11 Şubat 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Şöyle bir yorumları taradım da;yok pilotlar şu kadar alıyor, yok lojman bedava, yok istifalar maaş az diye, yok bunlar ideolojik.Arkadaşlar sizler nasıl insanlarsınız soruyorum size ben sıradan bir vatandaşım asgari ücretle çalışan.pilotların o aldığı maaşlar az bile herkes istese bile pilot olamaz zaten onlar bizim Türkiye Cumhuriyeti ' nin gözbebeği. Allah korusun savaş çıktı o eleştirenler mi uçuracak uçağı,siz önce uçurtma uçurun. Bugün Türkyıldızları' nın gösterisini video dan izledim.bir Türk olarak gurur duydum.Aldıkları paralar analarının ak sütü gibi helal hoş olsun. Tabiki günü geldiğinde emekli olacaklar,istediği sivil havayolu şirketine girecekler.kimene ki.o yüzden boş konuşmayın.istikbalimiz onlara emanet. Allah yollarını açık eylesin.
  • ordudan ayrılan jet pilotu subaylar dışarda sivil havacılıkta ilk etaplarda çok düşük maaşlar alıyorlar...daha sonra 10 000 lira gibi bir ücretle başlangıçları yapılıyor..bu konuda da uydurmasyon yapmışsınız...ancak kaptan pilot olunduğunda 20000 ila 25 000 arası değişen maaşlar oluyor..
  • öncelikle lojman bedava olduğu yalanını nerden uyduruyorsunuz anlamıyorum...aylık 750 lirayı bulan kiramız var..eşim pilot ve 4500 lira maaşı var...yıllık 10000 lira da uçuş tazminatı alıyor...lütfen abartmayın herşeyi...
  • f16 pilotunun maaşı budur bir yüzbaşı 5200 lira+su,yemek+ssk+yol+göreven biryere giderken yol paranı veya kendi askeri pilot taşıma minibüsüyle götürüyolar+yıllıkj uçuş tazminatı olarakda 14000 tl veriyolar

ASKERİ PİLOTLARIN İSTİFALARI ABARTILIYOR MU?

Sözcü Gazetesi’nden Saygı Öztürk, her yıl rutin olarak gerçekleşen ordudan istifaları öyle bir yazdı ki, haberi okuyanlar ‘ Askeri küstürdüler, onlar da istifa edince Türk Hava Kuvvetleri filosu yerde kaldı’ sanmakta haklıydı. Ama işin aslı hiç öyle değil tabiki.

Bugün Türk sivil havacığılında çeşitli şirketlerde görev yapan 80 pilotun tekmili birden istifa etmesi nasıl ki uçakların yerde kalması anlamına gelmiyorsa, bir yıl içinde 80 asker pilotun istifa etmesi ya da emekli olması da Hava Kuvvetleri’nin gücünden bir şey eksiltmez.  Zaten bu istifa ve emeklilik durumlarının her yıl yaşandığını arşivlere bir göz atma zahmeti gösteren herkes görecektir. Orduda zorunlu görev sürelerini tamamlayan veya malulen emekli olanların yeni adresi yıllardır hep sivil havayolu sektörü olmuştur. Çünkü sivil havacılık sektörü birçok açıdan pilotlara avantajlar sunmakta bunların en başında da ekonomik avantajlar gelmektedir.  Orduda zorunlu görev sürelerini dolduran pilotlar, birkaç kat daha fazla maaş alabilecekleri özel havayolu sektörüne adım atmaktadır. Bu yıllardır hep böyle olmuştur. Bugün Türkiye’de var olan pilot sayısının yaklaşık yüzde 80’i işte bu yüzden asker kökenlidir.

Çeşitli sebeplerle, medyanın bu tür olayları kamuoyuna bilinçli olarak farklı yansıtmaya çalıştığı malum. Ancak Emekli bir  Oramiral’in, olayı “ THY’deki bütün asker pilotları kovdular” durumuna getirmesi  trajikomik bir durumdur. Bir Oramiral’in, böyle provakatif bir cümle ile kamuoyunu yanlış yönlendirmeye girme çabalarını çok yadırgadım.

Daha fenası Eski Bakan Aga Oktay Güner’in, ‘THY’de toplam 240 pilot var’ dedikten sonra THY’yi eleştirmesi ydi. 208 uçağı bulunan bir şirketin 240 pilotla bu uçakları uçurduğunu düşünen birisi için fazla söze de gerek yok ancak bu tarz söylemlerin olayla uzaktan yakından ilgisi olmayan kişilerce sıkça dile getirilmesi, havacılığın medyanın en  bilgisiz olduğu ve en çok ilgi duyduğu konu olması gerçeğini bir kez daha ortaya koydu. Asgari genel kültüre sahip birinin bile, ticari takside dahi iki vardiya şoför çalıştığını bildiğinden yola çıkarak bakanlık koltugunda oturmus birinin, 208 uçaklık filonun 240 pilot tarafından uçurulmasının mümkün olmayacağı gerçeğini bilmesi gerekirdi diye düşünüyorum.

