14 Temmuz 2008, Pazartesi
Korhan OYMAN
Korhan OYMAN koyman@fit.edu

Alçak Uçuş: Aman Dikkat!!!

Tatile başladığımdan bu yana sıcaklardan ve evde klima karşısında pineklemekten biraz kurtulabilmek için her fırsatta soluğu validenin Tekirdağ’daki yazlığında alıyoruz ailece. Tabiki bu yaşantının en güzel yanıda açık havada sabah kahvaltıları oluyor.

Geçtiğimiz Cuma günü yani ayın 11’de yine aileyle sabah kahvaltısı yaparken (10.45’de) kulak aşinalığım  olan bir pistonlu motor sesi duyunca hemen gözlerim bu sesin sahibini aradı. Denize doğru biraz daha dikkatli bakınca bir C-172’nin bizim yemek masının bulunduğu verandayla aynı hizada uçtuğunu gördüm. Bizim ev bir büyük kayanın üzerinde olduğu için balkon herhalde deniz seviyesinden 10-15 feet yüksektedir ve uçak daha alçaktaydı. Bu son bir kaç yıldır Marmara sahillerinde sıkça rastlanır bir durum haline geldi. Geçen senede bayağı yaşanan bu hadiseyi hemen dile getirmek istedim belki yetkililer bir önlem alır diye.

Bugün dünyada havacılık fuarlarında bile halka açık alanların üzerinde alçak uçuş yasaklanmış durumda. Bu işlerde biraz mürekkep yutmuş bir havacılık okulu yöneticisi olarak bu ilk yaşadığım alçak uçuş sevdalısı pilot değil tabiki. Anadolu Üniversitesindeykende bunu deneyen ve büyük bir şans eseri Bilecik-Söğüt’te tele takılıp teli kopartan ve de böylece bugün Tanrı’nın bir lütfu olarak aramızda olan öğrencim oldu, kulüplerde lisanslı pilot olarak uçarkende tele takılıp kabotaj olup jandarmaya yakalanmamak için uçağı öğrencisiyle bırakıp kaçan hocalar gördüm, yıllar önce sahilde güneşlenirken plajcıları seyretmek uğruna alçak uçuşda skid’i kaptırıp cup diye suya dalan helikopterlere de şahit oldum.

Şimdi bunları niye yazıyorum? Bende özel pilot lisansı peşinde koşarken bayılırdım hocalarımdan biri bana akrobasi yapsın veya alçak uçuş göstersin diye. Bir askeri muharip jet pilotunun oğlu olarak hayatım bu tip uçuşların hikayesini dinlemekle geçti durdu. Ancak yaş ilerleyip bu işlerde o gençlerin sorumluluklarını almaya başlayınca bizim askeri pilot işinde değil ticari pilot sektöründe olduğumuzu daha iyi kavrayabildim. Birde tabiki eğer akrobasi veya kural dışı uçuş arzusu tüm yönetmelikleri çiğneyecek hale geldiyse kişinin bunu başkalarının hayatını tehlikeye atmadan, akrobasiye sertifiye edilmiş bir uçakta yetkili bir öğretmen eşliğinde eğitim aldıktan sonra Anadolu’nun veya Trakya’nın engin, boş tarlalarının üzerinde yapmasının daha uygun olacağını düşünüyorum.

Şimdi sözüm o gün 5-10 metreki daha fazla değildi, yerle bir geçen C-172 pilotuna, o pilotun bağlı olduğu ucuş klübü veya okuluna ve de tabiki sivil havacilik otoritesine. Kişi eğer yanında öğretmenle bu işi yaptıysa hemen o öğretmenini değiştirsin. Çünkü pilotlukta cin olmadan şeytan çarpmanın faturası uzun yıllar sürecek sağlıklı bir uçuş kariyeri yerine üzerinde o gencecik yaşın nasıl yok olduğunu anlatan bir mısranın yer aldığı mezarlıkta bir taş parçası olabilir.

Eğer bu işi öğretmensiz tek başınayken yaptıysa gerçekten bu işi yapmak istiyormu bir daha düşünsün çünkü havacılık ve pilotluk ister ticari ister amatör yapılsın kural ve talimatlara yüzde yüz bağlılık gerektirir. Bunun bilincinde olmayan biri hiç bu işlere girmesin ve ne kendi ne de alçak uçuş yaptığı sahildeki plajlarda denize giren evlerinde oturan insanların hayatını tehlikeye atsın.

Eğer ortada bir klüp ve uçuş okulu varsa derhal kendi envanterlerinde uçan uçakların pilotlarına ve öğretmenlerine bir uçuş emniyeti semineri düzenlesinlerki ileride gazetelerin birinci sayfasına facia resimleriyle birlikte haber olmasinlar.

Hava trafikçi arkadaşlar vede SHGM yetkilileride belki bu sefer olmasada bundan sonra söz konusu kuraldışı uygulamaların uçuş emniyeti ihlali olup ciddi şekilde değerlendirilerek cezai işlem uygulanacağını bir kere daha Türkiye’deki sivil uçuculara ve bağlı organizasyonlara tekrar tekrar bildirsinler.

Ucağı azami performans sınırlarında uçurmak, alçak uçuş yapmak gibi eylemler eğitimli akrobasi pilotlarının hobisi ve tabiki Silahlı Kuvvetlerin güzide pilotlarının görevidir. Bu insanlar bu eylemleri en iyi derecede eğitimini aldıktan sonra bilinçli olarak yaparlar ve toplumun hayatını tehlikeye atacak her türlü kural dışı uygulamadan kaçınırlar.  Herşeyden önce emniyet, emniyet, emniyet, eğitim, eğitim, eğitim, disiplin, disiplin, disiplin. Bugüne kadar görev yaptıgım iki ve ders verdiğim veya danışmanlık yaptığım beş havacılık üniversitesinden mezun yüzlerce profesyonel pilot öğrencim var. Onların iş disiplini, uçuş emniyetine verdikleri önem ve havacılık eğitimlerindeki standartlara olan bağlılıkları ile her zaman gurur duymuşumdur. Onlardan da ricam çevrelerinde bu işe yeni başlayanlara pilotluğun nasıl bir meslek ve de ne kadar hata kaldırmaz bir yapısı olduğunu tekrar tekrar anlatmalarıdır.

Dr. Korhan Oyman

College of Aeronautics

Florida Institute of Technology

koyman@fit.edu

Alçak Uçuş: Aman Dikkat!!!

Facebook Yorum

Yorumlar

Ayvaz ~ 10 yıl önce
O unvanlar kösedeki markette satılmıyor arkadasım . Bir fırın ekmek yemek. 40 katırı yüklemek lazım . Eglencenden ailenden uzakta geçen yıllar gerek. Düşünmek gerek. Saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ltbb ~ 10 yıl önce
Hocam şikayetinizi SHGM'ye bildirin ki gereği yapılsın, muhtemelen tescilini de görmüşsünüzdür...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nena ~ 10 yıl önce
Korhan Beyin ünvanı ve adresi çok havalı ama sadece Dr. ünvanını kullanması daha samimi olur diye düşünüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000