20 Nisan 2009, Pazartesi
Korhan OYMAN
Korhan OYMAN koyman@fit.edu
  • ÇOK SEVİP SAYDIĞIM DEĞERLİ HOCAMA YENİ GÖREVİNDE, YENİ SIFATINDA SONSUZ BAŞARILAR DİLİYORUM. HOCAM SİZİ SHYO DA TANIDIĞIMDA DA ESKİŞEHİRİN EN TANINAN VE EN DEĞERLİ BİLGİLİ AKADEMİSYEN TAKIMINDANDINIZ. SİZİN GİBİ DEĞERLİ HOCALARIMIZIN, DUAYENLERİ TÜRK CAA İNDE ARTIK GÖRMEK İSTİYORUZ. KENDİNİZE İYİ BAKIN SAYGILAR VE SEVGİLER, DGRTRAİNER63
  • Sayın Hocam, Ta oralardan gozlerimi yasarttin inan. 20 Nisan 2009 Airport Haber deki yazin beni sana yazmaya yonlendirdi. Oncelikle buradaki havacilik konularina oradan isik tuttugun icin tesekkur ediyorum, yazilarini zevkle takip ediyorum ve zaman zaman ogrencilere "su yaziyi mutlaka okuyun" diyorum. Bu yazi da iste oyle bir yazi. Okuyanlarin hem Turk olduklari, hem de Anadolu Universite li olduklari icin gurur duyacaklari bir yazi gercekten. Ne mutlu sana ki, orada boylesine guzel bir topluluk icerisinde ulkemizi temsil ediyorsun. Tesekkurler Korhan Hocam, hersey icin. Zafer Baydin Anadolu Üniv. Öğrt. Plt. 222 3213550/6963
  • Sevgili Korhan`cigim, yine birbirimizin izini kaybettik derken, sans eseri seni burada bulmak beni mutlu etti ama okuduklarim beni cok daha fazla sevindirip, gururlandirdi. Benim hanima lise yillarinda Bakirköy`deki balik sefalarimizi, matematik hocasina kapiyi acmamamizi vb. anilarimi anlatirken seni internet üzerinden bulabilme umuduyla computer basina oturdum. Istanbul`da bulusamiyoruz, bari ya siz FRA üzerinden ucup, bir kac gün bizim misafiriz olun veya biz size geliyoruz !!! E-mail listene info@biletonline.de adresini kaydet lütfen ki, gönderdigim e-mailleri Spam olarak almayasin. Sevgilerimle Can Kocadere
  • Korhan hocam yeni görevinde başarılar dilerim. Akif ÖZTÜRK

Amerikalı’nın Penceresinden

Bizim okul Amerika’daki çoğu havacılık okulu gibi master ve doktora yapmış emekli askeri pilotlarla kaptanların akademisyen olarak görev yaptığı bir kurumdur. Burada genellikle yüksek uçuş saatli emekli pilotlar yer derslerine (akademik derslere) genç uçuş öğretmenleride uçuş derslerine girerler. Hangi üniversiteye giderseniz gidin bu yapı çoğunlukla standarttır. Sözgelimi, bizim dekan eski bir deniz kuvvetleri F-14 pilotu ve uzay mekiğine komutanlık etmiş bir astronottur. Kadronun geri kalanıda F-16’dan, F-111’e, C-130’dan KC-135’e, Cobra helikopter’den B-777’ye, Dash-8’den, A-320ye her tip uçakta uzman 60 yaş üzeri bir çok emekli subay ve kaptan okulun programlarının büyük bir bölümünü yürütürler. Ekibin tek sivil, sadece özel pilot lisanslı, tek yabancı uyruklu, tek ana dili İngilizce olmayan ve de tek doktorası Amerıka dışından olan ve tabiki yaşça en genç üyeside benim (45’inde en genç olmak çok hoş).