CEMİL İPEKÇİ DE HOSTLARA PEMBE KRAVAT TAKTIRMIŞTI

Türk Hava Yolları’nın kabin ekipleri için tasarlanan yeni kıyafetleri, hak ettiği olumsuz eleştirileri aldı! Bana göre de çok zevksiz bir tasarım. Bunca eleştiriden sonra THY’nin kıyafet tercihi bu tasarımlar olur mu bilmem ama bu işi modacıların yapamadığını, modacılarla havacılık sektörü arasında bir kan uyuşmazlığı olduğunu bir kez daha anladım. Hatırlarsanız, bir kaç yıl önce de  ekiplerin kıyafetleri modacı Cemil İpekçi’ye tasarlattırılmıştı. Ancak, tasarımlarına kendisinden birşeyler katma dozunu abartan İpekçi, erkek kabin memurlarına pembe kravatı uygun görmüştü! Bu tasarım öyle rahatsızlık yaratmıştı ki, erkek kabin memurları uçuştan hemen sonra pembe kravatları çıkararak ceplerine koyuyor, öylece yola devam ediyordu! Neyse ki sonrasında ihaleyi Vakko kazandı da, erkek kabin memurları pembe kravat takmaktan kurtuldu. Bu son tasarımlar bir kez daha gösterdi ki, farklı olmak adına tasarlanan kıyafetler havacılık sektöründe pek kabul görmüyor. O yüzden THY’nin bu işi modacılardan alıp, Vakko gibi belirli bir çizgisi bulunan  firmalara vermesi daha akılcı olacak. Yoksa ortaya böyle abuk subuk örnekler çıkmaya devam edecek.

THY’DEKİ ŞAMPANYA MESELESİ

Hürriyet Gazetesi’nden Vahap Munyar, Türk Hava Yolları uçaklarında business class yolcularına sunulan ‘welcome drink’ içkisini sık sık köşesinde işliyor. Hoşgeldiniz içkisi, veriliyor mu, verilmiyor mu? Bana göre Türk Hava Yolları, bu konuda gerçeği söylemiyor. THY gerçeği söylemediği gibi, kabin ekiplerini de yalan söylemek zorunda bırakıyor. İşin aslı şu: Türk Hava Yolları, welcome drink tepsisinden şampanyayı kaldırdı. Burası kesin. Ancak uçakta şampanya bulunduruluyor. Yolcu ısrarla isterse şampanya ikram ediliyor, vazgeçerse meyve suyu...! 

Burada kabin memurlarından istenen, direnebildiğiniz kadar direnin. Onlar şampanya isterse bile siz meyve suyu vermeye çalışın. Uçağa yüklenmedi deyin, unutuldu deyin... Ama bir şekilde şampanyadan vazgeçirin! THY’nin uçakta şampanya ikram edip etmemesi kendi tercihidir, ancak bunu açıkça söylemeyip kabin memurlarını yalan söylemeye mecbur bırakarak, üstüne yolcuları kandırmaya çalışması THY’ye hiç mi hiç yakışmıyor.

ASKERİ PİLOTLARIN İSTİFALARI ABARTILIYOR MU?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

Bünyamin ~ 2 yıl önce
Şöyle bir yorumları taradım da;yok pilotlar şu kadar alıyor, yok lojman bedava, yok istifalar maaş az diye, yok bunlar ideolojik.Arkadaşlar sizler nasıl insanlarsınız soruyorum size ben sıradan bir vatandaşım asgari ücretle çalışan.pilotların o aldığı maaşlar az bile herkes istese bile pilot olamaz zaten onlar bizim Türkiye Cumhuriyeti ' nin gözbebeği. Allah korusun savaş çıktı o eleştirenler mi uçuracak uçağı,siz önce uçurtma uçurun. Bugün Türkyıldızları' nın gösterisini video dan izledim.bir Türk olarak gurur duydum.Aldıkları paralar analarının ak sütü gibi helal hoş olsun. Tabiki günü geldiğinde emekli olacaklar,istediği sivil havayolu şirketine girecekler.kimene ki.o yüzden boş konuşmayın.istikbalimiz onlara emanet. Allah yollarını açık eylesin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
şehir efsanesi ~ 5 yıl önce
ordudan ayrılan jet pilotu subaylar dışarda sivil havacılıkta ilk etaplarda çok düşük maaşlar alıyorlar...daha sonra 10 000 lira gibi bir ücretle başlangıçları yapılıyor..bu konuda da uydurmasyon yapmışsınız...ancak kaptan pilot olunduğunda 20000 ila 25 000 arası değişen maaşlar oluyor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
şehir efsanesi ~ 5 yıl önce
öncelikle lojman bedava olduğu yalanını nerden uyduruyorsunuz anlamıyorum...aylık 750 lirayı bulan kiramız var..eşim pilot ve 4500 lira maaşı var...yıllık 10000 lira da uçuş tazminatı alıyor...lütfen abartmayın herşeyi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
f16 pilotunun maaşı budur bir yüzbaşı 5200 lira+su,yemek+ssk+yol+göreven biryere giderken yol paranı veya kendi askeri pilot taşıma minibüsüyle götürüyolar+yıllıkj uçuş tazminatı olarakda 14000 tl veriyolar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000