19 Mart 2012, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • PASAPORTTAN SONRAKİ ALAN GÜMRÜĞÜNDÜR POL,SİN İŞİ VE SORUMLULUĞU YOK AMA HER ZAMANKİ GİBİ GÜMRÜK SESSİZ KALIYOR . O İŞİNİ BİLEN MEMURU OYNUYOR.
  • Yorum yazmadan önce mesaji dikkatli okumayi deneyin.Kanunen tasimak zorunda oldugum denilince orta zekada ki bir insan anlar sanirim. Marka model süsleme kismi idi. Asil söylemek istedigim polisi güvenlik sebebi ile polisi aramak mantiksiz. Open gate'in müsebbibi polis gibi sacmalayanlar var. Daha önce de yazdim,open gate'e senelerce güvenlik sebebi ile tek karsi cikan emniyet idi. Su anki uygulamalarda keyfi degil, guvenlik komisyonunun ortak kararlaridir.
  • Beylik tabancanın modelini neden yazıyorsun. Ne alaka var. Ayrıca beylik tabancandan uçağa binerkende yanındamı taşıyorsun.Uçağa binerken nasıl bırakmak zorunda isen havalimanı terminalinde de bırakabilirsin. Orası Teksas mı be bilader. Arınmış salonda kimsede silah yok. Bir asayis durumu olursa bayıltıcı tabancalardan isteyin. Terminalde kaç defa ateşli silah kullanılmış bir bak bakalım istatistiklere. Yazmak için yazıyorsunuz ya. Sefa beyin yerinde olsam bu tür yazı okuyamayan bazılarına yazı bile yazmam.
  • Sefa bey arastirmadan düsünmeden yazmissiniz bir kismini.Güvenligi saglayan polisin neyini arayacaksiniz? Hadi aradiniz.Benim Baretta F-92 tabancam var,kanunen tasimak zorunda oldugum beylik tabancam.Tabanca varken daha ötesine gerek var mi? Sacmalamissiniz.Ayrica 1-2 sene önce 100-200 polis sürüldü diyen zat-i muhterem iskembe-i kübradan atmayi birakin.Havalimanindan tayin olan 200 kisi havalimaninda 5 yil ve daha uzun süre görev yapmis arkadaslardi.Amir memur ayrimi yapilmadan süreyi dolduran herkes gitti.Biliyorsan konus feyz alsinlar,bilmiyorsan sus adam sansinlar.Son bir nokta open-gate'e senelerdir "tek karsi cikan emniyet idi".Madem muhabirsiniz,arastirmacisiniz,gidip arastirip yazin.Kuru kuru sallamayin.Vesselam.
  • Bütün dünyada pilotların çantasında kesici alet varsa alınıyor. Peki acaba kokpitlerde bulunan acil durumda kullanılacak kocaman baltalardan haberleri var mı?!!!
  • Sefa bey, çok güzel yazmışsınız... Bir de ahl ye gelen yolların üstünün açık otopark olması ve tav'ın uyguladığı fahiş otopark ücreti rezilliklerini de yazsanız ne iyi olur...Dünya ticaret merkezinin önünden tutun b kapısına giden yan yolun üstüne,benzinliğin yanından thy genel müdürlüğün önüne kadar her yer açık otopark olmuş,araçlarını park edenler yolun üstüne tuvaletlerini yapıyorlar,çaylarını ,biralarını içiyorlar ayrıca bu park olayı güvenlik zaafiyetini de beraberinde getiriyor ama kimsenin umurunda değil..Sorumlu sorumsuzlar buranın ahl yani ülkemizin en büyük havalnı olduğunu unutuyorlar galiba..Prestijimiz ayaklar altında devletin bir tane görevlisi bu rezalete dur demiyor...
  • şimdi havaalanlarında olan olayları değerlendireleim.geçen yıl yüz küsür polis sürüldü bazıları açığa alındı vs.devam edeyim,yine geçen yıl gümrük başmüdürü dahil olmak üzere havaalanında (Atatürk)onlarca muhafaza içri tıkıldı kimisi hala aranıyor. sonuç:bence personel polis ve gümrüğü aramalı...
  • O ÜLKELERDE GÜVENLİK TAMAMIYLE POLİS TARAFINDAN SAĞLANIR..X RAY DE ORDA BURDA HEP POLİS VARDIR ÖZEL GÜVENLİK DEĞİL.. ÖZEL GÜVENLİK MASKARALIĞI UCUZA İŞ GÜCÜ OLSUN DİYE İCAT EDİLMİŞ BİR OLAYDIR...ONUN DA KÖKENİNDE SÖMÜRÜ VARDIR...HATTA PASAPORT POLİSİ BİLE ÖZELDİR BİZDEKİ GİBİ NEVRUZ ŞU BU ZAMANI PASAPORT POLİSİNİ HAVALANINDAN GÖSTERİ ALANLARINA TAŞIMAZLAR...BİZDEKİ POLİSLER DAHA TÜRKÇEYİ DOĞRU DÜRÜST KONUŞAMIYORLAR..DİL BİLEN DE 3-5 TANEDİR..
  • Sefa Bey 36 yılınızı AHL'de geçirdiğinizi iletiyorsunuz ama bu 36 yılda kaç kez yurtdışı meydan gördünüz bilemiyorum. Yine de eminim ki OPEN GATE uygulamasının Dünyanın bir çok meydanında yapıldığını biliyorsunuz. İlk aramalarda kaybedilen zaman ve insanın sinirlerini geren uygulamalar medeni ülkelerde yok. Hele terör belasından nasibini almışlarda bile yok. Çatal bıçak vb bunlar, her meydanda var. Bir adım ileri gidersiniz, plastik malzeme kullanırsınız. Bana kalsa havalimanı girişini tıkayan polis kontrol noktalarının da kaldırılması gerek. En az 30 farklı yurtdışı meydandan uçtum ve böyle tıkanıklık yaşanan bir meydan girişi daha görmedim.
  • Bizleri kendi çalıştığımız arkadaşlarımız arıyor sesimiz çıkmıyor.

