04 Ağustos 2008, Pazartesi
Oya TORUM
Oya TORUM torumoya@hotmail.com
  • Selamlar; 21 yasında bır gencım. hayalımde kucuklugumden berı ıtfaıyecı olmak var ve de arff dusledıgım bır yer. burada yazılanları okudugumda anlatılamayacak derecede uzuldum ve sunu dusundum neden ulkemzıde ınsanlar ıdeallerı pesınde gıderken hep dusurulup kakılıyor? bu ulke ınsanlarının neden hayalerı ısteklerı hıce sayılıyor? sorun bızde arkadaslar susan toplum her zaman ezılen toplum ama sunuda bılıyorum gun gelır devran doner. egerkı bu meslege gırersem benım ve tum calısan arkadaslarımın hakkını sonuna kadar koruycam ve bu devranı hayalılerımden kovulmak olsa dahı degıstırcem. benım ıcın olmasa bıle kardeslerım ıcın bunu yapıcagım zamanında Atalarımızın bızler ıcın yaptıgı gıbı... saygılarımla
  • öncelikle yapmış olduğunuz açıklamalardan dolayı teşekkürler... Kurum içinde yapılan haksızlıklar diz boyu ... Bizleri ARFF personellerini üvey evlat gibi ayırıp köşeye atan bir yönetim anlayışı mevcut dhmi de... Neden bu şekilde oluyor diye sorduğumuzda verilen cevaplar 3 yaşındaki bir çocuğu avutamayacak kadar manasız oluyor. Umarım haklı davamızı yekililerde görür ve henüz bir çok şey değişmemişken gerekli düzenlemeleri yaparlar... Sizlere tekrar teşekkür eder iyi çalışmalar diliyoruz...
  • Öncelikle yazınız için çok teşekkür ediyorum.Bende bir ARFF memuru olarak bu haksızlıkları yaşıyorum ve çözüm için çalışıyorum ne yapıyorum en azından ARFF derneğimize sahip çıkıyorum ve destekliyorum.Unutmayınki birlikten kuvvet doğar bu yüzden tüm ARFF memuru arkadaşlardan Derneklerine haklarına sahip çıkmalarını istiyorum.Biz bir olalım eminimki herşey daha güzel olacak.
  • ö halimizden anlayan birileri çıktığı için çok teşekürler

ARFF'lar

İki sorum var havacılık dostlarına…

Birincisi: Bir uçağın en önemli parçası hangisidir? İkincisi bir hava meydanındaki en önemli hizmet hangisidir?

Bu soruların yanıtı yok. Çünkü: Havacılık bir hizmetler ve fonksiyonlar zinciridir, bu zincirin halkalarından birinin zayıflaması durumunda diğer halkaların gücünün hiçbir önemi kalmaz. Zincirin herhangi bir halkasının zayıflaması veya kopması can ve mal kaybıyla, felakete yol açar. Zincir hizmetlerin başarısı sadece idari, ticari, teknik, finansal kaynaklarla sağlanamaz. Bunların insan faktörü ile bütünleştirilmesi başarıyı sürekli kılar.

Bu nedenle havacılıkta bazı hizmetlerin ya da bazı fonksiyonların çok iyi çalışması yeterli değildir. Tüm hizmetlerin profesyonelliği; sistemin emniyeti ve güveni için zorunludur.

Bazı hizmetler vardır ki, ihtiyaç duymadıkça varlığının farkında bile olmayız. Tıpkı ARFF’lar da olduğu gibi…

Belki de çoğunuz ilk kez bu sözcüğü duyuyorsunuz. ARFF’ın açılımı şöyle: Airport Rescue and Fire Fighting “Hava Meydanı Kurtarma ve Yangın Söndürme”. Allah muhtaç etmesin dediğinizi duyar gibiyim.

ARFF’ların görev kapsamları çok geniş. Sayıları da umduğunuzun çok altında. Bugün DHMİ’nin işlettiği havalimanı ve hava meydanlarında, 24 saat, 700 ARFF (itfaiye) personeli görev yapıyor. Görev alanları ve detayları ICAO Annexleriyle bağlıdır.

