06 Mayıs 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bu Havalimanını yapmak ve İşletmek o kadar kolay olmamalı..Bu işler öyle Apartman dikmeye ve Bakkal işletmeye benzemez..1-2 aya kalmaz Türkiye’de ve Yurt dışında bu işleri yapacak IC ve TAV Çalışanları teker, teker bulunarak bu projede görev almaları İstenecek zaten..İhaleyi alan Limak veya Diğer firmaların bu projede görevlendireceği havalimanı yapmış teknik personeli zaten yok ki veya çok az.Bu işin yapacak Türkiye’de Profesyonel kadro şu an % 70 şi IC içtaş’ın % 25 i Tavın % 5 ide Limak’ın kadrosunda olduğunu Havalimanı yapan veya işleten tüm Profesyonel Firma yetkilileri bilir. IC pek çalışanını bırakmaz veya kadrosu daha iyi paralar için firmayı değiştirmez zaten IC içtaş bu nedenlerle Büyüdü ve Sağlamlaştı ama son gelinen durumdaki duyumlar ve ICF deki Yönetici Rahatsızlıklarından Dolayı bu geçişlerin Sabiha’ya,Atatürk’e,Esenboğa ya hatta Ercan Havalimanlarına yapıldığı gerçekleri de biliniyor.Havalimanları ile Uzmanlaşan Herkese başarılar .Bol Kazançlı Yeni Transferler.
  • ICF öncelikle dönsün Antalya'daki yöneticilerine baksın kim hangi rantın peşinde
  • Seçim maratonuna gireceğimiz önümüzdeki 2 yılda hükümet iyi bir reklam yapmış oldu. Kendisine yakınlığı ile bilinen ICF ye ilk teklifde 20 milyar € teklif verdirerek ihalenin alt limitini belirlemiş oldu. ICF bu ihalede piyon görevini iyi gördü. Aksi iddia edilemez, çünkü 20 milyar € ilk teklif veren firma 22 milyar € da çekilmez. LİMAK OGG'nin ne yapabileceğini de ilerleyen süreçde göreceğiz. 3.köprü için finansman bulunamadı diye biliyorum. LİMAK'ın durumunuda zamanla basından takip ederiz.
  • Buraya kadar şov bedava idi. Şimdi bu kadar uzun süreli, zorlama, politik riskleri barındıran ve ütopik bir projeye 10 milyarlar yatıracak bankaları bulun bakalım. O havaalanı muhtemelen öyle bir çıkmaza girecek ki Türkiye sivil havacılığını 15 yıl boyunca tıkayacak.
  • nasıl yapsak da sabote etsek acep.
  • Bu terminalin bitmeyeceği daha baştan belli. Sanırım büyük olasılıkla ihale iptal olur. Limaka göre bir iş değil bu.
  • Sonu hüsran olacak . yeşilköyde hava günlük güneşlikken aynı anda karaburun da rüzgar fırtınası yaşanır rüzgarın yönü sürekli değişir. Pistlere gelince sadece show amaçlı 4 ü işe yaramayan 6 pist yapılacağına tam verimli simultane iniş kalkıış yapılabilecek 2 pist yapmak daha iyidir ki ; bizim yeşilköy deki amatör ATC ler oraya kaydırılacksa pistlerin 4 tanesini şimdiden iptal edip tenis kortu filan yapsınlar da belki spor yaparız. Pek çok ojinal kuş motorlara girecek ( o kuşlar aslında motorlardan daha değerli ama bunu anlayamadı gitti sayın RTE ) hem kuşları katledicez hem de milyonlarca lira motor parası vericez Ayrıca 3 pistli AHL yi haritadan alıp yukarı taşıdım yenisinin yapılacağı yere(taş ocaklarının olduğu yere) ancak sığdı demekki bu liman için yine binlerce bodur çam katledilecek !!!! GELECEK KUŞAKLAR BU KATLİAMIN HESABINI BUNA SEBEP OLANLARDAN SORACAKTIR!!!!!
  • Bu ihalenin galibi bence Fırat ÇEÇEN Beydir kapalı zarfda en iyi fiyatı vermiştir
  • Sayın Herdem, Siz Limakın bu iş için hesap kitap yaptığına ve bilinçli olarak arttırım yaptığına inanıyorsanız çok safsınız demektir. Bu işi alan Limak OGG değil, hükümetin kendisidir...

