11 Ocak 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • EN SEVDİĞİM HAVA YOLU PEGASUS NEDEN BİLİYORMUSUNUZ HOSTESE SORU SORMAK 5TL.KOLTUK NUMARAMI GÖSTERDİ 5 TL.SU İSTEDİM 5TL.TUVALETE GİTTİM 5TL.BATTANİYE İSTEDİM 5TL.AKSİ BİR DURUMDA OKSİJEN MASKELERİNİ KULLANCAKMISINIZ DEDİLER ODA 50 TL MİŞ..ALİ SABANCI SEVİYORUM SENİ.
  • Murat bey ne diyorsa haklıdır
  • Bizim milletimizin en iyi yaptigi ve en cok sevdigi sey karalama operasyonudur. Havalimani hakkindaki dusunceleriniz guzel ama turkiyede sivil havaciliktaki alternatifi ve rekabeti arttiracak ve bu pazari gelistirme odakli gelecek vaadeden gelismekte olan bir sirket olan borajetle ilgili dogrulugu tartisilir sozleriniz icin ayni seyi soyleyemem. Çelme takmak yerine destek verici olmaniz gerekir eger ulke icin hayirli bir is yapiliyorsa. O kabin memuruda kendi yedigi kaba pislemeyi tercih etmis iki gun sonra aglar issiz kalincada madem oyle girebiliyosan tkya girde gorelim boyunun olcusunu !
  • Atlasglobal'in business class kalitesi herkes tarafından bilinmekte ve yolcular tarafından da olumlu geri dönüşler olmakta. Atlas ile uçun hayatınızı yaşayın güleryüz, kaliteli hizmet, mükemmel bir kokpit kadrosu.

Atatürk Havalimanı'na kilit vurmayın - Kirli bardakla Business Class servisi olur mu?

Dünyanın en uzun binası Dubai’de (Burj Dubai-828 metre)

Dünyanın en büyük alışveriş merkezi Çin’de (New South China Mall-Dongguan)

Dünyanın en büyük oteli Suudi Arabistan’da (Abraj Kudai-İnşaa ediliyor)

Dünyanın en büyük adliye sarayı Türkiye’de…

Dünyanın en büyük lunaparkı Çin’de…

Örnekler artırılabilir.

Dünya haritasının doğusundaki ülkelerin en büyük arzusu her şeyin en büyüğünü yapmak… Alışveriş merkezleri, oteller, havalimanları, yollar, kanallar, köprüler…

İşlevsellikten çok, etiketi ön planda tutan anlayış, ‘Dünyanın en büyüğü’ tabirini hak edebilmek için limitleri sonuna kadar zorluyor. 

Havalimanları için de bu durum aynen böyle. Bugün dünyanın en çok yolcuya ev sahipliği yapan havalimanı ABD’deki Atlanta Havalimanı olsa da Suudi Arabistan ve Çin, bu tahtı en azından yüzölçümü açısından daha büyük olarak ele geçirdi. İstanbul’a inşa edilen ve yine dünyanın en büyüğü olarak lanse edilen havalimanı da, bir aksilik olmaz da tamamlanırsa bu rekabete katılmış olacak.

Burada sorulması gereken, en büyüğüne mi ihtiyaç var yoksa küçük ama işlevsel olanına mı?

Avrupa’da sırasıyla bugün en çok yolcu kabul eden Heatrow, Paris ve Frankfurt havalimanları, dünyanın en büyükleri olmamalarına rağmen yoğunlukları ile asıl olanın işlevsellik olduğunu örnekliyor.

Örneğin Londra’yı ele alalım…

İngiltere’nin başkenti Londra’da 9 milyona yakın nüfus var.  İstanbul’un yarısı kadar nüfusa sahip Londra’da Heatrow, Stansted, Luton, Gatwick ve London City olmak üzere 5 uluslar arası nitelikte havalimanı var. Türkiye’de ise biri, yıllarca uçak indirilmesi engellenen Sabiha Gökçen Havalimanı, diğeri Avrupa’nın yüzölçümü açısından en küçük yoğunluk açısından en kalabalık havalimanı olan Atatürk Havalimanı…

Atatürk Havalimanı’na 100 kilometrelik mesafede, Sabiha Gökçen, Çorlu, Balıkesir Koca Seyit, Bursa Yenişehir ve Cengiz Topel havaalanları bulunuyor. 

Londra’da ise 60 kilometrelik mesafede,  Northolt, Farnborough, Blackbushe, London City, Biggin Hill, Gatwick, Odiham, Luton, Benson, Stansted, Cranfield ve Rochester olmak üzere  tam 12 havaalanı yer alıyor.

Aynı şekilde 12 milyon nüfuslu Paris’teki Charles De Gaulle’e 100 kilometrelik mesafesi içerisinde farklı kategorilerde hizmet veren 11 havaalanı var. Bunlar da Le Bourget, Creil, Orly, Villacoublay Velizy, Pontoise Cormeilles En Vexin,  Toussus-Le-Noble, Melun Villaroche, Bretigny-Sur-Orge, Beauvais Tille,    Evreux Fauville,   Albert Bray ve Rouen Vallee De Seine… Yine Lufthansa’nın merkezi Frankfurt çevresinde beş, Moskova çevresinde de 4 havaalanı var.

