23 Mart 2014, Pazar
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Yorum tam bir "Sabanci ve co" kokuyor (co=yalakasi). Cok sacmalamassiniz...
  • Onur air e yakında 320 geliyor
  • onuraır yakında birkaç a320 kiralayacak
  • thy nin bu kada büyümesi gayet doğal .çünkü arkasında devlet baba rahatlığı ve tekeli var...pegasus unda gayet doğal çünkü onlarında sermaye sorunu yok ve sinekten bile yağ çıkarıp uçağın lastiklerine sürüyorlar ki maliyet olmasın...ayrıca sabiha gökçen i keşfedip ordan uçma fikri iyi tutuncada yürü ya kulum oldu... Onur air sektöre ilk giren özel havayolu olduğundan thy den kalan birkaç kırıntı slotu kaptı ahl den ...şansı bu kadarla yetti... atlasjet derseniz ,ayakta kalmasının sebebi yönetimin hükümete yakın durması karşılığındada iyi paslaşmalar almasından kaynaklı... sun zaten acıktımı thy abisinden mamalanıyor...o rahat... geriye kalanlar zaten tarifeli uçmaktan korktukları için uçak kiralama şirketleri olarak duruyor sadece...
  • Kalitesiz ve anlamsız büyümenin kime faydası var hocam.yapmayın
  • Pegasus 850 TL maaş verdiği sürece çağrı merkezi ve genel müdürlükte çalışanlarına büyür tabii ki. Hiç bir pegasus çalışanı memnun değil. Çağrı Merkezi zaten bir çöplük
  • Havayolu Sektörü, şapkasını önüne koyup şu konuları yeniden düşünmelidir. * Acilen kıskanmadan genç eleman yetiştirmek suretiyle kadroları gençleştirmek, * Patronlara bu sektörün 1 koy 3 al türü bir mali yapısının olmadığını anlatmak, * Devletin yetkili organları, firmaları harbiden ve iyi niyetle denetleme yollarını seçmeli, * Çalışanlar (uçan/uçmayan) şirketlerini velinimet bilmeli, ücretlerde uçmaktan vazgeçmeli, * Firmayı en az 2 yıl finanse edecek mali gücü olmayan kişilerin bu işe soyunmaması, Eski bir havayolu yöneticisi olarak, Tümden ve tam Doğru olmasına karşın HİÇKİMSENİN KABUL ETMEYECEĞİ, görüş ve kişisel tesbitlerim bunlardır.
  • Daha once havayolu islettinizmi sayın yazar? Su an bir şirkette calisiyorsunuz yada bir firmaniz vardir hic farketmez. ancak bu işler burada yazmak kadar kolaymi.gidin bir havayolu sirketinde 1 ay calisin nedemek istedigimi anlarsınız. Bu ulkede zaten herkes herseyi biliyor atip tutmak kolay, icraate gelince foooooosss.
  • thy nin rakıbı emirates,qatar,lufthansa...türkiyede rakipsiz...pegasusu rakip bile değerlendirmem..pegasus bölgesel havayolu şirketi;Thy küresel şirket..allah her iki şirketinde başarılarını daim etsin..
  • Onur air acentalık verme kurallarını değiştirsin.

ALİ SABANCI'NIN KEHANETİ TUTUYOR MU?

Türkiye’de sivil havacılık sektörünün havayolu işletmeleri açısından son 12 yılına baktığımızda ilginç bir tablo çıkıyor karşımıza. Sadece 2002 yılında bütün havayolu şirketlerinin taşıdığı yolcu sayısını bugün sadece THY’nin transit yolcu sayısı ile geçtiğini düşünürsek gelinen nokta hakkında net bir fikir sahibi olabiliriz. Ancak bu tablo geneli ifade etmediği için son derece yanıltıcı olabilir.

