23 Kasım 2009, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Kocaeli ve kayseri Shyo ögrencilerini yeni mi aklı başına geldi bu yönetmelik ve mevzuatlar 2008 mayıs da yürürlüğe girdi.2005 eylül de de anadolu shyo da jar toplantısı yapıldı.2008 den 2009 kasım a kadar nerdeydiniz.Anadolu shyo da hala ses bile yok.Buralara yazan ögrenciler gecen sene ne yaptılar?niye shgm yi protesto etmediler biz AÜ shyo nun 2008 ögrencileri olarak dersleri girmeyip protesto edelim konuyu büyük medya kuruluşlarına yazalım dedik yazdık da ama cılız sesler büyük yankı yapmadı. o zaman destek verilseydi belki iş çözülmezdi ama daha buyuk ses getirirdi.Baştan uyanacaktınız geçmiş olsun artık.Futbola gösterdiginiz ilgini yarısını bu konuya verseydiniz şimdi ah vah etmezdiniz.....
  • KAÇIRDIN BE KARDEŞ NEDEN BÖYLE BİR SIRAYI TAKİP EDEMİYORSUN ....NEYSE ŞİMDİ BAYRAM MAZUR GÖRÜLÜYORSUN İYİ BAYRAMLAR
  • SIRAYI BOZMA OLURMU ..YORUMLAR KARIŞMASIN
  • TÜM AVRUPALI ŞİRKETLER AB ÜYESİ OLDUKLARI İÇİN EASA LİSANSLARINI ALDILAR HİÇ BİR BASİC KURS GÖRMEDEN ..ŞİMDİ AB ÜYESİ ÜLKELERİN UYGULADIĞI PART 66 ALMAK İÇİN BAZI BASİC KURSLAR GÖRÜP BAZI MODÜL İMTAHANLARINDAN GEÇMEK LAZIM..PARDON BİZİM.... SHGM ....NE YAPIYOR AB ÜYELİĞİMİZ OLMADIĞI İÇİN BİZİM LİSANS LARIMIZI CONVERT EDEMİYOR..SEBEBİ DE BZİM GİBİ ÜLKELERDEN EASA LİASNSI İÇİN KURSLAR VERMEK VE PARA KAZANMAK..YAPILAN İŞLEMLER ZATEN BİZLER OKUDUĞUMUZ SANAT OKULU VE YÜKSEK OKULLARDA OKUMUŞTULK BU NE PEHRİZ BU NE LAHANA TURŞUSU BE TEKNİSYEN ARKADAŞLARIM
  • OKULLARDA VEYA İŞ YERLERİNDE MUTLAKA KALİBRE VE CER KONTROLUNDAN GEÇİRMEK LAZIMDIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM..ÇOĞU EĞİTİM GÖREVLİSİ UÇAK ÜZERİNDE ÇALIŞMADAN KOLAY YOL EĞİTİMDEN GEÇER VE KARİYER EDİNİRİM DİYE EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE UZADILAR..ACABA KENDİLERİ NASILDI...BUNLARI BEN VE BENİM DÖNEMİMDEN SEFA VE BENZERİ ARKADAŞLAR BİLİRLER..İŞTE ZORLUKLAR BURALARDAN ÇIKIYOR..KENDİSİNİN SÖKMEDİĞİ VEYA TEST YAPMADIĞI İŞİN YÜKÜNÜ BİLMEDEN KAĞIT ÜZERÜNDE SINIRLAR ÇİZMEK ÇOK KOLAYDIR..ANCAK BEN DEMİYORUMKİ EĞİTİM OLMASIN ANCAK AHRET SUALİNİ GEÇTİĞİ İÇİN İNSANLARI VE GELECEK NESİL GENÇLERİ ÜZÜYOR BE KARDEŞLERİM...
  • LİSANS DENİLEN BİR CÜZDAN ESKİDEN OLDUĞU GİBİ ŞİMDİDE BİR UÇAK TEKNİSYENİN YAPTIĞI İŞİN YETKİ BELGESİDİR..UÇAĞIN UÇMA TEORİSİ DEĞİŞMEDİĞİNE GÖRE BUKADAR ANLAMSIZ ÖĞRETİM ..EĞİTİM VE ŞEKİLLENDİRME NEREDEN ÇIKIYOR...HERHANGİ BİR ELEK KABLO NUMARASINDAN HANGİ SİSTEME AİT OLDUĞU 1975 YILINDA DA VE 2009 YILINDADA AYNIDIR ..VEYA BAŞKA BİR SİSTEM RENK KODLARI DA AYNIDIR..NEDİR BU EĞİTİM UKKELALIĞI ..ANCAK PASTATADAN PAY DAĞITMAMAK ADINA BU İŞLEMLER YAPILIYOR.. BU İŞİN SONU İYİ DEĞİL ..
  • Lisans almak için bunları bilmeniz gerekir diyorlarsa o zaman lisans sahiplerinin de bu sınavlara girmesi gerekir.çünkü havacılık ciddi bir iştir.ayrım yapılamaz.gerekirse bu EŞİTLİK konusunda avrupa insan hakları mahkemesine başvurulabilir.bu koşullarda LİSANS alan bir insanla daha önceden EŞ-DOST TANIDIK HOCA vasıtasıyla lisans alan bir insanın lisansları EŞİT OLAMAZ.
  • sivil havacılık bu işi biliyor mu diye sormuş bir arkadaş.tabi ki biliyor .ama THY olmadan Türkiyede bu bakanlığı da gerek yok .bunu anlayın artık.THY ne derse o.
  • global bir şekilde düşünün.sorun lisans değil maliyettir.türk hava yolları isterse lisans almak kolaylaşır, istemezse zorlaşır.dünya için çin ne ise avrupa için türkiye o'dur.ucuz işgücüdür.bir bakım merkezi diğer bakım merkezleriyle yarışabilmek için teknisyene az maaş vermek çok, iş yaptırmak zorundadır.eğer teknoloji üretebilen bir ülke değilse bu heryerde böyledir.
  • sefa bey bizim sivil havacılık bu işi biliyomu cok merak ediyorum maksadı üzüm yemekmi bagcıyı dövmekmi araştırılması lazım ülkemizde ucak teknisyeni yetişmemesi icin elinden geleni yapıyor soruyorum 2006 yılından bu yana kac tane lisas vermişleler nereye gidiyoruz acaba soruyorum bir bilen varmı.

