Moritanya’ya böyle bir taviz neden verilir? Umarız ki, çok geç olmamışsa gerekli müdahale ile bu çağ dışı ve ICAO hükümlerine aykırı madde anlaşma maddeleri arasından çıkarılır. Standart hava ulaştırma anlaşmalarında uçak içindeki,   içki de dahil, tüm yiyecek ve içekler ile duty free malzemelerin her türlü vergi, resim ve harçtan muaf olduğu ve bu malzemeler ile ilgili olarak uçulan ülkelerdeki yetkili makamlara herhangi bir bildirimde bulunmanın da zorunlu olmadığını biliyoruz. Bunlar ulaşılmayacak bilgiler değil.

Bütün bunlara rağmen anlaşmaya neden böyle bir hükmün konulduğu izahtan varestedir.

ATLASJET'E SERBEST DE THY'YE YASAK ÖYLE Mİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

MEHMET AKIF ~ 8 ay önce
Acaba sen Müslüman mısın? Allâh'ın haram kıldığı içkiyi savunan kişiye ne denir?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
frequent flyer ~ 6 yıl önce
Sn.Topçu televizyonda göz göre göre yalan beyanatda bulunmuştur. Alkol yasağını karşı hükümetler istedi diyerek. Bahsettiği ülkelere uçan diğer havayollarında böyle bir yasak yoktur. Kendince uyanıklık yapıyor ama yalancının mumu yatsıya kadar yanar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Güzel ~ 6 yıl önce
Çok güzel yazı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Güzel ~ 6 yıl önce
Çok güzel yazı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aviator ~ 6 yıl önce
Ucaklarda bazi hatlarda bazi urunlerin verilmemesi ticari bir karardir.Ben olsam Rusya ucuslarinda da guvenlik gerekcesi ile kaldiririm.Bu konunun polemik yapilmasi icin hicbir hakli neden yoktur.O hatta B/C'de icki icmek isteyen baska firma ile ucar,gerci yillardir o hatlarda Y/C'de zaten icki verilmiyordu.Ancak aslinda hic okumadigim yazarin konuya bakis acisi neden okumadigimi da teyyid etmis.Guvenli sirket siralamasi diye ustu ortulu degerlendirme de sanirim kaza kirim oranlari acisindan yapilan bir degerlendirmedir,teknik aksakliklar konusunda EU ortalamasina bakarsaniz THY ortalamalarin cok altindadir.THY kazalarina bakarsanizda pilotaj egitimleri ve bu konudaki sirket politikasindan kaynaklanmaktadir.Sirketin kural koyma ve uygulama kulturu gelismedikce sahsi insiyatiflerle is yurutulurse,Afrika'da kaybolan pilot gibi kahramanlar uretirsiniz ancak bazen de kahraman olmaya kalkanlar boyle facialara sebep olabilirler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hade leyynnn ~ 6 yıl önce
Al sana bir tane daha badem yamagı,yahu kardeşim hiç THY yi göklere çıkarmaya çalışma bak sana bir tekerleme söyliyeyim belki anlarsın SAS=sex after service,If you want to die fly by THY ;) acaba bu neden tekerleme haline geldi dersin bay badem ? Çünkü sizin gibi sıg kafalar adam gibi şirket yönetmekten aciz beyinler göya bedevi arap olma peşinde siz çalışırken bu uçak tekneloji ile uçuyor,içki veya alkol sorunu ile degil.Siz önce yönetime bu işlerden gerçekten anlayan kişilik sahibi zevatları getirin,yabancı pilotların gölgesinde yaşamayı bırakın kendi aşagılık komplekslerinizden çıkarak ve pilotunuza adam gibi egitim verin ki o pilotta adam gibi bilerek uçsun ;) anladın sen onu yalakları şahsiyetsizleri göreve getirerek ne oldum demeyeceksin ne olacam diyeceksin ki teknelojiyi anlayabil bay badem.Siz bu globally yours diye devam edin ama bilinki sizden sonra geriye gırtlaga kadar batmış bir THY kalacak spk ya bile gerçek bilançoları vermediginizi kalemle oynadıgınız biliyoruz..:)
farazi aviatore ~ 6 yıl önce
hadi badem yine ekmeğini haketmişin
Aviator'den cevap ~ 6 yıl önce
Asagida bana argo kelimelerle saldiran arkadaslar benim biyiklarim da yok sirket ile ilgim de.Hem bana hakaret edip hem de soylediklerimi teyyid ettiginin farkinda bile olmayan sahsiyete cevap bile vermiyorum.Ne tuhaf insanlar,ne okudugunu bile anlamadan salirmayi kendilerine sifat olarak yakistiriyorlar
XXXXX ~ 6 yıl önce
THY acaba Suudilere mi satıldı? Ben ülkemizi ve Hava Yollarımızı kendimiz yönetiyor biliyorum, acaba yanılıyor muyum? Ne Şamın şekeri, ne arab'ın yüzü.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
shad ~ 6 yıl önce
Bence içki yasağı talebi Moritanya'dan değil, bizimkilerden gelmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dandikchpkafasi ~ 6 yıl önce
Yaw 2000'lere geldik su CHP'nin mermer kafasi degismedi, 1930-40 lara takildi kaldi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Örümcek Ağı ~ 6 yıl önce
Sen kendi kafana bak öne.
XXXXX ~ 6 yıl önce
Taş devrinini çoktan geri bıraktık, sen nerelerdesin????
haklı ~ 6 yıl önce
Murat Bey, siz bu konuda haklısınız Kısacası Atlasjet'in felsefesi yolcuya yönelik iken, THY'nin felsefesi kâr etmek. Değerli okurlara da birşey söyleyeceğim. Eğer uçuşta alkollü içecek istiyorsanız zorunlu kalmadığınız takdirde THY'yle uçmayın. Hem kâr edersiniz, hem de daha ucuza gidersiniz ayrıca vaktinde gidersiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
acı özet.. ~ 6 yıl önce
murat bey'in yazdığı tek bir şey bütün herşeyin acı özeti aslında...thy havacılıkta en önemli şey olan güvenlik sıralamasında 54. sıraya kadar gerilemişse, sınıfta kalmışsa ve bu ayıbını,kusurunu düzeltmek yerine ikram,eğlence,sponsorluk,reklam vs ile örtmeye çalışıyorsa ve tüm yöneticileri torpille işe girip de makam sahibi olmuşlarsa, basın denilen çoğunlukla yandaşlardan oluşan güruh bu konularla kendilerine thy tarafından sunulan beleş biletler ve geziler nedeniyle ilgilenmiyorsa ne söylenecek fazla bir söz var ne de yapacak bir şey...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000