03 Ağustos 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Arkadaş Ayt den saw a gelmiş bana dert yanıyor. 1.5 saat rötarlı geldim diye. Pegasustur dedim şok :) a dan Z ye berbat bir şirket
  • 3 saat gecikmeli uc gel ucakta 3 saat yolcuyla bekle alanda beklerse sirket zarar eder ucretsiz icicek verir ama kabin ekibi kim ki al yolculari ucaga sonra 3 saat beklicez de yolcular kabin ekibini yesin buna ragmen uc gel sonra bunun ustune hemen tuvalete gidemeden sigara icemeden bidaha ucusa yolla,nerde kaldi emniyet dinlenme insanlik yaziklar olsun agzimi bozmak istiyorumda sosyal medya bozamiyorum ama siz anladiniz onu ;) tk nin alimlari yakinlasti kurtul maya az kaldi adiler
  • E cafede kimi görsem mülakata geldim bekliyorum diyor ne iş? şartlar zormuş diyorum 10yıllık çalışan gibi havacılık aşktır diyo!? çünkü cafeciyim ben ilk kez görüyorum havacı, kaptan, km falan...kılavuz gerek yok böyle balıklama dalan tipler el altında oldukça sizin iş düzelmez, millet girer çıkar pegasusta laçka olur oda düzelmez. yüzüne gözüne bulaştı iyi mi pegocan gel hadi bi strong coffee iç ayıkırsın?
  • Sn. murat bey pegasusta kacan kaptanlarin onu arkasi kesilmiyor 8000 bin lira Zamdan sonra bacak pralari 300 tl ye cikti kaptanlar kacmadin diye agizlarindan burunlarindan para cikarticaklar kabin derseniz asgari ucret 15 tl bacak parasi havacilik sekterune bakildigi zaman cok dusuk maaslara cok fazla mesai yaptirilmasi huzurun kalmamasi istirahat edebilmek icin kontrol kabin amirinden memuruna rapor alinmasi olagan bir durum mu ? Sirkete parayi kazandiran kaptanlar ve kabin memurlariyken bu kadar kabin memurunu somuren yiptaran bir yonetici olur mu ? Eger bu yaziyi bir yetkili bir shgm gorevlisi okuyorsa 1 yillik zaman icinde YİLLİK izin olarak 6 gun verilmesi uygunu ? 15 gunluk yillik izinin 1 haftasini kullanip onda da gece yillik izninde inip sana 6 gun kalmasi kalan yillik izninin 1 sene icinde verilmemesi diye birsey olabilir mi ?? Ali sabanci shgm ye odedigi cezalar sayesinde kabin ekibine zam yapmadan istirahat ettirmeden araliksiz dinlenmeden ucurmasina daha ne kadar goz yumacaklar! Shgm illa bir kirim mi olmasini bekliyor ? Eger oysa oda yakindir ! Sonra yanan yureklerin cekilen acilarin hesabini nasil verecekler! İnsanlarin icindeki meslek askini sirkete olan aidetini körliyerek daha ne kadar devam etmelerine izin vereceksiniz hic mi cocugunuz yok hic ana baba olmadiginiz ! Artik yemek yerken bile uyuya kaliyoruz her oturdugumuz yerde uyuya kaliyoruz yuzumuzdeki gulumseme kalmadi bos bedenler olarak gidip geliyoruz,hic mi vicdaniniz yok !? Bu yazilanlari okuyup bir gelisme olucagini dusunmuyorum allah onlari bildigi gibi yapsin her yil artarak kazanilan karlar neden kabin ekibine yansimiyor emekcilerin hakkini neden savunmuyorsunuz? Shgm yetkilileri uyuyormu yoksa hayal dunyasinda mi geziyor ? Yeter artik yeteeer ...........
  • Aramızda fısıltı şeklinde konuşulan fakat yüksek sesle ifade edemediğimiz sorunları dile getirdiğiniz için teşekkürler.Artık bir cok kişi bu sorunların farkında umarım yetkililerde gereğini yaparlar.
  • MOBBİNG BAŞLADI... Nurçin, Sertap ve İpek 3'lüsü Gece spor kıyafetlerle ekip odasını basıp, kimi bulurlarsa "rapor almayacaksınız, sizi şöyle yaparız, böyle yaparız, çıkartırız, atarız" vs. ile baskı uyguluyorlarmış. İş artık buna kadar düşmüş. Sinir ve sitresin verdiği ile millete saldırır olmuşlar. Ne yapsınlar! Yöneticilik vasıfları bu kadar. Vizyon ve beceriden yoksun olunca ve birden ortaya çıkınca, aslında görev adamı da olmadıkları ortaya çıktı. Rezillikleri diz boyu...
  • #thkpişmanlıktır
  • İNSANMISINIZ SİZ YAA O YENİ YETİŞTİRDİĞİNİZ KABİN MEMURLARI THY TECRÜBELİ MEMURU OLUYOR UÇAKLARDA GÜLMÜYORUZ NEDENMİ ÇÜNKÜ YORULUYORUZ FAZLA UÇMAKTAN PARAYI AZ KOKLATMANIZDAN PEGASUS CAFE TAM MARKET HAVADA HESAP YAPCAGIZ DİYE AYAKTA İNİYORUZZZZ PARA EKSİK ÇIKIYOR KESERLERDİYE CANIMIZ ÇIKIYOR ADI KABİN MEMURU PEGASUSTA BU KÖLEE EZİYET EDİYORLAR BİZE RESMEN HAVADA İNSANLARLA 50 KURUŞLUK SUYUN HESABINI YAPIYORUZ UTANIYORUZ PARAMIZI VERİN HAKKIMZI VERİN !!!!!!
  • Çalışanların hakları korumanız sorunlarını bahsetmeniz güzel Murat bey fakat bunu da hayatında uçak görmemiş yurdum insanını bir yerden bir yere düşük maliyet ile transferini sağlayan firmayı çökertmek için koz olarak kullanmayın , kullandırmayın..
  • Sonuçta çalıştığımız şirket özel bir şirket sendikamız da yok, o sözleşmeye imza attıysak boynumuz kıldan ince olmalı ama yapılması gereken de belli,kabine ve diğer birimlere daha çok çalışan alacaksın ve yöneticin seninle köpek eğitir gibi konuşmayacak.. Eğer yetersiz isen yeni destinasyonlar açmayacaksın.Maliyet yükselir ama bu işler böyle...