Aklın YOLU...

Geçen hafta okurlarımdan bir kaç mail aldım. Bu maillerden birisi; “Bu kadarı da ayıp THY” başlığı ile yazdığım köşe yazımdan sonra gelişen olayları, benim yazımdaki kinayeye bağlayan bir ileti olup, aşağıdaki gibiydi:

Konu: THY’de 6 aylık eğitim programı hakkında

“Sefa bey merhabalar uzun zamandan beri fırsat kolluyordum size yazmak için. konuyla ilgili yazınız  herhalde bir etki oluşturdu ki geçenlerde iş mülakatı için gittiğimizde 300 liraya ek olarak 300 lira da THY’nin vereceğini öğrendik kurs başlayınca 2 arkadaşla anlaşırsak 3 kişi ucuz bir ev kiralayıp bu paraları bir araya koyarsak 1800 lira yapar ki umarım İstanbul pahasında bu parayla geçinebiliriz. İlginize ve bize sahip çıkmanıza minnettarız tekrardan çok teşekkürler. İyi çalışmalar dilerim.”
 
Sağ olsunlar, varolsunlar… Faydam dokunduysa mutlu olurum. Ancak, aklın yolu birdi ve bu konu her vicdan sahibinin dikkatini çekecek kadar önemliydi.

Bana gönderilen ikinci mail ise; SHYO öğrencilerinin ve mezunlarının; kurulduğundan bu yana, tam bir yılan hikâyesine dönmüş sorunları ile ilgiliydi. 
Şimdi bu maili birlikte inceleyelim ve bu arkadaşların sorunlarını masaya yatıralım.

Merhaba Sefa Bey
SHGM'nin sitesinden almış olduğumuz Lisans Yönetmeliği'nde madde 18 de geçen yüksek öğrenim kurumları ve sivil havacılık yüksekokullarının ilgili modüllerden muaf tutulabileceği açıkça belirtilmiştir.SHGM nin bu modüllerden 1 ve 2 sini muaf tutarken diğer modülleri üniversitede içerik olarak ve geçme notu olarak görmüş olmamıza rağmen kabul etmemesi kendisiyle çelişmekte olduğunu ve bizleri mağdur ettiğini göstermektedir.YÖK'e, TBMM ye ve SHGM ye 20 Kasım da dilekçe başvurusu yapmak için Ankara ya toplu şekilde gideceğiz.Sizinde bizlere vermiş olduğunuz desteği bildiğimiz için yardımınızı talep ediyoruz.Gerekirse bu konu hakkında Airport TV ve Airporthaber e çıkmaya hazırız.
Modüllerin ve almış olduğumuz derslerin içeriklerinin birebir uyuşmuş olduğunu ispatlayabiliriz.
 
