12 Aralık 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Adam nasil konussun konusursa Feto cu diye atarlar iceriye Allah bugunlerimizi aratmasin
  • Siz kalkın pazardan domates alır gibi uçak satın alın veya ne idüğü belirsiz bir çok uçak kiralayın. Hiç bir hesap kitap yapmadın halk pazarı veya at pazarı ağzıyla 3 milyar dolarlık uçak alacam 10 milyar dolarlı uçak alacam diye havacılık terminolojisiyle bile uzaktan yakından alakası olmayan bu terimler kullanılarak aldığınız uçakların ön iniş takımları böyle gözünüze girer.
  • Dedemim bir lafı vardı: "Altından yel geçen şeye fazla para yarcamayacan". Çiftçi adamdı, arabayı kastediyordu ve parayı toprağa yatırırdı. Yıllar geçti o gün bugündür ben borsada hiçbir zaman havayolu hissesine yatırım yapmadım çünkü uçağın hem altından hem üstünden yel geçiyor diye. Senin bu yazını ABD okusalar, manipülasyona yönelik spekülatif haberden dolayı ensene çökerler. Yaz baalım nasılsa birşey yapan yok. Yoksa sende benim gibi Akşehir'li misin? Ya tutarsa diye göle maya çalanlardan.
  • Siz bu yazıyı yazdıysanız sabancının ipinin çekilmesine ramak kalmış demektir. Ohhhhh.
  • Bu soyledigin cok agir ithamlar.SHGM once kendine baksın önceden el etek öpüyorlardı . Pegasusa yüklenme issiz kalicaz senin yüzünden
  • İGA kur farkından dolayı hiç bir zarara uğramaz. Çünkü gelirleri ya Euro veya Euro'ya endeksli TL, başta personel giderleri olmak üzere tüm giderleri ise TL olması nedeniyle bırakın zararı kesin döviz kurunun yükselmesinden kar eder. Asıl sorun şudur İGA havalimanı projelendirildikten sonra pist yapım kodlarını düşürdüğü için zaten bu durumdan en az 1 milyar Euro en baştan kar etti. Kafasına göre pist kodlarını düşüren İGA'nın şimdi de SHGM'ye baskı yaparak mania kodlarını yükseltmesini istediğini biliyoruz. Mani kodlarını yükseltirerek havalimanın içerisinde ve çevresinde kafasına göre rant alanları yaratmaya çalışan İGA'nin bu talebi SHGM tarafından karşılanırsa bu kanunsuzluğu yapanın peşinin bırakılmayacağının da bilinmesini şimdiden ilan ediyorum. Böyle bir kanunsuzluğun altına herkim imza atarsa 7 sülalesi yanar. Benden söylemesi. Konu takibimizdedir. En ufak abidik kubidik işleri yapanın kafasında patlar böyle biline
  • Sayın yazar tetikçi gibi yazmanız sizin de kimin adamı olduğunuz konusunu zihinlere getiriyor
  • DHMİ 3 üncü Havalimanın projelendirme aşamasında sırtını hem AYGM hem de SHGM'ye dönerek her şeyi kendi kafasına göre yaptığı için bu havalimanına inip kalkacak her uçak hem Romanya hem de Bulgaristan hava sahasını da kullanacağı için bu ülkelere hava sahası kullanım ücreti ödenecek. Soru 1- Bu ücreti İşletici firma mı ödeyecek yoksa DHMİ mi ödeyecek? Soru 2- Bu yanlış projelendirmenin sorumluları kim? Soru 3- Aceleniz neydi bu işi SHGM ve AYGM ile de koordine ederek (yasa da böyle) işinizi doğru yapsaydınız olmazmıydı?
  • Siz sanki AKP 125 yıl iktidarda kalacak, her yapılan yapanın yanında kar kalacak, herkesin kendisi çalıp kendisi oynayacak, düşüncesiyle FETÖ'nün okullarının bulunduğu yerlere uçurmak için durmadan uçak al o uçaklarda sadece FETÖ'nün gazetelerinin dağıtımına izin ver. Sanki herkes hem kör hem de sağır san birden bire karşınıza CHP Millet Vekilleri Av. Haluk Pekşen ve Aykut Erdoğdu çıksın ve tüm pisliklerinizi pazara çıkarsın. Vallahi benden söylemesi siz onların diline düştünüz ya sizi ben bile kurtaramam. Çok yakında TBMM'ye soruşturma önergesi de geliyor. Hadi buyurun rahat uyuyun da göreyim sizi. Bu arada elinde bilgi ve belge olan herkes bunları bu millet vekillerine göndersin.
  • Herşeyden önce 3. Havalimanı'nın (tüm fazları bitirildiğinde, şu anki bilgilerle 2028 yılı sonlarında) yatırım maliyeti öyle söylenildiği gibi 10 küsur milyar € değil, en azından 25 milyar USD mertebelerinde olacaktır. Önce Devlet, sonra IGA tarafından telaffuz edilen bu ilk rakam kesinlikle aldatmacadır; buna itibar etmeyiniz!... Ancak kur artışından dolayı IGA'nın ciddi kayıpları da olmayacaktır. Şu ana kadar alınmış krediler hep (€) bazlıdır; bundan sonra yeni krediler alınabilirse, onlar da benzer durumda olacaktır. IGA'nın işletmeden dolayı tüm gelirleri (yolcu ücretleri, yer hizmetleri ücretleri, çeşitli terminal içi ve dışı kiralar --- 3. şahıslarca inşa edilecek apıların arazi kiraları dahil...v. vs.) hepsi (€) bazında olacaktır. Tabi buna karşılık Devlet'e ödeyecekleri yıllık kira bedeli de zaten (€) bazındadır. Yatırım maliyeti (TL) bazında artmış gözükse bile bu sadece istatiksel bilgi olarak kalacaktır.

