15 Haziran 2009, Pazartesi
Oya TORUM
Oya TORUM torumoya@hotmail.com

Acil Durum Halleri

Acil Durum Halleri Havacılık entegrasyon isteyen çok ciddi bir sektördür. İmalatçı, işletici, bakımcı, uçucu, kısaca sistemin tüm komponentleri birlikte ve sımsıkı kurallar içersinde, ‘0’ toleransla çalışırlar. Kurallardan verilecek en küçük tavizin faturası son derece ağırdır.

Uçağın kitle ulaşım aracı olması, teknolojinin gelişmesi ve daha pek çok faktör uçak sayısının ve yolcu sayısının artışını körükledi. Ancak, havacılığın her alanında çalışacak elemanların yetiştirilmesi aynı paralelde arttı mı? Ya da soruyu farklı bir açıdan daha soralım, sektörde çalışanlar gerektiği gibi mi eğitilip yetiştiriliyor?

Bağlayıcı kurallardan tavizler oluyor mu?

Çoğumuzun ıskaladığı uçuşu doğrudan ilgilendirmeyen fakat uçuşun birinci derecede tamamlayıcısı olan emergency/acil durum ekipmanı ve prosedürleri de zaman zaman taviz alanlarına girebilmektedir.

Acil durumlar çştlilik arzeder. bunlar; yolcu ya da kabin personelinin rahatsızlığından, uçakta huzursuzluk çıkaran yolcuya, terörist hareketlere, veya uçaktaki teknik arızaya kadar uzar.

Acil durumlarda gerekli olan kusmuk torbaları, güvenlik (safety) kartları, yangın söndürme cihazları, O2 tüpleri, maskeler, can yelekleri, koltuk kemerleri, ip, balta, slide, koridor ışıkları, ilk yardım çantaları, halonlar, kapı emniyet bantları, air show gibi her türlü malzeme ve ekipman uçak üzerinde daima faal bulundurulur. Tüm bu malzame ve ekipmanın hiç kullanılmasa da periyodik bakımları yapılır. Her uçuş öncesinde kontrol edilir. Kabin memurlarının temel görevi de esasen acil durum ekipmanını kontrol etmek ve gerektiğinde kullanımını sağlamaktır. Havayolları söz konusu malzemeleri uçuş sırasında faal durumda bulundurmaktan sorumludur ama yolcular da getirilen kurallara uymakla yükümlüdür.

Yolcular da dikkatli olmalıdır

Değindiğimiz ‘0’ tolerans havacılar kadar yolcuları da ilgilendirir.

Yer çekimine isyan eden uçak diğer ulaşım araçlarından farklı olarak yolcularına da bazı sorumluluklar yükler ve uyma zorunluluğu getirir. 

Tüm yolcular uçağa yerleşip, uçak kapısını kapattıktan sonra duyurulması bir zorunluluk olan ‘acil durumlarda’ yapılacaklar anlatılır. Uçakta yapılmayacaklar ve acil durumlarda yapılacaklar hakkında uyarılar yayınlanır.

Kabin memurları acil durumlarda oksijen maskesinin, can yeleğinin nasıl kullanılacağını yarı uygulamalı gösterirler. Acil çıkışlar işaret edilir, acil çıkış kapılarının kullanımı ve slidelardan kayma hakkında bilgi verilir. Acaba yolcuların kaçta kaçı bunları tam konsantre olarak dinler. Ne kadar önemli olduğunun kaç yolcu farkındadır...

Örneğin; kabin basıncının düşmesi halinde maskeler otomatik açılır. Kaç yolcu maskeleri hemen takabilir. Kaç yolcu can yeleğinin fonksiyonlarını tam anlamıştır? Panik halinde iken oturulan koltuğun minderinin altındaki can yeleği nasıl çıkarılacaktır? Yakın zamana kadar kabin memurları göstererek (demo) yolcuların dikkatlerini çekmeğe çalışırlardı.

Şimdi bazı havayollarında acil durum bilgileri animasyonlu gösterim hazırlanmakta ve kabin içi kapalı devre eğlence sistemi ekranlarından verilmektedir. Animasyon bir çok havayolunda ana dilde ve İngilizce yayınlanmakta, işitme engelliler için de işaretle anlatılmaktadır. (İnişte ekranlar kapalı olduğundan işitme engelliler, koltuk arkalarının dik, tepsilerin kapalı olması gerektiğini anlayamamaktadır.) Bunca emekle hazırlanan, özen gösterilen faaliyeti yolcular umursamamaktadır. 

Anonslara rağmen acil çıkış kapılarının önünde oturanlar tarafından üstlenilen sorumluluk ve nasıl açılacağı da bilinmeyenler arasındadır. Bazı havayollarında anons edildikten sonra kabin memurları bu bölgelerde oturan yolculara hatırlatma yapmaktadır! ‘Acil durumda bize yardım etmeyi kabul ediyor musunuz?’...