Mevcut fotoğrafa baktığımızda son 12 yılda THY’nin diğer havayolu şirketlerine göre orantısız şekilde büyüdüğünü ve THY ile rekabete direnebilecek potansiyelde, sadece bir havayolunun (Pegasus) olduğunu  görebiliriz.

THY; büyüme rakamları, taşıdığı yolcu sayısı, uçtuğu nokta sayısı, çalışan sayısı vs. gibi kalemleri baz aldığınızda diğer havayolu şirketleri ile kıyas dahi götüremeyecek seviyeye erişti. Erişti erişmesine de işte sorun tam da burada ortaya çıktı.

Bugün THY, 250 uçaklık dev bir filoya sahip. En yakın takipçisi Pegasus Havayolları’nın filosunda 5’te bir kadar uçak var. Yani 50 uçağa sahip. Diğer şirketlerin uçak sayıları ise ne THY ile ne de Pegasus ile rekabet edebilecek düzeyde. Özellikle son birkaç yıldır bırakın büyüme planlarını hepsi mevcut durumunu korumanın derdinde. İki yıl öncesine kadar 33 uçaklık filoya ulaşan Onur Havayolları bugün 23 uçaklık filoya kadar düşmüş, satış sürecinin tamamlanmasını ayakta kalarak atlatmaya çalışıyor. Atlasjet, büyüme planlarından Türkiye’yi çoktan çıkarmış, yurtdışında riskli bölgelere yatırım yapmayı Türkiye’ye yatırım yapmaktan daha akılcı bulacak duruma gelmiş.

Bir zamanlar 27 uçağa kadar ulaşan MNG’nin bugün sadece 7 uçağı var. Bir de ULS, My Cargo ve MNG gibi şirketlerin filolarından A300B4’leri çıkarmak zorunda kalmaları filo planlarını allak bullak etmiş vaziyette.

Free Bird zaten yıllardır bir ileri iki geri...Şu anda 8 uçakları var. Az olsun sağlam olsun havasında. Borajet,  yanlış yönetimin faturasını uçak tipine kesme peşinde. Kışı güç bela atlatan Tailwind’in ihtiyar delikanlıları durumundaki uçakları Antalya’da sezonun açılmasını bekliyor...

Genele baktığınızda THY, Sunexpress ve Pegasus dışında ileriye dönük büyüme planları yapan şirket yok. THY ve Pegasus pazarda büyüdükçe onlar kabuklarına çekiliyor. 

Fotoğrafın net olarak görülebilmesi için karşılaştırma yaparak gidelim.

Örneğin Türk Hava Yolları...

2001 yılı raporlarına göre filosunda 71 uçak var. Bugün uçak sayısı 250.

Aynı dönemde Onur Havayolları’nın 14 uçağı var. Bugün 23 uçağı mevcut.

THY bu dönemde 4 kat büyümüş. Peki ya Onur Air? Bu arada Onur Air’in büyümeyi bırakın son bir kaç yıl içinde 33 uçaktan 23’e düştüğünün de altını çizelim.

2001 yılında toplam 14 havayolu şirketi var. Yani bugünkünden daha fazla. Son beş yılda bırakın yeni havayolu kurulmasını başvuru dahi yok.

2001’de  THY dışındaki havayolu şirketlerinin toplam 77 uçağı var. THY ise 71 uçağa sahip.

THY o günden bugüne 71 uçaktan 250 uçağa ulaşmış ancak diğer şirketlerin hepsi 77 uçaktan ancak 160 uçağa çıkabilmiş. (Bunun 3’te birinin de tek başına Pegasus olduğunu unutmayalım.)

Kısacası THY ve Pegasus’un büyüme rakamları olağanüstü ve etkileyici.. Ancak gidişat öyle gösteriyor ki, bir kaç yıl daha (minimum 5 yıl) Atatürk Havalimanı’na sıkışıp kalacak havayolu şirketleri bu süreçte çok kan kaybedecek. Önümüzdeki süreçte mevcut kapasitenin orantısız şekilde THY’ye ve onun uçtuğu ülkelerdeki havayolu şirketlerine mütekabiliyet esasına dayanarak kulllandırılacağını düşünürsek yeni havalimanını görmeden bir kaç havayolu şirketinin daha havlu atacağını ya da birleşmeler olacağını tahmin etmek hiç de zor değil.