ASIL MAÇ ŞİMDİ BAŞLIYOR

İstanbul'a yapılacak yeni havalimanı ihalesi sonuçlandı.  4 firmanın katılımıyla gerçekleşen ihalede en düşükten en yükseğe 4 milyar, 9 milyar, 12 milyar ve 20 milyar euro'luk tekliflerle başlanan ihalenin ilk turunda Makyol 4 milyar euro'luk teklifinin üzerine bir lira bile eklemeden ihaleden çekildi. İhale öncesinde 'yabancı yatırımcıların gözü bu ihalede' şeklindeki  'gel gel' haberlerinin dibinin olmadığını biz bize yapılan ihalede bir kez daha gördük.

Bugüne kadarki bütün yap işlet devret ihalelerinde yarışan firmalar bir kez daha yeni havalimanı için karşı karşıya gelirken, ilk teklifte 20 milyar euro gibi iddialı bir rakamla ihaleye başlayan IC Fraport ortaklığı, ihalenin tavşan atleti oldu. İlk teklifler açıklanana dek rakamların bu noktalara çıkabileceğini, en yükek teklifin sahibi IC Fraport'tan başka kimsenin beklediğini sanmıyorum açıkçası... Bunun en büyük kanıtı da 20 milyar euro rakamı okunduğu anda Makyol'un sahibi Adnan Çebi'nin aşırı şaşkınlık anlatan yüz ifadesiydi. Zaten ihaleden ilk çekilen de o oldu.

IC Fraport'un 20 milyardan kapı açması ihale süresinin daha öncekilerde olduğu gibi  13-14 saatleri bulmasını önledi. İyi de oldu. 20 milyar euro rakamına karşın TAV,  ilk teklifinin üzerine tek seferde 11 milyar 50 milyon koyarak belki de bu anlamda bir rekor kırdı. Keza aynı şekilde 12 milyar euro teklifle ihaleye giren Limak OGG de ona yakın yükselişle ilk tekliflerini verdi. Limak OGG, ihale sırasında farklı bir taktik izledi. En düşük tekliften en yükseğe doğru sıralama izlendiği için ilk teklifi veren TAV'ın hep 1 fazlasını verdi. IC Fraport ise daha agresif teklif politikası izledi. İhalenin ortalarına doğru Limak OGG, biraz daha gaza bastı. Hatta İhale Komisyonu Başkanı Funda Ocak, ' Herhalde yine 1 milyon artıracaksınız' dediğinde Nihat Özdemir, 19 milyon euro birden artırarak ihaleye asılacağının sinyalini verdi.

Bu dakikadan sonra TAV'da sıkıntılı süreç başladı. İki defa üst üste alınan mola, çekilişin habercisi gibiydi. Ve nihayet de öyle oldu. TAV, tıpkı Sabiha Gökçen Havalimanı ihalesinde olduğu gibi bir kez daha Limak'a kaybetti. O ihalede de erken havlu atmıştı, bu ihalede de ikinci çekilen firma oldu. Zaten en dramatik çekiliş de TAV'ındı. Bütün alt şirket genel müdürleri ve hatta orta kademe yöneticileri de TAV'ın pes ettiği anda canlı izledikleri ihale salonunda hayatlarının en önemli şoklarından birini yaşadılar.

Geminin iki kaptanından biri olan Sani Şener, son derece bitik ve çaresiz görüntüsüyle ihalenin kaybedilmesine en çok üzülenlerdendi. Çekildikten sonra ihalenin bitimine kadar oturduğu masada öylece hareketsizce uzun süre kalakaldı. Kim bilir o sırada aklından neler geçirmiştir neler... "İnsanın kariyeri her sabah yeniden başlar" sözünü sık sık kullanan Şener'in, o andan itibaren TAV için de farklı bir kariyer planlamasının hesabına girmeye başladığını sanıyorum.