Ara sıra beni çoluk çocuk yerine koysalarda lafıma bilgime bayağı saygı gösterirler. Amerika’da havacılık okuyanlar bilirler bu ekip özel kulüp gibidir ve aralarına girmek bayağı zordur. Ağırlıklı cumhuriyetçi olan, neredeyse tümü Vietnam savaşı gazisi bu insanlar kendi geçmişlerinden farklı yerlerden gelenlere pek itibar etmezler. İşte son derece milliyetçi, disipline çok önem veren, sakal bıyıktan uzak duran, üstüne başına, kravatına, ceketine özenli bu 60-70 lik eski pilot takımı önümüzdeki Ağustos’ta boşalacak okulun dekan yardımcılığı görevine geçen hafta beni önerdi.  11 Eylül sonrasında da o kadar asker emeklisi müracaatçının arasından da beni işe almışlardı.

Yani yakında bir üst rutbeye terfi ediyorum. Şimdi diyeceksinizki amma kendini övüyor ve bize ne. Hayır gelmek istediğim nokta başka. Beni en başından bu yana desteklemelerinin ve de bana kol kanat germelerinin benim çalışmalarım dışında en büyük sebeplerinden bir tanesi bu eski askerlerin bir çoğunun geçtiğimiz 30-40 sene içerisinde İncirlik Askeri üssünde görev yapmış olmaları.

1-2 senelik geçici Türkiye görevlerinde o kadar güzel anılarla ayrılmışlarki bizim ülkeden hala Türkiye’ye ve Türk insanına karşı besledikleri güven, saygı ve dostluğu korumakta bu insanlar. Hala Adana’da yedikleri taze ekmeğin ve peynirin tadı damaklarında.

İşte benim rahmetli pederle aynı yaşlardaki bu mesai arkadaşlarim bir kaç hafta önce benden çevrede bir Türk restoranı bulmamı istediler. Bizim buralarda New York gibi her iki adımda bir Türk restoranı olmadığı için bir buçuk saatlik yolda Orlando şehrindeki Bosporus Restorana yer ayırttım. Hep beraber Cumartesi gecesi kalktık gittik Orlando’ya. Akşam çok içeriz araba kullanmayalım diyede otelde yerimizi ayırttık. Restoran Orlando’nun en şık mahallesi Winter Park’da. Bayağıda pahalı bir yer. Tabiki yemekler bizim sokak arası kebapçılardan daha kalitesiz ama ambians Türkiye olunca insan pek aldırmıyor. İçerisi hınca hınç dolu. Kapıda onlarca insan yer bekliyor.

Bizi şarap odası denen arka bölüme aldılar kalabalık olduğumuz için. Bizim ekip raflardaki Kavaklıdere Şaraplarını görünce eski günleri hatırlayıp resmen çocuklar gibi sevindi. Birde Efes Pilsen olduğunu duyunca şişesinin 6.5 dolar olduğunu unutup atladılar üzerine. Masadaki mezeler, lavaş ekmeği, ve Adana Kebaplar nasıl yendi 5-6 şişe Öküz Gözü şarabı nasıl bitti anlatamam. Ancak gecenin en güzel bölümü o eski askerlerin Türk Ordusunun profesyonelliğine ve kalitesine ve de Türk insanının güzelliğine ilişkin övgüleriyle dolu olanıydı. Herkesin benim şerefime ve benim nezdimde Türkiye’nin şerefine kaldırdığı kadehlerden duygulanmadım desem yalan olur.

Akşam odaya döndüğümüzde bizim oğlanı yatırıp hanımla kapının önünde sigaralarımızı tüttürüp kahvemizi yudumlarken  geceyi değerlendirdik. Esasında toplumlar birbririylen düşman gibi gösterilmesine rağmen gerçekte herşey politikaciların arasında. Dostluk ne kadar kolay bir şey halbuki. Eninde sonunda hepimiz ayni geminin içinde seyahat ediyoruz. Bu yazıyı yazmayı düşündüğüm haftasonu Amsterdam kazası oldu. Uçakta ölenlerinde yarısı Türk yarısı Amerikalı. Yani gittigimiz yerde, bizi yakalayan kaderde aynı. Farklı diller konuşsakda, farklı görüntülere sahip olsakda hepimiz aynı yaratanın kullarıyız, hepimiz aynı havayı soluyoruz.

