12 Aralık 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Adam nasil konussun konusursa Feto cu diye atarlar iceriye Allah bugunlerimizi aratmasin
  • Siz kalkın pazardan domates alır gibi uçak satın alın veya ne idüğü belirsiz bir çok uçak kiralayın. Hiç bir hesap kitap yapmadın halk pazarı veya at pazarı ağzıyla 3 milyar dolarlık uçak alacam 10 milyar dolarlı uçak alacam diye havacılık terminolojisiyle bile uzaktan yakından alakası olmayan bu terimler kullanılarak aldığınız uçakların ön iniş takımları böyle gözünüze girer.
  • Dedemim bir lafı vardı: "Altından yel geçen şeye fazla para yarcamayacan". Çiftçi adamdı, arabayı kastediyordu ve parayı toprağa yatırırdı. Yıllar geçti o gün bugündür ben borsada hiçbir zaman havayolu hissesine yatırım yapmadım çünkü uçağın hem altından hem üstünden yel geçiyor diye. Senin bu yazını ABD okusalar, manipülasyona yönelik spekülatif haberden dolayı ensene çökerler. Yaz baalım nasılsa birşey yapan yok. Yoksa sende benim gibi Akşehir'li misin? Ya tutarsa diye göle maya çalanlardan.
  • Siz bu yazıyı yazdıysanız sabancının ipinin çekilmesine ramak kalmış demektir. Ohhhhh.

Ali Sabancı neden sus pus! THY kimden 100 milyon dolar istedi?

Pegasus Havayolları’nın sahibi Ali Sabancı’nın son dönemde hiç demeç vermemesi sizin de dikkatinizi çekti mi? Pegasus’un borsaya açıldığı dönemde kendi yöneticilerinin ‘Artık borsaya açığız, çok fazla konuşmayın’ diye kendisini uyardığından yakınan Sabancı, krizin ortasında yaşanan onca sıkıntıya rağmen ağzını açıp tek kelime etmedi. Yeni genel müdür Mehmet Nane, eski genel müdür Sertaç Haybat’a göre daha sık açıklama yapıyor ama Ali Sabancı'dan çıt yok! Açıkçası Sabancı’nın son aylardaki suskunluğunun nedenini herkes gibi ben de merak ediyorum. Acaba Sabancı’ya bir yerlerden sus mu denildi ya da kendi kendine artık susması gerektiğine mi karar verdi?

Bildiğiniz gibi Isparta kazasının olduğu dönemde Ulaştırma Bakanı olan  Başbakan Binali Yıldırım ile Doğan grubu arasında manşet savaşları yaşanıyordu. Hem kaza üzerinden hem de Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı bazı bürokratlar üzerinden Binali Yıldırım’ı yıpratma ve hatta koltuğundan etme çabalarının Sabancı’nın bugünkü suskunluğun altında yatan nedenlerden biri olduğunu düşünüyorum. Aydın Doğan’ın damadı olduğu için Doğan medya grubunun bütün yayın organlarını o dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ı ve bürokratlarını harcamak üzere kullandığı konuşulan Sabancı’ya, Yıldırım’ın başbakan olmasından sonra işaret parmağı sallanarak ‘dilini tut ve otur’ denilmiş olabilir mi? Binali Yıldırım’ın, sözleşmiş gibi Doğan grubuna bağlı tüm gazetelerde aynı gün çıkan o manşetleri unutmuş olabileceğini düşünmek fazlasıyla saflık olur!

Başbakan Binali Yıldırım ile Ali Sabancı arasındaki o manşet savaşlarını bildiğim için, Pegasus Genel Müdürü Mehmet Nane’nin, ’40 yeni rota için SHGM’den onay bekliyoruz’ açıklamasını görünce, “ Başbakan o manşetleri unutursa onay alırsınız’ demek geldi içimden!

(Bu arada yeri gelmişken, Isparta kazası davasına bakan Isparta Ağır Ceza ve Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nden birçok hakimin Fetö’den dolayı meslekten ihraç edildiğini dipnot olarak düşelim)

THY DHMİ’DEN NE İSTEDİ?

