03 Şubat 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • "Alkol ve madde bağımlılığı kontrolü yapılacak" demişsiniz. Bunu anlayamadım. Bağımlılık kontrolü öyle kolay birşey değildir. Hem fizyolojik hem psikolojik bir dizi tetkik gerekir. SHGM bunları tek başına nasıl yapacak? Örneğin her alkol kullanan insan bağımlı değildir. İzin günündeyse ve alkolün etkisi devam edecek kadar yakın bir zamanda uçuşu yoksa, kimin alkol kullanıp kullanmadığına karışma hakkı olamaz ki. Bu hukuki bir sürü sakınca barındırır. Alkol açısından yapılabilecek tek şey uçuş öncesi alkol kontrolü yapmak olabilir. Madde bağımlılığı konusu tamamen farklı, çünkü orada işin içine zaten suç kapsamına giren mevzular giriyor.
  • Artık bu konuyu uzatmayın... SHGM Sn. Bilal Ekşi'nin mesajı ve talimatı ortada... Helal olsun kendisine teşekkür ederim.
  • Bence siz YAZARI KURTARMAKTAN önce ÖZGÜRLÜK ALTINA SIĞINARAK yapmaya çalıştığınız KENDİNİZİ BU BAĞIMLILIK KORUMACILIĞI KAFASINDAN kurtarın da gerisi kolay, Yeşilaycı bir okur...
  • Fikir : gelecek haftada madde ve alkol bağımlısı ucucular adlı bir yazı yazın .Bir haftayı daha kurtarırsınız.
  • gerçekten Tailwind değil.Çok daha büyük bir charter şirket.Çok daha büyük.Evet yazmak istemedim ismini..Yılların dostluğu var...Üstelik te Türkiye'ye gelmiş geçmiş en iyi pilotların biraraya geldiği belki de yegane şirket..Zaten o kadar iyi pilotlar isteseniz de aynı şirkette biraraya gelemez..Hele bu saatten sonra çok zor.
  • Alkol alan pilotları kesinlikle savunmuyorum, bence de kendisine saygısı olmasa da pilotun en azından yolcuya/yaptığı işe saygı açısından buna dikkat etmesi gerekir. Ama tüm pilotlar alkolik yaklaşımına da çok karşıyım. Bir de unutulmaması ve gündeme getirilmesi gereken en az alkol kadar tehlikeli olabilecek konulardan birisi de pilotun yorgun olarak uçuşa/göreve gitmesidir. Bu sorun kabin çalışanları için de geçerli büyük bir sorundur. Personel max. uçuş, min. rest kriterleri ile uçurulmakta yorgunluk sorunu kronik hale gelmektedir.
  • Aslında firmalarımız bu tür ALKOL BAĞIMLISI TİPLERİ işe almamalıdırlar... Bunun için de tek çözüm HARBİ SAĞLIK MUAYENELERİ ve İŞE ALIMLARDA AYRICA MADDE BAĞIMLILIĞI SAĞLAM RAPORU olmalıdır. Düşünebiliyormusunuz yorumları okudum içim titredi...TÜRKİYENİN TEPESİNDE AYYAŞLARIN KULLANDIĞI UÇAKLAR BİR DOLU MASUM İNSANLARLA dolaşıyor...
  • İçkili bir kişinin (ama akşamdan kalsın/ ama yeni içmiş olsun) kullanacağı bir uçağa, pilotun içkili olduğunu bilmeden binmiş olan yolcular açısından..... DOĞRUDAN KİŞİ HAKKI İHLALİDİR... Beni ; Sarhoş Pilotları kim bildirmiş/Neden bildirmiş/Kim bildirmeliymiş/Kim Üstmüş/Kim alt mış/Akşamdan mı kalmış/ne içmiş/Neden içmiş/Paşamıymış/Komutanmıymış TÜRÜ SAÇMA SAVLAR ilgilendirmiyor. Ben bir yolcuyum ve haberim olmadan SARHOŞ BİR PİLOTUN UÇAĞINA BİNMEMMMM/KİMSEDE ZORLAYAMAZ VE ZORLAMAMALIDIR... İçmek isteyenlere de saygım sonsuz ama SADECE EVİNİZDE veya MEYHANEDE için GÖREV BAŞINDA DEĞİL.... Konu bu iken saptırmayın...sulandırmayın... SHGM ellerinden öperim...ACIMAYIN/GEVŞEMEYİN. Değerli yazarımızı da kutluyorum. Sizlerin gerçek görevi de bu yazılar olmalıdır. Ölmek değil seyahat etmek isteyen bir yolcu...
  • alkollü uçuş kabul edilebilir mi? asla ve katiyen. bunu biri ihbar ederse edene suç bulunur mu? kesinlikle hayır. peki alkollü uçuş en büyük problem mi? tabi ki hayır. pilotlar çoğu zaman yoğun tempoda 4 saatlik uykuya "iyi" gözle bakıyor, açık mesailerde iki saat uyku iyi uyku olarak adlediliyor. iki saat uyuyup sabahın kör karanlığında kokpitte o pilotlar bir yetmişlik içmiş gibi sersem olmuyor mu sanıyorsunuz? iki saat uykuyla bırakın uçuşu ofiste oturamayacak adamlar gelip pilotlar hakkında ahkam keseceğine, asıl tüm uçucuları ilgilendiren "fatigue" ve zalim çalışma koşullarını ele alsın. "zaten çok kazanıyorlar o kadarına da katlansınlar" diye bir mantık ile yaklaşılıyor ne yazık ki hala bu işlere.
  • özellikle charter şirketler.Hele birisi var ki o şirkette zaten ayık adam yok.hepsi arkadaşımdır.Ama maalesef yıllardır süregelen bu aşırı alkol kullanımı hem onlara,hem işlerine,hem de ailelerine zarar veriyor.Her uçuş öncesi bu kontrolün yapılması kökten çözüm olacaktır.Elbette hoş değil.Okul çocukları gibi muayene tabi tutulmak.Ancak güven kontrole mani değildir mantığıyla düşünmeli.Emanet canlar ve bekleyenler var!

