31 Ağustos 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Güneş gözlüğü takıp yanındaki stajyer kızlara hava atmak uğruna artistlik yaparak ceza yazıyorlar.bu kadar kibirli ve megaloman olunmaz.kendilerini kral sanıyorlar. Gücünün yettiği gözüne kestirdiklerini affetmezler. TGS kadar kötü ve kuralsız araç kullanan personel var mı apronda? Torpilli TGS personeline denk gelme olasılığı o kadar yüksek ki ceza kesemiyorlar korkudan. Güneş gözlüklü uzun boylu DHMİ memuru adam değilsin.
  • Yeter artık biraz da onur air air de çalışan Kabin ekibinin maaşlarını haber yap. Veya yapmamak için b nekadar alıyorsun
  • Bide talta ve başındaki insan olacak şahısta bi el atsa bu işlere teknisyenlerin derdini dinlemişmi acaba hiç bugüne kadar,varsa yoksa milleti nasıl soyarım derdinde,saray soytarısı.
  • Tecrübe ile sabittir şirketler ve personel ceza aldıkları konuda genel olarak hata olmuyor aksi taktirde kimse kimseyi takmaz binlerce insan çalışıyor düzen olmaz bence cezalar daha da artırılmalı insanlar kurallara daha çok uysun.
  • Saw heas followi leri kullandigim traktör de 25 km hız sabitleyici olmasına rağmen bana 200 le gidiyor Muş gibi muamele yapan sen allaha havale ediyorum 1000 tl maaşı bu ay 234.67 aldım ev kirasininnasıl oduyecem
  • Sirkete kesseler ne olur sirkette personele yansitiyo sadece ac karnina calissin millet. Bu personelin nekadar hakki varsa alanin bogazinda kalsin
  • Bu cezalar tgsye islemiyorda neden havas gibi 3 kurus maas alanlara uygulaniyor sadece onu da aciklayin!
  • Murat bey cezalar ne kadar yüksek olursa o kadar caydırıcı olur! Biz apronda çalışanların da ne cinlikler ihmal ve suistimaller yaptiklarini da biliyoruz! Bu cezalar OLMASA durum cok daha vahim olurdu
  • Devlet herzaman 18 yaşında.
  • Dlm da Gözüyle.hız ölçüm yapıp direk sen hızlı gittin diye ceza kesiyorlar. Dhmi. Tüm Kuralları neden de Chs ye geciyo. Allah kimseyi dlm da Çetin'in. Eline düşürmesin :)

Apron işçisine dolar cezası mantıklı mı?

Türkiye’de havacılık işletmelerinin havalimanlarında hangi hizmet için ne kadar para ödeyeceğini belirleyen kurum Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ)’dir.

Uluslararası ve iç hat konma konaklama tarifesi, yolcu servisi tarifesi, uçak yönlendirme tarifesi, yolcu köprüsü tarifesi, yer hizmetleri tarifesi gibi, havalimanlarında aklınıza gelebilecek para karşılığı olan bütün tarifelerin fiyatlarını DHMİ belirler. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) de havalimanlarının yapım izni, ruhsat ve sertifika tarifelerini oluşturur.
Aynı alanda faaliyet gösteren iki otorite olmalarına rağmen, DHMİ fiyat tarifelerinin önemli bölümünde  euro’yu bazen de Amerikan dolarını, SHGM de tamamında TL’yi kullanıyor.

DHMİ’nin döviz tercih etmesinde uluslararası genel uygulamaları dikkate aldığını söyleyebiliriz. Nasıl ki uluslararası havacılıkta ortak dil İngilizceyse ortak para birimi de, kur durumuna göre zaman zaman değişkenlik gösterse de, dolar ve euro’dur. DHMİ de, döviz üzerinden fiyat tarifesine geçerek ekonomik açıdan kendini koruma altına almak istemiş olabilir. Zaten havayollarının da iç hat hariç gelirlerinin tamamı döviz üzerinden olduğu için alan razı veren razı durumu söz konusu. Nihayetinde havayolu ya da terminal işletmecisi dolar kazanıyorsa, dolar üzerinden tarife, şirketleri çok üzmez. Ancak benim asıl değinmek istediğim konu bambaşka.

Bilenler bilir, DHMİ’nin apronun bazı noktalarında ceza tarifesi asılıdır. O tarifeye göre,

PAT (Pist, apron, taksi) sahalarında sigara içmek,
PAT sahalarında uygunsuz araç park etmek,
Tanıtma kartı takmamak,
DHMİ’ce istenen belgeleri vermemek,
100 Amerikan doları;
Uçağa doğru geri geri yanaşmak,
Hız sınırını aşmak,
Apron plakasız araç kullanmak,
Araç kazası yapmak,
Pist ve taksi yollarını izinsiz katetmek,
250 Amerikan doları;
Alkollü araç kullanmak ise
1000 Amerikan doları…

DHMİ’nin dövizle hizmet satan havayollarından ve havalimanı işletmecilerinden dövizle para almasına diyeceğim yok ama apronda yazın kavurucu sıcağında, kışın ayazında bir çoğu asgari ücrete çalışan, çalışma alanı sabit kalmasına rağmen operasyon yükünün arttığı bir ortamda, operasyon yöneticileri tarafından baskı altına alınarak yukarıdaki tarifedeki ihlallerin tamamını (sigara ve alkol hariç) yapmak zorunda bırakılan ve bunun sonucu olarak tek bir cezada maaşının neredeyse üçte birini ödemek zorunda kalan apron emektarlarına dolar kuru üzerinden yaptırım uygulamak ne kadar doğru?

DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım’a soruyorum.

Tabiki cezalar caydırıcı olmalı ancak Türk lirası ile maaş alan apron işçilerini, dolar kurundan ceza ile tehdit etmek DHMİ’ye yakışıyor mu?

Burası JFK Havalimanı mı? Neden TL'ye geçilmiyor?

Bazen euro, bazen dolar kurundan tarife yayınlayan DHMİ’nin, dolar kuru üzerinden verdiği ceza tarifesini değiştirmesi düşünülemez mi?

Her yıl hazineye en çok para aktaran KİT’lerin başında gelen DHMİ’nin, orada kur farkından gelecek üç beş kuruş fazla paraya ihtiyacı mı var?

Caydırıcı olması açısından cezaların dolar üzerinden olmasına itiraz etmeyebilirsiniz ancak tavşana kaç tazıya tut denilen bir yerde sizin bu cezaları, bir yandan kurallara uyma baskısı, diğer taraftan operasyonu yetiştirme çabası altında iki arada bir derede kalan çalışanlara değil şirketlerine kesmeniz daha doğru olmaz mı?

Apron işçisine dolar cezası mantıklı mı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (32)

Havaşlı ~ 3 yıl önce
Güneş gözlüğü takıp yanındaki stajyer kızlara hava atmak uğruna artistlik yaparak ceza yazıyorlar.bu kadar kibirli ve megaloman olunmaz.kendilerini kral sanıyorlar. Gücünün yettiği gözüne kestirdiklerini affetmezler. TGS kadar kötü ve kuralsız araç kullanan personel var mı apronda? Torpilli TGS personeline denk gelme olasılığı o kadar yüksek ki ceza kesemiyorlar korkudan. Güneş gözlüklü uzun boylu DHMİ memuru adam değilsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yeter ~ 3 yıl önce
Yeter artık biraz da onur air air de çalışan Kabin ekibinin maaşlarını haber yap. Veya yapmamak için b nekadar alıyorsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Talta ~ 3 yıl önce
Bide talta ve başındaki insan olacak şahısta bi el atsa bu işlere teknisyenlerin derdini dinlemişmi acaba hiç bugüne kadar,varsa yoksa milleti nasıl soyarım derdinde,saray soytarısı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ceza ~ 3 yıl önce
Tecrübe ile sabittir şirketler ve personel ceza aldıkları konuda genel olarak hata olmuyor aksi taktirde kimse kimseyi takmaz binlerce insan çalışıyor düzen olmaz bence cezalar daha da artırılmalı insanlar kurallara daha çok uysun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
maraba ~ 3 yıl önce
Saw heas followi leri kullandigim traktör de 25 km hız sabitleyici olmasına rağmen bana 200 le gidiyor Muş gibi muamele yapan sen allaha havale ediyorum 1000 tl maaşı bu ay 234.67 aldım ev kirasininnasıl oduyecem

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Erhan ~ 3 yıl önce
Sirkete kesseler ne olur sirkette personele yansitiyo sadece ac karnina calissin millet. Bu personelin nekadar hakki varsa alanin bogazinda kalsin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
773 ~ 3 yıl önce
Bu cezalar tgsye islemiyorda neden havas gibi 3 kurus maas alanlara uygulaniyor sadece onu da aciklayin!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tgs ~ 3 yıl önce
TGS ye DO & CO ya kimse dokunamaz
kuzey ~ 3 yıl önce
TGS ye ceza kesilmediğini nerden biliyorsun bence atarken destekli at biraz teknik yada ters yoldan giden do co deseydin yada çelebinin sıfır aldığı binek araçları o zaman hak verirdim sana
Tgs ~ 3 yıl önce
Yoo çatır çatır maaşımızdan kesiyorlar valla
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Murat bey cezalar ne kadar yüksek olursa o kadar caydırıcı olur! Biz apronda çalışanların da ne cinlikler ihmal ve suistimaller yaptiklarini da biliyoruz! Bu cezalar OLMASA durum cok daha vahim olurdu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
3gen ~ 3 yıl önce
Devlet herzaman 18 yaşında.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dlm apron söför ~ 3 yıl önce
Dlm da Gözüyle.hız ölçüm yapıp direk sen hızlı gittin diye ceza kesiyorlar. Dhmi. Tüm Kuralları neden de Chs ye geciyo. Allah kimseyi dlm da Çetin'in. Eline düşürmesin :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000