İlginiz için şimdiden teşekkür ederiz.

Erciyes Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu ve Kocaeli Üniversitesi Öğrencileri…

Evet, sevgili okurlarım; iletileriniz bana ulaşır ulaşmaz, sizlerle yoğun telefon ve mail trafiğim başladı.
Sizlere ne kadar yakın olduğumu bilirsiniz ve çaresizlikler içinde boğuşan siz gençlere yardım etmek, sadece benim değil, ilgili okulların yönetimleri ve SHGM’nin görevidir. Bu saptamayı yaparak, hafta boyu bu konuda çalıştım.

Bilgim ve öğrendiklerim dahilinde konuyu yorumlamaya çalışacağım.

--------------------------------------------------------------

Resmi Gazete’nin 15.05.2007 tarih ve 26524 sayısında yayınlanmış olan SHY-66-01 Yönetmeliği
MADDE 18-Temel Bilgi Denkliği

(1) ... almış oldukları ders müfredatının bu Yönetmeliğin Ek-3’ünde belirtilen modüllerin standartlarını sağladığının SHGM tarafından kabul edilmesi halinde,  ilgili modül sınavlarından muaf tutulur diyor.
Ancak her nedense SHGM, bu gençleri ilgili modüllerden sadece fizik ve matematiği sınavdan muaf kabul etmiş… Öğrenciler neden sadece Fizik ve Matematik diye sorduklarından bende bu konuyu Eskişehir SHYO Müdürü Prof Mustafa Cavcar’la konuştum.

Sayın Cavcar; Öğrencilerin matematik ve fizik derslerinden muaf tutulmalarını; SHGM’nin bu derslerdeki seviyesinin, soru bankasındaki seviyenin çok üstünde olduğunu, bu nedenle bu derslerden SHGM’nin sınava gerek görmediğini anlattı. Böylece, öğrencilerin neden iki ders muaf tutuluyor da diğerleri tutulmuyor konusu aydınlanmış oldu.

Peki; SHGM’nin sınava tabi tuttuğu diğer tüm modül derslerini gören ve bunu kanıtlayacaklarını savunan öğrencilerin bu savunmalarına karşın, neden SHGM bu derslerde okulun verdiği sınavı notunu kabul etmiyor ve öğrencileri tekrar imtihana tabi tutmaya çalışıyor?

Bu konu gerçekten çok ilginç; Tabii ki araştırmam gerekliydi ve araştırdım. SHYO, bir dersten geçebilmek için 50 puanı yeterli görüyor. Ancak, SHGM bu rakamın EASA ölçütlerine göre 75 olması gerektiğini söylüyor ve tüm öğrencileri, ilgili modülleri içeren derslerden geçmelerine ve mezun olmalarına rağmen, 75 puan almaları için yeniden imtihana sokuyor.

Hemen ilk aklıma gelen çözüm; bu öğrencilerin okulda alacakları geçer puanın 75’e çıkartılarak, SHGM mevzuatına uyumlu hale getirilmesi oldu. Sayın Cavcar; Bu çözüm önerime o zaman olaya YÖK ün müdahil olacağını ve tüm üniversitelerde geçer not 50 iken 75 e itiraz edeceklerini söyledi. Hatta ilgili derslerden 75 puan alamayan öğrencinin okula dava açarak neden bizim okulda geçer not 75 oluyor da diğer okullarda 50 yeterli oluyor diyerek, EASA şartlarının kendini bağlamadığını ve mezun olduktan sonra uçak teknisyenliği yapmak zorunluluğunda olmadığını ifade ederek okulu mahkemeye verebilerek davayı kazanabileceğini belirti. Kısaca tam bir çıkmaz sokak gibi görünmesine rağmen “Aklın yolu bir”

SHGM, bu yönetmeliğin Madde 18/1 ile kendi kendini “kabul etmek veya etmemekle” yetkilendirmiş.

