21 Eylül 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Maalesef doğru. bilinçsiz yolcular konuşur mağdur yine havacılık sektörü çalışanları. sukretmiyor ki arızalı uçak bakıma alındı kendi ve diğer tüm insanların emniyeti için. ama yok bizim Türkler zamanında 10 saat yolculuk çekip ağzını acmazdi. şimdi mesafe 1 saate indi rötar batıyor.onun canını dusunende hata ! insanlık yaramıyor boylelerine bırak prosedürü... !
  • Öncelikle eğer fevzi altınbulak isimli kaptan, şayet bu cümleyi gerçekten sarf etmiş ise bu şahsın derhal hakim önüne çıkartılarak mevcut kanunlarla cezalandırılması lazım. Diğer bir konu bu kadar yıl pilotluk yapan birisi olarak ben önce kendi canımı düşünürüm yolcuların değil!!!. Bu cümle yolcuları rahatsız etti değilmi. Ozaman bu cümleyi tersten okuyun ve yolcular ne kadar emniyette olduğunu görün. Fevzi altunbulak beyi bir tarafa koyun ve bilinki ARTIK HİÇBİR KAPTANI ARIZALI UÇAKLA UÇURAMAZSINIZ.
  • Ne yapıyor ediyorsun pilotlara bir şeyler buluyorsun.Çocukken bir sıkıntımı yaşadın diye düşünmeye başladım!
  • Ağzı olan konuşuyor yazması kolay ucagi ucurmasi zor
  • Bir tane medeni, temiz, sorunsuz...v.b. Ortadoğu ülkesi gösterebilirmisiniz ? Geçmiş olsun...yok, Bu kafayla sürünmeye devam....Iyi Kurbanlar....!
  • baştan aşağı çok isabetli bir yazı. boarding sonrası ouşan bir no-go durum yüzünden bir iskandinav ülkesinde yolcuları bir saat uçakta tutmak zorunda kaldığımızda, durumu açıklayan anons dışında hiçbir şey yapmadığımız yolcular çıtını çıkarmadan sorunun çözülmesini bekledi, kabin ekibimize "olur bunlar" dedi. bizde aynı durum yaşandığında ise tahsilli gözüken yolcu profili bile uçağı birbirine katar, "sizin yapacağını işi.." diye başlayan küfürler, kabin ekibine tacizler başlar. kültürümüz her konuda zayıf. uçakla bir park pozisyonuna giderken pozisyon değiştirilir, iki dakika uçak pozisyon muhafaza ederse hemen yolcunun biri çıkar "kaptan yolunu şaşırdı herhalde acemi" diye kabin ekibine laf atar. biz böyle bir toplumuz ne yazık ki, oryantal ve orta doğulu.
  • Biz Turkuz, Az Akdenizli, az Arap, kültürümüz bu. Sistemi kurarsan her sey tıkır tıkır Yürür. Adam 72 milleti bir araya toplayıp ABD oluyor. Biz ANCA kural koyuyoruz.... Sistem yok, kişilere bakarak kose Yazısı yazıyoruz. Eldeki malzeme BU. Fakat esas sorun su ki yonetici de cahil, yönetmeyi bilmiyoruz....
  • Demiyelim de kultursuz nesil diyelim
  • "MEL" gayet isabetli bir değerlendirmede bulunmuş. "mel-4" adlı arkadaşın dediğinin aksine ortada teknik personele yönelik bir suçlama yok. Böyle bir konu değerlendirilecekse tüm yönleriyle değerlendirilmesi gerektiği; teknik ve operasyonun biribirinden bağımsız olarak düşünülemeyeceği gerçeğini yansıtmaktadır.
  • yazarsın biletin arkasina 'unruly passenger' aciklamasnida yolcunun eline tutusturursun olur biter... akli evvel cok bu ulkede.. Kaptan hakli ne ugrasacaksin niye ugrassın alan hizmetleri de... durte durte ogreteceksin yoksa basa cıkmak imkansız...

Arızalı uçağı uçuran pilottan korkun!

Türk Hava Yolları'nın Antalya-İstanbul seferini yapacak uçağı Cumartesi gecesi yolcularını alıyor. Uçak kalkış için hazırlandığı sırada kokpitten bir anons: "Uçağımızda teknik bir arıza yaşandığı için sizleri terminale almak zorundayız."

