14 Mart 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Asil adaletsiz olan pgs yonetimidir. Pilotlara yine zam yapilmis ikramiye verilmis bize hicbirsey yok. Olmaz ilsun boyle ayrimci patron.
  • Maalesef ülkemizde vergilendirme sistemi HAK'kaniyete göre değil, konjüktör'e göre kurulmuştur. Esasında HAK olan bir motorlu taşıtının gerçekçi bedeli üzerinden vergi almaktır, medeni toplumlar da böyle vergi alırlar. Ancak ülkemizde BEDEL üzerinden değil, bir takım başka kriterler üzerinden vergi alırlar yok efendim motor CC si ( 1600 motor peugeot da vardır, 1600 motor Audi de vardır, mercedes'te) Şimdiiiii GODAMANLAR var porsche arabaya binen.... Sen Opel'e binersin aynı CC de aynı BEYGİR'de verdiğin vergi dört katıdır. Yani neden bir arabaya 300Bin TL veren birisi ile ben, 100Bin TL lik arabaya binen AYNI VERGİYİ VERİR ? Aynı şey uçak için de geçerli, 300Milyon Dolarlık uçağa binen (ya da kullanan) o kadarlık vergi versin, 50Bin dolarlık uçağa binen de bu kadar vergi versin ? Neden olmuyor ? O da ticari uçabilir, bu da... o önemli değil. Beyler, sistem ADALETSİZ, yazar harika. Uçağın bedeli ne ise ona göre vergi vwer kardeşim neyine hala detaylandırıyorsun ?
  • MTV'de koltuk kapasitesine bağlı orantının kurulması ne kadar doğru olur tartışılır. SHGM'nin genel havacılık ruhsatı altında hava taksi, hava ambulans, reklam, ilaçlama, yangın, özel jet, eğitim uçakları gibi bir çok kategoriyi tek bir çatı altında toplamasının sakıncaları var mıdır? Ticari amaç gütmeyen Amatör sportif havacılık faaliyetlerinin ayrı ruhsatlandırılması çözüm olabilir mi? MTV sorununun çözülebilebilmesi için; SHGM'nce hava taşıtlarının kullanım amacına yönelik ruhsat vermesi vb. önerilerin tartışılmasında fayda bulunmaktadır.
  • ülkemizin bircok konuda eşi benzeri yok! vergi aldı mı ya dünya rekoru kırar ya da alması gerektiginden hic almaz! vergiyi dogru düzgün toplayamadıgı ve mesela yandaşların vergi borclarının affedilmesi(milletin orasına koyan cengiz holding'in patronunun bilinen 100 trilyon civarı vergi borcu affedildi ama ülkemizdeki en pahalı özel uçak da onun!) sonucu, saray(maliyeti kesin olmamakla beraber yaklaşık 500 milyon dolar civarı), özel uçak(sadece en son alınan 330'un maliyeti 400 milyon dolardan fazla), makam aracı(bir başka dünya rekoru 120 binden fazla!) vs gibi cok önemli devlet giderlerini! çıkarmak için dolaylı vergilere yüklenir dünyanın en pahalı araba,yakıt,telefon,internet,elektrik,dogalgaz,pasaportu vs vatandasa müsteri gibi satılır (vatandas da hic tepki vermez kuzu kuzu alır!) ya da pırlanta,elmas vs den hic vergi almaz! herşeyini örnek aldıkları! amerika'nın vergi konusundaki hassasiyetini de alsalar ya !

Adaletsizliği ihbar ediyorum

DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım'ın basın toplantısından sonra, geçen yılın sonunda düzenlenen genel havacılık forumunda ele alınan konuların üzerinde kafa yorulduğunu ve ciddi adımlar atıldığını gördük. Forumda ele alınan bir çok konuda, en azından iyi niyetli olarak çaba harcandığını görmek, bundan sonraki benzer organizasyonların ciddiye alınabilmesi açısından önemliydi.

Öyle görünüyor ki, DHMİ ve SHGM, üzerlerine düşen görevi ellerinden geldiği kadar çözmeye çalışacaklar ancak onların elinde olmayan ve Maliye Bakanlığı'na pas edilen motorlu taşıtlar vergisi konusu farklı dinamiklerin harekete geçirilmesiyle çözülebilecek bir konu gibi. MTV konusundaki  adaletsizliğe daha önce bir yazımda değinmiştim. Genel havacılığın gelişmesinin önündeki en büyük engellerden biri MTV konusu. Orada çok ciddi adaletsizlik var. 

25/12/2015 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete'de görüleceği üzere 2016 yılı MTV'de uçaklar için yapılmış olan tabloda, fiyatı 50 bin dolar olan, 2 koltuklu, 40 yaşında ve toplam kalkış ağırlığı 700kg olan bir uçak için verilen yıllık MTV 6 bin 51TL iken,  fiyatı 300 milyon dolar olan, 300 koltuklu, 12 yaşındaki ve toplam kalkış ağırlığı binlerce kg olan bir yolcu uçağına verilen vergi sadece 24 bin 232TL Bu iki uçağa uygulanan  MTV, adil olarak orantılandığı zaman, ya bu yolcu uçağının 54.265.000 (Elli Dört MİLYON İki Yüz Altmış Beş TL) vergi vermesi lazım ya da o küçük uçağın vergisinin sadece 8,68 TL olması gerekiyor.

