20 Kasım 2011, Pazar
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • bence oyle bır gecer zamankı de yer alan Cemıle bu ısı thy de cozer :)))) hahaha !!!! en azından ısten atılan arkadasların haksızlıga ugradıgını o anlar ya da adaletsız yoneten mudurlerı ayıklar hak edenler hak ettıklerı yerlere gelır belkı !!!
  • istenilen oluyor.. ana şirket zararda gösteriliyor.. nasılsa sahibi yok hakkını savunacak.. alt firmaların patronları var nasıl zarar etsin.. etsede ettirmezler zaten.. birileri zengin oluyor. bunlar geleceğe yatırım. 10 sene sonra görün bakalım kimler zengin kimler fakir. altın yumurtlayan kazı kimseye bırakmazlar. zaten sözleşmede yaklaşıyor. asla kar gösterilmez.. zarar gösterdiler zam yok dicekler.. grev çıkıcaktır bu sözleşmeden demedi demeyin. Birileri yazdı bizde izliyoruz.. güzel film. ;)
  • tip eğitimine gelen libyalılara bedavadan eğitim yemek yatacak yer ve cebine de harçlık koyarsan tabi zarar edersin.
  • erkan arkadaşım üslüplarını bıraz da ölçüp tart kı eleştirdiğin konuların sadece eleştiri olarak algılansın. aksi halde bu sekılde davranırsan düz düşündüğün ortaya çıkar. benım düşündüğüm gibi..
  • 1 senedir yaklaşık bu kagıttayım ımkb de bu kadar manıplasyon yapılan bı sırket daha gormedım ortalama malıyetım 3.79 kagıt degeri 2.36 takıp edın kı hep zarar kap a dusen haberler ıse yok su dolu yok bu dolu yok kar edecegız bılmem ne kusura bakmayın ama sızden bı cacık olmaz sız anca yatırımcının ahını alırsınız oda devletten cıkar aheste aheste yazıklar olsun sızı yoneten yamyamlara
  • Ne yani temel kotil ıngılızce bılmıyor mu? meraktan soruyorum
  • Uluslararasi Hava Tasimaciligi yapan bir sirketin CEO sunun bir lisan dahi bilmemesi ile bile sorunun kaynaginin nereyi isaret görulebilir.Acil olarak CEO gerekiyor.
  • Yazınıza lafım yok ama haberde yazınızın tamamen objektif olduğu düşündürülüyor. ama yazınıza tıkladığımızda tamamen THY'ye muhalefet olduğunuz görüyoruz. Yani bence siz THY yönetimine karşısınız. Bu yorumu da onaylamayacaksınız nasıl olsa.
  • thynın daha net bu tarz bilançoları halkın da anlayacağı dilden açıklaması gerekıyor
  • sefa bey thy nın açmazlarını ve ıcınde bulundugu zor durumunu,iyi bir yolda olmadıgını tum acıklıgıyla guzel bir şekilde yazarak eleştirmissiniz.umarım yazdıklarınızdan bazıları gereklı derslerı çıkarır da yapılan yanlışlarda ısrar edılmez.thy dekı kadrolaşma konusunu da ıncelemenız lazım.çünkü o da had safhada ve iş çığrından çıktı artık...

AT GÖZLÜKLÜ THY…

Bildiğiniz gibi, özellikle huysuz atlar için kullanılan at gözlüğü; adı üstünde, şekil olarak normal gözlüklere pek benzemez.  Yarış atlarına, koşu sırasında yandaki hemcinslerinden ürkmemeleri için, yan taraflarını görmelerini engelleyecek bu gözlükler takılır. 
 
THY’nin ticari politikasına baktığımızda; sağına, soluna bakmadan sürekli ivmelenme içerisinde olan şirketin durumu tıpa-tıp bu huysuz yarış atlarının durumuna benziyor... Bu nedenle, bu haftaki yazımın başlığını bu espiriye uygun seçtim...
 
Evet; THY dünyadaki krize ve diğer şirketlerdeki yakıt ve finansal zorluklara karşın, sağına, soluna bakmadan doludizgin koşuyor.
 
 Geçen hafta sektörümüzde en çok konuşulan konu; THY’nin 2011 senesinin 3.çeyreğinde yine zarar açıklaması oldu. 
 
