11 Şubat 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Şöyle bir yorumları taradım da;yok pilotlar şu kadar alıyor, yok lojman bedava, yok istifalar maaş az diye, yok bunlar ideolojik.Arkadaşlar sizler nasıl insanlarsınız soruyorum size ben sıradan bir vatandaşım asgari ücretle çalışan.pilotların o aldığı maaşlar az bile herkes istese bile pilot olamaz zaten onlar bizim Türkiye Cumhuriyeti ' nin gözbebeği. Allah korusun savaş çıktı o eleştirenler mi uçuracak uçağı,siz önce uçurtma uçurun. Bugün Türkyıldızları' nın gösterisini video dan izledim.bir Türk olarak gurur duydum.Aldıkları paralar analarının ak sütü gibi helal hoş olsun. Tabiki günü geldiğinde emekli olacaklar,istediği sivil havayolu şirketine girecekler.kimene ki.o yüzden boş konuşmayın.istikbalimiz onlara emanet. Allah yollarını açık eylesin.
  • ordudan ayrılan jet pilotu subaylar dışarda sivil havacılıkta ilk etaplarda çok düşük maaşlar alıyorlar...daha sonra 10 000 lira gibi bir ücretle başlangıçları yapılıyor..bu konuda da uydurmasyon yapmışsınız...ancak kaptan pilot olunduğunda 20000 ila 25 000 arası değişen maaşlar oluyor..
  • öncelikle lojman bedava olduğu yalanını nerden uyduruyorsunuz anlamıyorum...aylık 750 lirayı bulan kiramız var..eşim pilot ve 4500 lira maaşı var...yıllık 10000 lira da uçuş tazminatı alıyor...lütfen abartmayın herşeyi...
  • f16 pilotunun maaşı budur bir yüzbaşı 5200 lira+su,yemek+ssk+yol+göreven biryere giderken yol paranı veya kendi askeri pilot taşıma minibüsüyle götürüyolar+yıllıkj uçuş tazminatı olarakda 14000 tl veriyolar
  • Bizler bu mesleği para için yapmıyoruz artık anlayın lütfen..Ülkemize hizmet ederken 365 günün en az yarısında ayrı kalmak zorunda kaldığımız çoluğumuza çocuğumuza biraz vakit ayıralım, onlara daha iyi bir gelecek sağlayabilelim diye görev süremiz bitince ayrılıyoruz.... ve oyüzden sivile geçiyoruz ve ben şuan bi f16 pilotuyum maaşım 5200+yemek,su+ssk+yol+yıllık uçuş tazminatı olarak yıllık 14000 alıyorum yani iyi paralar bence o para bana aylık yetiyo ama çocuğumla daha iyi vakit geçirmek için ayrılabilirim. türk yıldızları felan filan farklı almıyo alsa bile olsun yaptıkları zorlu iş bizim yaptığımızda zorlu ama olsun onlar havada zorlu akrobasi hareketler yapabiliyo alıyosa o solotürkü uçuran pilot varya o baya alıyodur oda normal f16 uçuruyoda hem de böyle milli bayramlarda önemli bayramlarda solotürkü uçuruyo ondan da para alıyo ama solotürkün pilotu olmak istiyen birinin çok çalışması lazım.benden bu kadar son noktayı koydum. binbaşı olunca maaşım daha yükselicek.
  • arkadaşlar bu f16 pilotlarının istifa etme nedeni hep para değil tamam biraz paradan sebep olsada onlarda çocukları için Ülkemize hizmet ederken 365 günün en az yarısında ayrı kalmak zorunda kaldığımız çoluğumuza çocuğumuza biraz vakit ayıralım, onlara daha iyi bir gelecek sağlayabilelim diye görev süremiz bitince ayrılıyoruz.... hem bir f16 pilotunun maaşı iyi bir para bence. bir yüzbaşı olunca 5200 lira+yemek+su+ssk+yol+birde yıllık 14000lira uçuş tazminatı alıyolar+bedava lojman bence çok iyi sanırım.ben büyügünce f16 pilotu olcam araştırmalarımda böyle yazıyo çok yer araştırdım bence abartılcak hiç bişey yok. yani isteyen pilot çıkabillir başbakan erdoğanda öyle demiş kimsede suç yok yani.thy nin çok para vermesinin sebebide zaten thyde pilotların çoğunun f16 pilotu olup tecrübeli olmaları.ona göre abartılcak bişey yok maaşları iyi f16 pilotlarının.
  • Bir defa 80 değil 110 pilot istifa etti. Siz belki ideolojik nedenlerle bunu görmezden geliyor olabilirsiniz, ancak bunun normal bir şey olmadığını bu yazıyı okuyan aklı başında her Türk vatandaşı bilir. Ayrıca olayın aslının sizin anlattığınız gibi olduğunu yazabilmek için kaç istifa eden pilotla görüştünüz acaba, yoksa sadece ideolojik endişelerle kaleme alındığınız bir yazı mı ? Bu siteye siyaset karıştırmayın bence. AKP propogandanızı görmek için girmiyoruz bu siteye.
  • F16'cının senin aldığında gözü yok, merak etme eksilmez. O "bana da hak ettiğim verilmeli" bile diyemiyor, vakti gelince bende bırakacağım diyor. O da "çoluk çocuğun daha iyi şartlarda yetişmesi için" diyor. Sanırmısın ki, F16'cılar rüyalarında "Liner" uçurur? Hak ettiğini alsın, merak etme bu camiadan sizin işi yapmaya tenezzül eden artık zor bulunur. Sen de belki rahatlarsın. Yeni "çağla"larla hüşu içinde ütü yaparsın paraları.
  • Tutturmuslar bir F 16 diye, kardesim o fighter bizimki yolcu ucagi, soyleme seklinden gurur duydugunu goruyorum guzel birsey ama gercek su ki seninki bu cagda demode olmus bir ucak, yazindan bunu goremedigini, tecrubelerimden ise alet bilginin zayif oldugunu, kurallara onem vermedigini, egonun asiri yuksek ve kendinden olmayan insanlara az deger verdigini dusunuyorum, tasta yerinde agirdir bunuda unutma
  • 13 yıllık F-16 pilotuyum, sizin o bahsettiğiniz parayı almadığım gibi rüyamda dahi görmedim. Thy deki bir 2. pilotun aldığı paranın yarısını bile almıyorum, bilmem açıklayıcı olur mu? İçinde 7 ton yakıt yanan ateşten bir borunun üzerinde hayatınız geçiyorsa ve maruz kaldığınız basınç kuvvetleri yüzünden günde yaklaşık 1 milyon beyin hücreniz ölüyorsa, gece-gündüz, bayram-seyran demeden itin-kopuğun-düşmanın karşısına yaptığı hainliğe pişman edercesine çıkılıyorsa ve tüm bunlar canım ülkemin insanları huzur içerisinde buralara yazı yazabilsin diye yapılıyorsa; eşittirin karşısına maaş olarak ne yazsanız sizce hak-tır???? Bizler bu mesleği para için yapmıyoruz artık anlayın lütfen..Ülkemize hizmet ederken 365 günün en az yarısında ayrı kalmak zorunda kaldığımız çoluğumuza çocuğumuza biraz vakit ayıralım, onlara daha iyi bir gelecek sağlayabilelim diye görev süremiz bitince ayrılıyoruz....

