04 Eylül 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • 18 temmuzda yazıp hemen kaldırdığın thyde ki pilotlarla ilgili bi yazı vardı.Onu niye kaldırdın acaba.Hemen tatile çıktın falan yazıyı kaldırıp.Onu bi paylaşırmısın
  • Resmen dönmeyi düşünen pilotların kafasını karıştıracak bi yazı olmuş. Algılarla oynuyorlar
  • Asker sivil kardeşler abiler garip yorumlar yapmış ama biz genellemeyelim her geri dönüş zordur, hele ki evli pilotlar eşini çocuğunu düşünmek zorunda, bu haksızlıktır ve sivillerin basına gelse aynı oranda pozitif ger dönüş olur. Yen'i askerler genelde işine saygı duyan insanlar, geri donmek zorunda olursanız sizlere kolay gelsin, köken umursamayan bir meslektaşınız olarak bu haksızlığa destek olmayanlar da var. Bir şey yapamasak da kalbimiz sizinle, isteğe bağlı olmalıydı en azından lisans iptali zorbalıktır. Bizim imkanımız yoktu thy akademi ile pilot olduk sizin imkanınız yoktu askeriyeden oldunuz. Geri dönüşü tutmayan askerler ve baba parasıyla pilot olmuş siviller sallaya dursun,biz halden anlarız. Su an başkalarının hataları dolayısıyla sivil havacılıkta uçan kardeşlerimiz abilerimiz başkasının hatasının cezasını ödetmeye çalışırken sivillerin bir kısmının da halinizden anladığını bilin. burada g çekme muhabbeti yapan askerlerin de çoğu geri çağırılmayan daha sop bilmeyen tiplerdir, vatan borcu geyiği yapan siviller de bedelli askerlik yapanlardır. Pilotun askeri sivili yok, işini düzgün yapanlar ve yapmayanlar var. Bir de tavsiye, askersen bununla hava atma abicim, sen de askerle uçuyorsun siville uçuyorsun, mesele kökenle alakalı olmadığını sen de ben de biliyorum. İstemeyip de donecek olanlar için üzgünüz tüm sektör ahlaksız dolu değil, çoğunuzla aynı kokpitte uçmak bizim için mutluluktur.
  • Böyle ciddi bir konuda dahi insanlar sen-ben sivil asker gibi saçma sapan yorumlar yapıyorlar.utanma saygı v.s yok toplumumuzun seviyesini gösteriyor.terbiyesizce cümleler kullanıyorlar.bu mesleğin mensubu olarak ,okurken bile üzülüyorum.kaptanlığın pilotluğun bir saygınlığı vardır.biz hala böyle eğitmeğe çalışıyoruz.!!!TSK nın pilota ihtiyacı varsa? Karargahtaki pilotları kıt'a ya çıkarsınlar,ayrılmış olanları da karargahta görevlendirsinler!,,,!!.?

Asker pilotların TSK'ya dönüşü doğru karar mı?

15 Temmuz kalkışması sonrası bazı pilotların tutuklanması, bazılarının firar etmesi ve bir kısmının da ihraç edilmesiyle TSK'da pilot sıkıntısı ortaya çıktı. TSK envanterindeki uçak sayısı pilot sayısından fazla olunca da, daha önce ordudan ayrılarak sivil havacılık sektörüne geçen eski askerler yeniden orduya davet edildi.

Sivil havacılık sektöründeki maaş koşullarına yakın iyileştirmeler yapılarak dönüş cazip hale getirilmeye çalışıldı. Örneğin darbe girişiminden önce 6-7 bin TL maaş alan bir asker pilot, yeni düzenleme ile 20 bin TL civarında maaş almaya başladı. Ancak maaş iyileştirmesi tek başına yeterli olmamış olacak ki, orduya geri dönen pilot sayısı beklenenin çok altında oldu. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, '500 pilotumuz dönüş için hazır' dese de ben öyle yüzlerle ifade edilen dönüş beklemediğimi daha önceki bir yazımda gerekçeleriyle anlatmıştım. Çünkü, sivil havacılığa adapte olan bir pilotun tekrar emir komuta altına girmesini çok olası görmedim. Genelleme yapmıyorum ancak bazı kişilerin ise rütbe almak ve sonrasında sivil havacılığa geri dönmek gibi bir niyetleri olduğunu ifade etmiştim. Son terfi listesinde generalliğe terfi edenleri görünce bu düşüncemde de haklı çıktım.

Gelinen noktada TSK bu formülle başarıya ulaşamadı.

Sivil uçuş okullarındaki temel eğitimlerin verilmesi projesi de, TSK'nın yaşadığı pilot sıkıntısını çözmek için her yolu deneyeceğini gösterdi. Bir dönem THY'nin bile burun kıvırdığı sivil uçuş okullarına, bugün TSK'nın asker pilot adaylarına temel eğitimleri verdiriyor olması, o okullar için başarı iken TSK içinse, bir nevi acziyetin itirafıydı.