Ancak, bu zarar tablosu hep yüzeysel olarak ele alındı ve yazıldı. Medyamız, bu zarara nelerin sebep olduğunu ve ortaklıklarının karlı mı yoksa zararlı mı olduğunu irdelemedi bile.

Bu zararın perde arkasında nelerin yattığını kimse araştırmadı. Bazıları, THY 3. çeyrekte kar etti derken, birçok kişi zararın sene sonunda kapanamayacağını iddia etti. 
 
Bu nedenle, okurlar bir türlü neyin ne olduğu konusunda bilgi sahibi olamadı. Bu konuyu araştırmaya değer görerek, günlerdir üstünde çalıştım ve sizlere bazı bilgileri kişisel yorumum eşliğinde sunmaya karar verdim. 
 
THY bildiğiniz üzere, sadece bir havayolu değil. Kendi içinde yavruladığı şirketleri olduğu gibi ortaklıkları ile de çok hızlı bir büyüme eğiliminde. Örneğin; Teknik A.Ş ile Habom %100 kendi yavruladığı şirketleri olurken, TGS-Sun Ekspres -Do&Co –TEC -Bosna Hersek havayolları-Opet -Goodrich- TCI ve Türkbine Teknik isimli şirketlere yarı yarıya ortak olmuş 30 Eylül 2011 tarihi itibarı ile 18.283 personele sahip bir şirketimiz. Bu şirketlerin hepsi zararın veya karlılığın bir parçasıdır. THY adeta bir Holding gibi… 
 
Anadolu Jet ise; kendi başına müstakil bir şirket olmadığından, zarar miktarını bilemiyoruz. 
 
THY’nin bilançosu; Yani karlılık ve zararı, kendi yavruladığı şirketler ve ortaklıkları ile bir bütünü içeriyor.
 
Kamuoyu bir şirketin başarılı olup olmadığına yolcu sayısı, konma sayısı, doluluk oranları, transit yolcu, kargo vb… Olarak bakmaz. Kamuoyu ve medyamız için önemli olan sonuçtur. Yani kar veya zarardır.  
 
Bir şirketin başarılı mı, başarısız mı olduğunu karlılığı ile ölçeriz. Bu tarz bir bakış açısı ile baktığımızda; THY zararda ve başarısız gözükmektedir…  Kamu payı %49,12 olan THY, deve kuşu örneği; bazen özel, bazen de “Ben kamuyum” diyerek birçok konuda avantaj sağlamakla birlikte ikili anlaşmalardan kaynaklanan haklara ve AHL’deki slot imtiyazlarına sahip. 
 
Coğrafi konumumuzun olanaklarından yararlanan ve mükemmel bir coğrafi konumda yer alan bu şirketimizin zararı, Yönetim Kurulu Başkanının ve Genel Müdürünün sıklıkla ifade ettiği söylemlere pek yakışmadı.  
 
Buyurun bu zararı değerli yorumlarınızla birlikte irdeleyelim; 
 
Teknik A.Ş 63.565.627 KAR. ( İlginç. Doların yükselişi sanırım Tekniğe yaradı.)  
 
TGS 14.070.211 KAR. ( Genelde müşteri olarak THY görünüyor. Karlılığı yabancı havayollarını portföyüne katması ile artabilir. Döviz alıp personele TL ödenecek. Ayrıca personel maliyetleri uygun.) 
 
THY-Do&Co 12.940.321 KAR. ( Zarar etmesini bekleyen yoktu)
 
OPET 8.276.955 KAR (Normal beklenti)
 
Sun Ekspres 7.545.978 KAR ( sene sonunda karlılığı azalır veya bitebilir)
 
TEC 15.609.563 ZARAR. ( İLGİNÇ. Sanırım müşteri portföyünde THY ve bazı özel şirketler dışında yeteri kadar yabancı müşterisi yok)
 
Air Bosna 6.819.008 ZARAR. (Normal karlılığı hayal olur)  
 
TCI Kabin içi 444.390 ZARAR. ( Çok yeni bir şirket son derece normal)
NOT/ Gerçek kar veya zarar bu rakamların iki katıdır. Ben sadece THY'ye yansıyan bölümünü yazdım.
 
