30 Ağustos 2010, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • YAHU SEFA ABİ NE YAPTIN ALASEN.ŞİMDİ BUNLAR YAZIYI OKURLAR ,SONRA HERKESİ LISANS SINAVLARI GİBİ TEKRAR SINAVA TABI TUTARLAR,GECME NOTUNUDA ABARTIP 90 APARLAR,GECEMEYENIDE ARAC KULLANMASINI GEREKTİRMEYEN KISIMLARA YOLLARLAR. DESENE YINE DERS CALIŞIP STRESE GİRECEZ. NE YAPTIN BE ABİ....
  • havacılık tazmınatlarını neden adalatlı olarak dağıtılmadı bundan en cok zarar goren personel apron memurları ve arff memurlarıdır bazı personel ucakları havada gıderken goruyor ucaklarla bıre bır apron memurlarının ve arff memurları hızmek vermektedır acaba bızım sucumuz apron memuru ve arff memuru olmakmıdır
  • Sefa bey yazınız ve vermiş olduğunuz yurtdışı örnekleri çok güzel olmuş.Yalnız bir konuya değinmemişsiniz.İnsanların birbirine SAYGI sı olmazsa ne eğitim ne kural kalıyor.Bazı şirket çalışanları çalışmış olduğu kurumlar nedeniyle kendilerini ayrıcalıklı sanıp öyle davranıyorlar.Örneğin DHMİ,THY.Kurallar herkese eşit olmalı.Saygılar.
  • Bütün bunlarda haklısınızda Sefa bey ya sendikamız ne yapıyor?? Apronda arkadaşımız ölüyor sendikamızdan ses yok,servis takla atıyor feci şekilde arkadaşlarımız ölüyor ses yok..teknisyenler işten atılıyor e sendikamızdan yine ses yok..Ya peki bu kazalarda çalışanları kuralsız kaidesin çalıştıran işverenlere tepki üretmeyen sendikacıların hiç mi suçu yok Sefa bey.Her ay çıt çıt 5 milyar artı bonus!!!!! ları götürmesini biliyorlar..Bu sendika nerede yeter artık...
  • arkadaşlar herkez kaza ve eğitim deyince sürücüler akla geliyor bu yükleme boşaltma yapan uçakların yani handling işçilerinide dhmi eğitmiyor şirketin kendi eğitmenleri eğitiyor güya ama apronlardaki valiz sapları valiz kayışları ve etiket kağıtların ne kadar fod oluşturduğunu ve uçak yer emniyetinide tehlikeye attığını tüm çalışanlar bilirler ama nedense şirket sorumluları her uçağın yükleme veya boşaltması bitince o park yerinin mıntıka temizliğini yaptırmazlar çünkü birşleri onları temizliyor diye hep kirletirler evet eğitim şart arkadaşlar
  • apronda olan kazaların cogıuda surus tecrubesi olmamasından kaynaklanıyor. her ehliyet alan insan sofor gibi sefler hemen ehliyet cıkartıyor. sonra da apronda ogrenırsın diyorlar..sonrada kendilerine hiç bir sorunluluk almıyorlar. apranda olan her kazada mudurlere kadar ceza kesilmeli. ayrıca araclar sigortalı kısmına gelelim. şirketler kaza lardaki hasarları calışanlara ödettiriyorlar.. ney miş kasgosu bozulmasın.!!
  • Sefa abi , apron ehliyetim var ve dediğiniz gibi 100lerce kişiyle birlikte yapılmıyor eğitim. göstermelik de olsa en fazla 15-20 kişilik bir sınıfta yapılıyor. tabiki eğitimin kalitesi tartışılabilir , aynı şekilde pratik eğitim olmaması tartışılabilir...
  • almanya da havalimani görevlisiyim ve sefa bey in aciklamasinda ki sartlar aynen mevcut. apron da arac kullanmak icin egitim almaniz gerekmekte, ve is alaniniza göre izin veriliyor. frankfurt tan bir örnek vereyim adamlarin apron unda radar kontrolü bile yapiliyor, apron un trafik polisi bile var.
  • Sefa Bey kaleminize sağlık gerçekten çok önemli bir konuya değinmişsiniz, vermiş olduğunuz Frankfurt örneğindeki eğitim birebir Sabiha Gökçende HEAŞ tarafından verilmekte, ve çok ciddi bir teorik eğitim ve sınavı başarı notu 70 dir, bu sınavdan başarılı olanlar uygulamalı eğitim sonunda da uygulama sınavına tabii tutulmaktadır
  • Ben Zürih havalimaninda eytimci olarak calisiyorum.AHL bilmiyorum ama ZRH havalimaninda beya bi sik eytimden geciyor isciler buda bikere deyil her sene . tabiki kazal olur apronda sonucta insanlar calisiyor ama bunu azltmaya calismak lazim buda nasil olur insanlari eyitmekle.ilk ise baslayan bir 3 günlüt theori eytimden geciyor ondan sonra ondan sonra 1 ay praktik eytimden sonra hersene 1 gün.bizim kaza oranimiz baya düsük.bidede yogun trafik var ama dedigim gibi eytim sart ve sürekli eytim sart.