Ali Sabancı neden sus pus! THY kimden 100 milyon dolar istedi?

Pegasus Havayolları’nın sahibi Ali Sabancı’nın son dönemde hiç demeç vermemesi sizin de dikkatinizi çekti mi? Pegasus’un borsaya açıldığı dönemde kendi yöneticilerinin ‘Artık borsaya açığız, çok fazla konuşmayın’ diye kendisini uyardığından yakınan Sabancı, krizin ortasında yaşanan onca sıkıntıya rağmen ağzını açıp tek kelime etmedi. Yeni genel müdür Mehmet Nane, eski genel müdür Sertaç Haybat’a göre daha sık açıklama yapıyor ama Ali Sabancı'dan çıt yok! Açıkçası Sabancı’nın son aylardaki suskunluğunun nedenini herkes gibi ben de merak ediyorum. Acaba Sabancı’ya bir yerlerden sus mu denildi ya da kendi kendine artık susması gerektiğine mi karar verdi?

Bildiğiniz gibi Isparta kazasının olduğu dönemde Ulaştırma Bakanı olan  Başbakan Binali Yıldırım ile Doğan grubu arasında manşet savaşları yaşanıyordu. Hem kaza üzerinden hem de Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı bazı bürokratlar üzerinden Binali Yıldırım’ı yıpratma ve hatta koltuğundan etme çabalarının Sabancı’nın bugünkü suskunluğun altında yatan nedenlerden biri olduğunu düşünüyorum. Aydın Doğan’ın damadı olduğu için Doğan medya grubunun bütün yayın organlarını o dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ı ve bürokratlarını harcamak üzere kullandığı konuşulan Sabancı’ya, Yıldırım’ın başbakan olmasından sonra işaret parmağı sallanarak ‘dilini tut ve otur’ denilmiş olabilir mi? Binali Yıldırım’ın, sözleşmiş gibi Doğan grubuna bağlı tüm gazetelerde aynı gün çıkan o manşetleri unutmuş olabileceğini düşünmek fazlasıyla saflık olur!

Başbakan Binali Yıldırım ile Ali Sabancı arasındaki o manşet savaşlarını bildiğim için, Pegasus Genel Müdürü Mehmet Nane’nin, ’40 yeni rota için SHGM’den onay bekliyoruz’ açıklamasını görünce, “ Başbakan o manşetleri unutursa onay alırsınız’ demek geldi içimden!

(Bu arada yeri gelmişken, Isparta kazası davasına bakan Isparta Ağır Ceza ve Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nden birçok hakimin Fetö’den dolayı meslekten ihraç edildiğini dipnot olarak düşelim)

THY DHMİ’DEN NE İSTEDİ?

Türk Hava Yolları, 2016 yılına kadar para harcama konusunda oldukça hovardaydı. Yeni uçaklar geliyor, yeni hatlar açılıyor, açılan her hat kar ediyor, THY’nin de kasası parayla doluyordu. Böyle olunca, sponsorluklara, reklamlara etek dolusu paralar harcanıyordu. Ancak bu yıl işler tersine döndü. Bir liranın bile hesabının yapılacağı günler geldi. THY de, gelirler düşmesine rağmen, operasyon giderlerinin artmasıyla çözüm arayışlarına girdi. THY’nin ilk çaldığı kapılardan biri de DHMİ oldu. İddiaya göre THY, DHMİ’den 100 milyon dolarlık teşvik istedi. 2016 yılında yayınlanacak tarifede zam yerine indirim yapılması talebiyle DHMİ’nin kapısı çalındı ancak DHMİ’nin hazineye her yıl önceden öngörülen miktarda aktarması gereken bir para var ve THY’nin bu teklifine tümüyle olumlu cevap verebilmesi zor gibi görünüyor.  Belki 2017 yılı tarifesinde zam olmayacak ama tarifeden bir indirim mevcut şartlarda olanaksız gibi…
THY, ‘Zor durumdayız destek olun’ diye DHMİ’nin kapısını çalınca ister istemez geçmişte milyonlarca dolar harcanan sponsorluklar akla geliyor ve nereeeden nereye diyorum!

