10 Ağustos 2009, Pazartesi
Oya TORUM
Oya TORUM torumoya@hotmail.com
  • BÖYLE DEĞİLDİ...LÜTFEN ...GEÇMİŞ DAHA DİKKATLİ İDİ..
  • BU UÇAĞI UÇUŞA VEREN TEKNİSYEN ARKADAŞIN ..HER KİMSE ....GİYDİĞİ ÜNİFORMA ..İŞ ELBİSESİ NE KONUMDA ..BİR BEDEN BÜYÜK İSE ...KİRLİ İSE ...KOKUYORSA ....İŞTE ŞİMDİ BU UÇAKTA KALİTE ARANMAZ...YANLIŞ OLUR...AYRICA ŞİRKETLERİN KALİTE MÜDÜRLERİ İSE PANTOLONLARINI GÖBEĞE KADAR ÇEKEN VEDE HALA BEYAZ ÇORAP GÖRÜNÜR..MANTIĞINDAKİ ARKADAŞLARDAN TEŞEKKÜL ETMESİ İSE BİR AYRICALIKTIR..VE BU GÖRÜNTÜ İSE ONLAR İÇİN NORMALDİR..SUÇLU İSE UÇAĞI SEFERE VEREN SON TEKNİK İNSANDIR..HEMEN LİSANSINI 6 AY ALACAKSIN
  • uçak temizliği hastalıkların yayılması ile ilgisi nedeniyle çok önemli. Eskiden Türkiye den İngiltereye giden uçaklar ilaçlanırdı.
  • Trafikte fahri müfettiş vardır. Keşke THY sizin gibi insanları fahri müfettiş yapsa.
  • Çok doğru bir yorum. tamamen ketılıyorum.
  • Resimlerle ispatlanmış bir durum. Acaba yetkililer na kadar ilgili. yazıkki ilgililer yetkisiz.
  • Merhaba Geçtiğimiz haftalarda ben de bu tip bir uçuşa denk geldim maalesef. Öncelikle yaşadığınız sıkıntının aynısını yaşadım. Her ne kadar B terminali kapısında bir afiş ve A kapısındaki reklam tabelasında "AnadoluJet B terminalinde hizmetinizde" türünden bir yazı olsa da insan Türk Hava Yolları'nı görünce gayri ihtiyari olarak A kapısına yöneliyor. Tabii ki iki kapı arasında mesafe uçağa ucu ucuna yetişmiş bir yolcu için çok uzun gelebiliyor. Uçağın içi ise Oya hanımın da belirttiği gibi tam bir felaket. THY'nin imajı ve marka algısı ülkemizde ve dahi dünya çapında olumlu yönde. Böyle bir markanın alt markası olarak uçan AnadoluJet, henüz yeni doğmuş bir bebek.Bu yüzden dilerim ki ebeveynleri onu güzel yetiştirirler. Sevgiler.
  • GÜZEL ÜLKEMİN GÜZEL İNSANLARI na layık görülen muamele bu işte
  • bari thy demeseler. herşey çok kötü...
  • gözle görülebilen bu kalite düşüklüğüne bakıldığında insanın aklına acaba pilotların daha az deneyimli olanları mı bu uçuşlarda görevlendirilyor yada uçakların bakım gerekleri yeterince karşılanıyor mu sorularıda geliyor...öyle ya amaç düşük maliyet ise...?

Altı Marka, Üstü Marka...

Kastettiğimiz rakamla 6 değil, aşağıda anlamına gelen "alt"...

Büyük havayollarının alt marka üretip, bazı hizmetlerini kısıtlayarak, düşük maliyetli yeni taşıyıcılar oluşturmaları alışıldık bir uygulama haline geldi. Nedir alt marka, üst marka? Altı da üstü de bir mi marka dediğimiz şeyin? Altı, üstü nasıl konumlandırılır markanın? Alt marka ucuz, üst marka pahalı mıdır? Üst markada daha çok hizmet, alt markada daha az mı hizmet vardır?

AnadoluJet de Türk Hava Yolları’nın alt markası olarak uçuruluyor. Ana markanın altında olsun, üstünde olsun; yeni markaların vereceği hizmet kalitesi, anlayışı ve müşterilerine vaat ettiği sözleri tutması kaçınılmazdır. O halde minumum şartlar yerine getirilmelidir.