Türk Hava Yolları, 2016 yılına kadar para harcama konusunda oldukça hovardaydı. Yeni uçaklar geliyor, yeni hatlar açılıyor, açılan her hat kar ediyor, THY’nin de kasası parayla doluyordu. Böyle olunca, sponsorluklara, reklamlara etek dolusu paralar harcanıyordu. Ancak bu yıl işler tersine döndü. Bir liranın bile hesabının yapılacağı günler geldi. THY de, gelirler düşmesine rağmen, operasyon giderlerinin artmasıyla çözüm arayışlarına girdi. THY’nin ilk çaldığı kapılardan biri de DHMİ oldu. İddiaya göre THY, DHMİ’den 100 milyon dolarlık teşvik istedi. 2016 yılında yayınlanacak tarifede zam yerine indirim yapılması talebiyle DHMİ’nin kapısı çalındı ancak DHMİ’nin hazineye her yıl önceden öngörülen miktarda aktarması gereken bir para var ve THY’nin bu teklifine tümüyle olumlu cevap verebilmesi zor gibi görünüyor.  Belki 2017 yılı tarifesinde zam olmayacak ama tarifeden bir indirim mevcut şartlarda olanaksız gibi…
THY, ‘Zor durumdayız destek olun’ diye DHMİ’nin kapısını çalınca ister istemez geçmişte milyonlarca dolar harcanan sponsorluklar akla geliyor ve nereeeden nereye diyorum!

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANINI KUR ÇARPTI!

Döviz kurundaki yükseliş, döviz ile ihale edilen büyük projeleri de olumsuz etkiledi. O projelerden en büyüğü de malumunuz İstanbul’a yapılacak üçüncü havalimanı. Üçüncü havalimanı ihalesi, 22 milyar 152 milyon euro bedelle ihale edildiği 3 Mayıs 2013 tarihinde euro kuru 2,35 TL , ihale bedelinin o günkü kurdan Türk lirası karşılığı ise (KDV ve yatırım bedeli hariç) 52 milyar TL idi.

Bugün ise euro kuru 3,68 TL. 2013 yılında ihale edilen bedelin bugünkü karşılığı da 81.5 milyar TL. Yüzde 50’nin üzerinde bir artış sözkonusu…

10 milyar euroluk bir yatırımın öngörüldüğü yeni havalimanında o gün yatırım maliyeti 23 milyar TL tutması gerekirken bugün ihaleyi alan 5’li konsorsiyumun yapması gereken yatırım maliyetinin karşılığı ise üç yılda 36 milyar TL’ye yükseldi. Yeni havalimanı projesinin tamamlanması için zaman daralırken dövizdeki artışın sürmesi projenin akıbetini nasıl etkiler bilemiyoruz ama havalimanının maliyet artışının havayollarına negatif yansımasının olması kaçınılmaz gibi…

Ali Sabancı neden sus pus! THY kimden 100 milyon dolar istedi?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (45)

Fo ~ 2 yıl önce
Adam nasil konussun konusursa Feto cu diye atarlar iceriye Allah bugunlerimizi aratmasin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tetikçi ~ 2 yıl önce
Bu tetikçi de zaten o işin ekmeğini yiyor.
At pazarı mı? ~ 2 yıl önce
Siz kalkın pazardan domates alır gibi uçak satın alın veya ne idüğü belirsiz bir çok uçak kiralayın. Hiç bir hesap kitap yapmadın halk pazarı veya at pazarı ağzıyla 3 milyar dolarlık uçak alacam 10 milyar dolarlı uçak alacam diye havacılık terminolojisiyle bile uzaktan yakından alakası olmayan bu terimler kullanılarak aldığınız uçakların ön iniş takımları böyle gözünüze girer.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bir dost ~ 2 yıl önce
Dedemim bir lafı vardı: "Altından yel geçen şeye fazla para yarcamayacan". Çiftçi adamdı, arabayı kastediyordu ve parayı toprağa yatırırdı. Yıllar geçti o gün bugündür ben borsada hiçbir zaman havayolu hissesine yatırım yapmadım çünkü uçağın hem altından hem üstünden yel geçiyor diye. Senin bu yazını ABD okusalar, manipülasyona yönelik spekülatif haberden dolayı ensene çökerler. Yaz baalım nasılsa birşey yapan yok. Yoksa sende benim gibi Akşehir'li misin? Ya tutarsa diye göle maya çalanlardan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kuvvetle muhtemel ~ 2 yıl önce
Siz bu yazıyı yazdıysanız sabancının ipinin çekilmesine ramak kalmış demektir. Ohhhhh.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000