Neyse fazla uzatmayayım. Ama böyle vesilelerlede olsa bile insanın yurtdışında kendi doğduğu vatanı ile ilgili başkalarından methiyeler işitmesi çok ama çok güzel bir şey. O gece ülkemle, insanımla, ordumla, Türk havacılarıyla bir kere daha gururlandım. Heleki Atatürk’ün Ortadoğuya ve Müslüman dünyasına ne muazzam bir örnek eser bağışladığını ifade ettiklerinde keşke bizim ülkede de toplum şu insanların onlarca yıl önce gördüklerini görebilse diye içimden geçirdim.

İşte iki güzel söz, edinilen bir kaç güzel deneyim toplumları dost etmek, kavgaları bitirmek için yeterli.

İyi haftalar ve mutlu 23 Nisanlar.

Dr. Korhan Oyman

Florida Institute of Technology

College of Aeronautics

koyman@fit.edu 

 

Not: sevgili okurlar, e-mesajlarınıza cevap vermiyorum diye sitem ediyorsunuz. İnanın çoğu mesaj çöp kutusuna düşüyor. Lütfen cevap alamazsanız bir kere daha yollayın.

 

 

 

Amerikalı’nın Penceresinden

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Misafir ~ 9 yıl önce
ÇOK SEVİP SAYDIĞIM DEĞERLİ HOCAMA YENİ GÖREVİNDE, YENİ SIFATINDA SONSUZ BAŞARILAR DİLİYORUM. HOCAM SİZİ SHYO DA TANIDIĞIMDA DA ESKİŞEHİRİN EN TANINAN VE EN DEĞERLİ BİLGİLİ AKADEMİSYEN TAKIMINDANDINIZ. SİZİN GİBİ DEĞERLİ HOCALARIMIZIN, DUAYENLERİ TÜRK CAA İNDE ARTIK GÖRMEK İSTİYORUZ. KENDİNİZE İYİ BAKIN SAYGILAR VE SEVGİLER, DGRTRAİNER63

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Sayın Hocam, Ta oralardan gozlerimi yasarttin inan. 20 Nisan 2009 Airport Haber deki yazin beni sana yazmaya yonlendirdi. Oncelikle buradaki havacilik konularina oradan isik tuttugun icin tesekkur ediyorum, yazilarini zevkle takip ediyorum ve zaman zaman ogrencilere "su yaziyi mutlaka okuyun" diyorum. Bu yazi da iste oyle bir yazi. Okuyanlarin hem Turk olduklari, hem de Anadolu Universite li olduklari icin gurur duyacaklari bir yazi gercekten. Ne mutlu sana ki, orada boylesine guzel bir topluluk icerisinde ulkemizi temsil ediyorsun. Tesekkurler Korhan Hocam, hersey icin. Zafer Baydin Anadolu Üniv. Öğrt. Plt. 222 3213550/6963

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Sevgili Korhan`cigim, yine birbirimizin izini kaybettik derken, sans eseri seni burada bulmak beni mutlu etti ama okuduklarim beni cok daha fazla sevindirip, gururlandirdi. Benim hanima lise yillarinda Bakirköy`deki balik sefalarimizi, matematik hocasina kapiyi acmamamizi vb. anilarimi anlatirken seni internet üzerinden bulabilme umuduyla computer basina oturdum. Istanbul`da bulusamiyoruz, bari ya siz FRA üzerinden ucup, bir kac gün bizim misafiriz olun veya biz size geliyoruz !!! E-mail listene info@biletonline.de adresini kaydet lütfen ki, gönderdigim e-mailleri Spam olarak almayasin. Sevgilerimle Can Kocadere

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Korhan hocam yeni görevinde başarılar dilerim. Akif ÖZTÜRK

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000