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANINI KUR ÇARPTI!

Döviz kurundaki yükseliş, döviz ile ihale edilen büyük projeleri de olumsuz etkiledi. O projelerden en büyüğü de malumunuz İstanbul’a yapılacak üçüncü havalimanı. Üçüncü havalimanı ihalesi, 22 milyar 152 milyon euro bedelle ihale edildiği 3 Mayıs 2013 tarihinde euro kuru 2,35 TL , ihale bedelinin o günkü kurdan Türk lirası karşılığı ise (KDV ve yatırım bedeli hariç) 52 milyar TL idi.

Bugün ise euro kuru 3,68 TL. 2013 yılında ihale edilen bedelin bugünkü karşılığı da 81.5 milyar TL. Yüzde 50’nin üzerinde bir artış sözkonusu…

10 milyar euroluk bir yatırımın öngörüldüğü yeni havalimanında o gün yatırım maliyeti 23 milyar TL tutması gerekirken bugün ihaleyi alan 5’li konsorsiyumun yapması gereken yatırım maliyetinin karşılığı ise üç yılda 36 milyar TL’ye yükseldi. Yeni havalimanı projesinin tamamlanması için zaman daralırken dövizdeki artışın sürmesi projenin akıbetini nasıl etkiler bilemiyoruz ama havalimanının maliyet artışının havayollarına negatif yansımasının olması kaçınılmaz gibi…

Ali Sabancı neden sus pus! THY kimden 100 milyon dolar istedi?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (45)

Fo ~ 2 yıl önce
Adam nasil konussun konusursa Feto cu diye atarlar iceriye Allah bugunlerimizi aratmasin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tetikçi ~ 2 yıl önce
Bu tetikçi de zaten o işin ekmeğini yiyor.
At pazarı mı? ~ 2 yıl önce
Siz kalkın pazardan domates alır gibi uçak satın alın veya ne idüğü belirsiz bir çok uçak kiralayın. Hiç bir hesap kitap yapmadın halk pazarı veya at pazarı ağzıyla 3 milyar dolarlık uçak alacam 10 milyar dolarlı uçak alacam diye havacılık terminolojisiyle bile uzaktan yakından alakası olmayan bu terimler kullanılarak aldığınız uçakların ön iniş takımları böyle gözünüze girer.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bir dost ~ 2 yıl önce
Dedemim bir lafı vardı: "Altından yel geçen şeye fazla para yarcamayacan". Çiftçi adamdı, arabayı kastediyordu ve parayı toprağa yatırırdı. Yıllar geçti o gün bugündür ben borsada hiçbir zaman havayolu hissesine yatırım yapmadım çünkü uçağın hem altından hem üstünden yel geçiyor diye. Senin bu yazını ABD okusalar, manipülasyona yönelik spekülatif haberden dolayı ensene çökerler. Yaz baalım nasılsa birşey yapan yok. Yoksa sende benim gibi Akşehir'li misin? Ya tutarsa diye göle maya çalanlardan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kuvvetle muhtemel ~ 2 yıl önce
Siz bu yazıyı yazdıysanız sabancının ipinin çekilmesine ramak kalmış demektir. Ohhhhh.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ver gazi ~ 2 yıl önce
Bu soyledigin cok agir ithamlar.SHGM once kendine baksın önceden el etek öpüyorlardı . Pegasusa yüklenme issiz kalicaz senin yüzünden

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ZARAR MI? ~ 2 yıl önce
İGA kur farkından dolayı hiç bir zarara uğramaz. Çünkü gelirleri ya Euro veya Euro'ya endeksli TL, başta personel giderleri olmak üzere tüm giderleri ise TL olması nedeniyle bırakın zararı kesin döviz kurunun yükselmesinden kar eder. Asıl sorun şudur İGA havalimanı projelendirildikten sonra pist yapım kodlarını düşürdüğü için zaten bu durumdan en az 1 milyar Euro en baştan kar etti. Kafasına göre pist kodlarını düşüren İGA'nın şimdi de SHGM'ye baskı yaparak mania kodlarını yükseltmesini istediğini biliyoruz. Mani kodlarını yükseltirerek havalimanın içerisinde ve çevresinde kafasına göre rant alanları yaratmaya çalışan İGA'nin bu talebi SHGM tarafından karşılanırsa bu kanunsuzluğu yapanın peşinin bırakılmayacağının da bilinmesini şimdiden ilan ediyorum. Böyle bir kanunsuzluğun altına herkim imza atarsa 7 sülalesi yanar. Benden söylemesi. Konu takibimizdedir. En ufak abidik kubidik işleri yapanın kafasında patlar böyle biline