ALKOL VE MADDE BAĞIMLISI UÇUCULARA KÖTÜ HABERİM VAR!

Geçen hafta THY'de uygulanan ancak özel havayollarında uygulanmayan alkol ve madde bağımlılığı kontrollerini yazdım. THY'de bir pilotun alkollü olarak uçuşa gideceği sırada bir kabin memurunun ihbarı ile pilotun uçuştan çekilmesinin takdir edilmesi gereken bir davranış olduğunu vurguladım ama gelen tepkilerden anladığım kadarıyla hala, " Pilotu ihbar etmek kabin memurunun işi mi?" noktasındayız.

Bu tepkiyi verenlerin önemli bölümü kokpit ekipleri... Kokpit ekipleri, kabin ekiplerini ast'ları olarak gördüğünden, sanıyorum onlar tarafından ihbar  edilmeyi gururlarına pek yediremiyorlar. Tabi bunu,  böyle düşünen bazı kokpit ekipleri için söylüyorum. Genel bir yargılama yapmıyorum.

Geçen hafta alkollü olarak yakalanan pilotun Antalya-İstanbul uçuşunu da aynı sabah alkollü olarak gerçekleştirmiş olabileceği iddiasından bahsetmiştim. Bu iddiayı doğrulayan bilgiler edindim. THY'nin ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün bu konuda bir araştırması oldu mu bilmiyorum ama o seferin yolcularının ve ekibin can güvenliğini doğrudan riske atan bu pilotun,  istifa ederek kurtulması ile yetinmemek gerektiği kanısındayım. THY  ve SHGM'nin bu konuda farklı bir yaptırım uygulaması ve aynı şekilde sorumsuzca davranışa tevessül edecek meslektaşlarına örnek olacak yollara gidilmesi gerektiği düşüncesindeyim.

3 yıl önceki bir yazımda trafikte tek başına seyreden bir araç sürücüsü dahi alkol kontrolü için denetlenirken onlarca yolcunun canını emanet ettiği uçuş ekiplerinin alkol denetimlerine tabii tutulmamasını eleştirmiş ve mutlaka bu kontrollerin yapılması gerektiğini vurgulamıştım. 3 yıl önceki yazdıklarım geçen yıl başından itibaren THY tarafından uygulanmaya başlandı ancak özel havayolu şirketlerinde bu konuda maalesef hala bir başıboşluk sözkonusu... Uçuştan önce alkol alıp almamak ya da uyuşturucu madde kullanıp kullanmamak kurallarla belirlenmiş olsa da bunun kontrolü özel havayollarında ne yazık ki yapılmıyor. Geçen hafta bu noktada da SHGM'nin mutlaka devreye girmesi gerektiğini ve bu kontrollerin SHGM eliyle yapılması gerektiğini yazdım. Hafta içinde SHGM ile görüştüm. Bu konuda bir çalışmaları olup olmadığını sordum. Aldığım bilgiye göre, SHGM de özel havayollarındaki bu kontrolsüzlükten son derece rahatsız.

