19 Şubat 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Murat Bey, Kıbrıs'ta yaşayan bir aile olarak, son dönemde Borajet, OnurAir ve Sunexpress'in Ercan uçuşlarını durdurmasıyla, KKTC'de yaşayanlar olarak uçak bileti bulmakta büyük zorluk çekiyoruz. Özellikle yaz ayları ve tatil dönemlerinde, 3 havayolu (THY-Anadolujet, Atlasglobal ve Pegasus) resmen kendi aralarında anlaşıp fiyat belirliyorlar. Öyle ki, Paris'e Roma'ya uçmak Ercan'a uçmaktan kat kat ucuz hale geldi! Bıktık artık bu durumdan, lütfen Onur Air ve diğer havayolları da buraya yeniden uçuş başlatsın, rekabet artsın, zaten uçaklar hep dolu gelip gidiyor! Sonraki yazılarınızda bu konuya el atarsanız çok seviniriz...
  • Sayın Murat bey böyle önemsiz ve gereksiz bir konuyu işlersen ancak bu kadar yorum yapılır.Bak Ali beye konunun dibine vurmuş ortalık alev yeri gibi herkes iştahla birşeyler anlatmaya çalışıyor. Lütfen size yakışanı yaparak daha güncel ve çalışanları direk ilgilendiren konuları işlerseniz daha sağlıklı olur kanaatindeyim.
  • ya bu kadar poh pohlamayin acentaya ne yalakalik yaptular zamaninda simdi atlas globalle pegasus kalitesi bile konusulmamali elinde kantarla personeli kapisina diken yakinda wc den bile para alacak ucakda bunalri gecin sabanci zoru derdi para nereye kadar gider
  • Sa babam imam thy iş başvurusu nasıl yapabilirim

Ali Sabancı’nın kehaneti... THY, Pegasus, Sunexpress ve diğerleri...

Pegasus Havayolları'nın sahibi Ali Sabancı yıllar önce 'Türkiye'de üç buçuk havayolu kalacak' açıklamasını yaptığında kızılca kıyamet kopmuştu. Sabancı'nın öngörüsüne göre Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress dışında buçuk olarak da Anadolujet kalacak, diğer havayolu şirketleri ya birleşecek ya da kapanacaktı. 

Öngörü sahibinin ayakta kalacak dediği şirketlerden biri THY, diğerinin yarısı THY'nin, buçuk olarak nitelendirdiği de THY'nin alt markası Anadolujet'ti. Yani Sabancı diyordu ki, "THY'nin karşısında sadece biz ayakta kalacağız."

Ali Sabancı'nın bu sözleri söylediği yıllarda Türk sivil havacılığı henüz tırmanışa geçiyordu. 2008 yılıydı ve  dünya havacılığının krizle boğuştuğu bir dönemin tam ortasıydı. O günlerde THY'nin  113, Sunexpres'in  17, Pegasus'un ise sadece 18 uçağı vardı. Ali Sabancı'nın 3.5 içine dahil etmediği Onur Havayolları 25, o günkü adıyla Atlasjet de 13 uçağa sahipti.

Aradan uzun yıllar geçti. Acaba bugünkü tabloda, Sabancı kehanetinde haklı çıktı mı?

Bir defa hiçbir havayolunun yok olmasını arzu etmediğimizi belirtelim. Ali Sabancı'nın da böyle bir beklentiyle o sözleri söylediğini sanmıyorum. Ama  geçen zamanda şunu gördük ki, hakikaten rekabette THY ile birlikte Pegasus ve Sunexpress diğerlerine göre öne çıkmayı başardı. O günlerde sadece 18 uçağı olan Pegasus Havayolları bugün 73 uçağa çıkarak dört kat büyüdü ve adeta bir deve dönüştü.

THY de filosunu üçe katlayarak 327 uçağa çıktı. O sözlerin sarfedildiği yılın Nisan ayında 5 uçakla kurulan Anadolujet'in ayakta kalacağını ve hatta büyüyeceğini öngörerek  'buçuk' nitelendirmesini yapmak da Sabancı'nın kehanet kabiliyetinin açık bir işaretiydi belki de... 

Çünkü o günün 5 uçaklı Anadolujet'i bugün 37 uçağa kadar çıktı. Yine aynı şekilde Sunexpres 17 uçaktan bugün 68 uçağa ulaştı. Haziran ayında filoya katılacak 5 adet Airbus 320 ile birlikte Pegasus ile aynı uçak sayısına yani 73 adet uçağa ulaşmış olacak. 

