09 Şubat 2015, Pazartesi
Servet BAŞOL
Servet BAŞOL servetbasol@airporthaber.com

Almanlar ve Bürokrasi

TÜRKİYE CUMHURİYETİ HÜKÜMETİ İLE FEDERAL ALMANYA CUMHURİYETİ HÜKÜMETİ ARASINDAKİ HAVA ULAŞTIRMA ANLAŞMASINDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR MUTABAKAT ZAPTI

KONULAR;

·        Ücret Tarifeleri

·        Tarifeler

·        Seyahat Belgelerinin ve Ülkeye Girmesi Sakıncalı Kişilerin Muayenesi

·        Havacılık (Uçuş) Emniyeti

·        Havacılık Güvenliği

 

TÜRK HEYETİ

Bay Ahmet KIRATLIOĞLU - Heyet Başkanı

    Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı

Bay Sermet ÜNEL

    SHGM Genel Müdür

Bay Gaffur YARDIMCI

    DHMİ Genel Müdür Yardımcısı

ALMAN HEYETİ

Dr. Ingomar JOERSS Heyet Başkanı

    Hava ve Uzay Ulaşım Genel Müdürü, Federal Ulaştırma Bakanlığı

Bay Hans-Johaim WERNER

    Ulaştırma Politikası Bölümü Müd.Yard. Federal Dışişleri Bakanlığı

Bay Dieter BARTKOWSKI

    Hava Ulaştırma Bölüm Müdürü, Federal Ulaştırma Bakanlığı

Bayan Sabine DANNELKE

    Hava Ulaştırma Bölümü Müd.Yard., Federal Ulaştırma Bakanlığı

Bay Jörg MUNDORF

    Hava ve Uzay Ulaşımı Dairesi, Federal Ulaştırma Bakanlığı

Bay Lutz MEYER

    Hava ve Uzay Ulaşımı Dairesi, Federal Ulaştırma Bakanlığı

Bay Henning MÜHLKE

    Federal Hava Ulaştırma Otoritesi, Federal Sivil Havacılık İdaresi

Dr. Detlef WINTER; ADL

Dr. Ronald SCHMID; AeroLloyd

Bay Jürgen GOLDMANN; Deutsche BA

Bay Wolfgang WISBERG; Deutsche Lufthansa

Bay Hans-Jürgen SCHLZE; Germania

Bay Wolfgang DREHER; Hapag-Lloyd

Bayan Doris FRANKE; LTU

Bayan Elisabeth RITTERSBERGER; Tercüman.

2010 tarihinde yayınladığım Hukuk ve Havacılık kitabımdaki bir konuyu burada yinelemek istedim.

Geçen hafta Almanlar ile ilgili yazdıklarım, bu sözleşmeyi çağrıştırdı.

Almanlar, nerdeyse tüm ticari havayolları temsilcilerini de beraberlerinde getirmişler.

Bizde ise Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, SHGM Genel Müdür’ü ve DHMİ Genel Müdür Yardımcısı bu geniş kapsamlı toplantıya katılmışlardır.

1995 senesinde Ratio Flug Havayolları’nın kuruluşu için Almanya’ya gittim. Tüm kitaplar, formlar vs. hazırlandı ve ruhsat için LBA’den randevu alındı.

Derken 5 kişi geldiler. Tanıştık. Birisi Lufthansa kaptanı, diğeri Lufthansa Technic mühendisi, bir değeri Condor’un Yer İşletme Müdürü, öteki Hapag-Lloyd Baş Teknisyeni ve bir de hatırlamadığım bir uzman. Başlarında da LBA’den bir arkadaş.

Denetim başladı, LBA’deki arkadaş açılışı yaptı, sonra “sizlere kolay gelsin” deyip çıktı.

Denetçiler ellerindeki forma göre soru sorup, belge alıyor, hemen üzerine sorunun numarasını yazıp dosyaya koyuyorlardı. Hiç yorum yapmadılar. Belge verememiş isek de boş bir kağıda yine soru numarası yazıp altına “no evidence” notu ile dosyalıyorlardı.

Bir denetim bitince LBA’deki arkadaş çağrılıyor, onun da imzası alınıyordu.

Merak edip sormuştum;

“Sen neden denetimlere katılmıyorsun?” diye.

“Benim görevim, denetimi imzamla resmileştirmek” demişti.