ASKERİ PİLOTLARIN İSTİFALARI ABARTILIYOR MU?

Sözcü Gazetesi’nden Saygı Öztürk, her yıl rutin olarak gerçekleşen ordudan istifaları öyle bir yazdı ki, haberi okuyanlar ‘ Askeri küstürdüler, onlar da istifa edince Türk Hava Kuvvetleri filosu yerde kaldı’ sanmakta haklıydı. Ama işin aslı hiç öyle değil tabiki.

Bugün Türk sivil havacığılında çeşitli şirketlerde görev yapan 80 pilotun tekmili birden istifa etmesi nasıl ki uçakların yerde kalması anlamına gelmiyorsa, bir yıl içinde 80 asker pilotun istifa etmesi ya da emekli olması da Hava Kuvvetleri’nin gücünden bir şey eksiltmez.  Zaten bu istifa ve emeklilik durumlarının her yıl yaşandığını arşivlere bir göz atma zahmeti gösteren herkes görecektir. Orduda zorunlu görev sürelerini tamamlayan veya malulen emekli olanların yeni adresi yıllardır hep sivil havayolu sektörü olmuştur. Çünkü sivil havacılık sektörü birçok açıdan pilotlara avantajlar sunmakta bunların en başında da ekonomik avantajlar gelmektedir.  Orduda zorunlu görev sürelerini dolduran pilotlar, birkaç kat daha fazla maaş alabilecekleri özel havayolu sektörüne adım atmaktadır. Bu yıllardır hep böyle olmuştur. Bugün Türkiye’de var olan pilot sayısının yaklaşık yüzde 80’i işte bu yüzden asker kökenlidir.