Öğrenciler ilgili modüllerin eğitimini uygun şekilde aldıklarına inanıyorlarsa (ki, inanmasalar bu maili göndermezlerdi), kendi okullarının yönetimine başvurarak “ders müfredatının modül standartlarına tam uygun olduğunu ve geçerli notun çözümü için, SHGM ve SHYO tarafından çözüm istemekte haklılar.
SHYO bu konuda YÖK’e mi gider veya SHGM, EASA’ya mı başvurur onu bilemem, ama, bu öğrencilerin iki arada bir derede kalarak mağdur oldukları da bir gerçek. Sivil Havacılık Yüksek Okullarının ve bağlı oldukları üniversite rektörlüğünün, öğrencilerine sahip çıkarak verdikleri müfredatı savunarak SHGM’yi ikna etmesi ve aynı matematik ve fizik derslerinde gösterilen esnekliğin, tüm modüllerde de gösterilmesi şart gibi gözüküyor.

Bir alternatif çözüm de şu olabilir diye düşünüyorum: Henüz öğrenci olanlara okuldaki sınavlarında 50 ile 100 arası notun geçer not olduğunu, mezuniyet sonrası SHGM uçak bakım teknisyeni lisansına sahip olmak isteyenler için ise; 75-100 arası notun modülleri için şart olduğu bildirilir. Mezun olduklarında uçak teknisyeni olmaya kararlı olanlar, sınavlarında 75 ve üzeri not alacak durumda olmaya gayret ederler. Bu konuda okul yönetimi duyarlı davranıp, mezuniyette öğrencilerin notlarını SHGM’nin kabul edeceği resmi bir belge olarak kendilerine verir. Öğrenciler SHGM’ye lisans başvurusu yaptıklarında, bu belge ile 75 ve üzeri not aldıkları modüllerin sınavlarından muaf tutulurlar.

Sonuç olarak; “Doktoralı teknisyenler” başlığı ile yazdığım köşe yazıma uygun gelişmeler yaşanıyor. Uçak teknisyeni için, eğitim süresini ne kadar uzatırsan uzat, ilgili okullarından mezun olduktan sonra istersen master, daha sonra da doktora yapılsa bile, şunu biliniz ki her şey sahada yani uçak üzerinde usta-çırak ilişkisi içinde çok çalışarak öğrenilecektir.

...........................................................................................

NOT/ ERCİYES ÜNİVERSİTESİ
SİVİL HAVACILIK YÜKSEK OKULU
UÇAK ELEKTRİK-ELEKTRONİK BÖLÜMÜ (TIKLAYIN)

Aklın YOLU...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Misafir ~ 9 yıl önce
Kocaeli ve kayseri Shyo ögrencilerini yeni mi aklı başına geldi bu yönetmelik ve mevzuatlar 2008 mayıs da yürürlüğe girdi.2005 eylül de de anadolu shyo da jar toplantısı yapıldı.2008 den 2009 kasım a kadar nerdeydiniz.Anadolu shyo da hala ses bile yok.Buralara yazan ögrenciler gecen sene ne yaptılar?niye shgm yi protesto etmediler biz AÜ shyo nun 2008 ögrencileri olarak dersleri girmeyip protesto edelim konuyu büyük medya kuruluşlarına yazalım dedik yazdık da ama cılız sesler büyük yankı yapmadı. o zaman destek verilseydi belki iş çözülmezdi ama daha buyuk ses getirirdi.Baştan uyanacaktınız geçmiş olsun artık.Futbola gösterdiginiz ilgini yarısını bu konuya verseydiniz şimdi ah vah etmezdiniz.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
KAÇIRDIN BE KARDEŞ NEDEN BÖYLE BİR SIRAYI TAKİP EDEMİYORSUN ....NEYSE ŞİMDİ BAYRAM MAZUR GÖRÜLÜYORSUN İYİ BAYRAMLAR

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
SIRAYI BOZMA OLURMU ..YORUMLAR KARIŞMASIN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
TÜM AVRUPALI ŞİRKETLER AB ÜYESİ OLDUKLARI İÇİN EASA LİSANSLARINI ALDILAR HİÇ BİR BASİC KURS GÖRMEDEN ..ŞİMDİ AB ÜYESİ ÜLKELERİN UYGULADIĞI PART 66 ALMAK İÇİN BAZI BASİC KURSLAR GÖRÜP BAZI MODÜL İMTAHANLARINDAN GEÇMEK LAZIM..PARDON BİZİM.... SHGM ....NE YAPIYOR AB ÜYELİĞİMİZ OLMADIĞI İÇİN BİZİM LİSANS LARIMIZI CONVERT EDEMİYOR..SEBEBİ DE BZİM GİBİ ÜLKELERDEN EASA LİASNSI İÇİN KURSLAR VERMEK VE PARA KAZANMAK..YAPILAN İŞLEMLER ZATEN BİZLER OKUDUĞUMUZ SANAT OKULU VE YÜKSEK OKULLARDA OKUMUŞTULK BU NE PEHRİZ BU NE LAHANA TURŞUSU BE TEKNİSYEN ARKADAŞLARIM