O sene sonu ülkemiz sınıf düşürülüp, sivil havacılığımız zora girince, Ulaştırma Bakanlığı Fransız Bureau Veritas denetim firması ile anlaştı. BV Türkiye’den yardımcı üç kişi seçti. Bir Mühendis, bir Teknisyen ve bir İşletmeci. İşletmeci olarak da ben seçilmiştim. Onlardan aldığım eğitimle gördüm ki, Almanlar’ın yaptığını aslında tüm Avrupa ülkeleri yapmakta.
Böylece biz de SHGM adına mevcut tüm Havayolu şirketlerinden, lisanslarına göre yetkin ve saygın isimler istedik, SHGM’den de denetimlere katılmaları için tarih ve yer bildirerek temsilci göndermelerini.

Pilot denetimi için bir B-727 pilotu ile B-757 pilotunu denetlemye gidemeyeceğiniz gibi, bir Airbus işleten şirkete de Boeing teknisyeni ile gidemezdiniz.

ICAO Doc.8335

6.2.1   Ideally a CAA inspector should be at least as qualified as the personnel to be inspected or supervised. To carry out in-flight inspections, a CAA inspector should be qualified on the type of aircraft concerned or on a type of aircraft with similar operational characteristics, and also possess appropriate route experience.

Denetim için çeşitli şirketlerden gelenleri hem de SHGM temsilcilerini önce eğitime aldık. Sonra sahaya indik. JAA ve JAR tanıtımları yaptık ve yeni bir Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yapılanması hazırladık.

Meslektaşların SHGM adına birbirini denetlemeleri umulanın üzerinde fayda sağladı. Bu aynı zamanda bilgi aktarımı anlamına da geliyordu. Bir çeşit SMS gibi. Çok yararlı çalışmalar oldu ve SHGM temsilcileri imzalarıyla denetimi resmileştirdiler. Denetim sonu raporlarına göre eksiklik ve düzenlemeler yine bilgi alışverişi ile yapıldı ve hem meslektaşların hem de SHGM’nin birlikte gayretleri ile tekrar eski güvenilir konumuna 1996 senesinde yükseldi Türk Havacılığı.

SHGM 03-Şubat-2015

Hava Trafik Kontrolörü, Pilot ve Hava aracı Bakım Teknisyeni Alınacaktır.

Şimdilerde SHGM biliyor ki, meslekte belirli bir süre çalışmaz iseniz, type rating düşer. Bu dört lisans sahipleri için de böyledir. Ayrılınca doğal olarak güncellemeler ve yeni uygulamalardan da haberiniz artık olmayacaktır.

ICAO Doc.8335

6.3.2.2     To ensure that CAA inspectorate personnel maintain proficiency and keep current on aircraft and equipment, techniques, procedures and new developments in their respective areas of expertise, it is essential that they receive periodic technical training.

Bu güne kadar devlet memurları ile yapılan denetimlerin profesyonellerce yapılması zorunluluğu, onları işlerinden ve type rating’lerinden etmeden ve üstelik onlara ekstra para ödemenden de yapılabilinir.

Aynen geçmişte olduğu gibi.

Fr. Bureaucratie; Eng. Bureaucracy,

TDK: Bürokrasi

1. isim Devlet kurumlarında çalışan üst düzey yöneticiler topluluğu

2. Devlet kurumlarında kırtasiye işlerini öne sürerek işlemleri zorlaştırma, kırtasiyecilik

Sevgiler

www.servetbasol

Almanlar ve Bürokrasi

Facebook Yorum

Yorumlar

Kont. aktivasyonu ~ 4 yıl önce
Havacılıkta belirli meslek gruplarında belirli bir süre çalışmaz iseniz, type rating düşer ise; . Bu uzaklaşma sonucunda doğal olarak güncellemeler ve yeni uygulamalardan da haberiniz artık olmayacağına göre; pilotlar da olduğu gibi hava trafik kontrolörlerinde de belge aktivasyonunun belirli periyodlarda yapılması zorunluluğu doğuyor. Bununla birlikte kontrolör belgesini aktive etmeyenlerin, trafiğe hizmet etmemelerinden dolayı havacılık tazminatlarının alt kategoriye düşürülmesi zarureti ortaya çıkıyor. Tazminat dağıtımında hava trafikçiler arasında yol kontrol ve kule ayrımını yapamayan köhne düşünce böyle bir sistem geliştirebilir mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
denetici ~ 4 yıl önce
yazınız çok şeyi anlatıyor, teşekkür ederiz. günümüzdeki deneticiler bilgi sahibi olmadıkları konularda ahkam kesip cezai yaptırımlara yol açan raporlar yazmaları için teşvik ediliyor. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayı seven bir toplumuz galiba.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000