Atatürk Havalimanı'nda sağlık personeli yeterli mi? Pegasus'un köle sistemi-2

Atatürk Havalimanı’na bir günde inen/kalkan uçak sayısı son rakamlara göre bin 430 rakamına ulaştı, bu uçaklarla 166 bin civarında yolcu taşındı. Havalimanının mevcut şartlarını düşündüğünüzde bu rakamların ortaya çıkmasında emeği geçen her bir çalışanın olağanüstü çaba gösterdiğini söyleyebiliriz.

İnsanüstü gayretle ortaya çıkan rakamlar, avuçlar ovuşturula ovuşturula havalimanı işletmecileri, meydan otoriteleri, kontrolörler, yer işletme ve havayolu şirketleri tarafından kamuoyuyla paylaşılıyor.

Söz konusu rakam dile kolay gelebilir ancak Atatürk Havalimanı’ndaki bir günlük 166 bin yolcu ve 40 bin civarında çalışan sayısı, Ardahan, Kilis, Iğdır, Bartın, Bayburt, Tunceli, Çankırı ve Artvin gibi illerin nüfuslarından daha fazla! 

Peki bu kadar yoğun ve her anı hareketli bir yerde sağlık işleri nasıl yürüyor? Yani 200 bin civarında insanın sağlığı kimlere ve nasıl emanet ediliyor? İşte o kısmı tam anlamıyla facia olarak nitelendirilebilecek türden. 166 bin yolcunun kullandığı hava tarafı (apron) operasyonu sadece DHMİ sağlık ekipleri, kara tarafı operasyonu ise özel bir sağlık kuruluşu tarafından yürütülüyor. Kara tarafında hizmet veren sağlık kuruluşu ekip ve ekipman açısından yeterli olarak görülebilir ancak DHMİ sağlık biriminin yeterli ne ekibi ne de ekipmanı var. (DHMİ uzun süredir personel talep ediyor ancak Personel Genel Müdürlüğü'nden kadro çıkmadığı için doktor ve hemşire görevlendirilemiyor) 166 bin yolcu ve 40 bin çalışan ile nüfus olarak birçok ili geride bırakan Atatürk Havalimanı’nda sadece 4 doktor ve 4 hemşire görev yapıyor. Yani 50 bin kişiye bir doktor düşüyor! Uçuşların ve yolcu sayılarının arttığı yaz döneminde ise sağlık ekiplerinin sayısı artması gerekirken, yıllık izinlerden dolayı daha da düşüyor. Ve şimdi sıkı durun… 200 bin civarında insanın olduğu yerde kaç ambulans görev yapıyor biliyor musunuz? Sadece bir… Karşılaştırma yapmak açısından Artvin’de, Ardahan’da, Kilis’te, Bartın’da, Bayburt’ta, Tunceli’de, Çankırı’da sadece bir ambulans olduğunu bir düşünün!
Üstelik bu ambulans acil durumda bir hastaya müdahale ederek şehir hastanelerine intikal için görevlendirildiğinde hava tarafında ikinci bir ambulans yok. Yani yolcusundan teknisyenine, bagaj işçisinden harekatçısına on binlerce insanın olduğu bir yerde aynı anda iki hastaya  acil müdahale edilme şansı yok. Çünkü bunun için ne yeterli sağlık ekibi, ne de ambulans var. Sizce bu skandal değil de nedir?