AHL ‘DE "OPEN GATE" UYGULAMASI…

36 yıldır AHL terminal ve apronunda ayak basmadığı yeri kalmamış biri olarak; bu güvenlik uygulamasını bir türlü anlayamadım. Sürekli değişen uygulamalar, aynı Milli Eğitim Bakanlığı’nın, ikide bir değiştirdiği ve öğrencileri ve velilerini şaşırttığı uygulamalar ile aynı durumda.

Havalimanlarında bir Güvenlik Komisyonu kurmuşlar, evlere şenlik. Kırmızı apron kartlı ve tüm giriş haneleri açık bu zat-ı muhteremler, elleri ceplerinde, göbekler içeride, göğüs olanaklı olduğunca şişirilmiş olarak, tüm güvenlik noktalarından aranmaksızın ve üstelik “selam verilerek” geçiyor. Aslında çok havalı bir geçiş ayrıcalığı, özenmedim desem yalan olur!

Bu güvenlik kurulunun mutlaka sabıka kayıtları yoktur. Bir an düşündüm de, benim sabıka kaydım da yok ve ayrıca hayatımda karakol yüzü görmemişim. Bu güvenlik komisyonundaki arkadaşların benden fazla ne gibi ayrıcalıkları olabilir ki?

Şimdi diyeceksiniz ki; onlar üst düzeyde kişiler. İçlerinde Genel müdür, DHMI ve TAV üst yönetimi, Emniyet müdürleri falan var... Tamam, burayı anlıyorum.

Benim anlayamadığım; bir insanın güvenilirliğinin bulunduğu makamla ölçülmesi. Güvenliğe aykırı bir girişimi, unvanı mı yapıyor, yoksa insanın kendisi mi? Mutlaka, İnsan diyeceksiniz. Peki, bu insanın yapısı işgal ettiği makamla değişir mi? Tabii ki Hayır. Peki; bu insanı o makamdan aldığınızda, güvenlik kontrolüne girecek mi? Tabii ki girecek. O halde; bu güvenlik aramasından insan değil kartvizit mi geçiyor? Bu durumda; EVET…

VIP salonlarında kimi arayabiliyorsunuz? Bakan veya milletvekilini X-Ray’den geçirdiğinizde, diyelim ki X-Ray cihazı ikaz sesi verdi. Bakan ya da milletin vekiline; “Kemerini çıkar, ayakkabını çıkar” diyebiliyor musunuz? Üstünü elle arayabiliyor musunuz? Arayabiliyorsanız gözlerime inanmam size inanır ve şimdiden özür dilerim.