THY bu ortaklıklarında 2010 senesinde yine 3.çeyrek baz alındığındaki 32.161.838’lik zararı kapatıp,2011 in ilk 9 ayında tüm ortaklıkların ortalaması olarak 19.960.504 karlılığa dönüştürerek başarılı olurken, faaliyet karı olarak 2011 in dokuz ayında 244.278.443 TL karlılık elde etmesine rağmen neden toplamda 466.870.719 TL lik bir zarara yol açmıştır? 
 
Bir sene önceki yani 2010 senesi itibarı ile aynı dokuz aylık dönemdeki 527.657.584 TL lik faaliyet karı neden 2011 de 244.278.504 TL ye düşmüştür? 
 
Bu genel zararı ve faaliyet karının düşmesini ülkemizde yaşanan TL’nin yabancı para birimlerine karşın değer kaybına bağlamak mümkün. Kısaca; Kim ne derse desin, Türkiye’de %20’lik bir devalüasyon yaşanmıştır. 
 
Bilançoya baktığınızda, THY’nin finansal kiralama sistemindeki USD/TL zararı çok büyüktür.
 
THY’nin resmi sitesinde yayınladığı bilançoyu incelediğinizde sayfa 53 de 1.198.409.645lik  finansal kiralama kur farkı zararı olduğu görülmekte.. Bu zarar 2010 un ilk 9 aylık bilançosunda sıfır olarak görebilirsiniz. 2011 de bu kur farklı zararı yaşanmasaydı THY karını yaklaşık 700 Milyon TL olarak açıklayacaktı.  
 
THY, 2009 dan itibaren yakıt fiyatlarındaki olası yükselişe HEDGE yaparak yakıt artışlarından kendini korumuşken, neden finansal giderlerini aynı sistemle Hedge yaparak kendini koruma altına alamaz mıydı diye sormak gerekir. 
 
Finansal Hedge (sigorta) sistemi her ne kadar riskler içerirse de bizim gibi parası değer kaybeden ülkelerde genelde kullanıla bilinir. THY acaba TL’nin bir anda dolar karşısında bu kadar değer kaybı yaşayabileceğini, Başbakanın “kriz bizi teğet geçer” sözüne güvenerek mi düşünmemiştir?  Ayrıca, THY ölçekli bir şirketin faaliyet karı senelik olarak 500 milyon TL’nin altında olmaması gerekirken, 244 milyon TL THY’nin boyutuna göre çok düşük bir faaliyet karı değil midir? . Bakalım ilerleyen zamanlarda THY bu siyasi hat açılmalarına ve lüzumsuz frekans artışlarına ne kadar dayanacak. Özellikle Avrupa’daki acımasız rekabete karşın…  
 
THY acaba doluluk oranlarını yukarıya çekebilse bu Dolar/TL kur farkından kaynaklanmış zararı kapatabilir miydi? Diye birçok soru üretmek olanaklı. 
 
İç hatlarda TL ile kazanıp dolar bazlı borçların ödeneceği gerçeği %20 lik devalüasyonla bir hayal oldu. Türkiye’de bundan sonra havacılık karlılık açısından daha da zorlaşmıştır. %20’lik devalüasyon yapılmış bir ülkede, özellikle iç hatlarda şimdiki bilet fiyatları ile şirketlerin kar etmesi bence mucize. 
 
Bu nedenle, Ağırlığı iç hatlara veren Anadolu Jet’in uçtuğu her geçen gün zararını artıracağını düşünüyorum. Çünkü iç hatlarda uçan rakiplerine karşı giderleri fazla. Geliri TL gideri ise Dolar.    
 
Kısaca, THY’nin at gözlüklerini gözünden çıkartıp, bu ortamda sağına soluna, hatta arkasına, bir daha yakından dikkatle bakması gerekiyor.  Çünkü sene sonunda göreceğiniz gibi, bu döviz kurları devam ettiği müddetçe bu zararın kapanması mucize ötesi bir olay. Bu nedenle 2011 sonunda zararın artacağı görüşündeyim.  
 
"At gözlüğü ile koşmak, kısa mesafelerde belki işe yarayabilir. Doğru olan da belki budur diyenleriniz çıkacaktır.  Bu olabilir, ancak, THY’nin bu koşusunun bir maraton olduğu düşünüldüğünde; arada sırada at gözlüğünü çıkarıp etrafına bakmasında büyük fayda var. 
 