Avrupa'da havacılığın merkezi olarak nitelendirebileceğimiz ülkeler riski dağıtarak bütün unsurları tek bir havaalanında toplamak yerine farklı kategorilerde hizmet veren havaalanlarını şehrin çevresine dağıtma yolunu seçerken biz var olan bir havaalanını da kapatarak bütün riskleriyle (kaza kırım, doğal afet, terör vs.)  birlikte tek bir havaalanından operasyon yapma gayretindeyiz.

Coğrafi konumumuz ve transit yolcu trafiğindeki son yıllardaki gözle görülür artış İstanbul'a daha büyük bir havaalanını şart kılıyor ancak bunu yaparken bütün unsurlarıyla hazır bir havaalanının kapısına kilit vurulma ihtimali bana çok saçma geliyor, haksız mıyım?

BORAJET'TE KİRLİ BARDAKLA BUSİNESS CLASS SERVİSİ!

Türk Hava Yolları'nın business class hizmetinde yakaladığı başarı diğer Türk havayolu şirketlerini de iştaha getirdi. Özel havayolu şirketleri önce THY'nin uçan şef uygulamasını devşirdi, şimdi de business class hizmet vermeye soyundular. Şu anda Atlasglobal ve Borajet, uçuşlarında business hizmet veriyor. Ancak bazı şirketlerin alt yapısını iyi hazırlamadan başlattıkları bu uygulama ile ilgili zaman zaman sıkıntılar da kulağımıza geliyor. O sıkıntılardan birini Borajet'te görev yapan bir kabin memurundan dinledim. Şöyle diyor : " Business class'ta seyahat eden her bir yolcu için sadece birer adet çatal, kaşık, bıçak, bardak vs yükleniyor. Örneğin bir yolcu meyve suyu içtikten sonra bir de kola içmek isterse uçakta deterjan bulunmadığı için suyla çalkalayarak aynı bardakta yolcuya başka içecek veriyoruz"

 Nasıl hizmet? Hem normal yolculardan fazla ücret ödeyerek koltuk satın alıyorsunuz hem de kirli bardaktan meyve suyu içiyorsunuz? Paranla rezil olmak tam da bu değil mi?

Bu arada bir dip not daha eklemekte fayda var. Borajet'te maaş dışındaki personel ödemeleri, üç ay önce üç aylık gecikmeyle ödenmişti. Bu kez bir üç aylık gecikme daha sözkonusu olmuş. Eylül'den bu yana yatı paraları vs ödenmiyormuş. Bununla ilgili personelde ciddi rahatsızlık yaşandığını duydum. Çalışanlar bu konudaki rahatsızlıklarını iletemedikleri için ben onların adına Borajet yönetimine harcırah konusunu hatırlatmak istedim...

Atatürk Havalimanı'na kilit vurmayın - Kirli bardakla Business Class servisi olur mu?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (34)

PEGASUS ~ 2 yıl önce
EN SEVDİĞİM HAVA YOLU PEGASUS NEDEN BİLİYORMUSUNUZ HOSTESE SORU SORMAK 5TL.KOLTUK NUMARAMI GÖSTERDİ 5 TL.SU İSTEDİM 5TL.TUVALETE GİTTİM 5TL.BATTANİYE İSTEDİM 5TL.AKSİ BİR DURUMDA OKSİJEN MASKELERİNİ KULLANCAKMISINIZ DEDİLER ODA 50 TL MİŞ..ALİ SABANCI SEVİYORUM SENİ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fikret polis ~ 2 yıl önce
Murat bey ne diyorsa haklıdır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bari siz yapmayin! ~ 2 yıl önce
Bizim milletimizin en iyi yaptigi ve en cok sevdigi sey karalama operasyonudur. Havalimani hakkindaki dusunceleriniz guzel ama turkiyede sivil havaciliktaki alternatifi ve rekabeti arttiracak ve bu pazari gelistirme odakli gelecek vaadeden gelismekte olan bir sirket olan borajetle ilgili dogrulugu tartisilir sozleriniz icin ayni seyi soyleyemem. Çelme takmak yerine destek verici olmaniz gerekir eger ulke icin hayirli bir is yapiliyorsa. O kabin memuruda kendi yedigi kaba pislemeyi tercih etmis iki gun sonra aglar issiz kalincada madem oyle girebiliyosan tkya girde gorelim boyunun olcusunu !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaslı Yakışıklı ~ 2 yıl önce
Atlasglobal'in business class kalitesi herkes tarafından bilinmekte ve yolcular tarafından da olumlu geri dönüşler olmakta. Atlas ile uçun hayatınızı yaşayın güleryüz, kaliteli hizmet, mükemmel bir kokpit kadrosu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000