24 Kasım 2008, Pazartesi
Korhan OYMAN
Korhan OYMAN koyman@fit.edu
  • Yaptığım tüm thy uçuşlarında pilotların anons yapmamasını diliyorum. Çünkü özellikle ingilizce yaptıkları anas o kadar anlaşılmaz ki anonsu dinleyen yolcuların yüzünde bazen dehşet bazen de alaycı bir ifade oluşuyor utanıyorum bu durumdan. İnsan yıllardır aynı cümleleri söyleye söyleye ezberler yahu, 340 kaptanları bile kem küm ediyorlar ayıp ayıp...
  • pilotun birinci gorevi degildir. birinci gorevi ucus emniyetidir. emniyet anons yapmamayı gerektirebilir. uslu uslu oturacaksin yerinde
  • Anadolu rumuz ile yazan arkadasim, merak ettim, ilk yorumunda bahsettigin konudaki dusunce ya da bilgilerini daha ayrintili paylasabilir misin bizlerle? Tesekkurler.
  • Geriye donup son 10 hatta 20 seneye bakildiginda THY'nin gelisimi muthis ve gurur verici. Fakat degismeyen seylerden birisi, kaptanlarin yaptiklari ucuslaridaki, hele de ingilizce oldugunda hic anlasilmayan duyurulari. Pilotlarimiza her zaman saygim ve guvenim yuksek olmustur. Ancak konusu soz konusu pilot-yolcu iletisimi ve ozellikle duyurular ise, bu hala burokratik devlet dairesi mantiginda kuru, duru, resmi duyurularin ne icten, ne de faydali oldugunu dusunmusumdur 'her' ucusum sirasinda. THY bu konuda kurum olarak duyurulara yolcu iletisiminin onemli ve saglikli bir parcasi gozu ile bakmali, diye dusunuyorum.

ANONS PİLOTUN BİRİNCİL GÖREVLERİNDENDİR

Kötü havanın neden olduğu “missed approach” ve” divert”ler uçuş ekiplerinin hep belalısı olmuşlardır. Yıllardır kaliteli kabin hizmetini yolcuya sunulan aşırı ikram olarak gören havayolcularımız pilotuda sağ salim yere indiysek alkışlanması gereken bir cengavere dönüştürmüşlerdir.  Halbuki pilot ve hostes görevini yaparken unutmamaları  gereken en önemli detay her ikisininde havayolu hizmet sürecinin yolcuyla muhatap olan ilk halkasında yer almalarıdır.

Bizim ülkede özellikle pilotların bir türlü öğrenemediği şeylerin başında yolcu psikolojisi gelir. Yıllardır yolcuya anons yapmayı bir türlü alışkanlık haline getiremeyen THY ekipleri yolcunun rahatlamasının birkaç dakikalık bir anonsla sağlanabilecek bir şey olduğunu nedense anlamak istemezler.

Artık alıştık THY’nin her ay gazetelere manşet yaptığı yemek listelerine yada artan filo sayısına ve de krizde nasıl büyüdüklerini göğüslerini kabarta kabarta anlatmalarına. Hep derim ya gelişmişlik detaylardadır diye. Bunları yaparken küçücük bir anonsu çok görürler yolcuya. Saatlerce Şikago’da push back olup beklersiniz. Motorlar durur takside öylecene beklersiniz akşam trafiğinde size sıra gelsin diye kimse sizi umursayıpda ne olduğunu belirtecek bir açıklamada bulunmaz. Saatlerce uçarsınız ve merak edersiniz nerelerdesiniz diye, hiç “cruise anonsu” yapılmaz. “Missed approach” olur “divert” olur yeni meydana az bir şey kala lütfedip anons yapılır. Yolcu içerde sinir harbini kaybetmek üzeredir kimsenin umuru olmaz. Türbülansa girilir kemer ışıkları yanar anons olmaz. Uçak yere iner herkes ayakta kabin bir türlü kardeşim oturunu anons etmez.

Anons uçuşun sakinleştiricisidir yolcu açısından. Yolcuya uçağın komutanının mevcut duruma hakim olduğunu ve de emniyetli bir uçuş için gereken her önlemi aldığını bildiren bir mesajdır. Havayolu kaptanının iyisi sadece lövye direksiyonu iyi kullanan değildir. Arkasındaki yolcunun hayatını elinde bulunduran bir kişinin mutlaka bu o yolcunun hayatının güvenli ellerde ve hiçbir şekilde riske edilmediğinide o kişilere bir mesajla anlatabilmesi gerekir. Anons kalkıştan önce yolcuya uçuşla ilgili bilgiyle başlar. Seyir içinde yolcuya ara bilgiyle devam eder. Ve inişten öncede son talimatlarla tamamlanır. Uçuş sürecinde meydana gelebilecek olağan dışı beklemelerde veya hava olaylarında ise ilave anonslarla yolcu bilgilendirilmek zorundadır.

THY artık yolcuya verdiği pastırmayı, karnıyarık’I falan anlatmayı bırakıp yolcuyu kargo değil insan ve uçuş sürecindeki bu anons işinide yolcu psikolojisine pozitif etkileşimi olan bir hizmet olarak görmeye başlamalıdır. Candan Bey ve Temel Bey yıllarca Amerika’da yaşamış insanlar. Buralarda epeyce uçmuşlukları vardır. Burada kimse yolcuya yemek vermez ama insan faktörüne verilen kıymet hat safhadadır. Kokpit ekibi her uçuşda en az 3-4 anons yapar Amerika’da. Yani sizi insan yerine koyarlar. Karnınız aç ama ruhunuz tok olarak mutlu bir şekilde uçar ve evinize gidersiniz, psikoza girmeden.

ANONS PİLOTUN BİRİNCİL GÖREVLERİNDENDİR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Sık Uçan Yolcu ~ 10 yıl önce
Yaptığım tüm thy uçuşlarında pilotların anons yapmamasını diliyorum. Çünkü özellikle ingilizce yaptıkları anas o kadar anlaşılmaz ki anonsu dinleyen yolcuların yüzünde bazen dehşet bazen de alaycı bir ifade oluşuyor utanıyorum bu durumdan. İnsan yıllardır aynı cümleleri söyleye söyleye ezberler yahu, 340 kaptanları bile kem küm ediyorlar ayıp ayıp...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
wolf ~ 10 yıl önce
pilotun birinci gorevi degildir. birinci gorevi ucus emniyetidir. emniyet anons yapmamayı gerektirebilir. uslu uslu oturacaksin yerinde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ARIGAirlines ~ 10 yıl önce
Anadolu rumuz ile yazan arkadasim, merak ettim, ilk yorumunda bahsettigin konudaki dusunce ya da bilgilerini daha ayrintili paylasabilir misin bizlerle? Tesekkurler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ARIGAirlines ~ 10 yıl önce
Geriye donup son 10 hatta 20 seneye bakildiginda THY'nin gelisimi muthis ve gurur verici. Fakat degismeyen seylerden birisi, kaptanlarin yaptiklari ucuslaridaki, hele de ingilizce oldugunda hic anlasilmayan duyurulari. Pilotlarimiza her zaman saygim ve guvenim yuksek olmustur. Ancak konusu soz konusu pilot-yolcu iletisimi ve ozellikle duyurular ise, bu hala burokratik devlet dairesi mantiginda kuru, duru, resmi duyurularin ne icten, ne de faydali oldugunu dusunmusumdur 'her' ucusum sirasinda. THY bu konuda kurum olarak duyurulara yolcu iletisiminin onemli ve saglikli bir parcasi gozu ile bakmali, diye dusunuyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000