Vergi sisteminin en adil şekilde olabilmesi için tıpkı araba sektöründe olduğu gibi uçakların bedellerinin de her sene SHGM tarafından belirlenmesi ve Gelir İdaresi Başkanlığı'nın uçaklar için uygulanacak MTV'leri bu değerler üzerinden adil bir şekilde ve genel havacılığı destekleyecek ölçülerde uygulaması gerekir. Dünyada uçaklar için alınan vergi oranlarına bakıldığında genel havacılık sektörü desteklendiği için toplam kalkış ağırlığı 5700kg'dan hafif olan ve tek pilota sertifikalı uçaklardan en çok 100 dolar civarında vergi alındığı görülüyor. Hava Taşıtlarının ve özel uçak sahibi olmanın artık araba sahibi olmak kadar kolay olduğu ve bir lüks olmaktan çıkıp bir ihtiyaç haline geldiği bu devirde tüm uçak sahiplerine, ' uçak aldıklarına göre para problemleri yok' gözüyle bakmak ve bu korkunç vergileri talep etmek genel havacılığın gelişmesinin önündeki en büyük engeldir.

Hafif hava taşıtları satıcıları ve sahipleri bana kızacaklar biliyorum ama gerçekleri yazmak ve doğru çözümleri üretmek gerektiğine inandığım için paylaşıyorum. Aslında MTV uygulaması genel havacılığın kendi içerisinde de adaletten uzak bir görüntü sergiliyor. Çünkü tip sertifikası olmayan toplam kalkış ağırlığı 750kg'dan hafif olan ultralightlar, microlightlar, gyrocopterler SHGM nezdinde uçak sınıfına girmiyor. SHGM tarafından " Uçak değil çok hafif hava taşıtıdır' diye tanımlandığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı'nda MTV tanımlaması altında hava taşıtı yerine uçak ifadesi kullanıldığı için kanunun bu açığından faydalanılıyor ve Gelir İdaresi'ne bu hava taşıtı 'Uçak değildir' denildiği için vergi verilmiyor. Halbuki kanuna göre motorlu bütün taşıtların MTV vermesi gerekir.

Neticede yukarıdaki konu adaletsizlik olduğu kadar vergi verilmemesi meselesi de ciddi bir adaletsizliktir. Yeni yayımlanmış olan SHY-6C yönetmeliğinde ise bütün hava taşıtları 2000Kg. altında ayrılmış olduğu için bu tanım otomatik olarak yapılmıştır. Yani artık Çok Hafif Hava Taşıtlarının da vergi vermesi icap ediyor.

Bütün bu bilgiler ışığında ortada ciddi bir adaletsizlik var ve bu adaletsizliği çözebilecek kurum ne DHMİ ne SHGM. Bu  konuda top Maliye Bakanlığı'nda. Bunun için de motorlu taşıtlar vergisinden muzdarip durumda olan pilotlara, işletmelere ve uçak sahiplerine bu problemin en doğru ve hızlı şekilde çözülebilmesi için bir önerim var.  Şu aşamadan sonra Başbakanlık İletişim Merkezi ( BİMER ) şikayetler için doğru adrestir. BİMER internet adresinden konuya duyarlı herkes kamu yararı adına ihbarda bulunabilir. Her bir başvuruyu dikkate alan ve çözüm odaklı olan Başbakanlık İletişim Merkezi'nin konunun doğru şekilde çözülmesi yönünde yardımcı olacağına inanıyorum.  Genel havacılık sektörünün gelişmesi adına ilgili kuruma ilk ihbarı ben yapıyorum. Umarım aynı mesajı sizler de yollayarak duyarlılık oluşturmaya katkı sağlarsınız. 