Yolcular iniyor, terminalde bekletiliyor. Bir süre sonra yolcular tekrar uçağa alınmak isteniyor. Böyle durumlarda mutlaka bir provakatör çıkar, karıştırır ya ortalığı... Yine öyle oluyor. O provakatör, indikleri uçağın indikleri arızalı uçak olduğunu söylüyor, sonrasında da ortalığı velveleye veriyor. " Bizi arızalı uçakla uçuracaklar, bile bile ölüme gönderecekler" diyerek kıyameti  koparıyor. Peşi sıra diğer yolcular, " Arkadaş haklı beyler... Bizi, çoluğumuzu çocuğumuzu  hepimizi öldürecekler" diyerek veryansın ediyorlar. Karşılarında da yer hizmetlerinden ellerinden bir şey gelmeyen iki suçsuz çalışan... Ağızlarını açsalar dayak yiyecekler.  O yüzden sadece susuyorlar.

Söyleyebildikleri tek şey, " Arzu ederseniz uçuşunuzu iptal edebilirsiniz" olabiliyor. Bir çoğu bu fikre sıcak bakmıyor ve kuzu kuzu uçağına biniyor. Hele işin şov kısmını üstlenen elebaşı o yolcular, her seferinde hiç birşey olmamış gibi uçağa ilk binenler oluyor.

Bu olay Cuma gecesi Antalya'da yaşandı. Benzerlerine defalarca rastlıyoruz. Birbirinin kopyası olaylar hep tecelli ediyor. Aslında bu havacılık kültürünün gelişmesiyle ilgili bir şey. Maalesef ki bu konuda gelişmiş ülkelerin çok gerisindeyiz. Düşündüm de geçtiğimiz aylarda, sistem arızası sebebiyle 3 bin 500 uçuşunu iptal eden United Airlines, bir Türk şirketi olsaydı! Hafazanallah, katliam yaşanırdı.

Yolcuların aslında teknik arıza yapan bir uçağı kaldırmayan pilotu hemen orada gidip alnından öpmesi lazım. Neden çünkü operasyon maliyetini değil uçuş emniyetini ön planda tuttuğu için. Türkiye'de ahbap çavuş ilişkileriyle kara düzen havacılık yapıldığı dönemde  böyle olmadığını çok iyi biliyoruz. Bir dönemin popüler  pilotlarından Feyzi Altunbulak kendi ağzıyla, " Birçok defa arızalı uçakla uçmak zorunda bırakıldık" demedi mi? Gerçi arızalı uçakla uçmak zorunda bırakılmak cümlesini kabul etmek mümkün değil. Çünkü bunu diyen pilot, öyle bir durumda ne yolcuların can güvenliğini ne de kendi can güvenliğini düşünüyor. Düşündüğü tek şey işinden olmamak! İşte buna sonuna kadar  isyan edin,  bu zihniyetteki pilotlardan korkun!

Kış yaklaşıyor. Yakında kar, sis, yağmur seferiyle iptal edilen uçaklar da olacak. O zaman da,  "Herkesin uçağını kaldırıyorlar, bizim uçağı kaldırmıyorlar" diyerek kontuar tepesine tırmanan yolcuları göreceksiniz. İptal edilen ya da rötar yapan o uçuşun limit altı hava şartlarından dolayı iptal edildiğini yani uçuş emniyeti gözetildiğini o yolcuya anlat anlatabilirsen!

Orada da bir yolcu çıkacak ve  " Arkadaşlar ben memleketi aradım hava iyiymiş. Bunlar bilerek uçakları kaldırmıyor. Bizim uçağı başka yere vermişler" diyecekler ve hurra yine yer hizmetleri görevlilerinin üzerine çullanacaklar.

Türkiye'de havacılık kültürü yerleşmediği sürece bu manzaralar maalesef hep yaşandı, hep yaşanacak.

