03 Şubat 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • "Alkol ve madde bağımlılığı kontrolü yapılacak" demişsiniz. Bunu anlayamadım. Bağımlılık kontrolü öyle kolay birşey değildir. Hem fizyolojik hem psikolojik bir dizi tetkik gerekir. SHGM bunları tek başına nasıl yapacak? Örneğin her alkol kullanan insan bağımlı değildir. İzin günündeyse ve alkolün etkisi devam edecek kadar yakın bir zamanda uçuşu yoksa, kimin alkol kullanıp kullanmadığına karışma hakkı olamaz ki. Bu hukuki bir sürü sakınca barındırır. Alkol açısından yapılabilecek tek şey uçuş öncesi alkol kontrolü yapmak olabilir. Madde bağımlılığı konusu tamamen farklı, çünkü orada işin içine zaten suç kapsamına giren mevzular giriyor.
  • Artık bu konuyu uzatmayın... SHGM Sn. Bilal Ekşi'nin mesajı ve talimatı ortada... Helal olsun kendisine teşekkür ederim.
  • Bence siz YAZARI KURTARMAKTAN önce ÖZGÜRLÜK ALTINA SIĞINARAK yapmaya çalıştığınız KENDİNİZİ BU BAĞIMLILIK KORUMACILIĞI KAFASINDAN kurtarın da gerisi kolay, Yeşilaycı bir okur...
  • Fikir : gelecek haftada madde ve alkol bağımlısı ucucular adlı bir yazı yazın .Bir haftayı daha kurtarırsınız.

ALKOL VE MADDE BAĞIMLISI UÇUCULARA KÖTÜ HABERİM VAR!

Geçen hafta THY'de uygulanan ancak özel havayollarında uygulanmayan alkol ve madde bağımlılığı kontrollerini yazdım. THY'de bir pilotun alkollü olarak uçuşa gideceği sırada bir kabin memurunun ihbarı ile pilotun uçuştan çekilmesinin takdir edilmesi gereken bir davranış olduğunu vurguladım ama gelen tepkilerden anladığım kadarıyla hala, " Pilotu ihbar etmek kabin memurunun işi mi?" noktasındayız.

Bu tepkiyi verenlerin önemli bölümü kokpit ekipleri... Kokpit ekipleri, kabin ekiplerini ast'ları olarak gördüğünden, sanıyorum onlar tarafından ihbar  edilmeyi gururlarına pek yediremiyorlar. Tabi bunu,  böyle düşünen bazı kokpit ekipleri için söylüyorum. Genel bir yargılama yapmıyorum.

Geçen hafta alkollü olarak yakalanan pilotun Antalya-İstanbul uçuşunu da aynı sabah alkollü olarak gerçekleştirmiş olabileceği iddiasından bahsetmiştim. Bu iddiayı doğrulayan bilgiler edindim. THY'nin ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün bu konuda bir araştırması oldu mu bilmiyorum ama o seferin yolcularının ve ekibin can güvenliğini doğrudan riske atan bu pilotun,  istifa ederek kurtulması ile yetinmemek gerektiği kanısındayım. THY  ve SHGM'nin bu konuda farklı bir yaptırım uygulaması ve aynı şekilde sorumsuzca davranışa tevessül edecek meslektaşlarına örnek olacak yollara gidilmesi gerektiği düşüncesindeyim.

3 yıl önceki bir yazımda trafikte tek başına seyreden bir araç sürücüsü dahi alkol kontrolü için denetlenirken onlarca yolcunun canını emanet ettiği uçuş ekiplerinin alkol denetimlerine tabii tutulmamasını eleştirmiş ve mutlaka bu kontrollerin yapılması gerektiğini vurgulamıştım. 3 yıl önceki yazdıklarım geçen yıl başından itibaren THY tarafından uygulanmaya başlandı ancak özel havayolu şirketlerinde bu konuda maalesef hala bir başıboşluk sözkonusu... Uçuştan önce alkol alıp almamak ya da uyuşturucu madde kullanıp kullanmamak kurallarla belirlenmiş olsa da bunun kontrolü özel havayollarında ne yazık ki yapılmıyor. Geçen hafta bu noktada da SHGM'nin mutlaka devreye girmesi gerektiğini ve bu kontrollerin SHGM eliyle yapılması gerektiğini yazdım. Hafta içinde SHGM ile görüştüm. Bu konuda bir çalışmaları olup olmadığını sordum. Aldığım bilgiye göre, SHGM de özel havayollarındaki bu kontrolsüzlükten son derece rahatsız.