DHMİ yöneticileri, rakamlarla şov yaparken bu sağlık gerçeğini göz ardı etmemeliler. Öyle bir gün gelir ki, bugün şov yaptıkları rakamların çığ gibi altında kalırlar.

PEGASUS KÖLE SİSTEMİNE DEVAM EDİYOR

Pegasus Havayolları’ndaki insanlıkdışı mesai ve ücret uygulamalarına dikkat çektiğim yazı, okuyuculardan büyük ilgi gördü. Anlaşılan kanayan bir yaraya parmak bastım. Herkes şikayetçi, herkes dertli, herkes öfkeli. Ama bir o kadar da çaresizler.

Çalışmak zorunda olmaları ellerini kollarını bağlıyor. Zaten Pegasus yöneticilerinin en çok güvendikleri de bu değil mi? İnsanların çalışmak zorunda olmalarından faydalanarak, “ İşinize geliyorsa “ diyerek kapıyı göstermeleri bu mecburiyetin bir sonucu.
Pegasus uçucu ekibiyle ilgili yazdığım yazıdan sonra diğer departman çalışanları da benzer şikayetler yaşadıklarını ilettiler. Yani Pegasus neresinden tutarsanız elinizde kalacak hale gelmiş. Yakında yer hizmetlerini komple devralacaklar. Binlerce yeni köle işbaşı yapacak. Hepsi çarkın içinde birer figüran olacak. Uçaklar daha çok uçacak, patron daha çok para kazanacak.  Tabi bunları personelin sırtına basarak yapacak.

Kendisi için çalışanların bu durumu bir önem arz ediyor mu bilmiyorum ama Pegasus’un sahibi Ali Sabancı’ya şunu söylemek istiyorum.

Aşırı uçmaktan, bu tempo karşılığında yetersiz ve dengesiz beslenmekten, uykusuzluktan dolayı vücudu iflas eden kaç çalışanınız hastanelerde yatıyor acaba bunu çok değerli yöneticilerinize bir sorar mısınız?

Atatürk Havalimanı'nda sağlık personeli yeterli mi? Pegasus'un köle sistemi-2

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (58)

Pegasus ~ 3 yıl önce
Arkadaş Ayt den saw a gelmiş bana dert yanıyor. 1.5 saat rötarlı geldim diye. Pegasustur dedim şok :) a dan Z ye berbat bir şirket

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pega eziyet ~ 3 yıl önce
3 saat gecikmeli uc gel ucakta 3 saat yolcuyla bekle alanda beklerse sirket zarar eder ucretsiz icicek verir ama kabin ekibi kim ki al yolculari ucaga sonra 3 saat beklicez de yolcular kabin ekibini yesin buna ragmen uc gel sonra bunun ustune hemen tuvalete gidemeden sigara icemeden bidaha ucusa yolla,nerde kaldi emniyet dinlenme insanlik yaziklar olsun agzimi bozmak istiyorumda sosyal medya bozamiyorum ama siz anladiniz onu ;) tk nin alimlari yakinlasti kurtul maya az kaldi adiler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nerohero ~ 3 yıl önce
E cafede kimi görsem mülakata geldim bekliyorum diyor ne iş? şartlar zormuş diyorum 10yıllık çalışan gibi havacılık aşktır diyo!? çünkü cafeciyim ben ilk kez görüyorum havacı, kaptan, km falan...kılavuz gerek yok böyle balıklama dalan tipler el altında oldukça sizin iş düzelmez, millet girer çıkar pegasusta laçka olur oda düzelmez. yüzüne gözüne bulaştı iyi mi pegocan gel hadi bi strong coffee iç ayıkırsın?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayrimcilik kul hakki ~ 3 yıl önce
Sn. murat bey pegasusta kacan kaptanlarin onu arkasi kesilmiyor 8000 bin lira Zamdan sonra bacak pralari 300 tl ye cikti kaptanlar kacmadin diye agizlarindan burunlarindan para cikarticaklar kabin derseniz asgari ucret 15 tl bacak parasi havacilik sekterune bakildigi zaman cok dusuk maaslara cok fazla mesai yaptirilmasi huzurun kalmamasi istirahat edebilmek icin kontrol kabin amirinden memuruna rapor alinmasi olagan bir durum mu ? Sirkete parayi kazandiran kaptanlar ve kabin memurlariyken bu kadar kabin memurunu somuren yiptaran bir yonetici olur mu ? Eger bu yaziyi bir yetkili bir shgm gorevlisi okuyorsa 1 yillik zaman icinde YİLLİK izin olarak 6 gun verilmesi uygunu ? 15 gunluk yillik izinin 1 haftasini kullanip onda da gece yillik izninde inip sana 6 gun kalmasi kalan yillik izninin 1 sene icinde verilmemesi diye birsey olabilir mi ?? Ali sabanci shgm ye odedigi cezalar sayesinde kabin ekibine zam yapmadan istirahat ettirmeden araliksiz dinlenmeden ucurmasina daha ne kadar goz yumacaklar! Shgm illa bir kirim mi olmasini bekliyor ? Eger oysa oda yakindir ! Sonra yanan yureklerin cekilen acilarin hesabini nasil verecekler! İnsanlarin icindeki meslek askini sirkete olan aidetini körliyerek daha ne kadar devam etmelerine izin vereceksiniz hic mi cocugunuz yok hic ana baba olmadiginiz ! Artik yemek yerken bile uyuya kaliyoruz her oturdugumuz yerde uyuya kaliyoruz yuzumuzdeki gulumseme kalmadi bos bedenler olarak gidip geliyoruz,hic mi vicdaniniz yok !? Bu yazilanlari okuyup bir gelisme olucagini dusunmuyorum allah onlari bildigi gibi yapsin her yil artarak kazanilan karlar neden kabin ekibine yansimiyor emekcilerin hakkini neden savunmuyorsunuz? Shgm yetkilileri uyuyormu yoksa hayal dunyasinda mi geziyor ? Yeter artik yeteeer ...........

