22 Temmuz 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • PGS açıkca gider kalemlerini yazmış. Kabahati demokratik ve açık bir şekilde masraflarıni ifşa etmiş. Bütün havayolu firmaları masraflarını alıyor. Kimse kimseyi bedava taşımıyor. Siz elektirkte Kaçak kullanım bedeline itiraz edin. PGS hakkında olumsuz söylenebilecek pek birşey yok. Fiyatları düşük, talep oldukça uçak doldukça fiyatları artıyor. Bütün dünyada böyle. Ayrıca Atlas jetle rekabetleri sayesinde yolcular ucuza uçabiliyor.Tekel durumu filan yok.THY esas tekelci.Hemde kalitesiz hizmet veriyor.
  • Havayolu Harcı Dedikleri Nedir?
  • hizmet bedeli 93 tl diyor şimdi de bu neyin harcı kardeş :D hani neyin hizmeti 93 tl :D gidiş dönüş bilet zaten 113 tl ye geliyor :D güldürdün beni pgs
  • İnternetten koltuk seçmek zorunlu değil. Seçmeyen ne ek ücret öder. Ne checkin parsı. Silah zoruyla ucurmuyor bu insanları. İşine gelen uçar. Kıla tüye değil total ücrete bakarım ben. Taraflılığınız o kadar bariz ki bu da sizi itici yapıyor.

ALİ SABANCI HER YIL BİR UÇAĞIN PARASINI VATANDAŞA ÖDETİYOR!

Havayolu şirketlerinin bilet satışlarından gelen ana gelir kalemlerinden başka, yıllık yüz milyonlarca doları bulabilen yan gelirleri de vardır. Havayolu şirketinin işletme modeline göre yan gelirlerin genel gelirlere oranı artabilir ya da düşebilir. Örneğin iş modeli olarak düşük maliyetli havayolu modelini seçen şirketler, bilet fiyatlarını daha makul seviyede tutarken yan gelir odaklı anlayışla birçok kalemden önemli miktarlarda gelir elde ederler.

Türkiye’de düşük maliyetli modeli uygulayan ve bunun sonucu olarak yan gelir odaklı hizmetlerle ciddi paralar kazanan şirketlerin başında Pegasus Havayolları gelir. Pegasus; servis ücreti, uçuş öncesi ve uçuş esnasında yiyecek-içecek satışı, yurtdışı uçuşlarda uçakta gümrüksüz ürün satışı, fazla bagaj ücretleri, rezervasyon değişikliği ve bilet iptal ücretleri, koltuk seçme ücretleri (ekstra bir ücret ödeyerek koltuk seçme olanağı verilmesi), uçakta reklam gelirleri vs gibi kalemlerden yılda önemli miktarlarda para kazanmaktadır ki şirketin açıklamalarına göre 2012 yılında sadece yukarıda saydığım yan gelirlerden 230 milyon TL para elde edilmiştir. Yolcusuna, sattığı bilete karşılık uçuş hizmeti sunmasının dışında farklı bir hedefi de olan Pegasus’un, yolcu başına yan gelir ortalaması 2012 yılında 17 TL iken bu rakamın üç yıl içerisinde 30 TL’ye kadar çıkması öncelikli hedef olarak ortaya konulmuş.

Buraya kadar Pegasus Havayolları, kendisinden beklenen  modeli başarıyla uygulayan bir havayolu olarak görünüyor. Ancak yukarıda saydığım yan gelir kalemlerinin dışında Pegasus Havayolları’nın önemli iki gelir kalemi daha var. Her yolcudan alınan check-in ücreti ve Avrupa uçuşlarında alınan karbon emisyon bedeli...

Telefonla ya da acenteden alınan biletlerde, satın aldığınız bilete ilişkin ücret detayını göremezsiniz. Ancak internet üzerinden bilet satın alan yolcular, ücret detayı bölümünde ödedikleri toplam paranın gider birimlerini açıkça şu şekilde görecektir:

-Ücret

-Vergi

-Karbon emisyon bedeli (?)

-Yakıt harcı

-Hizmet bedeli

- Check in bedeli...(?)

Bunlardan ücret, vergi, yakıt harcı ve hizmet bedeli diğer bütün havayolu şirketlerinin biletlemelerinde  var. Ancak Pegasus, sattığı biletlere diğerlerinden farklı olarak karbon emisyon bedeli ve check in ücreti de ekliyor.

Peki nedir bu bedeller, bu paraları neden ödüyoruz?

Bahsedilen check in ücreti, sanıyorum biletli yolcunun uçuşunu gerçekleştirmek için havaalanına geldiği ve kontuara giderek işlemlerini yaptırdığı için talep ediliyor! Yani Pegasus, misafir dediği yolcunun bilet işlemlerini yapmak için ekstra para alıyor. Daha anlaşılır olabilmesi için bir restorana gidiyorsunuz, yediğiniz yemeğin yanında garsona da mecburi olarak yemeği getirdiği için ücret ödüyorsunuz. Oysa ki bu onun asli görevi!  Garson ne kadar yemeği getirmek zorundaysa sen de bilet alan yolcuyu ayrıcalıklı hizmet talep etmediği sürece hiçbir bedel talep etmeden uçağa almak zorundasın.