Ve son olarak...
TSK, görev süresi 15 yıl iken emekli olarak ordudan ayrılan asker pilotların, şartlara haiz olanlarını, görev sürelerini 18 yıla tamamlamaları için geri çağırdı. Gelmeyenlerin ise lisanslarının iptal edileceği duyuruldu. Bu çağrının toplamda 220 pilotu kapsadığı ifade ediliyor.

Sivil havacılık sektöründe düzenini kuran, hatta bazıları kaptanlığa terfi eden pilotları, bir Kanun Hükmünde Kararname ile seferberlik ilan edilmiş gibi yeniden orduya davet etmek ne kadar doğru bilmiyorum ancak bu KHK'nın kapsam içerisindeki pilotlar arasında infiale neden olduğu çok açık. Belki bu kararname ile tamamı olmasa da bir kısım asker yeniden postal bağlayacak ama mental olarak sivil havacılığa adapte olan pilotun zorla geri döndürülmesi ne kadar verimli olur ve orduya ne kadar faydalı olur bu konu tartışılır.

Ayrıca 220 civarında pilotun bir anda TSK'ya geri dönmesi ve ordudan ayrılarak sivil havayollarına geçmesi beklenen pilotların bu geçişlerinin ötelenmesi havayolu sektöründe lokal bir pilot krizine de neden olabilir.

Özetle bu iş TSK için de sivil havayolları için de makul bir formül gibi gelmiyor bana...

Asker pilotların TSK'ya dönüşü doğru karar mı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (129)

Muratcım ~ 12 ay önce
18 temmuzda yazıp hemen kaldırdığın thyde ki pilotlarla ilgili bi yazı vardı.Onu niye kaldırdın acaba.Hemen tatile çıktın falan yazıyı kaldırıp.Onu bi paylaşırmısın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FO ~ 12 ay önce
Resmen dönmeyi düşünen pilotların kafasını karıştıracak bi yazı olmuş. Algılarla oynuyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Karışık ~ 12 ay önce
Cuzdana endeksli onlarin kafasi
Sivil pilot ~ 12 ay önce
Asker sivil kardeşler abiler garip yorumlar yapmış ama biz genellemeyelim her geri dönüş zordur, hele ki evli pilotlar eşini çocuğunu düşünmek zorunda, bu haksızlıktır ve sivillerin basına gelse aynı oranda pozitif ger dönüş olur. Yen'i askerler genelde işine saygı duyan insanlar, geri donmek zorunda olursanız sizlere kolay gelsin, köken umursamayan bir meslektaşınız olarak bu haksızlığa destek olmayanlar da var. Bir şey yapamasak da kalbimiz sizinle, isteğe bağlı olmalıydı en azından lisans iptali zorbalıktır. Bizim imkanımız yoktu thy akademi ile pilot olduk sizin imkanınız yoktu askeriyeden oldunuz. Geri dönüşü tutmayan askerler ve baba parasıyla pilot olmuş siviller sallaya dursun,biz halden anlarız. Su an başkalarının hataları dolayısıyla sivil havacılıkta uçan kardeşlerimiz abilerimiz başkasının hatasının cezasını ödetmeye çalışırken sivillerin bir kısmının da halinizden anladığını bilin. burada g çekme muhabbeti yapan askerlerin de çoğu geri çağırılmayan daha sop bilmeyen tiplerdir, vatan borcu geyiği yapan siviller de bedelli askerlik yapanlardır. Pilotun askeri sivili yok, işini düzgün yapanlar ve yapmayanlar var. Bir de tavsiye, askersen bununla hava atma abicim, sen de askerle uçuyorsun siville uçuyorsun, mesele kökenle alakalı olmadığını sen de ben de biliyorum. İstemeyip de donecek olanlar için üzgünüz tüm sektör ahlaksız dolu değil, çoğunuzla aynı kokpitte uçmak bizim için mutluluktur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Milli ~ 12 ay önce
Ulkenin milli guvenligi insanlarin istegine bagli degildir.gerekiyorsa donecekler.
Yazık ~ 12 ay önce
Değerli kardeşim, baba parasıyla pilotaj okumak ya da uçuş okuluna gitmek utanılacak bir şey midir?Bir babanın tek evini satıp kiraya çıkarak elde ettiği parayla evladının pilot olması utanılacak bir şey midir?Bir ana-babanın ömür billah çalışarak kazandığı helal parayla çocuğunun eğitimine gözünü kırpmadan para harcamasının eleştiri konusu yapılması ve küçümsenmesi doğru bir şey midir?
Oscar ~ 12 ay önce
Böyle ciddi bir konuda dahi insanlar sen-ben sivil asker gibi saçma sapan yorumlar yapıyorlar.utanma saygı v.s yok toplumumuzun seviyesini gösteriyor.terbiyesizce cümleler kullanıyorlar.bu mesleğin mensubu olarak ,okurken bile üzülüyorum.kaptanlığın pilotluğun bir saygınlığı vardır.biz hala böyle eğitmeğe çalışıyoruz.!!!TSK nın pilota ihtiyacı varsa? Karargahtaki pilotları kıt'a ya çıkarsınlar,ayrılmış olanları da karargahta görevlendirsinler!,,,!!.?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000