5 patronun yan yana dizildiği Limak OGG, TAV'ın da çekilmesiyle IC Fraport ile yarışa aynı tempoda devam etti. Bir mola da IC Fraport'a aldırdı. Limak'ın, yarışı kazanmayı kafasına koyan uzun mesafe koşucuları gibi kararlı ve kendinden emin hali ve her teklife anında karşılık vermesi IC Fraport'un da bir noktada direncini kırdı. Bu noktada IC Fraport devam etmeme kararı aldı ve ihale Limak OGG'nin oldu.

THY ve Pegasus'un 20-25 yıl sonrası için milyarlarca dolarlık siparişlerinden sonra gerçekleşen bu ihale Türk sivil havacılığının rakamsal anlamda nereden nereye geldiğinin görülmesi açısından son derece önemliydi. Tek tük uçak alımlarından 100'lu uçak siparişlerine, 2-3 milyar dolarlık terminal ihalelerinden bir anda 22 milyar euro seviyesine çıkmak kolay iş değil. Ama 'asıl maç şimdi başlıyor' cümlesindeki gibi ihaleyi kazanan grup için asıl maç şimdi başlıyor.  Son derece zor ve uzun bir maratonun sadece başlangıç işareti verildi. Limak OGG, iyi bir çıkış yaptı ancak henüz ipi göğüslemesine çok uzun zaman ve harcanacak çok emek var.

Limak OGG, bu süreçte çok ortaklı olmasının handikaplarını yaşayacaktır ve belki de kopmalar da olacaktır. Diğer taraftan ihalenin iptaline ilişkin adımlar da gelecektir.  Ve önemli bir ayrıntı... İhale şartnamesinde projenin içeriği, finansmanı v.s konularda her ayrıntı var ancak ola ki yeni terminal hizmete girdiğinde Atatürk Havalimanı'nın kapatılması konusunda bir sıkıntı yaşanırsa bu konuda ihaleyi kazanan firmaya garanti verildi mi verilmedi mi? Ya kapatılmazsa ne olacak? Buna ilişkin bir maddenin de şartnamede olduğunu düşünüyorum. Zira eğer yoksa önümüzdeki süreçte büyük kavgalar yaşanabilir.

Başlamak bitirmenin yarısıdır derler ama galiba bu kez başlamak bitirmenin sadece yüzde 1'i olacak. 6 futbol sahası kadar düzlük olmayan bir bölgeye 6 pistli havalimanı inşaa etmek sanıldığı kadar kolay değil. O yüzden tekrar söylüyorum ki, asıl maç şimdi başlıyor...
 