Başta çok eleştirdik ancak Ali Sabancı’nın ‘3.5 havayolu kalacak’ kehaneti doğru çıkacak!

ALİ SABANCI'NIN KEHANETİ TUTUYOR MU?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Yorum tam bir "Sabanci ve co" kokuyor (co=yalakasi). Cok sacmalamassiniz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
onur ~ 5 yıl önce
Onur air e yakında 320 geliyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aır ~ 5 yıl önce
onuraır yakında birkaç a320 kiralayacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sektörden.. ~ 5 yıl önce
thy nin bu kada büyümesi gayet doğal .çünkü arkasında devlet baba rahatlığı ve tekeli var...pegasus unda gayet doğal çünkü onlarında sermaye sorunu yok ve sinekten bile yağ çıkarıp uçağın lastiklerine sürüyorlar ki maliyet olmasın...ayrıca sabiha gökçen i keşfedip ordan uçma fikri iyi tutuncada yürü ya kulum oldu... Onur air sektöre ilk giren özel havayolu olduğundan thy den kalan birkaç kırıntı slotu kaptı ahl den ...şansı bu kadarla yetti... atlasjet derseniz ,ayakta kalmasının sebebi yönetimin hükümete yakın durması karşılığındada iyi paslaşmalar almasından kaynaklı... sun zaten acıktımı thy abisinden mamalanıyor...o rahat... geriye kalanlar zaten tarifeli uçmaktan korktukları için uçak kiralama şirketleri olarak duruyor sadece...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Kalitesiz ve anlamsız büyümenin kime faydası var hocam.yapmayın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PGS ~ 5 yıl önce
Pegasus 850 TL maaş verdiği sürece çağrı merkezi ve genel müdürlükte çalışanlarına büyür tabii ki. Hiç bir pegasus çalışanı memnun değil. Çağrı Merkezi zaten bir çöplük

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dost acı söyler ~ 5 yıl önce
Havayolu Sektörü, şapkasını önüne koyup şu konuları yeniden düşünmelidir. * Acilen kıskanmadan genç eleman yetiştirmek suretiyle kadroları gençleştirmek, * Patronlara bu sektörün 1 koy 3 al türü bir mali yapısının olmadığını anlatmak, * Devletin yetkili organları, firmaları harbiden ve iyi niyetle denetleme yollarını seçmeli, * Çalışanlar (uçan/uçmayan) şirketlerini velinimet bilmeli, ücretlerde uçmaktan vazgeçmeli, * Firmayı en az 2 yıl finanse edecek mali gücü olmayan kişilerin bu işe soyunmaması, Eski bir havayolu yöneticisi olarak, Tümden ve tam Doğru olmasına karşın HİÇKİMSENİN KABUL ETMEYECEĞİ, görüş ve kişisel tesbitlerim bunlardır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
komik haber ~ 5 yıl önce
Daha once havayolu islettinizmi sayın yazar? Su an bir şirkette calisiyorsunuz yada bir firmaniz vardir hic farketmez. ancak bu işler burada yazmak kadar kolaymi.gidin bir havayolu sirketinde 1 ay calisin nedemek istedigimi anlarsınız. Bu ulkede zaten herkes herseyi biliyor atip tutmak kolay, icraate gelince foooooosss.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
thy ~ 5 yıl önce
thy nin rakıbı emirates,qatar,lufthansa...türkiyede rakipsiz...pegasusu rakip bile değerlendirmem..pegasus bölgesel havayolu şirketi;Thy küresel şirket..allah her iki şirketinde başarılarını daim etsin..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
onur ~ 5 yıl önce
Onur air acentalık verme kurallarını değiştirsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000