ALTI KAVAL ÜSTÜ ŞEŞHANE...

Gün geçmiyor ki, AHL’de bir apron kazası olmasın. Apron kazalarını; sadece dikkatsiz oldukları söylenen sürücülere yıkmak, her uçak kazasında kara kutular izlenmeden suçu pilota yüklemek gibi kolaycılık olsa gerek.
 
Apron kazalarını, sadece sürücülere yüklemek haksızlık olacaktır.
Bu hafta sizlere AHL apronunu çok iyi tanıyan ve eskiden Apron sürücü belgesi olan, işi gereği, bu apronda yıllarca direksiyon sallayan biri olarak; apron kazalarının bir çok nedeni olduğunu ve bunlardan en düşük kaza puanını sürücülere vermek gerektiğini belirtmek istiyorum. Çünkü; AHL Apronunda kazaların oluşması için tüm etkenler hazır olarak beklemektedir.
 
AHL apronu, E-5 trafiğinden çok daha yoğun olmakla kalmayıp, manevra yapma yeteneği oldukça kısıtlı olan bir bölgedir. Hangi aracın ne zaman nereden çıkacağını kestirebilmek çok zordur. Kazayı sen yapmasan, bir başkası sana yaptırabilir. AHL’de apron içi araç yolunu kullanan araç sayısı, gün geçtikçe artmaktadır ve bu gidiş daha da artacağını göstermektedir. Alt yapısal sorunların üstüne gitmek yerine, her kazada; “Vay efendim, şu şirketin araçları bakımsızmış, bu şirketin şoförleri eğitimsizmiş, bu handling kuruluşu kötüymüş, şu handling kuruluşu daha iyiymiş” gibi safsata dolu yorumlara kesinlikle katılmıyorum.
Çünkü;
 
AHL son senelerde çok gelişti; gerek terminal olarak, gerekse körükler olarak, Avrupa havalimanlarını aratmıyor. Bu gelişmeler karşısında gurur duymamak olanaksız. Ben AHL’yi; kılık kıyafetine verdiği önemi, ayakkabılarına vermeyerek, o şık görüntüsüne yakışmayan bakımsız bir ayakkabı ile dolaşan birine benzetiyorum. Bu kişinin verdiği çirkin görüntünün aynısını bu meydan için söylemek mümkün. “Altı kaval, üstü şeşhane” sözü, sanki AHL için söylenmiş bir söz olsa gerek...
 
Şimdi apron trafiğinde kimler var bir bakalım;  TGS, HAVAŞ, ÇELEBİ gibi aracı bol kullanmak zorunda olan handling kuruluşları, tüm havayolu şirketlerinin teknik ve apron servis araçları, yolcu taşıma araçları,VIP-CIP-ekip taşıma araçları,Duty free araçları, bagaj arabaları,ikram araçları, DHMI’nin kendi hizmet araçları, tüm follow-me’ler, push-back ve de-icing araçları, yakıt tankerleri vb. Tam bir curcuna… Gel de kaza yapma... Neyse ki, araç kullanan kişiler dikkatli de her gün olması gereken kazalar, arada sırada oluyor.
 
İşin ilginç yanı; Airporthaber sitesindeki son apron kaza haberi 16170 kişi tarafından okunmuşken, bu konuda yorum atan 73 yorumcudan hiç birisi AHL’ nin alt yapısal ve DHMI nin eğitim  konusundaki yetersizliğinden söz etmemiş.
 