Tuhaf bir durumun da altını çizmek istiyorum. Acil inişlerde, çarpmadan korunmak üzere ‘başınızı eğip, kollarınızı dizlerin altında bağlamak gerekiyor.’ Bunu söyleyen allah rızası için kendisi yapsın da görelim, daracık aralıklarda...

Gerek US Airways’ın Hudson nehrine, gerekse THY’nin Amsterdam Schiphol’e acil inişleri yolcuların bu prosedürlerle nasıl daha fazla ilgilendirilecekleri sıcak gündeme taşınmalıdır. Hava trafiği kalabalıklaştıkça istenmeyen olaylar da artacak gibi duruyor.

Yolcuların adam akıllı dikkatini çekmek için birlikte neler yapılabilir, havacılık sisteminin entegrasyonuna müşteriler de katılabilirler mi? Bu bağlamda kafama takılan bir öneriyi paylaşmak istiyorum. Önerim: Acil durum ‘demo’larınn yolcularla birlikte yapılması... Tabii, ilk akla gelen, yolcuların kabin memeurları ile birlikte demo yapmayı isteyip istemeyeceği. Demo için gönüllüler çıkabilir kanısındayım. Gönüllü yolculara mil gibi bir şeyler hediye ederek cazibe sağlanabilir ve katılım artırılabilir. Böylece diğer yolcular için de yolculuk, hem öğretici ve hem de keyifli bir hale gelebilir.

Cep telefonları
Cep telefonlarının uçuş güvenliğini tehdit ettiği konusunda yolcuların ikna edilmesi de ayrı bir konudur. Anonslara aldırmayıp; telefonu sessize alan cinlerin, uçuş süresince cep telefonu ile oyun oynayan, uçak tekerleğini koyar koymaz cep telefonlarına asılan kural tanımaz yolcuların uçuş emniyetinin ne olduğunu anlamalarını sağlamak için yolcu eğitimi öncelikler arasına alınmalıdır.   

NOT:
Bir kaygım var:
01 Haziran 2009 günü Air France’ın kaybedilen uçağı hakkında merak ettiğim hususlardan biri de cep telefonları ile ilgili. Geçen yıl Air France havayollarının bazı uçaklarında cep telefonu ile konuşmaya imkan veren sistem kurulacaktı. Deneme amacıyla bir veya 2 uçakta uygulama yapıldığını okumuştum. Kaybedilen uçakta bu tür bir sistem var mıydı?

Manyetik alan oluşan yerlerde cep telefonu kullanmamanın netleştirilmesi havacılığın konuları arasında olmalıdır.

Acil Durum Halleri

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 9 yıl önce
İşte 7 kişi yaralanmış, bu şimdilik bilinen. Eminimkemerler bağlı değildi. Bence uçuş boyunca kemerler bağlı olmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
SAYIN DR. OYA TORUM HOCAM, yazınızı ilgiyle okudum, emeklerinize sağlık diliyorum. kurallar ancak farkındalık düzeyinin yükseltilmesi ve bilincin artırılmasıyla hedeflenen tolerans dahilinde uygulanabilir ve hedef tolerans düzeyine yaklaşılır, yazınızın bu duzeyinin yükselmesine önemli bir katkı sağladığınıza inanıyorum, Saygılarımla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Cep telefonları sorununu pek çok havacı ciddiye almıyor. Ama telefon televizyonun yanında çaldığı zaman dahi yayında parazite neden oluyor. Açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Değindiğiniz konu enteresan. Kimsenin acil durum anonslarını izlemediği konusunda çok haklısınız. Allah korusun demekten başka çare kalmıyor. Amsterdam a ve nehire inen uçağın yolcuları iniş anını anlatmalı. bu anlatılanlar ders olmalı. Haldun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
OYA HN ÖNCELİKLE ÇOK GÜZEL BİR ŞEYE TEMAS ETMİŞSİNİZ TŞK.LER. AIR FRANCE 2008 MAYIS AYINDA BUNU DUYURDU VE UYGULAMAYA BAŞLADI. BENİM BU KONUDA YAZILMIŞ ÇOK FAZLA MAKALEM VE YAZILARIM VAR ÖZEELİKLE "PED - PORTABLE ELECTRONIC DEVICES ACCIDENTS OR INCIDENTS" MANYETİK KARIŞTIRMA ÇOK SIKLIKLA OLABİLEN VE DEDİĞİNİZ GİBİ MANYATEK ALANLARDA ÇOK DAHA BÜYÜK SORUNLARA YOL AÇABİLEN BİR OLAY.ARAŞTIRMAKDA FAYDA VAR, DGRTRAINER63

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000