27 Kasım 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • über iyidir iyi. ben araçlaysam hayrına gideceğim yöne varsa bırakabilirim diyorum. bedava mis. telefonlara böyle bir uygulama yapmak lazım
  • Yaşasın Uber..
  • Über müber anlamayız evelallahın izniyle yassaklattırcaz inşallah.Paşa paşa binecesiniz taksilerimize..Hiç ağlamayın
  • kusura bakmayın ama benim abim havaalanı taksi şoförü olmasına rağmen ben bile kullanmıyosam bunu hakediyolar demekki. hatta uçuştan geldiğimde taksi sırası bekleyen yolculara "ilerideki sarı taksilere binebilirsiniz.neden bekliyosunuz ki" demeyi ihmal etmiyorum :)))))

Atatürk Havalimanı’ndaki kangren!

Yıllardır Atatürk Havalimanı’ndaki koyu sarı taksileri kullanmıyorum. Başımdan geçen bir olayı anlatayım, siz de bana hak vereceksiniz.

Bir defasında misafirlerimle birlikte Atatürk Havalimanı’ndan Yenibona’ya gitmek istedim. Dış hatlar çıkışından taksiye bindik. Deri ceketli, kehribar taşlı tesbihli, bıyıkları hafiften aşağı doğru sarkmış, muhtemelen bizim yörelerden bir taksici ağabeyimiz Yenibosna’ya geldiğimizde inmemize izin vermedi! 

Nasıl yani mi?

Evet izin vermedi. Çünkü ağabeyimiz, binerken söylediğimiz “Yenibosna”yı karşıda bi yer sanmış(!) o yüzden aracına almış, yoksa almazmış!

“Ama biz Yenibosna’ya gideceğiz ve burası da Yenibosna” diyerek inmek için hamle yaptığımızda ise, “ O zaman karşıya gitmiş gibi ücret ödeyin” demez mi?

Ya sabır! 

Yanımda bir arkadaşım ve Almanya’dan gelen bir misafirim var. Ben yavaş yavaş geriliyorum, arkadaşım ve misafirim sakinleştiriyor. Karşılıklı bağırış çağırıştan sonra Yenibosna ne kadar tutuyorsa o kadar ücret ödüyorum ve araçtan iniyorum.  Ancak az önceki gözünü para hırsı bürümüş o şoför bir anda değişiyor ve kulak memesi yumuşaklığına geliyor! Birkaç dakika önce ‘Yenibosna yerine karşı ücreti” isteyen taksicinin bu sakinliğine şaşırıyorum. Taksinin yanından uzaklaşıyoruz. Çok geçmeden işin aslını öğreniyorum.

Meğer kavga büyümesin diye misafirim bana çaktırmadan 100 dolar para ödemiş, sus payı olarak!

O gün bugündür havalimanında zorda kalmadıkça taksi kullanmıyorum, kullansam da havalimanına yolcu bırakan taksileri tercih ediyorum.

Tabiki bütün taksicileri aynı kefeye koymak doğru olmaz. Ama belli ki Atatürk Havalimanı taksi esnafına karşı, özellikle havalimanı çalışanlarının ciddi bir tepkisi var. Hemen herkesin taksicilerle ilgili anısı varken haksız da sayılmazlar. Araçların temizliğini, şoförün kılık kıyafetini vs geçtim. O eleştiriler şehir taksileri için de geçerli ancak şu kısa mesafe yolcu alma konusu tam anlamıyla kangren!

Kısa mesafeyi duyan taksi şoförü, “ Ben bilmem kaç araç sırayı bunun için mi bekledim” derken belki kendince haklı olabilir ama bunun sorumlusu yolcular mı?

Sistemi değiştirsinler… Kısa mesafeler için farklı araçlar bekletilsin. Sıraya girenler de uzun yerlere gitsin. Bir çözüm bulsunlar artık.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bu hikayeleri duymuyoruz mesela. Oradakiler taksici değil mi? Orada insanlar kısa mesafe taksi kullanmıyor mu?

Havalimanı taksicilerinin toplumsal olaylara duyarlılığını zaman zaman takdir ediyorum. Sağolsunlar afişler yaptırıp asıyorlar, taksilerin camlarına astıkları duyurularla farkındalık yaratıyorlar.

Ama bunlar yeterli mi? Neden yıllardır “havalimanı taksisi” sorunu bir türlü çözülemiyor. Neden her söz açıldığında insanlar onlara öfke kusuyor. Neden onları ziyaret eden siyasiler oy deposu olarak gördükleri esnafın, kendilerine çeki düzen vermesi için telkinde bulunmuyor?

Allah aşkına soruyorum size... Sebepsiz yere bir meslek grubuna bu denli büyük ve topyekün  tavır alınması mümkün mü?

Dışarıdan gelip yolcu alan taksicileri yakaladığın yerde öldüresiye döveceksin, kısa mesafe gitmek isteyen yolcuları yaka paç araçtan atacaksın ya da uzak mesafe tarifesinden parasını adeta gasp edeceksin, terminal çıkışındaki yaya geçitlerinde yolcuların üstüne üstüne araç süreceksin, sonra da neden bizi sevmiyorlar neden Uber kullanıyorlar diyeceksin!

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda iki otobüs firması yolcuların önünde kavga etti, üç gün sonra iki firmayı da havalimanından attılar. Atatürk Havalimanı’nda neden hanutçulara, mesleği kötüye kullanan taksicilere kimse gıkını çıkarmıyor bunu da anlamıyorum. Yoksa duyduğumuz gibi ensesi kalın büyüklerimizin de mi plakaları kayıtlı oraya? 

Umarım yeni havalimanına geçildiğinde ya taksiciler kendilerine bir çeki düzen verirler ya da yeni havalimanı işletmecileri bu sorunu kökünden hallederler.

Gerçi yeni havalimanı her yere uzak olduğu için yakın mesafe diye bir sorun olmayacak ama belli mi olur bu kez de daha uzağını isterler!

Atatürk Havalimanı’ndaki kangren!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (81)

motorcu ~ 4 ay önce
über iyidir iyi. ben araçlaysam hayrına gideceğim yöne varsa bırakabilirim diyorum. bedava mis. telefonlara böyle bir uygulama yapmak lazım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uber ~ 7 ay önce
Yaşasın Uber..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Über müber ~ 7 ay önce
Über müber anlamayız evelallahın izniyle yassaklattırcaz inşallah.Paşa paşa binecesiniz taksilerimize..Hiç ağlamayın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hostes hanım ~ 7 ay önce
kusura bakmayın ama benim abim havaalanı taksi şoförü olmasına rağmen ben bile kullanmıyosam bunu hakediyolar demekki. hatta uçuştan geldiğimde taksi sırası bekleyen yolculara "ilerideki sarı taksilere binebilirsiniz.neden bekliyosunuz ki" demeyi ihmal etmiyorum :)))))

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000