Bu yüzden de SHGM sözkonusu kontrolleri yapmak için kolları sıvamış durumda. Şu anda alkol ve madde bağımlılığı denetimleri için malzeme tedariklerinin yapılmaya başlandığını öğrendim. Sanıyorum Nisan ya da Mayıs ayından itibaren SHGM özel havayolları ve THY dahil bütün şirketlerde alkol ve madde bağımlılığı kontrollerini kendisi gerçekleştirecek. Doğrusu da buydu zaten... Aklın yolu birdir. Birkaç saatlik keyif için onlarca yolcunun ve meslektaşlarının canını hiçe saymak artık mümkün olmayacak. Bu uygulamadan sonra çok kişinin canı yanacak diye düşünüyorum.  Çünkü biliyorum ve bazılarını çok iyi tanıyorum ki, havayollarında bu konuda hiç de hassas olmayan çok sayıda uçucu personel var. Bakalım SHGM denetiminin başlamasına kadar  hepsi iyi birer birey olabilecek mi?

305'İN GERİ DÖNÜŞÜ DİYET Mİ?

THY'de 29 Mayıs 2012 tarihindeki eyleme katıldıkları gerekçesiyle işten çıkarılan 305 kişinin işe geri dönüşü ile ilgili sanırım yanıldım. Yeni Hava İş yönetiminin 305 işe geri dönecek sözüne inanmak istesem de açıkçası bunun pek mümkün olacağını hiç düşünmemiştim. Ancak beni yanılttılar. 305 kişiden geri dönmek isteyenlerin önemli bir bölümünün işe dönüşleri için yönetim kurulu onay verdi. Kararı Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu da imzaladı. Toplantıya katılamayan 2 üyenin de imzalamasıyla işe dönüş konusunda hiçbir sorun kalmayacak.

Sendika yönetimi iyi bir iş başardı. Daha önce de yazdığım gibi rüştünü ispat etti.  Ancak yine de tedbiri elden bırakmamak gerekir çünkü 305'in işe dönüşü başka tavizlerin, gelecekteki hak kayıplarının peşin diyeti olur mu noktasında ciddi endişelerim yok değil. Onu da süreç içerisinde göreceğiz. Umarım beni bir kez daha yanıltırlar...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLISI UÇUCULARA KÖTÜ HABERİM VAR!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

tekno ~ 4 yıl önce
"Alkol ve madde bağımlılığı kontrolü yapılacak" demişsiniz. Bunu anlayamadım. Bağımlılık kontrolü öyle kolay birşey değildir. Hem fizyolojik hem psikolojik bir dizi tetkik gerekir. SHGM bunları tek başına nasıl yapacak? Örneğin her alkol kullanan insan bağımlı değildir. İzin günündeyse ve alkolün etkisi devam edecek kadar yakın bir zamanda uçuşu yoksa, kimin alkol kullanıp kullanmadığına karışma hakkı olamaz ki. Bu hukuki bir sürü sakınca barındırır. Alkol açısından yapılabilecek tek şey uçuş öncesi alkol kontrolü yapmak olabilir. Madde bağımlılığı konusu tamamen farklı, çünkü orada işin içine zaten suç kapsamına giren mevzular giriyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Artık uzatmayınnnn ~ 4 yıl önce
Artık bu konuyu uzatmayın... SHGM Sn. Bilal Ekşi'nin mesajı ve talimatı ortada... Helal olsun kendisine teşekkür ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Boşver ~ 4 yıl önce
Bence siz YAZARI KURTARMAKTAN önce ÖZGÜRLÜK ALTINA SIĞINARAK yapmaya çalıştığınız KENDİNİZİ BU BAĞIMLILIK KORUMACILIĞI KAFASINDAN kurtarın da gerisi kolay, Yeşilaycı bir okur...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gnl Md dinle ~ 4 yıl önce
SHGM talimatını iyi oku...
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Fikir : gelecek haftada madde ve alkol bağımlısı ucucular adlı bir yazı yazın .Bir haftayı daha kurtarırsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000