07 Temmuz 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • sizde depreşen bu yavuz çizmeci aşkına hayranım sas havacılık zamanındakinden çok farklı ne oldu merak ediyorum geçen zamanda aslında biliyorum ne olduğunu bu arada batı aprondan sökülüp uçaklara taktırdığı parçalardan neden söz etmiyorsunuz ama bu davada gidip ifade vereceğim bende suçlular cezasıs kalmasın artık ve siz onları kollamayın.
  • Yahu şu öküz altında buzağı arayan avukatlar ile savcıları anlamak çok zor. Koskoca süper güç ABD' de avukatların en çok kazanması da bundan olsa gerek. Eee, hakimin karşısına bilikişi diye çıkardıkları da koyunun olmadığı yerdeki abdurrahman çelebi keçi ise, dava değil 26, 126 bile olur. Abuklukta No#1 olduğumuz için, kaza, sabotaj diye yaygara bile kopardık. Havacılığı anlamaktan uzak insanlara, uçak arızalarının GO/NO GO ITEM olarak sorgulandığını nasıl anlatırsın. Bazı sistemler çalışmıyormuş!!! Eee, bunlar uçağın uçabilirliğine engelmiymiş? N'olmuş, bir kanadı kopuk, kumandalar itaatsiz, motorları çalışmıyor, vb halde mi uçuşa verilmiş bu uçak? Uçakta arıza varmış ta bilmem neymiş te... Hayır, nasıl bir suçluluk sendromu, paçayı kurtarmak için diğerlerini satış aşamasına getirir insanı? Akıllara durgunluk. Uçak uçabildiği gibi düşebilirde. Malzemesinin, operatörünün fıtratında var. Çok kurcalayınca cidden kokusu çıkmaya başladı. Hakimin şu kurnazlara artık "hadi len" demesi gerek.
  • Thy kazalarıda pilotaj dı bütün geçmiş yöneticiler yargılansın o zaman
  • Bu davadan tüm sanıklar ceza alması ve bunun bir milat olması gerekir. Ayrıca hapse de girmesi gerekir, çünkü onları hapiste ziyaret edeceğim. Birer karton sigara götüreceğim. Ucuz don, atlet de götürürüm.--:))

ATEŞ TOPUNU BİRBİRLERİNE ATIYORLAR

Isparta'da yaşanan uçak kazasına ilişkin açılan davanın 28 Temmuz 2009'da görülen ilk duruşmasından bugüne  tam 26 duruşma yapıldı. Son iki duruşmayı saymazsak diğer duruşmalar birbirinin neredeyse aynıydı. Mahkeme heyetine sunulan bilirkişi raporları, raporlara itirazlar, yeniden bilirkişi atamaları vs...

5 yıllık dava süreci bir ileri iki geri, mehter takımı havasında geçti. Ancak bir önceki duruşmada yani davanın 25'inci duruşmasında mahkeme başkanının "Bilinçli taksir ve olası kast" kararı bir anda bütün davanın seyrini değiştirdi. Çok sanıklı davada, duruşmalara sadece bir kaç sanık  bizzat katılırken bu kez pabuç pahalı diyerek herkes mahkemenin yolunu tuttu. Açıkçası  davanın açıldığı ilk günlerde sanıklardan bir çoğunun davanın seyrinin böyle şekilleneceğini tahmin ettiğini sanmıyorum. Hatta tamamının, "Duruşma bir süre devam eder sonrasında pilotaj hatasına bağlanarak dosya kapanır gider" düşüncesinde olduğundan en küçük bir şüphem yok. 

Ama bu defa hiç öyle olmayacak gibi... Bunda, bana göre en önemli etkenlerden biri, davayı yürüten avukatların bir bölümünün aynı zamanda mağdur yakınları olmalarından yani kendi canları yandığı için davayı sıkı sıkıya sahiplenmelerinden kaynaklanıyor. Bu dava onlar için sıradan bir davadan çok daha öte... Çünkü onlar, acısını bizzat yaşadıkları davanın peşindeler. Dava sürecinde birkaçıyla görüştüm. Başlangıçta sadece bir uçak yolcusu kadar havacılığa ilişkin bilgisi olan avukatlar bugün  teknik bir çok noktada bilgi sahipleri... Böyle olunca davanın seyri de doğal olarak farklı şekilde işliyor. Artık davada her şey onların istediği gibi gelişiyor. Her şey onların ilk gün savunduğu  ve talep ettiği noktaya doğru  ilerliyor.