BİMER'E İHBARIMDIR

“Gelir İdaresi Başkanlığının Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) dahilinde yıllardan beri uygulanmakta olan ve artık düzeltilmesi gerektiğine inandığım bir adaletsizlik durumunu ihbar etmek istiyorum. Konu, özel ve küçük uçaklar için uygulanmakta olan MTV miktarlarıdır. 25 Aralık 2015 CUMA tarihli, 29573 numaralı Resmi Gazetede yayımlanan tablolarda görüleceği üzere uçakların motorlu taşıtlar vergisi uçakların bedelleri üzerinden değil, toplam kalkış ağırlıkları ve yaşları üzerinden alınmaktadır. Bu durumda toplam kalkış ağırlığı sadece 700kg olan, 40 yaşında, sadece 2 koltuklu ve bedeli sadece 50000dolar olan bir uçak için 6051TL vergi ödenirken, toplam kalkış ağırlığı 200TON olan 12 yaşındaki ve 300 yolcu taşıyan ve bedeli 300.000.000 DOLAR olan devasa bir yolcu uçağı için sadece 24232TL yıllık vergi ödenmektedir. Uçakların fiyatları ve ödenen vergiler arasındaki fark hesaplandığı taktirde ortaya onbinlerce kat fark çıkmakta ve çok ciddi bir haksızlık durumu söz konusu olmaktadır.  Ülkemizde Genel Havacılığın gelişememesinin en önemli sebeplerinin en başında MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ problemi gelir. İnsanların, kurum ve şirketlerin kendi uçaklarını alabilmeleri, bu uçaklara yeni mezun pilotlar istihdam etmeleri ve bu uçaklar ile Anadolu'nun her köşesinde özgürce uçuşların gerçekleşebilmesi günümüz standartlarında artık bir lüks değil, kesinlikle bir ihtiyaçtır. Özel uçak artık eskisi gibi sadece çok aşırı zengin ve ayrıcalıklı insanların sahip olduğu bir ayrıcalık değil, 20.000dolardan başlayıp milyonlarca dolara giden yelpaze içerisinde herkesin sahip olabileceği bir taşıttır. Yurtdışında pek çok ülkede, toplam kalkış ağırlığı 5700kg altında olan ve SP sınıfına giren bütün uçakların verdiği azami vergi 100dolar civarındadır. Netice itibarı ile, ilgili ihbarımın kamu yararı için değerlendirilmesi ve Genel Havacılık kategorisine giren, toplam kalkış ağırlığı 5700kg altında olan, SHGM ve tek pilota sertifiyeli bütün uçakların desteklenmesi amacıyla vergilerinin düşürülmesi, en azından arabalar için uygulanan MTV sistemi dahiline alınması hususunda gereğini saygılarımla arz ederim.”

Adaletsizliği ihbar ediyorum

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

Pgs ~ 2 yıl önce
Asil adaletsiz olan pgs yonetimidir. Pilotlara yine zam yapilmis ikramiye verilmis bize hicbirsey yok. Olmaz ilsun boyle ayrimci patron.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vergi Sistemi ~ 2 yıl önce
Maalesef ülkemizde vergilendirme sistemi HAK'kaniyete göre değil, konjüktör'e göre kurulmuştur. Esasında HAK olan bir motorlu taşıtının gerçekçi bedeli üzerinden vergi almaktır, medeni toplumlar da böyle vergi alırlar. Ancak ülkemizde BEDEL üzerinden değil, bir takım başka kriterler üzerinden vergi alırlar yok efendim motor CC si ( 1600 motor peugeot da vardır, 1600 motor Audi de vardır, mercedes'te) Şimdiiiii GODAMANLAR var porsche arabaya binen.... Sen Opel'e binersin aynı CC de aynı BEYGİR'de verdiğin vergi dört katıdır. Yani neden bir arabaya 300Bin TL veren birisi ile ben, 100Bin TL lik arabaya binen AYNI VERGİYİ VERİR ? Aynı şey uçak için de geçerli, 300Milyon Dolarlık uçağa binen (ya da kullanan) o kadarlık vergi versin, 50Bin dolarlık uçağa binen de bu kadar vergi versin ? Neden olmuyor ? O da ticari uçabilir, bu da... o önemli değil. Beyler, sistem ADALETSİZ, yazar harika. Uçağın bedeli ne ise ona göre vergi vwer kardeşim neyine hala detaylandırıyorsun ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Amatör havacılık ~ 2 yıl önce
MTV'de koltuk kapasitesine bağlı orantının kurulması ne kadar doğru olur tartışılır. SHGM'nin genel havacılık ruhsatı altında hava taksi, hava ambulans, reklam, ilaçlama, yangın, özel jet, eğitim uçakları gibi bir çok kategoriyi tek bir çatı altında toplamasının sakıncaları var mıdır? Ticari amaç gütmeyen Amatör sportif havacılık faaliyetlerinin ayrı ruhsatlandırılması çözüm olabilir mi? MTV sorununun çözülebilebilmesi için; SHGM'nce hava taşıtlarının kullanım amacına yönelik ruhsat vermesi vb. önerilerin tartışılmasında fayda bulunmaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vergi ! ~ 2 yıl önce
ülkemizin bircok konuda eşi benzeri yok! vergi aldı mı ya dünya rekoru kırar ya da alması gerektiginden hic almaz! vergiyi dogru düzgün toplayamadıgı ve mesela yandaşların vergi borclarının affedilmesi(milletin orasına koyan cengiz holding'in patronunun bilinen 100 trilyon civarı vergi borcu affedildi ama ülkemizdeki en pahalı özel uçak da onun!) sonucu, saray(maliyeti kesin olmamakla beraber yaklaşık 500 milyon dolar civarı), özel uçak(sadece en son alınan 330'un maliyeti 400 milyon dolardan fazla), makam aracı(bir başka dünya rekoru 120 binden fazla!) vs gibi cok önemli devlet giderlerini! çıkarmak için dolaylı vergilere yüklenir dünyanın en pahalı araba,yakıt,telefon,internet,elektrik,dogalgaz,pasaportu vs vatandasa müsteri gibi satılır (vatandas da hic tepki vermez kuzu kuzu alır!) ya da pırlanta,elmas vs den hic vergi almaz! herşeyini örnek aldıkları! amerika'nın vergi konusundaki hassasiyetini de alsalar ya !

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000