ASIL MAÇ ŞİMDİ BAŞLIYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Transferlerler ~ 5 yıl önce
Bu Havalimanını yapmak ve İşletmek o kadar kolay olmamalı..Bu işler öyle Apartman dikmeye ve Bakkal işletmeye benzemez..1-2 aya kalmaz Türkiye’de ve Yurt dışında bu işleri yapacak IC ve TAV Çalışanları teker, teker bulunarak bu projede görev almaları İstenecek zaten..İhaleyi alan Limak veya Diğer firmaların bu projede görevlendireceği havalimanı yapmış teknik personeli zaten yok ki veya çok az.Bu işin yapacak Türkiye’de Profesyonel kadro şu an % 70 şi IC içtaş’ın % 25 i Tavın % 5 ide Limak’ın kadrosunda olduğunu Havalimanı yapan veya işleten tüm Profesyonel Firma yetkilileri bilir. IC pek çalışanını bırakmaz veya kadrosu daha iyi paralar için firmayı değiştirmez zaten IC içtaş bu nedenlerle Büyüdü ve Sağlamlaştı ama son gelinen durumdaki duyumlar ve ICF deki Yönetici Rahatsızlıklarından Dolayı bu geçişlerin Sabiha’ya,Atatürk’e,Esenboğa ya hatta Ercan Havalimanlarına yapıldığı gerçekleri de biliniyor.Havalimanları ile Uzmanlaşan Herkese başarılar .Bol Kazançlı Yeni Transferler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Limak ~ 5 yıl önce
Icf de çalışan ıc grubu asala olmaz lakin Fraport da iyi yöneticiler var onlarda şirketlerinden vazgecmez belki İÇTAŞ ve TAV dan sürpriz yakında sürpriz transferler olacak sezon sonu
Kolin inşaat ~ 5 yıl önce
ICF ortağı ıc grubu yöneticileri ile bu iş olmaz ordan transfer çıkmaz fraport yöneticileri şirketlerini bırakmaz sadece İÇTAŞ ve TAV dan sezon sonu transferler olur
Limak ~ 5 yıl önce
ICF öncelikle dönsün Antalya'daki yöneticilerine baksın kim hangi rantın peşinde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Seçim Yatırımı ~ 5 yıl önce
Seçim maratonuna gireceğimiz önümüzdeki 2 yılda hükümet iyi bir reklam yapmış oldu. Kendisine yakınlığı ile bilinen ICF ye ilk teklifde 20 milyar € teklif verdirerek ihalenin alt limitini belirlemiş oldu. ICF bu ihalede piyon görevini iyi gördü. Aksi iddia edilemez, çünkü 20 milyar € ilk teklif veren firma 22 milyar € da çekilmez. LİMAK OGG'nin ne yapabileceğini de ilerleyen süreçde göreceğiz. 3.köprü için finansman bulunamadı diye biliyorum. LİMAK'ın durumunuda zamanla basından takip ederiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Senarist ~ 5 yıl önce
Buraya kadar şov bedava idi. Şimdi bu kadar uzun süreli, zorlama, politik riskleri barındıran ve ütopik bir projeye 10 milyarlar yatıracak bankaları bulun bakalım. O havaalanı muhtemelen öyle bir çıkmaza girecek ki Türkiye sivil havacılığını 15 yıl boyunca tıkayacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
fff ~ 5 yıl önce
nasıl yapsak da sabote etsek acep.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bitmez ~ 5 yıl önce
Bu terminalin bitmeyeceği daha baştan belli. Sanırım büyük olasılıkla ihale iptal olur. Limaka göre bir iş değil bu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yanlış yer ~ 5 yıl önce
Sonu hüsran olacak . yeşilköyde hava günlük güneşlikken aynı anda karaburun da rüzgar fırtınası yaşanır rüzgarın yönü sürekli değişir. Pistlere gelince sadece show amaçlı 4 ü işe yaramayan 6 pist yapılacağına tam verimli simultane iniş kalkıış yapılabilecek 2 pist yapmak daha iyidir ki ; bizim yeşilköy deki amatör ATC ler oraya kaydırılacksa pistlerin 4 tanesini şimdiden iptal edip tenis kortu filan yapsınlar da belki spor yaparız. Pek çok ojinal kuş motorlara girecek ( o kuşlar aslında motorlardan daha değerli ama bunu anlayamadı gitti sayın RTE ) hem kuşları katledicez hem de milyonlarca lira motor parası vericez Ayrıca 3 pistli AHL yi haritadan alıp yukarı taşıdım yenisinin yapılacağı yere(taş ocaklarının olduğu yere) ancak sığdı demekki bu liman için yine binlerce bodur çam katledilecek !!!! GELECEK KUŞAKLAR BU KATLİAMIN HESABINI BUNA SEBEP OLANLARDAN SORACAKTIR!!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ağrı ~ 5 yıl önce
Bu ihalenin galibi bence Fırat ÇEÇEN Beydir kapalı zarfda en iyi fiyatı vermiştir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
???? ~ 5 yıl önce
IC-Fraport kapalı zarf şeklinde ihaleyi kazanan şirket olsa da açık artırmada kaybetti. Çünkü Limak OGG İhalenin açık artırma olarak devam edeceğini biliyordu ve verdikleri 12 Milyar € sadece taktik gereğiydi.
... ~ 5 yıl önce
Sayın Herdem, Siz Limakın bu iş için hesap kitap yaptığına ve bilinçli olarak arttırım yaptığına inanıyorsanız çok safsınız demektir. Bu işi alan Limak OGG değil, hükümetin kendisidir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
okuyucu ~ 5 yıl önce
bu fikre katılıyorum.neler dönmüştür neler.baltutan parmak yalar misali.
hesap makinesi ~ 5 yıl önce
Kazanan grubun ihale masasında hesap makinesi ile hesap yaparak fiyat verdiğini herkes gördü :)verilen rakamın bir üstünü hesap etmek için hesap makinesine de gerek yoktu ya neyse.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000