Bu yüzden de SHGM sözkonusu kontrolleri yapmak için kolları sıvamış durumda. Şu anda alkol ve madde bağımlılığı denetimleri için malzeme tedariklerinin yapılmaya başlandığını öğrendim. Sanıyorum Nisan ya da Mayıs ayından itibaren SHGM özel havayolları ve THY dahil bütün şirketlerde alkol ve madde bağımlılığı kontrollerini kendisi gerçekleştirecek. Doğrusu da buydu zaten... Aklın yolu birdir. Birkaç saatlik keyif için onlarca yolcunun ve meslektaşlarının canını hiçe saymak artık mümkün olmayacak. Bu uygulamadan sonra çok kişinin canı yanacak diye düşünüyorum.  Çünkü biliyorum ve bazılarını çok iyi tanıyorum ki, havayollarında bu konuda hiç de hassas olmayan çok sayıda uçucu personel var. Bakalım SHGM denetiminin başlamasına kadar  hepsi iyi birer birey olabilecek mi?

305'İN GERİ DÖNÜŞÜ DİYET Mİ?

THY'de 29 Mayıs 2012 tarihindeki eyleme katıldıkları gerekçesiyle işten çıkarılan 305 kişinin işe geri dönüşü ile ilgili sanırım yanıldım. Yeni Hava İş yönetiminin 305 işe geri dönecek sözüne inanmak istesem de açıkçası bunun pek mümkün olacağını hiç düşünmemiştim. Ancak beni yanılttılar. 305 kişiden geri dönmek isteyenlerin önemli bir bölümünün işe dönüşleri için yönetim kurulu onay verdi. Kararı Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu da imzaladı. Toplantıya katılamayan 2 üyenin de imzalamasıyla işe dönüş konusunda hiçbir sorun kalmayacak.

Sendika yönetimi iyi bir iş başardı. Daha önce de yazdığım gibi rüştünü ispat etti.  Ancak yine de tedbiri elden bırakmamak gerekir çünkü 305'in işe dönüşü başka tavizlerin, gelecekteki hak kayıplarının peşin diyeti olur mu noktasında ciddi endişelerim yok değil. Onu da süreç içerisinde göreceğiz. Umarım beni bir kez daha yanıltırlar...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLISI UÇUCULARA KÖTÜ HABERİM VAR!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