Gelelim öngörüdeki 3 buçuk dışında kalanlara...

Onur Havayolları ve Atlasglobal'in bu süreçte neden beklenen ivmeyi yakalayamadıklarını sorgulayacak değilim. Ama özellikle Onur Havayolları'nın başarısız bir satış süreci ve belirsizlik ortamından dolayı iki ileri bir geri performans sergilemek zorunda kaldığını ve bugün Ali Sabancı'nın o sözü söylediği 2008 yılındaki uçak sayısı ile aynı uçak sayısına sahip olabildiğini, Atlasglobal'in de o gün 13 uçağı varken bugün üzerine sadece 5 uçak ekleyebildiğini görüyoruz.  Şu tabloda, makas epey açılmış...

Bugün baktığımızda, 3 buçuk havayolu yok elbet ama filo rakamlarına ve büyüme hızlarına baktığımızda Sabancı'nın hakkını geç de olsa teslim etmek gerektiğine inanıyorum. O günlerde bu sözlerinden dolayı çok eleştirildi ancak bugün Türk sivil havacılığının en güçlü üç firması THY, Pegasus ve Sunexpress dersek sanırım kimse de itiraz etmez.  

Yeni havalimanına taşınmaya günler kala önemli bazı havayolu şirketlerimizin kritik süreçten geçtiklerini, iş modeli değişikliği dahil ayakta kalmak için farklı argümanları denediğini de hatırlatmakta fayda var. 

Hazır yeri gelmişken Türkiye'deki diğer havayolu şirketlerinin filo rakamlarını da not olarak ileteyim.

Corendon Havayolları: 14
Freebird Havayolları : 7
Tailwind: 5
ULS: 3
My Cargo: 5

Ali Sabancı’nın kehaneti... THY, Pegasus, Sunexpress ve diğerleri...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

ADÇ ~ 4 ay önce
Murat Bey, Kıbrıs'ta yaşayan bir aile olarak, son dönemde Borajet, OnurAir ve Sunexpress'in Ercan uçuşlarını durdurmasıyla, KKTC'de yaşayanlar olarak uçak bileti bulmakta büyük zorluk çekiyoruz. Özellikle yaz ayları ve tatil dönemlerinde, 3 havayolu (THY-Anadolujet, Atlasglobal ve Pegasus) resmen kendi aralarında anlaşıp fiyat belirliyorlar. Öyle ki, Paris'e Roma'ya uçmak Ercan'a uçmaktan kat kat ucuz hale geldi! Bıktık artık bu durumdan, lütfen Onur Air ve diğer havayolları da buraya yeniden uçuş başlatsın, rekabet artsın, zaten uçaklar hep dolu gelip gidiyor! Sonraki yazılarınızda bu konuya el atarsanız çok seviniriz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haddim olmayarak ~ 4 ay önce
Sayın Murat bey böyle önemsiz ve gereksiz bir konuyu işlersen ancak bu kadar yorum yapılır.Bak Ali beye konunun dibine vurmuş ortalık alev yeri gibi herkes iştahla birşeyler anlatmaya çalışıyor. Lütfen size yakışanı yaparak daha güncel ve çalışanları direk ilgilendiren konuları işlerseniz daha sağlıklı olur kanaatindeyim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Togi ~ 4 ay önce
Önemsiz ve gereksiz mi? Bu şirketler olmasa ya da eksilse siz nasıl çalışacaksınız havacılık sektöründe?
pegasus ~ 4 ay önce
ya bu kadar poh pohlamayin acentaya ne yalakalik yaptular zamaninda simdi atlas globalle pegasus kalitesi bile konusulmamali elinde kantarla personeli kapisina diken yakinda wc den bile para alacak ucakda bunalri gecin sabanci zoru derdi para nereye kadar gider

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sa ~ 4 ay önce
Sa babam imam thy iş başvurusu nasıl yapabilirim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
As ~ 4 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
Ahhahaha ~ 4 ay önce
Başvurmana gerek yok, onlar seni bulur. Olmadı tekkeleri falan gez, bütün yöneticilerle karşılaşırsın zaten.
sa s aak ~ 4 ay önce
yaw hehe.. eleştirde saçmalama. ahmak

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000