THY’nin ekonomik, sosyal, politik, teknolojik vb. etkenleri yeniden değerlendirmesi ve TL’nin değerli olduğu günlerdeki gibi rahat hareket etmemesinin yanı sıra siyasi hatları kapatması ve doluluk oranlarını düşürecek tüm uygulamalardan vazgeçmesi gerekiyor. 
 
Bu nedenle THY kendisini öncelikle kur farkı geliri ve giderinden kaçınacak bir yöntem oluşturarak, finansman gider/gelirini minimum düzeyde yaşanacağı bir politika geliştirmeli diye düşünüyorum. THY bu sene yediği bu dayaktan sonra,2012’nin bütçe tahminlerinde  $/TL, €/TL arasını nasıl tahmin edipte stratejisini ona göre ayarlayacak, birlikte izleyeceğiz..  
 
AT GÖZLÜKLÜ THY…

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (54)

Misafir ~ 7 yıl önce
bence oyle bır gecer zamankı de yer alan Cemıle bu ısı thy de cozer :)))) hahaha !!!! en azından ısten atılan arkadasların haksızlıga ugradıgını o anlar ya da adaletsız yoneten mudurlerı ayıklar hak edenler hak ettıklerı yerlere gelır belkı !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
istenilen oluyor.. ana şirket zararda gösteriliyor.. nasılsa sahibi yok hakkını savunacak.. alt firmaların patronları var nasıl zarar etsin.. etsede ettirmezler zaten.. birileri zengin oluyor. bunlar geleceğe yatırım. 10 sene sonra görün bakalım kimler zengin kimler fakir. altın yumurtlayan kazı kimseye bırakmazlar. zaten sözleşmede yaklaşıyor. asla kar gösterilmez.. zarar gösterdiler zam yok dicekler.. grev çıkıcaktır bu sözleşmeden demedi demeyin. Birileri yazdı bizde izliyoruz.. güzel film. ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
tip eğitimine gelen libyalılara bedavadan eğitim yemek yatacak yer ve cebine de harçlık koyarsan tabi zarar edersin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
erkan arkadaşım üslüplarını bıraz da ölçüp tart kı eleştirdiğin konuların sadece eleştiri olarak algılansın. aksi halde bu sekılde davranırsan düz düşündüğün ortaya çıkar. benım düşündüğüm gibi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
1 senedir yaklaşık bu kagıttayım ımkb de bu kadar manıplasyon yapılan bı sırket daha gormedım ortalama malıyetım 3.79 kagıt degeri 2.36 takıp edın kı hep zarar kap a dusen haberler ıse yok su dolu yok bu dolu yok kar edecegız bılmem ne kusura bakmayın ama sızden bı cacık olmaz sız anca yatırımcının ahını alırsınız oda devletten cıkar aheste aheste yazıklar olsun sızı yoneten yamyamlara

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Ne yani temel kotil ıngılızce bılmıyor mu? meraktan soruyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Uluslararasi Hava Tasimaciligi yapan bir sirketin CEO sunun bir lisan dahi bilmemesi ile bile sorunun kaynaginin nereyi isaret görulebilir.Acil olarak CEO gerekiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Yazınıza lafım yok ama haberde yazınızın tamamen objektif olduğu düşündürülüyor. ama yazınıza tıkladığımızda tamamen THY'ye muhalefet olduğunuz görüyoruz. Yani bence siz THY yönetimine karşısınız. Bu yorumu da onaylamayacaksınız nasıl olsa.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
thynın daha net bu tarz bilançoları halkın da anlayacağı dilden açıklaması gerekıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
sefa bey thy nın açmazlarını ve ıcınde bulundugu zor durumunu,iyi bir yolda olmadıgını tum acıklıgıyla guzel bir şekilde yazarak eleştirmissiniz.umarım yazdıklarınızdan bazıları gereklı derslerı çıkarır da yapılan yanlışlarda ısrar edılmez.thy dekı kadrolaşma konusunu da ıncelemenız lazım.çünkü o da had safhada ve iş çığrından çıktı artık...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000