Çeşitli sebeplerle, medyanın bu tür olayları kamuoyuna bilinçli olarak farklı yansıtmaya çalıştığı malum. Ancak Emekli bir  Oramiral’in, olayı “ THY’deki bütün asker pilotları kovdular” durumuna getirmesi  trajikomik bir durumdur. Bir Oramiral’in, böyle provakatif bir cümle ile kamuoyunu yanlış yönlendirmeye girme çabalarını çok yadırgadım.

Daha fenası Eski Bakan Aga Oktay Güner’in, ‘THY’de toplam 240 pilot var’ dedikten sonra THY’yi eleştirmesi ydi. 208 uçağı bulunan bir şirketin 240 pilotla bu uçakları uçurduğunu düşünen birisi için fazla söze de gerek yok ancak bu tarz söylemlerin olayla uzaktan yakından ilgisi olmayan kişilerce sıkça dile getirilmesi, havacılığın medyanın en  bilgisiz olduğu ve en çok ilgi duyduğu konu olması gerçeğini bir kez daha ortaya koydu. Asgari genel kültüre sahip birinin bile, ticari takside dahi iki vardiya şoför çalıştığını bildiğinden yola çıkarak bakanlık koltugunda oturmus birinin, 208 uçaklık filonun 240 pilot tarafından uçurulmasının mümkün olmayacağı gerçeğini bilmesi gerekirdi diye düşünüyorum.

CEMİL İPEKÇİ DE HOSTLARA PEMBE KRAVAT TAKTIRMIŞTI

Türk Hava Yolları’nın kabin ekipleri için tasarlanan yeni kıyafetleri, hak ettiği olumsuz eleştirileri aldı! Bana göre de çok zevksiz bir tasarım. Bunca eleştiriden sonra THY’nin kıyafet tercihi bu tasarımlar olur mu bilmem ama bu işi modacıların yapamadığını, modacılarla havacılık sektörü arasında bir kan uyuşmazlığı olduğunu bir kez daha anladım. Hatırlarsanız, bir kaç yıl önce de  ekiplerin kıyafetleri modacı Cemil İpekçi’ye tasarlattırılmıştı. Ancak, tasarımlarına kendisinden birşeyler katma dozunu abartan İpekçi, erkek kabin memurlarına pembe kravatı uygun görmüştü! Bu tasarım öyle rahatsızlık yaratmıştı ki, erkek kabin memurları uçuştan hemen sonra pembe kravatları çıkararak ceplerine koyuyor, öylece yola devam ediyordu! Neyse ki sonrasında ihaleyi Vakko kazandı da, erkek kabin memurları pembe kravat takmaktan kurtuldu. Bu son tasarımlar bir kez daha gösterdi ki, farklı olmak adına tasarlanan kıyafetler havacılık sektöründe pek kabul görmüyor. O yüzden THY’nin bu işi modacılardan alıp, Vakko gibi belirli bir çizgisi bulunan  firmalara vermesi daha akılcı olacak. Yoksa ortaya böyle abuk subuk örnekler çıkmaya devam edecek.

THY’DEKİ ŞAMPANYA MESELESİ

Hürriyet Gazetesi’nden Vahap Munyar, Türk Hava Yolları uçaklarında business class yolcularına sunulan ‘welcome drink’ içkisini sık sık köşesinde işliyor. Hoşgeldiniz içkisi, veriliyor mu, verilmiyor mu? Bana göre Türk Hava Yolları, bu konuda gerçeği söylemiyor. THY gerçeği söylemediği gibi, kabin ekiplerini de yalan söylemek zorunda bırakıyor. İşin aslı şu: Türk Hava Yolları, welcome drink tepsisinden şampanyayı kaldırdı. Burası kesin. Ancak uçakta şampanya bulunduruluyor. Yolcu ısrarla isterse şampanya ikram ediliyor, vazgeçerse meyve suyu...! 