Dünyanın neresinde, AHL kapasitesindeki bir havalimanında, uçakla arabanın karşı karşıya gelebileceği meydan var?
Örneğin, 20-25 yıl önceki Frankfurt meydanında rastladığım bir görüntü ile size bir örnek vermek istiyorum. Frankfurt meydanının apronunda yerin altına yapılmış iki adet tünel ve her tünelde çift şerit var. Aynı anda araçlar alttan, uçaklar üstten gidiyor ve kesinlikle karşılaşmıyorlar.
Oysa ki bizde, her an uçakla aracın kafa kafaya gelebilecekleri durumlarla karşılaşılıyor. Kısaca; bu konuda birileri AHL’yi Avrupa sıralamasına sokarken sanırım Apronuna bakmamış. Bu nedenle, kazaların oluşmaması için eğitimle birlikte araçlarla uçakları biri birinden olanaklı olduğunca izole edecek alt yapıya acilen ihtiyaç var.  
 
Bizler, her zamanki gibi işin yine kolayına kaçarak sadece görselliğe önem verip en önemli alt yapı konusunu altlamışız. Bu konuda tek yapılan; araç sürücü ehliyeti alabilmek için başvuranlara, verilen yarım veya bilemedin bir saatlik sembolik bir eğitim.
 
Oysa,yine aynı Frankfurt örneğinde olduğu gibi, eğitime baktığımızda gördüğümüz manzara çok farklı. Araçlarla uçakların trafiğini izole etmiş bu meydanda eğitim şöyle yapılıyor: Alanda araç kullanacak kişi için bağlı olduğu kuruluş bir form doldurarak apron ehliyet başvurusunu, ödeyeceği bedelle birlikte yapıyor.  Personel hangi tip aracı kullanacaksa onu da formda belirtiyor. Belli tip aracı kullanacaklar, en fazla 12 kişilik grup haline getiriliyor ve 10 gün öncesinden yazılı olarak ilgili kuruluşa eğitim gün ve saatleri bildiriliyor. Eğitim bizdeki gibi yüzlerce kişi bir arada yarım saat süreli değil, 2 gün ve 2 aşamadan meydana geliyor.
 
 1- Teorik Eğitim : Altı ders saati ile sınıfta eğitim veriliyor ve sonrasında 25 sorudan oluşan seçmeli yazılı sınav yapılıyor. Sınavı kazanmak için en az 22 soruya doğru yanıt verilmesi koşulu var.                      
 
2- Pratik Eğitim: yazılı sınavı kazananlar, ertesi gün apronda pratik eğitim alıyorlar ve sonunda öğretmenin yanında aracı kendileri kullanarak sınav oluyorlar. Eğitim-sınav aracı çift kumandalı. Pratik sınavı da kazananlara, apron ehliyeti veriliyor. Bu ehliyet kişinin kendisine bağlı, Frankfurt havalimanında ömür boyu geçerli ve kişi şirket değiştirse bile ehliyeti geçerli olmaya devam ediyor. Yani kişi; ehliyetinde yazılı tip aracı, ister Havaş’da, isterse Çelebi’de, isterse THY’de kullanabiliyor.
 
Altı ders saatinde neler öğretiliyor derseniz : İlk önce haritalarla tüm havalimanı ve araç yolları yer isimleri ile öğretiliyor. Bir noktadan bir noktaya giderken, hangi araç yollarını kullanmaları gerektiği ve bu yollardaki hız, yükseklik, uçakla karşılaşılması olası kavşakları, önceliğin neden kimde olduğu ve şehir trafiğinde olmayan birkaç özel trafik işareti, olası tehlikeler ve en önemlisi; apronda disiplinli olmanın, araç kullanmanın çok önemli bir iş olduğu öğretiliyor. Enteraktif olarak adaydan, harita üzerinde bir noktadan bir diğer noktaya giderken nerelerden geçilmesi gerektiği, hangi noktalarda neye dikkat edeceği ve sınırlamaları anlatması isteniyor. Yanlış yaparsa, sınıftaki diğer adaylara sorulup doğru yanıt aranıyor. Ertesi gün yapılan pratik eğitimde ise; ehliyet istenen aynı tip aracın direksiyonuna öğretmen geçiyor; sesli anlatımla adaylara tam bir meydan turu yaptırılıyor. İlk turun sonunda aday direksiyona, öğretmen de onun sağına geçiyor ve öğretmen, bulundukları noktadan bir başka noktaya gitmesini istiyor. Buna AHL’den bir örnek verecek olursak; 118 körükten E kapısına veya önce kule altına, oradan da THY Hangarı önüne gitmesi isteniyor. Eğitim aracı, ehliyet eğitimi veren apron otoritesi kuruluşa ait. Araçta bulunan adaylar kaç kişi ise, adayların tümü pratik eğitim ve sınav bitinceye kadar, araçtan indirilmiyor ve diğer arkadaşlarının pratik sınavını görerek ve fikren katılmaları sağlanıyor. Apron içi azami hız sınırı 30Km. Aynı bizdeki eğitime benziyor(!)    
 