Şimdi Sefa İnan konuyu nereye getirecek diye düşünüyorsunuzdur. Geleceğim nokta şudur; kimse benden veya sizden daha güvenli değildir. Hepimizin Apron kartları verilirken, tüm güvenlik soruşturmaları yapılır ve öyle verilir. Aynı AHL Güvenlik Kurulu gibi… Ne bir eksik ne bir fazla…

Hal böyleyken; AHL Güvenlik Kurulu üyeleri, polis ve TAV Güvenlik, elini kolunu sallayarak girer ve çıkar. Sana bana gelince; “Vur Abalıya”.


Kurallara karşı değilim. Olunmamalı da. Ancak; bir kural konulur. Bu kuralda şunlar, bunlar istisna olmaz. Çünkü bu ülkenin silahlı kuvvetlerinin başındaki insan bile suçlanabiliyorsa, herkes suçlanabilir.

Yanlışı kartvizit değil, insan yapar. O halde, konumuzu insana çevirelim.

İnsanın işçi, pilot, kabin memuru, teknisyen, dispeç, genel müdür, güvenlik elemanı vb… olması fark etmez. Havaalanında kimse kimseden daha güvenli kişi değildir. Bu nedenle; AHL’de veya bir başka meydanda, tüm çalışanlar aranacaksa, ayrıcalıksız olarak aranmalıdır. Buna Polis, TAV güvenlik ve VIP’ten geçenler dâhildir.

Üniforma veya makam değil, bunların içindeki insan hata veya yanlış yapar.


Güvenlik geçişlerindeki aramanın amacı; havaalanlarında, öncelikle güvenliğin sağlanması, sonra da yasadışı faaliyetlerin engellemesi için değil midir?

Daha iyi anlamak için, havaalanlarında oluşan birtakım yasadışı olaylara katılanların ya da adı karışanların unvanlarına bakmanız yeter. Yani bu güvenlik çemberi içinde, havaalanı çalışanları ve yöneticileri de vardır. Ayrı tutulma durumları yoktur!

Şimdi gelelim AHL’deki yeni uygulama olan OPEN GATE’e…..

“ Open Gate’e geçildikten sonra, alınan önlemlere göre; “arınmış salon” olarak adlandırılan pasaport arkası alanda yer alan kafe ve restoranlardaki çatal bıçak gibi delici ve kesici aletler, fazla keskin ve delici olmayacak. Restoran mutfaklarındaki kesici aletler ise, çalışanlara zimmetlenerek(!), mutfak dışına çıkarılmasına karşı elektronik sinyal sistemi ile barkotlandı.”
(Bu bilgi, yeni uygulamayı anlatan ilgili bültenden alındı.)

Bu uygulama başlar başlamaz, AHL adeta kaynadı. Türk işi uygulama; yani, “önce yapalım, sonra aksaklık oldukça düzeltiriz” veya “Kervan yolda düzülür” mantığı ile bu sakıncalı uygulama yürürlüğe girmiş bulunuyor. Tam biz Türklere re özgü bir uygulama. Biz deneme -yanılma yöntemini harika bir şekilde uygularız:-)

Uygulamaya tarafsızca bir göz atalım; Ahmet Bey, AHL ‘ye geliyor. Dış veya İç Hatlarda; ayarları çok duyarlı olarak ayarlanmış X-Ray cihazlarından içeriye geçiyor. İkaz çaldı mı yandın. Gir, çık -Gir, çık. Neyse, Ahmet Bey içeriye girdi. Pasaport gişelerinin önüne geldi. Ne olur ne olmaz. Oldu ya, kontuardan biri Ahmet Bey’e bir silah vermiş olabilir. Sonucunda hepimiz insanız. "insan beşer, kuldur şaşar” sözü boşa söylenmemiş ki. Bence buraya kadar uygulama doğru.

