07 Haziran 2010, Pazartesi
Tevfik UYAR
Tevfik UYAR tevfikuyar@airporthaber.com

ANKARA ASFALTINA BOEING İNDİRMEK

Şener Şen’in unutulmaz Vecihi karakterinin Ayşen Gruda’ya hava attığı sahneyi bilirsiniz: “Yüksel, yüksel, bunlar da pilot mu be. Ben koskoca Boeing’i Ankara asfaltına indirdim”

Gazeteciliğin “Google” gazeteciliği seviyesine indiğini gözler önüne seren bir olay yaşandı geçenlerde. Şaka maka film derken Habertürk neredeyse gerçek yapıyordu bu mizahi sahneyi...

Muhtemelen genç ve deneyimsiz bir editör arkadaş, günlük haber kotasını doldurmak için Almanya’nın Leipzig-Halle Havalimanı’nın otoyol üzerinden geçen taksi yolundaki Lufthansa’ya ait A380’i görünce bir haber patlatayım dedi.

Habere göre Lufthansa’ya ait A380 otoyola inmişti. Hem de araç sürücülerinin şaşkın bakışları altında. Bizim basın yayınımızın ve reyting avcısı web sitelerinin bizim insanımızı bu derece aşağılamasına dayanamıyorum artık. Ne olur bitsin artık şu çile…

Bi ara ne vardı? Bilimin çözemediği olaylar… Saçmalıkların önde gideni. Çoğu bir soru işareti bile olmayan, sadece insanlara ilginç gelebilecek ve hatta hayret bile ettirebilecek, ancak açıklaması var ve doğru olan şeylere ilaveten, olmayan, söylenti, safsatalar. (New Scientist’teki çalışma da her nasıl olduysa değerli ajanslarımız tarafından dikkate alınarak çevrildi ve gazetelere servis edildi. Ona lafım yok…)

Bir ara da denizden çıktığı iddia edilen ilginç bir yaratığın haberleri ortalığı sardı. Hatta Milliyet’te şöyle bir ifade vardı: “Canlının DNA’sını bulunmaması bilim adamlarını şok etti”. Yuh artık! Oldu canım.

Bir sanatçının gelecekteki yozlaşmışlığa dikkat çekmek amacıyla yaptığı balmumundan bebeklerin yemek olarak servis edildiğini gösteren çalışması, bizim gazetelerimizce Japon’lar bebek yiyor diye servis edildi.

Bir de periyodik olarak servis edilen haberler var.

Neredeyse bütün internet mecralarında “Bu sanatçıyı tanıyabilecek misiniz?” geyiği var. “İnternette en çok tıklanan kareler” başlığı altında kadın kalçaları... Bir diğeri de şu günde bilmem kaç orgazm. PSAS denilen bu rahatsızlığa sahip dünyada binlerce kadın var; ve bu rahatsızlık gerçekten de var olan bir rahatsızlıktır. Yani uydurma değil. Ancak basınımızda her 4-6 ayda bir, günde 120, 300, 200 kez orgazm olan bu kadınların öykülerine ve bu hastalığın tanımına yer veriliyor. İnanmazsanız arşivleri aratın görün; sürekli olarak bu tarz haberlerin yapıldığını göreceksiniz.

Hasbinallah...

Koymayın şu editörlere kota... Bilgi kirliliğinde boğulacağız hep beraber.
ANKARA ASFALTINA BOEING İNDİRMEK

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 8 yıl önce
herkesin ağzında bir tükü geziyor , uyan arkadas uyan bırak felsefeyi türkiye elden gidiyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Senin yazın da aynı bahsettiğin şeye benzemiş. Çuvaldızı başkasına sonra batır tevfik...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000