Hava alanlarının yangınla mücadele kategorilerine ve belirlenen yangınla mücadele standartlarına uygun olarak tanımlanan görev kapsamına giren ana hizmet alanlarını şöyle özetleyebiliriz:

     - Kurtarma ve yangınla mücadele hizmetleri ile ilgili ICAO dokümanlarını ve diğer teknik yayınları takip etmek
     - Kurtarma ve yangınla mücadele ünitelerindeki tüm araçların periyodik bakım onarımını yapmak
     - Pistten çıkan uçakların gerekli ekipmanlarla trafiğe kazandırılmasını sağlamak
     - Uçaklarda can ve mal güvenliği sağlamak
     - Radyoaktif maddelere müdahale etmek
     - Uçakların iniş takımları açılmadığı zaman pistte gerekli önlemleri alarak köpükleme yapmak
     - Hava alanı içinde ve yakın çevresinde meydana gelen uçak kazalarında kurtarma çalışmalarını yapmak
     - Hava alanı dışında meydana gelen uçak kazalarına gereğinde destek vermek
     - Herhangi bir arıza veya uçuş güvensizliği nedeniyle acil durum bildirip, mecburi iniş talebinde bulunan uçaklara kurtarma hizmeti vermek
     - Bilgi vermeden ve izin almadan inişe geçen uçaklar için önlem almak
     - Yasadışı eylemlere maruz kalmış uçaklar için gerekli prosedürleri uygulamak
     - Şüpheli paketler, bomba ihbar ve tehditlerine karşı gerekli önlemleri almak
     - Havadaki uçakta 
     - Yerdeki uçakta
     - Doğal afetler ve yangınlarda her türlü kurtarma, söndürme faaliyetini yerine getirmek
     - Ani ölüm ve kriz, bulaşıcı hastalık, toplu zehirlenme gibi sağlıkla ilgili durumlarda verilen görevleri yerine getirmek
     - Uçakların yakıt ikmali sırasında hazır bulunmak

Üslendikleri misyon kutsal değerler taşıyan bir görevdir. Temel sorumlulukları olan can ve mal kurtarma görevini, hangi koşullarda olursa olsun yerine getirmek zorundalar. Dolayısıyla ihtiyaç duyulduğu zaman bu görevi aksaksız icra edebilmeleri için fiziki ve ruhsal olarak her an hazır durumda bulunmaları gerekiyor.
İnsani ve sosyal tarafı ağır basan, fedakârlık ve feragat isteyen bu tür hizmetlerde görev yapanların motivasyonları çok yüksek düzeyde tutulmalıdır.

Bireylerin çalışma ortamından neler beklediği ve çalışanları neyin daha fazla işe motive ettiği ve hangi çalışma koşullarının tatmin edici olmadığı ve işe karşı isteksizlik meydana getirdiğini göz ardı etmemek çağdaş yönetimleri başarıya götüren temel faktörlerdendir. Bu bağlamda; ARFF’ların içinde bulunduğu durumun Herzberg'in motivasyon teorisi doğrultusunda bir kez daha değerlendirilmesine yetkililerin dikkatini çekmek istiyorum. Önce teorinin kısa bir açıklamasını yapalım, sonra da ARFF görevlilerinin içinde bulunduğu durumu tartışalım.

Herzberg’in teorisine göre iş yerlerinde bazı faktörler doyumla, bazı faktörler de doyumsuzlukla ilgilidir. Dolayısıyla ihtiyaçlar iki ayrı çizgi üzerinde yer alırlar. Herzberg, işin kendisine ve kişinin gelişmesine bağlı olan doyum faktörlerini, 'içsel faktörler' ya da 'motivasyon faktörleri' olarak nitelemiştir; başarı, saygınlık, iş, sorumluluklar ve terfiler bu grupta yer alırlar.

Buna karşılık işe karşı olumsuz tutumlarla ilişkili doyumsuzluk faktörlerine, 'dışsal faktörler' ya da 'hijyen faktörleri' adını vermiştir; işletmenin yönetimi ve politikaları, ücret, iş ilişkileri ve iş koşulları, bunlar arasında yer alır. Her iki faktör de toplumsal yönü ağır basan işlerde özellikle önem arz eder.
Şimdi de ARFF hizmetini canla başla yerine getiren arkadaşlarımızın hangi koşullarda görev yaptıklarına bakalım:

Hep gergin bir ortamda ve hep alarm halindeler. Ruhsal yaşantıları daima tetikte olmaktan etkileniyor. Çalışma ortamı olarak sürekli uçak gürültüsüne maruz kalıyorlar. Limanın en fazla egzos gazları soluyan grubu. Giysileri yaz olsun kış olsun konfor koşullarından uzak…

Uluslararası kurallara göre çalışıyorlar. Kullandıkları araçlardan sadece birinin fiyatı 1.300.000 €. Bu araçları kullanmak ve bakımını yapabilmek için de sürekli eğitim alıyorlar. Araçların periyodik bakımlarını yapıyorlar. Teknolojiyi ve değişen teknikleri yakından izlemek zorundalar. Hizmetin esası teknik ama insan davranışlarını anlamak ve sevmek onların adı konmamış görevlerinden. 

