15 Şubat 2010, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • bence uzman olmayan insanların açıklanan cok önemsiz bulgulardan korkup havayolu ulaşımını tercih etmeme durumu oluşabilir. cok önemsiz bir buluguyu elzem zannedip şirketlere çamur atanalr çıkabilir.
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.
  • Altınbulak kaptan şunları iddia ediyor.SHGM serhat ÖZDEMİR'in lisansına MD Uçak tipini usulsüz işledi.Kaptanın lisansı geçersizdi.Isparta da düşen uçakda Flap arızası vardı.Isparta'ya uçak 4 NO-GO arıza ile gitti.Uçağın düşmesinin en önemli sebebi Flap arzasıdır.Bu kaptana SHGM nin iddialarını kanıtla demesi gerekmiyormu?

AÇIKLA BELGELERİ SHGM

Pegasus Havayolları’na kesilen cezanın nedenlerini, Türk Havayolları’na kesilen cezanın nedenlerini, Golden Havayolları neden kapatıldı, FLY Havayolları, Tarhan Havayolları neden kapatıldı, İnter Havayolları neden kapatıldı? Bütün bunları açıklama zamanı geldi. Onur Air ne durumda, Atlasjet Havayolları hata yapıyor mu, SKY Havayolları hangi hataları yapıyor, Corendon’un eksikleri nedir, Saga Havayolları, MNG, Sunexpress,  İzAir nasıl yönetiliyor? Bütün bunları açıklamak artık elzem oldu.

Neden yazıma böyle giriş yaptım? Geçtiğimiz hafta Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün aldığı kararı AirportHaber sizlere duyurmuştu. Karara göre artık Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü denetimindeki başta havayolu şirketleri olmak üzere tüm şirketlerin hataları basın yoluyla kamuoyu ile paylaşılacak. SHGM’nin bu kararını haberleştirmemizin ardından çok sayıda olumlu yorum alırken bazıları da endişeli yorumlar attı.

Bu kararı şahsım olarak ben de destekliyorum. Sivil Havacılık Genel Müdürünün içtiği bir sodanın manşet olduğu bu ülkede, havayolu şirketlerinin masum olmadığını söylemek SHGM için zorunluluk haline geldi.

Isparta’da düşen uçakla ilgili SHGM topa tutulmadı mı, Kahramanmaraş’ta düşen helikopter için, Amsterdam’da düşen THY uçağı, Irak’ta düşen Moldova uçağı için SHGM topa tutulmadı mı?

Rüşvet aldığı iddiasıyla SHGM günlerce manşet edilmedi mi?

Peki, soruyorum şimdi…  Isparta uçağının sahibi World Focus Havayolları’nın eksiklerini açıklasaydı SHGM acaba medyamız bunu manşet eder miydi? Biz kendi adımıza söyleyebiliriz ki ederdik.

Türk Havayolları’nın bakım atlamasını denetlemelerde ortaya çıkaran SHGM denetçileri bu önemli konuyu kamuoyu ile paylaşsaydı THY’nin imajı nasıl olurdu acaba?

Pegasus Havayolları teknik müdürünün form-4’ü neden iptal edildi? SHGM bunu açıklasaydı Pegasus Havayolları ne duruma düşerdi? Merak ediyorum Pegasus Havayolları kollayıcısı medya bu durumu manşet yapar mıydı?

Tarhan Havayolları’nın kapatılışının perde arkasında ne vardı acaba? Hangi eksiklik ve bulgular sebebiyle kapatıldı Tarhan Havayolları?

Ya diğer sır olan bulgular. Açıklanmayan teknik bakım aksaklıkları. Bunları ne siz biliyorsunuz ne biz biliyoruz. Belki de hayatımız pamuk ipliğine bağlı uçuyoruz.

Best Air’in durumu nedir? Neden ruhsatı üç ay daha uzatıldı? Bunu da açıklamalı SHGM…

Yine Best Havayolları’ndan Hüsamettin Payat’ın form-4 ü neden iptal edilmişti? İptal nedeni de açıklanmalı.

İnter Havayolları neden kapandı? Şeffaf olacaksa her şey şeffaf olmalı.

Ama abartmadan, kayırmadan, cesurca yapılmalı her şey…

SHGM belki de denetlemeleri özelleştirmeli… Bu sayede daha objektif denetimler yapılabilir.

Denetimler özelleşirse, SHGM yapılan denetimler sonucu o şirketi kayırdı bu şirketin üzerine fazla gidiyor eleştirisi almaz. Bizden önermesi.

Ancak şunu bir kez daha vurgulamak isterim ki, SHGM bu cesur kararını ısrarla uygulamalı. Bu sayede havayolu şirketleri kendi kendilerine otokontrol yapmak zorunda kalacaklar. Bakımlar daha ciddi takip edilecek. Zamanı gelmiş parçalar anında değiştirilecek ve uçuş emniyeti “Medyaya manşet olurum” korkusuyla daha sıkı takip edilecek.

Hadi bakalım SHGM açıkla belgeleri yavaş yavaş. Bu konuda ciddi olduğunuzu herkes görmeli ki, söylemle değil eylemle kamuoyunu aydınlatın .

Haftaya görüşmek dileğiyle...

AÇIKLA BELGELERİ SHGM

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Misafir ~ 8 yıl önce
bence uzman olmayan insanların açıklanan cok önemsiz bulgulardan korkup havayolu ulaşımını tercih etmeme durumu oluşabilir. cok önemsiz bir buluguyu elzem zannedip şirketlere çamur atanalr çıkabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Altınbulak kaptan şunları iddia ediyor.SHGM serhat ÖZDEMİR'in lisansına MD Uçak tipini usulsüz işledi.Kaptanın lisansı geçersizdi.Isparta da düşen uçakda Flap arızası vardı.Isparta'ya uçak 4 NO-GO arıza ile gitti.Uçağın düşmesinin en önemli sebebi Flap arzasıdır.Bu kaptana SHGM nin iddialarını kanıtla demesi gerekmiyormu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000