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yer İşletme ~ 3 yıl önce
Aramızda fısıltı şeklinde konuşulan fakat yüksek sesle ifade edemediğimiz sorunları dile getirdiğiniz için teşekkürler.Artık bir cok kişi bu sorunların farkında umarım yetkililerde gereğini yaparlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mehmet ~ 3 yıl önce
MOBBİNG BAŞLADI... Nurçin, Sertap ve İpek 3'lüsü Gece spor kıyafetlerle ekip odasını basıp, kimi bulurlarsa "rapor almayacaksınız, sizi şöyle yaparız, böyle yaparız, çıkartırız, atarız" vs. ile baskı uyguluyorlarmış. İş artık buna kadar düşmüş. Sinir ve sitresin verdiği ile millete saldırır olmuşlar. Ne yapsınlar! Yöneticilik vasıfları bu kadar. Vizyon ve beceriden yoksun olunca ve birden ortaya çıkınca, aslında görev adamı da olmadıkları ortaya çıktı. Rezillikleri diz boyu...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
#thkpişmanlıktır ~ 3 yıl önce
#thkpişmanlıktır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YETER ARTIK ! KM ~ 3 yıl önce
İNSANMISINIZ SİZ YAA O YENİ YETİŞTİRDİĞİNİZ KABİN MEMURLARI THY TECRÜBELİ MEMURU OLUYOR UÇAKLARDA GÜLMÜYORUZ NEDENMİ ÇÜNKÜ YORULUYORUZ FAZLA UÇMAKTAN PARAYI AZ KOKLATMANIZDAN PEGASUS CAFE TAM MARKET HAVADA HESAP YAPCAGIZ DİYE AYAKTA İNİYORUZZZZ PARA EKSİK ÇIKIYOR KESERLERDİYE CANIMIZ ÇIKIYOR ADI KABİN MEMURU PEGASUSTA BU KÖLEE EZİYET EDİYORLAR BİZE RESMEN HAVADA İNSANLARLA 50 KURUŞLUK SUYUN HESABINI YAPIYORUZ UTANIYORUZ PARAMIZI VERİN HAKKIMZI VERİN !!!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PC750 ~ 3 yıl önce
Çalışanların hakları korumanız sorunlarını bahsetmeniz güzel Murat bey fakat bunu da hayatında uçak görmemiş yurdum insanını bir yerden bir yere düşük maliyet ile transferini sağlayan firmayı çökertmek için koz olarak kullanmayın , kullandırmayın..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PC750 ~ 3 yıl önce
Sonuçta çalıştığımız şirket özel bir şirket sendikamız da yok, o sözleşmeye imza attıysak boynumuz kıldan ince olmalı ama yapılması gereken de belli,kabine ve diğer birimlere daha çok çalışan alacaksın ve yöneticin seninle köpek eğitir gibi konuşmayacak.. Eğer yetersiz isen yeni destinasyonlar açmayacaksın.Maliyet yükselir ama bu işler böyle...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000