Burada kabin memurlarından istenen, direnebildiğiniz kadar direnin. Onlar şampanya isterse bile siz meyve suyu vermeye çalışın. Uçağa yüklenmedi deyin, unutuldu deyin... Ama bir şekilde şampanyadan vazgeçirin! THY’nin uçakta şampanya ikram edip etmemesi kendi tercihidir, ancak bunu açıkça söylemeyip kabin memurlarını yalan söylemeye mecbur bırakarak, üstüne yolcuları kandırmaya çalışması THY’ye hiç mi hiç yakışmıyor.

ASKERİ PİLOTLARIN İSTİFALARI ABARTILIYOR MU?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

Bünyamin ~ 2 yıl önce
Şöyle bir yorumları taradım da;yok pilotlar şu kadar alıyor, yok lojman bedava, yok istifalar maaş az diye, yok bunlar ideolojik.Arkadaşlar sizler nasıl insanlarsınız soruyorum size ben sıradan bir vatandaşım asgari ücretle çalışan.pilotların o aldığı maaşlar az bile herkes istese bile pilot olamaz zaten onlar bizim Türkiye Cumhuriyeti ' nin gözbebeği. Allah korusun savaş çıktı o eleştirenler mi uçuracak uçağı,siz önce uçurtma uçurun. Bugün Türkyıldızları' nın gösterisini video dan izledim.bir Türk olarak gurur duydum.Aldıkları paralar analarının ak sütü gibi helal hoş olsun. Tabiki günü geldiğinde emekli olacaklar,istediği sivil havayolu şirketine girecekler.kimene ki.o yüzden boş konuşmayın.istikbalimiz onlara emanet. Allah yollarını açık eylesin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
şehir efsanesi ~ 5 yıl önce
ordudan ayrılan jet pilotu subaylar dışarda sivil havacılıkta ilk etaplarda çok düşük maaşlar alıyorlar...daha sonra 10 000 lira gibi bir ücretle başlangıçları yapılıyor..bu konuda da uydurmasyon yapmışsınız...ancak kaptan pilot olunduğunda 20000 ila 25 000 arası değişen maaşlar oluyor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
şehir efsanesi ~ 5 yıl önce
öncelikle lojman bedava olduğu yalanını nerden uyduruyorsunuz anlamıyorum...aylık 750 lirayı bulan kiramız var..eşim pilot ve 4500 lira maaşı var...yıllık 10000 lira da uçuş tazminatı alıyor...lütfen abartmayın herşeyi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
f16 pilotunun maaşı budur bir yüzbaşı 5200 lira+su,yemek+ssk+yol+göreven biryere giderken yol paranı veya kendi askeri pilot taşıma minibüsüyle götürüyolar+yıllıkj uçuş tazminatı olarakda 14000 tl veriyolar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Bizler bu mesleği para için yapmıyoruz artık anlayın lütfen..Ülkemize hizmet ederken 365 günün en az yarısında ayrı kalmak zorunda kaldığımız çoluğumuza çocuğumuza biraz vakit ayıralım, onlara daha iyi bir gelecek sağlayabilelim diye görev süremiz bitince ayrılıyoruz.... ve oyüzden sivile geçiyoruz ve ben şuan bi f16 pilotuyum maaşım 5200+yemek,su+ssk+yol+yıllık uçuş tazminatı olarak yıllık 14000 alıyorum yani iyi paralar bence o para bana aylık yetiyo ama çocuğumla daha iyi vakit geçirmek için ayrılabilirim. türk yıldızları felan filan farklı almıyo alsa bile olsun yaptıkları zorlu iş bizim yaptığımızda zorlu ama olsun onlar havada zorlu akrobasi hareketler yapabiliyo alıyosa o solotürkü uçuran pilot varya o baya alıyodur oda normal f16 uçuruyoda hem de böyle milli bayramlarda önemli bayramlarda solotürkü uçuruyo ondan da para alıyo ama solotürkün pilotu olmak istiyen birinin çok çalışması lazım.benden bu kadar son noktayı koydum. binbaşı olunca maaşım daha yükselicek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
f16 piot ~ 6 yıl önce
arkadaşlar bu f16 pilotlarının istifa etme nedeni hep para değil tamam biraz paradan sebep olsada onlarda çocukları için Ülkemize hizmet ederken 365 günün en az yarısında ayrı kalmak zorunda kaldığımız çoluğumuza çocuğumuza biraz vakit ayıralım, onlara daha iyi bir gelecek sağlayabilelim diye görev süremiz bitince ayrılıyoruz.... hem bir f16 pilotunun maaşı iyi bir para bence. bir yüzbaşı olunca 5200 lira+yemek+su+ssk+yol+birde yıllık 14000lira uçuş tazminatı alıyolar+bedava lojman bence çok iyi sanırım.ben büyügünce f16 pilotu olcam araştırmalarımda böyle yazıyo çok yer araştırdım bence abartılcak hiç bişey yok. yani isteyen pilot çıkabillir başbakan erdoğanda öyle demiş kimsede suç yok yani.thy nin çok para vermesinin sebebide zaten thyde pilotların çoğunun f16 pilotu olup tecrübeli olmaları.ona göre abartılcak bişey yok maaşları iyi f16 pilotlarının.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
krmcngnc ~ 2 yıl önce
istifa ettiğiniz zaman ne kadar tazmminat istiyorlar
erichartmann ~ 6 yıl önce
Bir defa 80 değil 110 pilot istifa etti. Siz belki ideolojik nedenlerle bunu görmezden geliyor olabilirsiniz, ancak bunun normal bir şey olmadığını bu yazıyı okuyan aklı başında her Türk vatandaşı bilir. Ayrıca olayın aslının sizin anlattığınız gibi olduğunu yazabilmek için kaç istifa eden pilotla görüştünüz acaba, yoksa sadece ideolojik endişelerle kaleme alındığınız bir yazı mı ? Bu siteye siyaset karıştırmayın bence. AKP propogandanızı görmek için girmiyoruz bu siteye.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bırak'a ~ 6 yıl önce
F16'cının senin aldığında gözü yok, merak etme eksilmez. O "bana da hak ettiğim verilmeli" bile diyemiyor, vakti gelince bende bırakacağım diyor. O da "çoluk çocuğun daha iyi şartlarda yetişmesi için" diyor. Sanırmısın ki, F16'cılar rüyalarında "Liner" uçurur? Hak ettiğini alsın, merak etme bu camiadan sizin işi yapmaya tenezzül eden artık zor bulunur. Sen de belki rahatlarsın. Yeni "çağla"larla hüşu içinde ütü yaparsın paraları.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F16 ~ 6 yıl önce
Tutturmuslar bir F 16 diye, kardesim o fighter bizimki yolcu ucagi, soyleme seklinden gurur duydugunu goruyorum guzel birsey ama gercek su ki seninki bu cagda demode olmus bir ucak, yazindan bunu goremedigini, tecrubelerimden ise alet bilginin zayif oldugunu, kurallara onem vermedigini, egonun asiri yuksek ve kendinden olmayan insanlara az deger verdigini dusunuyorum, tasta yerinde agirdir bunuda unutma