Geçelim karbon emisyon bedeline...

Bildiğim kadarıyla, Avrupa'ya yapılacak uçuşlarda karbon emisyonu uygulaması başlamadı. Rusya ve Çin gibi ülkelerin vetosu sonucu bu uygulama belirsiz süreli ertelendi. Ancak Pegasus'un bu ertelemeyi pek dikkate aldığını söyleyemeyiz. Pegasus, Avrupalı'nın rafa kaldırdığı karbon emisyonu bedelini Avrupa'ya yaptığı uçuşlarda her yolcuya 2 TL fatura ederek karbon emisyonu için yolcudan ücret talep eden ilk ve tek havayolu ünvanını çoktan eline aldı bile!
2-5 ve 11 TL'lik bu rakamlar 100-200 TL'lik biletler göz önüne alındığında oran olarak çok büyük gelmeyebilir ancak isterseniz gelin bu rakamları Pegasus'un taşıdığı yolcu sayısını ele alarak hesaplayalım.

Pegasus'un, check in bedeli olarak aldığı para iç hatlarda 5, dış hatlarda 11 TL. Uygulama 1 Ocak 2013 tarihinde başladı. O günden bu güne Pegasus'un kaç yolcu taşıdığı henüz açıklanmadı. İlk 6 aya ilişkin rakamlar yakın dönemde açıklanacaktır. O yüzden biz açıklanmış Ocak-Mart dönemi yolcu sayısını ele alarak hesaplamaya başlayalım. Bu dönemde Pegasus iç hatlarda 2.1 milyon yolcu taşımış. Yolcu başı 5 TL'den, iç hatlarda uyduruk bir başlık altında Pegasus üç ayda tam 10.5 milyon TL kazanmış. Dış hatlarda bu dönemde 1,15 milyon yolcudan ise yolcu başı 11 TL'den 12.62 milyon TL'yi cebe indirmiş! Yani Pegasus'un üç ayda vatandaşın cebinden haksız yere aldığı para tamı tamına 23,12 milyon TL!

Geçen yıl yurtdışında 4,7 milyon, yurtiçinde 8,2 milyon yolcu olduğunu ve bu yıl bu rakamın biraz daha artacağını varsayarsak Pegasus'un bir yılda sadece bu ne olduğu belirsiz Deli Dumrul vergisinden 100 milyon TL para kazandığını (kazanacağını) görebiliriz.

Aynı şekilde dış hat uçuşlarının önemli bir bölümünü Avrupa ülkelerine yapan Pegasus'un bu uçuşlardan da 2 TL'lik ücret alması yılda hatırı sayılır bir gelir kalemi daha oluşturmaktadır ki, şirketin bir yılda kılını kıpırdatmadan vatandaştan (misafirden) 110-120 milyon TL aşırdığını açıkça görüyoruz. Yani  Ali Sabancı, sipariş ettiği yeni Airbus 320neo uçağının birinin parasını sadece bu iki gelir kaleminden karşılıyor, yani doğrudan uçağın parasını vatandaşa ödetiyor! Kimse de ağzını açıp tek kelime etmiyor, bu deli dumrul tarzı söğüşlemenin hesabını sormuyor. 

ALİ SABANCI HER YIL BİR UÇAĞIN PARASINI VATANDAŞA ÖDETİYOR!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (43)

Cagatay ~ 1 yıl önce
PGS açıkca gider kalemlerini yazmış. Kabahati demokratik ve açık bir şekilde masraflarıni ifşa etmiş. Bütün havayolu firmaları masraflarını alıyor. Kimse kimseyi bedava taşımıyor. Siz elektirkte Kaçak kullanım bedeline itiraz edin. PGS hakkında olumsuz söylenebilecek pek birşey yok. Fiyatları düşük, talep oldukça uçak doldukça fiyatları artıyor. Bütün dünyada böyle. Ayrıca Atlas jetle rekabetleri sayesinde yolcular ucuza uçabiliyor.Tekel durumu filan yok.THY esas tekelci.Hemde kalitesiz hizmet veriyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilgi Madencisi ~ 3 yıl önce
Havayolu Harcı Dedikleri Nedir?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
uçamadık ya la ~ 5 yıl önce
hizmet bedeli 93 tl diyor şimdi de bu neyin harcı kardeş :D hani neyin hizmeti 93 tl :D gidiş dönüş bilet zaten 113 tl ye geliyor :D güldürdün beni pgs

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sacma ~ 5 yıl önce
İnternetten koltuk seçmek zorunlu değil. Seçmeyen ne ek ücret öder. Ne checkin parsı. Silah zoruyla ucurmuyor bu insanları. İşine gelen uçar. Kıla tüye değil total ücrete bakarım ben. Taraflılığınız o kadar bariz ki bu da sizi itici yapıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000