AnadoluJet kurulduğundan beri hiç uçmamıştım. Geçenlerde Ankara’ya gitmem gerekti. Yakın zamana kadar Sabiha Gökçen’den Pegasus’un 07.05 uçuşu uygun geliyordu. Sonra Türk Hava Yolları 07:15 seferini koyunca tercihim TK’ya kaydı. Hem evden 15 dakika geç çıkıyor, hem de çay-kahvaltı servisinden faydalanmak bana çok iyi geliyordu. Yine THY web sitesinden rezervasyonumu yaptım ama bu defa AnadoluJet karşıma çıktı.

Sabiha Gökçen’deki kargaşa ile sabaha başladık. THY alt markası deyince doğal olarak B terminalinde kuyruğa girdik. Birileri “AnadoluJet ve Pegasus, öteki terminale” diye sesini duyurmaya çalışıyordu...

Uçaktaki kabin ekibi, THY üniformalarını taşıyan THY personeli idi. Adımımı attığım anda ilk izlenimim ‘pislik’ oldu. Rus uçaklarına benziyordu bizim uçak. Yerimize geçtik. Pisliğin ne denli derinleştiğini daha yakından gördük. Dokunmak bile istemiyordunuz. Sade bizim oturduğumuz sıra değil tüm uçağın durumu vahimdi. Koltuklar, halılar, başlıklar, tepsiler kir içindeydi. Deri kılıflardan iplikler sarkıyordu; magazin cepleri yerlerinden çıkmıştı. Plakartların bir kısmı çıkmış, bir kısmı da çıkarılmıştı; yerleri pislik içindeydi. Birkaç da resim çektim. Az sonra kabin amiri -erkek- anonsu başladı. Resmen “tutuk”; kekeliyor demeyelim de durarak heceliyor diyelim… İlk anonsu muydu, heyecanlı mıydı yoksa, yakışıklı delikanlı tutuk muydu; bilmiyorum. Bir kabin memuruna uçağın adını sordum. Durdu, düşündü; “Öğrenip geleyim.” dedi… Gitti, geldi. Pamukkale dedi. “JHG”  Sonraaaa… Pilotun anonsu başladı. Bizde bıraktığı iz, minibüs şoförü edası idi… Hele bir “Kabin ekibi yerlerinize” deyişi vardı ki… Yolda kolunu camdan çıkarmış “hadi Ankara, bir iki, bir iki…” havası vardı.

[Sefer tarihi bizdedir. İnşallah ilgilenen olur da, tarihi sorarlar. Ve de gereken önlemleri alırlar.] Derken efendim servis başladı. İkram arabalarının hali felaketti. Dayanamadım onun da resmini çektim. Üstelik sanırım freni de (latch) tutmuyordu; belli ki arızalıydı. Kızlar koridorda eğimli tutup, koltuklara dayayarak servis yaptılar.

Aynı gün akşam 18.00 uçağı ile döndük. Uçağımız “JHH” idi. Yine leş gibi kirliydi. Bütün anonslar cızırdıyordu. Yolcular önce anonsla ilgi kuramadılar; uçaktan gelen mekanik bir ses gibi düşündüler. Kısa sürede anlaşıldı. Bu defa troleyler arızasızdı! Ama anons sistemi arızalı olduğundan söylenenler anlaşılmadı.

Temizlik kalitenin ilk göstergelerinden biridir. Ayrıca kabin içi malzemelerinin ömrünü artırır, bakımını kolaylaştırır. Üstelik hastalıkların bu denli yaygın olduğu bir dönemde uçakları bu kadar kirli uçurmayı anlamak mümkün değil. Kaldı ki salgın hastalıklara karşı uçakları sade temizlemek yetmez, dezenfekte de etmek gerekir. Nitekim marka imajını oluşturan üç unsur vardır, bunlar:

1.Nitelikler
2.Yararlar
3.Marka kişiliği

Markanın tutunması ve yaşaması için üçünün bir arada sahiplenilmesi gerekir.

AnadoluJet’e baktığımızda niteliklerin ilk sırasında yer alan temizlik ve görünüş tamamen olumsuzdur. Gözlemlerim, hat temizliği (sefer arası) değil, derin temizliğe ve kabin bakımına ihtiyaç olduğu yönündedir. Sağladığı yarar şimdilik tutarlıdır. Ancak, gecikme ve arızalar üzerinde durulmalıdır. Kişiliğe gelince, markayı yaşatanlardır. Markayı yaşatanların büyük bir kısmını, yüzlercesini biz görmeyiz. Karşımıza çıkanlarla kişilik algısı oluşur. Her ne kadar Türk Hava Yolları ekibi uçuyorsa da mevcut durum, 25 yıl, yani çeyrek yüzyıl önceki, eski charter dönemini yansıtmaktalar.