Peki; Ahmet Beyimiz, pasaport kontrolü öncesi bu aramadan da geçti. Şimdi ne yapacak. Uçağın kalkışına daha 1 saat var (Rötar olmazsa tabii ki) Eskiden olsa, yolcumuz, biraz duty free’lerde gezinir, sonra gider uçağa binilecek kapıda beklerdi. Sonra bir kez daha, hassaslık ölçüleri artırılmış X-Ray ‘den geçer ve uçağa binerdi.

Şimdi ise; AHL Güvenlik Komisyonu yeni bir karar almış.


Yolcu pasaporttan geçtikten sonra bir daha aranmayacakmış. Arınmış salonda saatlerce o restoran benim, şu restoran senin oturacaksın, yemek yiyecek, alış veriş yapacaksın, bir saat veya 3 saat oralarda bekleyip duracaksın ve tam uçak kalkarken, doğru uçağın kendi giriş kapısına kadar, ellerini kollarını sallaya sallaya aranmaksızın içeri girip yerine oturacaksın.

Sevgili Güvenlik Komisyonu Üyeleri; siz o arınmış salonda, Ahmet Bey’imizin yemek yiyeceğini ve bu yemeği, Çinliler gibi kamışla değil, çatal-bıçak kullanarak yiyeceğini bilmiyor musunuz? Büyük bıçakları personele zimmetlediniz, barkotladınız diyelim. Ufacık bir metal çatalın bile çok rahat bir şekilde silah olarak kullanılabileceğini düşünemiyor musunuz? Neymiş efendim; buna da çareyi bulmuşlar. Keskinlik dereceleri azaltılacakmış :-)
Korsan benim gırtlağıma bıçağı veya çatalı dayamış, ben bakayım bu keskin mi diye kontrol edeceğim :-)

Ayrıca; pilotlar havada korsanla dalaşamaz. Kavga edemez. Saldıramaz. Bunlar yasak. Korsan ne derse yapacaksın ve en yakın yere yakıtını hesaplayıp ineceksin. . Onun görevi bu kadar. Havacılık kahramanlık yeri değildir. Kahramanlık yapacaksan tek başına iken yapacaksın.

Bu uygulamayı; yolcu Duty –Free’lerde daha çok alış veriş yapsın diye yaptıysanız, bir şey demem. Ticari bir düşüncedir. AHL Güvenlik Komisyonu, Free Shop’larda alış veriş hızlansın, memlekete daha çok döviz girsin (doğrusu; işletmeci firma daha fazla kazansın!) diye düşünmüşler diye konuya iyi niyetli(!) bakabilirim. Ancak, bunu böyle söyleyin de boşuna eleştirmeyelim. Benim bu uygulamadan şikâyetim bu değil…

Ancak; 36 senedir AHL’yi tanıyan biri olarak; AHL’de çalışan personeller kötü niyetli iseler, bu tür çatal bıçak uygulamalarına gerek kalmadan, uçağa istediği silahı sokabileceklerini iddia ediyorum. Bu iddiamı önemli görüp,” Nereden sokacaklarmış?” derseniz, bir gün davet edersiniz, gelip açık noktaları sizlere gösterebilirim. (Burada yazmam yanlış olur)

Sakın buradan AHL’deki çalışanlar, pilotlar, kabin memurları vb… güvenlik aramalarından geçmesinler dediğim sanılmasın. Tabii ki onların da benden veya sizlerden farkı yok. Her insan gibi, onlarda risk içerebilir. Bir teknisyen veya bavul yükleyen bir işçi, pilot, kabin memuru veya güvenlik komisyonu üyeleri olarak ne kadar güvenli iseniz, onlar da o kadar güvenlidirler.

Bugün usulsüzlük, yolsuzluk vs yapan binlerce üniformalı kişi yok mu hapishanelerde? Hatta bu ülkede Genelkurmay Başkanlığı yapan kişiler bile tutuklu değil mi?