Sevgili DHMİ yönetimi; siz, öncelikle bu yukarıdaki eğitimi veriyor musunuz? Sizin bu meydanlardaki kargaşayı raporlayan,denetleyen bir biriminiz yok mu?
Bu kazalardan yukarıdaki sunduğum eğitimi vermeyip, meydanlardaki alt yapının sağlanmasından birinci derecede sorumlu iken, kendinize ve denetlediğiniz meydana ceza kesip, bu eğitim ve bu şartlarda araç kullanan kişilere takdir belgesi vereceğinize, bir de onlara ceza mı kesiyorsunuz?
 
Ayrıca; siz, bu araçların kullanıcılarının şefleri tarafından; “hadi, hadi çabuk uçak bekliyor, sen hala buradasın fırlaaaaa!”  diye tahrik edilerek, hızlı araç kullanmak zorunda bırakıldıklarını, sonra da bu kişi kaza yaptığında veya ceza yediğinde; şeflerinin veya müdürlerinin kendi üstlerine; “Ahhh, ahhh bu çocuklar, evet-evet, çok hızlı kullanıyorlar araçları... Kaç kez söyledik, bunlar hep aynı..!” diyerek, kendilerini savunduklarını ve araç kullanan kişilerin iki arada bir derede kaldığını siz bilmiyor musunuz? Bence; Bu sürücüleri göreve yollayan yöneticileri de aynı konuda eğitmek gerekiyor. 
 
Kaza mı oldu? Tabii ki şoför tek başına suçludur(!) Artık yalnızsınızdır. Bunları anlatmamın sebebi, eğitimin iyi bir eğitim bile olsa, sadece sürücüye verilmesinin bu işi çözemeyeceği mantığını kafalara kazımak amaçlıdır. Sadece ceza faktörü hiçbir zaman çözüm olamamıştır.
 
Bu alt yapısız meydan ve gerekli (yeterli) eğitim verilmeyen çalışanların cirit attığı bu platformlarda kaza oluşması için her olanak hazırdır. Bu önemli konu şimdiye kadar maddi manevi bir çok zarara yol açtığı halde, balık hafızalarımız bunu hemen unutur ve bir dahaki kazaya kadar bekler, sonra yine aynı konular cezalar ve kayıplarla karşılaşılır ve yine aynı sorumsuzluk sürer gider.
Çünkü; nasıl olsa araçlar,uçaklar sigortalı ve insan hayatı bizde ucuzdur. Biri ölür biri gelir, hem de bedava…
 
DHMİ, mantıklı ve kabul edilebilir çözümler üretip yürürlüğe koymadığı sürece bu kazaların önü alınamayacaktır. Bir dahaki yazımda buluşmak üzere, kazasız günler diliyorum...
ALTI KAVAL ÜSTÜ ŞEŞHANE...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (33)