tekno ~ 5 yıl önce
"Alkol ve madde bağımlılığı kontrolü yapılacak" demişsiniz. Bunu anlayamadım. Bağımlılık kontrolü öyle kolay birşey değildir. Hem fizyolojik hem psikolojik bir dizi tetkik gerekir. SHGM bunları tek başına nasıl yapacak? Örneğin her alkol kullanan insan bağımlı değildir. İzin günündeyse ve alkolün etkisi devam edecek kadar yakın bir zamanda uçuşu yoksa, kimin alkol kullanıp kullanmadığına karışma hakkı olamaz ki. Bu hukuki bir sürü sakınca barındırır. Alkol açısından yapılabilecek tek şey uçuş öncesi alkol kontrolü yapmak olabilir. Madde bağımlılığı konusu tamamen farklı, çünkü orada işin içine zaten suç kapsamına giren mevzular giriyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Artık uzatmayınnnn ~ 5 yıl önce
Artık bu konuyu uzatmayın... SHGM Sn. Bilal Ekşi'nin mesajı ve talimatı ortada... Helal olsun kendisine teşekkür ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Boşver ~ 5 yıl önce
Bence siz YAZARI KURTARMAKTAN önce ÖZGÜRLÜK ALTINA SIĞINARAK yapmaya çalıştığınız KENDİNİZİ BU BAĞIMLILIK KORUMACILIĞI KAFASINDAN kurtarın da gerisi kolay, Yeşilaycı bir okur...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gnl Md dinle ~ 5 yıl önce
SHGM talimatını iyi oku...
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Fikir : gelecek haftada madde ve alkol bağımlısı ucucular adlı bir yazı yazın .Bir haftayı daha kurtarırsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yok tailwind değil ~ 5 yıl önce
gerçekten Tailwind değil.Çok daha büyük bir charter şirket.Çok daha büyük.Evet yazmak istemedim ismini..Yılların dostluğu var...Üstelik te Türkiye'ye gelmiş geçmiş en iyi pilotların biraraya geldiği belki de yegane şirket..Zaten o kadar iyi pilotlar isteseniz de aynı şirkette biraraya gelemez..Hele bu saatten sonra çok zor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Savunmuyorum... ~ 5 yıl önce
Alkol alan pilotları kesinlikle savunmuyorum, bence de kendisine saygısı olmasa da pilotun en azından yolcuya/yaptığı işe saygı açısından buna dikkat etmesi gerekir. Ama tüm pilotlar alkolik yaklaşımına da çok karşıyım. Bir de unutulmaması ve gündeme getirilmesi gereken en az alkol kadar tehlikeli olabilecek konulardan birisi de pilotun yorgun olarak uçuşa/göreve gitmesidir. Bu sorun kabin çalışanları için de geçerli büyük bir sorundur. Personel max. uçuş, min. rest kriterleri ile uçurulmakta yorgunluk sorunu kronik hale gelmektedir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ALKOL BAĞIMLILIĞI ~ 5 yıl önce
Aslında firmalarımız bu tür ALKOL BAĞIMLISI TİPLERİ işe almamalıdırlar... Bunun için de tek çözüm HARBİ SAĞLIK MUAYENELERİ ve İŞE ALIMLARDA AYRICA MADDE BAĞIMLILIĞI SAĞLAM RAPORU olmalıdır. Düşünebiliyormusunuz yorumları okudum içim titredi...TÜRKİYENİN TEPESİNDE AYYAŞLARIN KULLANDIĞI UÇAKLAR BİR DOLU MASUM İNSANLARLA dolaşıyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
UZATMAYIN... ~ 5 yıl önce
İçkili bir kişinin (ama akşamdan kalsın/ ama yeni içmiş olsun) kullanacağı bir uçağa, pilotun içkili olduğunu bilmeden binmiş olan yolcular açısından..... DOĞRUDAN KİŞİ HAKKI İHLALİDİR... Beni ; Sarhoş Pilotları kim bildirmiş/Neden bildirmiş/Kim bildirmeliymiş/Kim Üstmüş/Kim alt mış/Akşamdan mı kalmış/ne içmiş/Neden içmiş/Paşamıymış/Komutanmıymış TÜRÜ SAÇMA SAVLAR ilgilendirmiyor. Ben bir yolcuyum ve haberim olmadan SARHOŞ BİR PİLOTUN UÇAĞINA BİNMEMMMM/KİMSEDE ZORLAYAMAZ VE ZORLAMAMALIDIR... İçmek isteyenlere de saygım sonsuz ama SADECE EVİNİZDE veya MEYHANEDE için GÖREV BAŞINDA DEĞİL.... Konu bu iken saptırmayın...sulandırmayın... SHGM ellerinden öperim...ACIMAYIN/GEVŞEMEYİN. Değerli yazarımızı da kutluyorum. Sizlerin gerçek görevi de bu yazılar olmalıdır. Ölmek değil seyahat etmek isteyen bir yolcu...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hikaye ~ 5 yıl önce
alkollü uçuş kabul edilebilir mi? asla ve katiyen. bunu biri ihbar ederse edene suç bulunur mu? kesinlikle hayır. peki alkollü uçuş en büyük problem mi? tabi ki hayır. pilotlar çoğu zaman yoğun tempoda 4 saatlik uykuya "iyi" gözle bakıyor, açık mesailerde iki saat uyku iyi uyku olarak adlediliyor. iki saat uyuyup sabahın kör karanlığında kokpitte o pilotlar bir yetmişlik içmiş gibi sersem olmuyor mu sanıyorsunuz? iki saat uykuyla bırakın uçuşu ofiste oturamayacak adamlar gelip pilotlar hakkında ahkam keseceğine, asıl tüm uçucuları ilgilendiren "fatigue" ve zalim çalışma koşullarını ele alsın. "zaten çok kazanıyorlar o kadarına da katlansınlar" diye bir mantık ile yaklaşılıyor ne yazık ki hala bu işlere.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
peşini bırakmayın ~ 5 yıl önce
özellikle charter şirketler.Hele birisi var ki o şirkette zaten ayık adam yok.hepsi arkadaşımdır.Ama maalesef yıllardır süregelen bu aşırı alkol kullanımı hem onlara,hem işlerine,hem de ailelerine zarar veriyor.Her uçuş öncesi bu kontrolün yapılması kökten çözüm olacaktır.Elbette hoş değil.Okul çocukları gibi muayene tabi tutulmak.Ancak güven kontrole mani değildir mantığıyla düşünmeli.Emanet canlar ve bekleyenler var!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tailwind ~ 5 yıl önce
tailwind diyememissiniz ben diyeyim.sektorun tüm alkol sorunluları o sirkette.alkollude kullanıyorlar.acıkca yazamamıssınız ben yazayım dedım

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000