21 Eylül 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Maalesef doğru. bilinçsiz yolcular konuşur mağdur yine havacılık sektörü çalışanları. sukretmiyor ki arızalı uçak bakıma alındı kendi ve diğer tüm insanların emniyeti için. ama yok bizim Türkler zamanında 10 saat yolculuk çekip ağzını acmazdi. şimdi mesafe 1 saate indi rötar batıyor.onun canını dusunende hata ! insanlık yaramıyor boylelerine bırak prosedürü... !
  • Öncelikle eğer fevzi altınbulak isimli kaptan, şayet bu cümleyi gerçekten sarf etmiş ise bu şahsın derhal hakim önüne çıkartılarak mevcut kanunlarla cezalandırılması lazım. Diğer bir konu bu kadar yıl pilotluk yapan birisi olarak ben önce kendi canımı düşünürüm yolcuların değil!!!. Bu cümle yolcuları rahatsız etti değilmi. Ozaman bu cümleyi tersten okuyun ve yolcular ne kadar emniyette olduğunu görün. Fevzi altunbulak beyi bir tarafa koyun ve bilinki ARTIK HİÇBİR KAPTANI ARIZALI UÇAKLA UÇURAMAZSINIZ.
  • Ne yapıyor ediyorsun pilotlara bir şeyler buluyorsun.Çocukken bir sıkıntımı yaşadın diye düşünmeye başladım!
  • Ağzı olan konuşuyor yazması kolay ucagi ucurmasi zor

Arızalı uçağı uçuran pilottan korkun!

Türk Hava Yolları'nın Antalya-İstanbul seferini yapacak uçağı Cumartesi gecesi yolcularını alıyor. Uçak kalkış için hazırlandığı sırada kokpitten bir anons: "Uçağımızda teknik bir arıza yaşandığı için sizleri terminale almak zorundayız."

Yolcular iniyor, terminalde bekletiliyor. Bir süre sonra yolcular tekrar uçağa alınmak isteniyor. Böyle durumlarda mutlaka bir provakatör çıkar, karıştırır ya ortalığı... Yine öyle oluyor. O provakatör, indikleri uçağın indikleri arızalı uçak olduğunu söylüyor, sonrasında da ortalığı velveleye veriyor. " Bizi arızalı uçakla uçuracaklar, bile bile ölüme gönderecekler" diyerek kıyameti  koparıyor. Peşi sıra diğer yolcular, " Arkadaş haklı beyler... Bizi, çoluğumuzu çocuğumuzu  hepimizi öldürecekler" diyerek veryansın ediyorlar. Karşılarında da yer hizmetlerinden ellerinden bir şey gelmeyen iki suçsuz çalışan... Ağızlarını açsalar dayak yiyecekler.  O yüzden sadece susuyorlar.

Söyleyebildikleri tek şey, " Arzu ederseniz uçuşunuzu iptal edebilirsiniz" olabiliyor. Bir çoğu bu fikre sıcak bakmıyor ve kuzu kuzu uçağına biniyor. Hele işin şov kısmını üstlenen elebaşı o yolcular, her seferinde hiç birşey olmamış gibi uçağa ilk binenler oluyor.

Bu olay Cuma gecesi Antalya'da yaşandı. Benzerlerine defalarca rastlıyoruz. Birbirinin kopyası olaylar hep tecelli ediyor. Aslında bu havacılık kültürünün gelişmesiyle ilgili bir şey. Maalesef ki bu konuda gelişmiş ülkelerin çok gerisindeyiz. Düşündüm de geçtiğimiz aylarda, sistem arızası sebebiyle 3 bin 500 uçuşunu iptal eden United Airlines, bir Türk şirketi olsaydı! Hafazanallah, katliam yaşanırdı.

Yolcuların aslında teknik arıza yapan bir uçağı kaldırmayan pilotu hemen orada gidip alnından öpmesi lazım. Neden çünkü operasyon maliyetini değil uçuş emniyetini ön planda tuttuğu için. Türkiye'de ahbap çavuş ilişkileriyle kara düzen havacılık yapıldığı dönemde  böyle olmadığını çok iyi biliyoruz. Bir dönemin popüler  pilotlarından Feyzi Altunbulak kendi ağzıyla, " Birçok defa arızalı uçakla uçmak zorunda bırakıldık" demedi mi? Gerçi arızalı uçakla uçmak zorunda bırakılmak cümlesini kabul etmek mümkün değil. Çünkü bunu diyen pilot, öyle bir durumda ne yolcuların can güvenliğini ne de kendi can güvenliğini düşünüyor. Düşündüğü tek şey işinden olmamak! İşte buna sonuna kadar  isyan edin,  bu zihniyetteki pilotlardan korkun!

Kış yaklaşıyor. Yakında kar, sis, yağmur seferiyle iptal edilen uçaklar da olacak. O zaman da,  "Herkesin uçağını kaldırıyorlar, bizim uçağı kaldırmıyorlar" diyerek kontuar tepesine tırmanan yolcuları göreceksiniz. İptal edilen ya da rötar yapan o uçuşun limit altı hava şartlarından dolayı iptal edildiğini yani uçuş emniyeti gözetildiğini o yolcuya anlat anlatabilirsen!

Orada da bir yolcu çıkacak ve  " Arkadaşlar ben memleketi aradım hava iyiymiş. Bunlar bilerek uçakları kaldırmıyor. Bizim uçağı başka yere vermişler" diyecekler ve hurra yine yer hizmetleri görevlilerinin üzerine çullanacaklar.

Türkiye'de havacılık kültürü yerleşmediği sürece bu manzaralar maalesef hep yaşandı, hep yaşanacak.

Arızalı uçağı uçuran pilottan korkun!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (38)

fly ~ 3 yıl önce
Maalesef doğru. bilinçsiz yolcular konuşur mağdur yine havacılık sektörü çalışanları. sukretmiyor ki arızalı uçak bakıma alındı kendi ve diğer tüm insanların emniyeti için. ama yok bizim Türkler zamanında 10 saat yolculuk çekip ağzını acmazdi. şimdi mesafe 1 saate indi rötar batıyor.onun canını dusunende hata ! insanlık yaramıyor boylelerine bırak prosedürü... !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
40yıllık kaptan ~ 3 yıl önce
Öncelikle eğer fevzi altınbulak isimli kaptan, şayet bu cümleyi gerçekten sarf etmiş ise bu şahsın derhal hakim önüne çıkartılarak mevcut kanunlarla cezalandırılması lazım. Diğer bir konu bu kadar yıl pilotluk yapan birisi olarak ben önce kendi canımı düşünürüm yolcuların değil!!!. Bu cümle yolcuları rahatsız etti değilmi. Ozaman bu cümleyi tersten okuyun ve yolcular ne kadar emniyette olduğunu görün. Fevzi altunbulak beyi bir tarafa koyun ve bilinki ARTIK HİÇBİR KAPTANI ARIZALI UÇAKLA UÇURAMAZSINIZ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çocukluk Sendromu ~ 3 yıl önce
Ne yapıyor ediyorsun pilotlara bir şeyler buluyorsun.Çocukken bir sıkıntımı yaşadın diye düşünmeye başladım!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Quaresma ~ 3 yıl önce
Ağzı olan konuşuyor yazması kolay ucagi ucurmasi zor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Asdf ~ 3 yıl önce
Aynen

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000