Bugünün teknolojisi benzer nitelikte ürün geliştirmeye fırsat veriyor. Farklılığın nerede olacağına karar verilerek yol alınması en akılcı tutumdur. Dikkat edilecek en önemli husus: Gelişen ve yaygınlaşan teknolojinin ticaret ve hizmet sektöründe rekabet parametrelerini değiştirmiş olmasıdır. Ucuzluk ve verimlilik ana unsur olmaktan çıkmış ve firmalar arası rekabetin hedefine müşteri yerleşmiştir. Müşteri odaklılık yeni iş modellerinin hareket noktası olmuştur. Müşteriyi gelir kaynağı olarak algılamak yerine, iş ortağı olarak görmek ve etkileşim içerisinde olmak ciddi önem taşımaktadır. Yani AnadoluJet bir anlamda Türk Hava Yolları’nın müşterilerini taşımaktadır. Mademki AnadoluJet bir Türk Hava Yolları markasıdır, zaman kaybetmeden markayı nasıl konumlandıracağına karar vermeli ve müşterilerini bilgilendirmelidir.

Oya Torum - Altı Marka Üstü Marka

Oya Torum - Altı Marka Üstü Marka

Oya Torum - Altı Marka Üstü Marka

Altı Marka, Üstü Marka...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Misafir ~ 9 yıl önce
BÖYLE DEĞİLDİ...LÜTFEN ...GEÇMİŞ DAHA DİKKATLİ İDİ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
BU UÇAĞI UÇUŞA VEREN TEKNİSYEN ARKADAŞIN ..HER KİMSE ....GİYDİĞİ ÜNİFORMA ..İŞ ELBİSESİ NE KONUMDA ..BİR BEDEN BÜYÜK İSE ...KİRLİ İSE ...KOKUYORSA ....İŞTE ŞİMDİ BU UÇAKTA KALİTE ARANMAZ...YANLIŞ OLUR...AYRICA ŞİRKETLERİN KALİTE MÜDÜRLERİ İSE PANTOLONLARINI GÖBEĞE KADAR ÇEKEN VEDE HALA BEYAZ ÇORAP GÖRÜNÜR..MANTIĞINDAKİ ARKADAŞLARDAN TEŞEKKÜL ETMESİ İSE BİR AYRICALIKTIR..VE BU GÖRÜNTÜ İSE ONLAR İÇİN NORMALDİR..SUÇLU İSE UÇAĞI SEFERE VEREN SON TEKNİK İNSANDIR..HEMEN LİSANSINI 6 AY ALACAKSIN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
uçak temizliği hastalıkların yayılması ile ilgisi nedeniyle çok önemli. Eskiden Türkiye den İngiltereye giden uçaklar ilaçlanırdı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Trafikte fahri müfettiş vardır. Keşke THY sizin gibi insanları fahri müfettiş yapsa.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Çok doğru bir yorum. tamamen ketılıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Resimlerle ispatlanmış bir durum. Acaba yetkililer na kadar ilgili. yazıkki ilgililer yetkisiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Merhaba Geçtiğimiz haftalarda ben de bu tip bir uçuşa denk geldim maalesef. Öncelikle yaşadığınız sıkıntının aynısını yaşadım. Her ne kadar B terminali kapısında bir afiş ve A kapısındaki reklam tabelasında "AnadoluJet B terminalinde hizmetinizde" türünden bir yazı olsa da insan Türk Hava Yolları'nı görünce gayri ihtiyari olarak A kapısına yöneliyor. Tabii ki iki kapı arasında mesafe uçağa ucu ucuna yetişmiş bir yolcu için çok uzun gelebiliyor. Uçağın içi ise Oya hanımın da belirttiği gibi tam bir felaket. THY'nin imajı ve marka algısı ülkemizde ve dahi dünya çapında olumlu yönde. Böyle bir markanın alt markası olarak uçan AnadoluJet, henüz yeni doğmuş bir bebek.Bu yüzden dilerim ki ebeveynleri onu güzel yetiştirirler. Sevgiler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
GÜZEL ÜLKEMİN GÜZEL İNSANLARI na layık görülen muamele bu işte

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
bari thy demeseler. herşey çok kötü...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
gözle görülebilen bu kalite düşüklüğüne bakıldığında insanın aklına acaba pilotların daha az deneyimli olanları mı bu uçuşlarda görevlendirilyor yada uçakların bakım gerekleri yeterince karşılanıyor mu sorularıda geliyor...öyle ya amaç düşük maliyet ise...?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000