Arızalı uçağı uçuran pilottan korkun!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (38)

fly ~ 3 yıl önce
Maalesef doğru. bilinçsiz yolcular konuşur mağdur yine havacılık sektörü çalışanları. sukretmiyor ki arızalı uçak bakıma alındı kendi ve diğer tüm insanların emniyeti için. ama yok bizim Türkler zamanında 10 saat yolculuk çekip ağzını acmazdi. şimdi mesafe 1 saate indi rötar batıyor.onun canını dusunende hata ! insanlık yaramıyor boylelerine bırak prosedürü... !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
40yıllık kaptan ~ 3 yıl önce
Öncelikle eğer fevzi altınbulak isimli kaptan, şayet bu cümleyi gerçekten sarf etmiş ise bu şahsın derhal hakim önüne çıkartılarak mevcut kanunlarla cezalandırılması lazım. Diğer bir konu bu kadar yıl pilotluk yapan birisi olarak ben önce kendi canımı düşünürüm yolcuların değil!!!. Bu cümle yolcuları rahatsız etti değilmi. Ozaman bu cümleyi tersten okuyun ve yolcular ne kadar emniyette olduğunu görün. Fevzi altunbulak beyi bir tarafa koyun ve bilinki ARTIK HİÇBİR KAPTANI ARIZALI UÇAKLA UÇURAMAZSINIZ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çocukluk Sendromu ~ 3 yıl önce
Ne yapıyor ediyorsun pilotlara bir şeyler buluyorsun.Çocukken bir sıkıntımı yaşadın diye düşünmeye başladım!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Quaresma ~ 3 yıl önce
Ağzı olan konuşuyor yazması kolay ucagi ucurmasi zor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Asdf ~ 3 yıl önce
Aynen
Biz ~ 3 yıl önce
Bir tane medeni, temiz, sorunsuz...v.b. Ortadoğu ülkesi gösterebilirmisiniz ? Geçmiş olsun...yok, Bu kafayla sürünmeye devam....Iyi Kurbanlar....!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çok doğru ~ 3 yıl önce
baştan aşağı çok isabetli bir yazı. boarding sonrası ouşan bir no-go durum yüzünden bir iskandinav ülkesinde yolcuları bir saat uçakta tutmak zorunda kaldığımızda, durumu açıklayan anons dışında hiçbir şey yapmadığımız yolcular çıtını çıkarmadan sorunun çözülmesini bekledi, kabin ekibimize "olur bunlar" dedi. bizde aynı durum yaşandığında ise tahsilli gözüken yolcu profili bile uçağı birbirine katar, "sizin yapacağını işi.." diye başlayan küfürler, kabin ekibine tacizler başlar. kültürümüz her konuda zayıf. uçakla bir park pozisyonuna giderken pozisyon değiştirilir, iki dakika uçak pozisyon muhafaza ederse hemen yolcunun biri çıkar "kaptan yolunu şaşırdı herhalde acemi" diye kabin ekibine laf atar. biz böyle bir toplumuz ne yazık ki, oryantal ve orta doğulu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaldırma kuvveti ~ 3 yıl önce
Biz Turkuz, Az Akdenizli, az Arap, kültürümüz bu. Sistemi kurarsan her sey tıkır tıkır Yürür. Adam 72 milleti bir araya toplayıp ABD oluyor. Biz ANCA kural koyuyoruz.... Sistem yok, kişilere bakarak kose Yazısı yazıyoruz. Eldeki malzeme BU. Fakat esas sorun su ki yonetici de cahil, yönetmeyi bilmiyoruz....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Irk demiyelim ~ 3 yıl önce
Demiyelim de kultursuz nesil diyelim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Flyby ~ 3 yıl önce
"MEL" gayet isabetli bir değerlendirmede bulunmuş. "mel-4" adlı arkadaşın dediğinin aksine ortada teknik personele yönelik bir suçlama yok. Böyle bir konu değerlendirilecekse tüm yönleriyle değerlendirilmesi gerektiği; teknik ve operasyonun biribirinden bağımsız olarak düşünülemeyeceği gerçeğini yansıtmaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kural kuraldır ~ 3 yıl önce
yazarsın biletin arkasina 'unruly passenger' aciklamasnida yolcunun eline tutusturursun olur biter... akli evvel cok bu ulkede.. Kaptan hakli ne ugrasacaksin niye ugrassın alan hizmetleri de... durte durte ogreteceksin yoksa basa cıkmak imkansız...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000