Uçuş ekiplerini ilk girişte aradınız. Bunlar odalarına geldiler ve uçağa geçecekler. Tamam, arayın aramasına da, o ilkel alt yapınızla, Yani tek X-Ray cihazı ile giriş çıkışın aynı kapıdan yapıldığı daracık yerde bunu yapmayın. Yan yana 3-4 tane X-Ray cihazı koyun, ekipler rahatça girip uçaklarına yetişsinler. Bunu sonra yapacağız demeyin. Bu zaten belliydi, burada tıkanmalar yaşanacaktı ve yaşandı. Önce yapalım, sonra aksayan yerleri çözelim değil, önce alt yapıyı hazırlayalım, sonra uygulamaya geçelim modelini benimseyin.

Veya uçuş ekipleri için havalimanına ilk girişte arama yapın, sonra eskisi gibi uçağa binsinler. Merak etmeyin; bu tür sakat art niyetli uygulamalar, bir kişilik işler değildir. Bir çalışanın veya pilotun art niyeti varsa, bu kesici aleti veya tabancayı, cebine bavuluna koyarak geçirmez. AHL sınırlarındaki tüm işyerlerinde, kesici, delici alet-edevat bolca bulunmakta. Yolcu almış bir uçakta arıza çıktığında, oraya gelen teknisyende delici-kesici alet yok mu? Onun tornavidasını, pensesini hatta uçağın halılarını kesmek için kullandığı falçatasını da köreltecek veya barkotlayacak mısınız?

Ayrıca; Open Gate uygulamasını ABD ve Kanada kabul etmemiş. Onlara ayrı, uygulama, diğerlerine ayrı uygulama yapılacakmış. Kısaca; Open Gate uygulaması; güvenliği artırmayacak, tersine güvenlik zayıflığı yaratacak gibi görünmektedir.

. Bekleyip görelim. Bence bu sistem bu hali ve alt yapısı ile çok sürtüşmelere gebe görünüyor.
NOT/ SHYO- TYP- SHGM ve Uçak Teknisyeni olma şartları…
AHL ‘DE "OPEN GATE" UYGULAMASI…

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (45)