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Her dem tetikçi ~ 2 yıl önce
Sayın yazar tetikçi gibi yazmanız sizin de kimin adamı olduğunuz konusunu zihinlere getiriyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yemin et ~ 2 yıl önce
Sen nasıl ve nereden anladın? Biz neden anlayamadık? Kime kimin adına tetikçilik yapmış? Bu işler zeka ürünü, sende olup ta bizde olmayana da şükür.
Yemin edeyim ~ 2 yıl önce
Kendi yazının altına yorum yazma çok belli oluyor :)
gillerden ~ 2 yıl önce
O yorumu yazar yazmadı ben yazdım. Yazıdan çıkardığın sonuç beni çok etkiledi zekanı kıskandım. Yani kendi kendime dedim ki yani bu tahlili yapabilmek için koyungiller familyasından olmak lazımmış bu adam ne kadar da şanslı bir adammış dedim.
Giller ~ 2 yıl önce
Bana bak giller. Benim eğitim düzeyim hakkında tanımadığın için atıp tutarsın. Ben de bilgi vermeyeceğim kendim hakkımda, zaten versem de inanmazsın. Sen bir tetikçisin ve Sabancı da muhtemelen operasyon yiyecek. Seni tek okuma sebebim ne olacağını öngörmek. Zaten havacılıkla ilgili ne deneyimin ne bilgin yeter. Ekmeğini içine sindirebiliyorsan böyle ye.
hakkımda ~ 2 yıl önce
Senin eğitim düzeyini ve bilgini "kendim hakkımda" ki ifadenden çok iyi anladım. Seni kıskanmakta ne kadar da haklıymışım... gerçekten de çok iyi bir anti tetikçi olduğun açık.
DHMİ ~ 2 yıl önce
DHMİ 3 üncü Havalimanın projelendirme aşamasında sırtını hem AYGM hem de SHGM'ye dönerek her şeyi kendi kafasına göre yaptığı için bu havalimanına inip kalkacak her uçak hem Romanya hem de Bulgaristan hava sahasını da kullanacağı için bu ülkelere hava sahası kullanım ücreti ödenecek. Soru 1- Bu ücreti İşletici firma mı ödeyecek yoksa DHMİ mi ödeyecek? Soru 2- Bu yanlış projelendirmenin sorumluları kim? Soru 3- Aceleniz neydi bu işi SHGM ve AYGM ile de koordine ederek (yasa da böyle) işinizi doğru yapsaydınız olmazmıydı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İşiniz kötü ~ 2 yıl önce
Siz sanki AKP 125 yıl iktidarda kalacak, her yapılan yapanın yanında kar kalacak, herkesin kendisi çalıp kendisi oynayacak, düşüncesiyle FETÖ'nün okullarının bulunduğu yerlere uçurmak için durmadan uçak al o uçaklarda sadece FETÖ'nün gazetelerinin dağıtımına izin ver. Sanki herkes hem kör hem de sağır san birden bire karşınıza CHP Millet Vekilleri Av. Haluk Pekşen ve Aykut Erdoğdu çıksın ve tüm pisliklerinizi pazara çıkarsın. Vallahi benden söylemesi siz onların diline düştünüz ya sizi ben bile kurtaramam. Çok yakında TBMM'ye soruşturma önergesi de geliyor. Hadi buyurun rahat uyuyun da göreyim sizi. Bu arada elinde bilgi ve belge olan herkes bunları bu millet vekillerine göndersin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mafaky ~ 2 yıl önce
Herşeyden önce 3. Havalimanı'nın (tüm fazları bitirildiğinde, şu anki bilgilerle 2028 yılı sonlarında) yatırım maliyeti öyle söylenildiği gibi 10 küsur milyar € değil, en azından 25 milyar USD mertebelerinde olacaktır. Önce Devlet, sonra IGA tarafından telaffuz edilen bu ilk rakam kesinlikle aldatmacadır; buna itibar etmeyiniz!... Ancak kur artışından dolayı IGA'nın ciddi kayıpları da olmayacaktır. Şu ana kadar alınmış krediler hep (€) bazlıdır; bundan sonra yeni krediler alınabilirse, onlar da benzer durumda olacaktır. IGA'nın işletmeden dolayı tüm gelirleri (yolcu ücretleri, yer hizmetleri ücretleri, çeşitli terminal içi ve dışı kiralar --- 3. şahıslarca inşa edilecek apıların arazi kiraları dahil...v. vs.) hepsi (€) bazında olacaktır. Tabi buna karşılık Devlet'e ödeyecekleri yıllık kira bedeli de zaten (€) bazındadır. Yatırım maliyeti (TL) bazında artmış gözükse bile bu sadece istatiksel bilgi olarak kalacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000