Bu görevde cesaret ve sebat işin olmazsa olmazı. İnisiyatif almak, hızlı karar vermek ve uygulamak durumundalar. Saatlerin hiçbir önemi yok, yemek mi yiyorlar, uyuyorlar mı ya da “aman canım 1 dakika beklesin” gibi bir lüksleri yok. Yani feragat esas. Üstelik fiziki yetenek de son derece önemli. Bilgilerin emekli oluncaya dek taze tutulmalısı da gereklilik…

Fonksiyonel bir hizmet yapıyor olmalarına rağmen halâ yardımcı hizmet sınıfındalar. 59. Hükümet (bir önceki hükümet) döneminde unvanlarında değişiklik yapıldı. Ancak statüleri değişmedi. Oysa diğer kurum ve kuruluşlarda bu görevi yapan personel farklı konumlandırılmış durumda. Aşağıdaki tabloda bu karşılaştırma verilmiştir.
Tablo

Diğer ülkelerdeki itfaiye teşkilatlarına baktığımızda: A.B.D, Almanya, İngiltere, Avusturya, İspanya, Yunanistan ve Bulgaristan da ise bu teşkilatlar meslek sınıfı olarak görülüp saygın meslekler arasında yer almaktadır.

İnanıyoruz ki DHMİ yetkilileri ve havacılığın her sorununa hızla çözüm üreten Ulaştırma Bakanlığımız ARFF arkadaşlarımızın sorunlarını hızla ortadan kaldıracaklardır.

ARFF'lar

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (35)

Misafir ~ 6 yıl önce
Selamlar; 21 yasında bır gencım. hayalımde kucuklugumden berı ıtfaıyecı olmak var ve de arff dusledıgım bır yer. burada yazılanları okudugumda anlatılamayacak derecede uzuldum ve sunu dusundum neden ulkemzıde ınsanlar ıdeallerı pesınde gıderken hep dusurulup kakılıyor? bu ulke ınsanlarının neden hayalerı ısteklerı hıce sayılıyor? sorun bızde arkadaslar susan toplum her zaman ezılen toplum ama sunuda bılıyorum gun gelır devran doner. egerkı bu meslege gırersem benım ve tum calısan arkadaslarımın hakkını sonuna kadar koruycam ve bu devranı hayalılerımden kovulmak olsa dahı degıstırcem. benım ıcın olmasa bıle kardeslerım ıcın bunu yapıcagım zamanında Atalarımızın bızler ıcın yaptıgı gıbı... saygılarımla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
öncelikle yapmış olduğunuz açıklamalardan dolayı teşekkürler... Kurum içinde yapılan haksızlıklar diz boyu ... Bizleri ARFF personellerini üvey evlat gibi ayırıp köşeye atan bir yönetim anlayışı mevcut dhmi de... Neden bu şekilde oluyor diye sorduğumuzda verilen cevaplar 3 yaşındaki bir çocuğu avutamayacak kadar manasız oluyor. Umarım haklı davamızı yekililerde görür ve henüz bir çok şey değişmemişken gerekli düzenlemeleri yaparlar... Sizlere tekrar teşekkür eder iyi çalışmalar diliyoruz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Onur ALTUĞ ~ 10 yıl önce
Öncelikle yazınız için çok teşekkür ediyorum.Bende bir ARFF memuru olarak bu haksızlıkları yaşıyorum ve çözüm için çalışıyorum ne yapıyorum en azından ARFF derneğimize sahip çıkıyorum ve destekliyorum.Unutmayınki birlikten kuvvet doğar bu yüzden tüm ARFF memuru arkadaşlardan Derneklerine haklarına sahip çıkmalarını istiyorum.Biz bir olalım eminimki herşey daha güzel olacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
arff19 ~ 10 yıl önce
ö halimizden anlayan birileri çıktığı için çok teşekürler

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000