Sanıkların 'Bu  davadan ceza çıkacak, bari kendimizi kurtaralım' kaygısıyla ateş topunu birbirlerinin kucaklarına atmaları, panik havasının bir sonucudur. İlki Temmuz 2009'da görülen mahkemenin önceki dava tutanaklarında o dönem World Focus Havayolları'nın sahibi durumundaki Yavuz Çizmeci için, " Havacılık duayenidir, hata yapmaz"  ifadeleri kullanılırken bugün " Arızalı uçağı kiraladığı için kazanın sorumlusudur" denilerek  günah keçisi ilan edilme yoluna girildi. Yavuz Çizmeci ve Aydın Kızıltan'ın ağız birliği yapılarak tek suçlu olarak gösterilmesindeki amaç diğer sanıklardaki mahkumiyet endişesidir. Çünkü bu kez iş gerçekten sanıldığından çok daha ciddi...

Türk sivil havacılık tarihine geçecek bir davanın sonlarını izliyoruz. Eğer bu dava sonunda birkaç sanık ceza alırsa bundan sonra, asla temenni etmediğimiz ancak yaşanması muhtemel uçak kazaları için de örnek tescil edecektir. Doğrudan ya da dolaylı olarak kazaya sebebiyet veren herhangi bir arızanın sorumluluğunun şirketin yönetim kurulu başkanını, genel müdürünü, sivil havacılık otoritesindeki yetkili kişileri ilgilendirdiğini ve bu yüzden ceza alınabildiğini düşünün... Kısacası bundan sonraki davaların seyri hem sivil havacılık otoritesinin hem de havayolu yöneticilerinin başını bir hayli ağrıtacak, uykularını kaçıracak, uçak alınıp kiralanırken, mali ve teknik denetlemelerde otoriteyle  ahbap çavuş ilişkileri kurulması da zorlaşacaktır.

ATEŞ TOPUNU BİRBİRLERİNE ATIYORLAR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

misafir ~ 4 yıl önce
sizde depreşen bu yavuz çizmeci aşkına hayranım sas havacılık zamanındakinden çok farklı ne oldu merak ediyorum geçen zamanda aslında biliyorum ne olduğunu bu arada batı aprondan sökülüp uçaklara taktırdığı parçalardan neden söz etmiyorsunuz ama bu davada gidip ifade vereceğim bende suçlular cezasıs kalmasın artık ve siz onları kollamayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airworthiness ~ 4 yıl önce
Yahu şu öküz altında buzağı arayan avukatlar ile savcıları anlamak çok zor. Koskoca süper güç ABD' de avukatların en çok kazanması da bundan olsa gerek. Eee, hakimin karşısına bilikişi diye çıkardıkları da koyunun olmadığı yerdeki abdurrahman çelebi keçi ise, dava değil 26, 126 bile olur. Abuklukta No#1 olduğumuz için, kaza, sabotaj diye yaygara bile kopardık. Havacılığı anlamaktan uzak insanlara, uçak arızalarının GO/NO GO ITEM olarak sorgulandığını nasıl anlatırsın. Bazı sistemler çalışmıyormuş!!! Eee, bunlar uçağın uçabilirliğine engelmiymiş? N'olmuş, bir kanadı kopuk, kumandalar itaatsiz, motorları çalışmıyor, vb halde mi uçuşa verilmiş bu uçak? Uçakta arıza varmış ta bilmem neymiş te... Hayır, nasıl bir suçluluk sendromu, paçayı kurtarmak için diğerlerini satış aşamasına getirir insanı? Akıllara durgunluk. Uçak uçabildiği gibi düşebilirde. Malzemesinin, operatörünün fıtratında var. Çok kurcalayınca cidden kokusu çıkmaya başladı. Hakimin şu kurnazlara artık "hadi len" demesi gerek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt ~ 4 yıl önce
Thy kazalarıda pilotaj dı bütün geçmiş yöneticiler yargılansın o zaman

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airmail34 ~ 4 yıl önce
Bu davadan tüm sanıklar ceza alması ve bunun bir milat olması gerekir. Ayrıca hapse de girmesi gerekir, çünkü onları hapiste ziyaret edeceğim. Birer karton sigara götüreceğim. Ucuz don, atlet de götürürüm.--:))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yapma ~ 4 yıl önce
Hiç tasfiye etmem. Galiba sen bu güne kadar hiç mahkum ziyaretine gitmemişsin. Yargılanlarının çoğunu iyi tanırım. Götürdüğün don gömleği zorunluluktan kendin giyip oradan çıkabilirsin. Benden söylemesi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000