Yanıtla

Kalan karakter 1000
doğruya cevap'a ~ 6 yıl önce
13 yıllık F-16 pilotuyum, sizin o bahsettiğiniz parayı almadığım gibi rüyamda dahi görmedim. Thy deki bir 2. pilotun aldığı paranın yarısını bile almıyorum, bilmem açıklayıcı olur mu? İçinde 7 ton yakıt yanan ateşten bir borunun üzerinde hayatınız geçiyorsa ve maruz kaldığınız basınç kuvvetleri yüzünden günde yaklaşık 1 milyon beyin hücreniz ölüyorsa, gece-gündüz, bayram-seyran demeden itin-kopuğun-düşmanın karşısına yaptığı hainliğe pişman edercesine çıkılıyorsa ve tüm bunlar canım ülkemin insanları huzur içerisinde buralara yazı yazabilsin diye yapılıyorsa; eşittirin karşısına maaş olarak ne yazsanız sizce hak-tır???? Bizler bu mesleği para için yapmıyoruz artık anlayın lütfen..Ülkemize hizmet ederken 365 günün en az yarısında ayrı kalmak zorunda kaldığımız çoluğumuza çocuğumuza biraz vakit ayıralım, onlara daha iyi bir gelecek sağlayabilelim diye görev süremiz bitince ayrılıyoruz....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bırak ~ 6 yıl önce
o zaman bırak,bırakmıyorsan da baskasının aldıgına göz dikme

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000