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
OKULLARDA VEYA İŞ YERLERİNDE MUTLAKA KALİBRE VE CER KONTROLUNDAN GEÇİRMEK LAZIMDIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM..ÇOĞU EĞİTİM GÖREVLİSİ UÇAK ÜZERİNDE ÇALIŞMADAN KOLAY YOL EĞİTİMDEN GEÇER VE KARİYER EDİNİRİM DİYE EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE UZADILAR..ACABA KENDİLERİ NASILDI...BUNLARI BEN VE BENİM DÖNEMİMDEN SEFA VE BENZERİ ARKADAŞLAR BİLİRLER..İŞTE ZORLUKLAR BURALARDAN ÇIKIYOR..KENDİSİNİN SÖKMEDİĞİ VEYA TEST YAPMADIĞI İŞİN YÜKÜNÜ BİLMEDEN KAĞIT ÜZERÜNDE SINIRLAR ÇİZMEK ÇOK KOLAYDIR..ANCAK BEN DEMİYORUMKİ EĞİTİM OLMASIN ANCAK AHRET SUALİNİ GEÇTİĞİ İÇİN İNSANLARI VE GELECEK NESİL GENÇLERİ ÜZÜYOR BE KARDEŞLERİM...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
LİSANS DENİLEN BİR CÜZDAN ESKİDEN OLDUĞU GİBİ ŞİMDİDE BİR UÇAK TEKNİSYENİN YAPTIĞI İŞİN YETKİ BELGESİDİR..UÇAĞIN UÇMA TEORİSİ DEĞİŞMEDİĞİNE GÖRE BUKADAR ANLAMSIZ ÖĞRETİM ..EĞİTİM VE ŞEKİLLENDİRME NEREDEN ÇIKIYOR...HERHANGİ BİR ELEK KABLO NUMARASINDAN HANGİ SİSTEME AİT OLDUĞU 1975 YILINDA DA VE 2009 YILINDADA AYNIDIR ..VEYA BAŞKA BİR SİSTEM RENK KODLARI DA AYNIDIR..NEDİR BU EĞİTİM UKKELALIĞI ..ANCAK PASTATADAN PAY DAĞITMAMAK ADINA BU İŞLEMLER YAPILIYOR.. BU İŞİN SONU İYİ DEĞİL ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Lisans almak için bunları bilmeniz gerekir diyorlarsa o zaman lisans sahiplerinin de bu sınavlara girmesi gerekir.çünkü havacılık ciddi bir iştir.ayrım yapılamaz.gerekirse bu EŞİTLİK konusunda avrupa insan hakları mahkemesine başvurulabilir.bu koşullarda LİSANS alan bir insanla daha önceden EŞ-DOST TANIDIK HOCA vasıtasıyla lisans alan bir insanın lisansları EŞİT OLAMAZ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
sivil havacılık bu işi biliyor mu diye sormuş bir arkadaş.tabi ki biliyor .ama THY olmadan Türkiyede bu bakanlığı da gerek yok .bunu anlayın artık.THY ne derse o.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
global bir şekilde düşünün.sorun lisans değil maliyettir.türk hava yolları isterse lisans almak kolaylaşır, istemezse zorlaşır.dünya için çin ne ise avrupa için türkiye o'dur.ucuz işgücüdür.bir bakım merkezi diğer bakım merkezleriyle yarışabilmek için teknisyene az maaş vermek çok, iş yaptırmak zorundadır.eğer teknoloji üretebilen bir ülke değilse bu heryerde böyledir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
sefa bey bizim sivil havacılık bu işi biliyomu cok merak ediyorum maksadı üzüm yemekmi bagcıyı dövmekmi araştırılması lazım ülkemizde ucak teknisyeni yetişmemesi icin elinden geleni yapıyor soruyorum 2006 yılından bu yana kac tane lisas vermişleler nereye gidiyoruz acaba soruyorum bir bilen varmı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000