Misafir ~ 7 yıl önce
PASAPORTTAN SONRAKİ ALAN GÜMRÜĞÜNDÜR POL,SİN İŞİ VE SORUMLULUĞU YOK AMA HER ZAMANKİ GİBİ GÜMRÜK SESSİZ KALIYOR . O İŞİNİ BİLEN MEMURU OYNUYOR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Yorum yazmadan önce mesaji dikkatli okumayi deneyin.Kanunen tasimak zorunda oldugum denilince orta zekada ki bir insan anlar sanirim. Marka model süsleme kismi idi. Asil söylemek istedigim polisi güvenlik sebebi ile polisi aramak mantiksiz. Open gate'in müsebbibi polis gibi sacmalayanlar var. Daha önce de yazdim,open gate'e senelerce güvenlik sebebi ile tek karsi cikan emniyet idi. Su anki uygulamalarda keyfi degil, guvenlik komisyonunun ortak kararlaridir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Beylik tabancanın modelini neden yazıyorsun. Ne alaka var. Ayrıca beylik tabancandan uçağa binerkende yanındamı taşıyorsun.Uçağa binerken nasıl bırakmak zorunda isen havalimanı terminalinde de bırakabilirsin. Orası Teksas mı be bilader. Arınmış salonda kimsede silah yok. Bir asayis durumu olursa bayıltıcı tabancalardan isteyin. Terminalde kaç defa ateşli silah kullanılmış bir bak bakalım istatistiklere. Yazmak için yazıyorsunuz ya. Sefa beyin yerinde olsam bu tür yazı okuyamayan bazılarına yazı bile yazmam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Sefa bey arastirmadan düsünmeden yazmissiniz bir kismini.Güvenligi saglayan polisin neyini arayacaksiniz? Hadi aradiniz.Benim Baretta F-92 tabancam var,kanunen tasimak zorunda oldugum beylik tabancam.Tabanca varken daha ötesine gerek var mi? Sacmalamissiniz.Ayrica 1-2 sene önce 100-200 polis sürüldü diyen zat-i muhterem iskembe-i kübradan atmayi birakin.Havalimanindan tayin olan 200 kisi havalimaninda 5 yil ve daha uzun süre görev yapmis arkadaslardi.Amir memur ayrimi yapilmadan süreyi dolduran herkes gitti.Biliyorsan konus feyz alsinlar,bilmiyorsan sus adam sansinlar.Son bir nokta open-gate'e senelerdir "tek karsi cikan emniyet idi".Madem muhabirsiniz,arastirmacisiniz,gidip arastirip yazin.Kuru kuru sallamayin.Vesselam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Bütün dünyada pilotların çantasında kesici alet varsa alınıyor. Peki acaba kokpitlerde bulunan acil durumda kullanılacak kocaman baltalardan haberleri var mı?!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Sefa bey, çok güzel yazmışsınız... Bir de ahl ye gelen yolların üstünün açık otopark olması ve tav'ın uyguladığı fahiş otopark ücreti rezilliklerini de yazsanız ne iyi olur...Dünya ticaret merkezinin önünden tutun b kapısına giden yan yolun üstüne,benzinliğin yanından thy genel müdürlüğün önüne kadar her yer açık otopark olmuş,araçlarını park edenler yolun üstüne tuvaletlerini yapıyorlar,çaylarını ,biralarını içiyorlar ayrıca bu park olayı güvenlik zaafiyetini de beraberinde getiriyor ama kimsenin umurunda değil..Sorumlu sorumsuzlar buranın ahl yani ülkemizin en büyük havalnı olduğunu unutuyorlar galiba..Prestijimiz ayaklar altında devletin bir tane görevlisi bu rezalete dur demiyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
şimdi havaalanlarında olan olayları değerlendireleim.geçen yıl yüz küsür polis sürüldü bazıları açığa alındı vs.devam edeyim,yine geçen yıl gümrük başmüdürü dahil olmak üzere havaalanında (Atatürk)onlarca muhafaza içri tıkıldı kimisi hala aranıyor. sonuç:bence personel polis ve gümrüğü aramalı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
O ÜLKELERDE GÜVENLİK TAMAMIYLE POLİS TARAFINDAN SAĞLANIR..X RAY DE ORDA BURDA HEP POLİS VARDIR ÖZEL GÜVENLİK DEĞİL.. ÖZEL GÜVENLİK MASKARALIĞI UCUZA İŞ GÜCÜ OLSUN DİYE İCAT EDİLMİŞ BİR OLAYDIR...ONUN DA KÖKENİNDE SÖMÜRÜ VARDIR...HATTA PASAPORT POLİSİ BİLE ÖZELDİR BİZDEKİ GİBİ NEVRUZ ŞU BU ZAMANI PASAPORT POLİSİNİ HAVALANINDAN GÖSTERİ ALANLARINA TAŞIMAZLAR...BİZDEKİ POLİSLER DAHA TÜRKÇEYİ DOĞRU DÜRÜST KONUŞAMIYORLAR..DİL BİLEN DE 3-5 TANEDİR..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Sefa Bey 36 yılınızı AHL'de geçirdiğinizi iletiyorsunuz ama bu 36 yılda kaç kez yurtdışı meydan gördünüz bilemiyorum. Yine de eminim ki OPEN GATE uygulamasının Dünyanın bir çok meydanında yapıldığını biliyorsunuz. İlk aramalarda kaybedilen zaman ve insanın sinirlerini geren uygulamalar medeni ülkelerde yok. Hele terör belasından nasibini almışlarda bile yok. Çatal bıçak vb bunlar, her meydanda var. Bir adım ileri gidersiniz, plastik malzeme kullanırsınız. Bana kalsa havalimanı girişini tıkayan polis kontrol noktalarının da kaldırılması gerek. En az 30 farklı yurtdışı meydandan uçtum ve böyle tıkanıklık yaşanan bir meydan girişi daha görmedim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Bizleri kendi çalıştığımız arkadaşlarımız arıyor sesimiz çıkmıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000