Misafir ~ 8 yıl önce
YAHU SEFA ABİ NE YAPTIN ALASEN.ŞİMDİ BUNLAR YAZIYI OKURLAR ,SONRA HERKESİ LISANS SINAVLARI GİBİ TEKRAR SINAVA TABI TUTARLAR,GECME NOTUNUDA ABARTIP 90 APARLAR,GECEMEYENIDE ARAC KULLANMASINI GEREKTİRMEYEN KISIMLARA YOLLARLAR. DESENE YINE DERS CALIŞIP STRESE GİRECEZ. NE YAPTIN BE ABİ....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
havacılık tazmınatlarını neden adalatlı olarak dağıtılmadı bundan en cok zarar goren personel apron memurları ve arff memurlarıdır bazı personel ucakları havada gıderken goruyor ucaklarla bıre bır apron memurlarının ve arff memurları hızmek vermektedır acaba bızım sucumuz apron memuru ve arff memuru olmakmıdır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Sefa bey yazınız ve vermiş olduğunuz yurtdışı örnekleri çok güzel olmuş.Yalnız bir konuya değinmemişsiniz.İnsanların birbirine SAYGI sı olmazsa ne eğitim ne kural kalıyor.Bazı şirket çalışanları çalışmış olduğu kurumlar nedeniyle kendilerini ayrıcalıklı sanıp öyle davranıyorlar.Örneğin DHMİ,THY.Kurallar herkese eşit olmalı.Saygılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bütün bunlarda haklısınızda Sefa bey ya sendikamız ne yapıyor?? Apronda arkadaşımız ölüyor sendikamızdan ses yok,servis takla atıyor feci şekilde arkadaşlarımız ölüyor ses yok..teknisyenler işten atılıyor e sendikamızdan yine ses yok..Ya peki bu kazalarda çalışanları kuralsız kaidesin çalıştıran işverenlere tepki üretmeyen sendikacıların hiç mi suçu yok Sefa bey.Her ay çıt çıt 5 milyar artı bonus!!!!! ları götürmesini biliyorlar..Bu sendika nerede yeter artık...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
arkadaşlar herkez kaza ve eğitim deyince sürücüler akla geliyor bu yükleme boşaltma yapan uçakların yani handling işçilerinide dhmi eğitmiyor şirketin kendi eğitmenleri eğitiyor güya ama apronlardaki valiz sapları valiz kayışları ve etiket kağıtların ne kadar fod oluşturduğunu ve uçak yer emniyetinide tehlikeye attığını tüm çalışanlar bilirler ama nedense şirket sorumluları her uçağın yükleme veya boşaltması bitince o park yerinin mıntıka temizliğini yaptırmazlar çünkü birşleri onları temizliyor diye hep kirletirler evet eğitim şart arkadaşlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
apronda olan kazaların cogıuda surus tecrubesi olmamasından kaynaklanıyor. her ehliyet alan insan sofor gibi sefler hemen ehliyet cıkartıyor. sonra da apronda ogrenırsın diyorlar..sonrada kendilerine hiç bir sorunluluk almıyorlar. apranda olan her kazada mudurlere kadar ceza kesilmeli. ayrıca araclar sigortalı kısmına gelelim. şirketler kaza lardaki hasarları calışanlara ödettiriyorlar.. ney miş kasgosu bozulmasın.!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Sefa abi , apron ehliyetim var ve dediğiniz gibi 100lerce kişiyle birlikte yapılmıyor eğitim. göstermelik de olsa en fazla 15-20 kişilik bir sınıfta yapılıyor. tabiki eğitimin kalitesi tartışılabilir , aynı şekilde pratik eğitim olmaması tartışılabilir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
almanya da havalimani görevlisiyim ve sefa bey in aciklamasinda ki sartlar aynen mevcut. apron da arac kullanmak icin egitim almaniz gerekmekte, ve is alaniniza göre izin veriliyor. frankfurt tan bir örnek vereyim adamlarin apron unda radar kontrolü bile yapiliyor, apron un trafik polisi bile var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Sefa Bey kaleminize sağlık gerçekten çok önemli bir konuya değinmişsiniz, vermiş olduğunuz Frankfurt örneğindeki eğitim birebir Sabiha Gökçende HEAŞ tarafından verilmekte, ve çok ciddi bir teorik eğitim ve sınavı başarı notu 70 dir, bu sınavdan başarılı olanlar uygulamalı eğitim sonunda da uygulama sınavına tabii tutulmaktadır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Ben Zürih havalimaninda eytimci olarak calisiyorum.AHL bilmiyorum ama ZRH havalimaninda beya bi sik eytimden geciyor isciler buda bikere deyil her sene . tabiki kazal olur apronda sonucta insanlar calisiyor ama bunu azltmaya calismak lazim buda nasil olur insanlari eyitmekle.ilk ise baslayan bir 3 günlüt theori eytimden geciyor ondan sonra ondan sonra 1 ay praktik eytimden sonra hersene 1 gün.bizim kaza oranimiz baya düsük.bidede yogun trafik var ama dedigim gibi eytim sart ve sürekli eytim sart.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000