02 Kasım 2008, Pazar
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • inan söyleyecek hiçbirşey bulamıyorum sanırım sen internette gezinirken girdin bu siteye şu an onurair, sky, atlasjet ,pegasus, corendon, inter, sunexpress gibi birkaç şirketin teknik yöneticilerini bir incele istersen sonuç inan seni çok şaşırtacaktır inan özel sektörde haketmeyene 1 lira vermezler thy ye bakarsak durum farklı zaten orasıda henüz özelleşmedi
  • ulkemizde ne yazık ki hala havacılıkta calıstıgı halde havacılığın ne oldugunu bilmeyen okadar cok insan varki o yuzden bu camia icin turkiye nin daha cok yol alması gerekir. Parça rumuzlu kisiye cevap bile vermeye gerek duymuyorum cunku kendisinin konuya ne kadar uzak ve bilgisiz oldugu anlasılıyor. eger isterse kendisine aradki farkı anlatabilirim istedigi zaman. kendisin belirttgi gibi amele ile insaat muhendisi arasındaki baglantıyla ucak teknisyeniile ucak muhendisi arasındaki baglantıyı benzestirecek bir zihniyetin umarım bu camiada calısmadıgını ümit ediyorum. umurum bir gün at gözlüklerini çıkartıp uçak mühendisi ile uçak teknisyenin çalışma alanın çok farklı olduğunu, bunun ise her iki tarafın birbirine üstünlük sağlama sıfatı olmadığını ve bu doğrultuda uçak teknisyenlerinin de çok başarılı yönetici olabildiklerini öğrenir. zaten bunun örnekleride türkiyede mevcut... ama yurtdışında çok daha yaygın. umarım oraları da gezer görürsün. okuyarak bilgi sahibi olmadan atıp tutmaktansa ,en azından gezerek görür öğrenirsiniz
  • Ya ben buraya yorum yazan biri değilim fakat yorumun şacmalığına dayanamadım. Sanırım burada bu kadar saçma bir yorum atan şimdiye kadar olmamışdır. Ya arkadaşım; bu meslek lisansiye meslek ve SHGM tarafından mutlaka lisanslı B1-B2 Teknisyen şartı olan bir makamdan bahsediliyor sen ise işi saptırmıssın be arkadaş:)Pradon sen mühendismisin yoksa:)
  • Kalfa insaatin tum inceliklerini ameliye ile gayet iyi bilebilir,bir metal iscisi,torna ve tesviyeci malzemeyi gayet guzel isleyebilir.Ornekleri cogaltmak mumkundur.Kalfa, Insaat muhendisinin,ve digerleri de ilgili muhendislik dallarinin analitik karar mekanizmalarini isletebilecek bilgi e beceriden yoksun egitildikleri icin sizin teklifiniz havada kaliyor gibi bir dusunce hasil oluyor. Pardon siz teknisyenmiydiniz??
  • Fakat; SHYO mezunlarının müdür veya daha üstü görevlerde yer alması konusunda ve THY nin pilot alımları için istediği kriterlere alınması konusunda son derece haklısınız. Fakat bu yöneticilk sadece Teknikte olabilmelidir.Örneğin yönetici olsun derken mesela muhasebe müdürlüğünü kastetmiyorsunuzdur umarım. THY de duyduğuma göre teknik departmanda kurallara uymayan yöneticiler varmış. Bunlar derhal değiştirilmeli diye düşünüyorum.
  • Havacılık okullarında yetişen uçağı teknik olarak a dan z ye bilen ve lisans mezunu olan havacılık mezunlarına pilotluk şansı verilmemesinin sebebi olarak ne gösteriyorlar acaba.Artık bu okullar 2 yıllık değil bu hala bilmeyenler var bu okullar mühendislik eğitimi ile aynı seviyede eğitim verilen uçağı a dan z ye tanıyan uygulama ve staj ile tecrübe kazandırılan 4 + 1 lisans okullarıdır ve yönetici de olabilmelidir pilot ta
  • Fikirlerinize katılmakla beraber THY'nin yönetici şartlarında fakülte mezunu olmak değil yüksek okul mezunu olmak vardır.Ayrıca şimdiki THY için bu şartlarda gecerli değildir.Lise mezunları bile THY de yönetim kurulu kararı olmak şartıyla müdürlük yapabilmektedirler.Teknisyen lisansına gelindiğinde sizinle aynı fikirdeyim.Lisanslı yöneticilerde mutlaka çalışmasalarda zaman,zaman mutlaka OJT eğitimlerine tabi tutulmalıdır. Teknisyenler mühendisleşmemelidirler.Pilot ve Kabin memuru kökenli yöneticilerde yönetmeliklerle kendilerine mecburi uçuş şartı verilmese sanırım onlarda kolay yolu sececek ve iş yoğunluğunu bahane ederek uçuşlarına gitmemeye çalışacaklardır.Burada SHGM ye çok iş düşmekte.Yöneticilik yapan teknisyen,pilot gibi lisansiye elemanların lisanslarının kendilerine verdiği yetkiyi kullanmalarını ispata zorlayarak temdit işlemini yapmalıdırlar.Fakat şu şüphesizki,Pilot olma şartlarına Yüksek okul mezunu teknisyenleri koymak ve pilotluk yaptırabilmek mükemmel neticeler verecektir.Sefa beyin yazdığı bu yazı ve savunduğu fikirler bir gün mutlaka THY gibi mühendis kökenli yöneticilerin yoğun olup söven duygular beslediği THY de bile gerçekleşecektir. Aklın yolu bir nasıl olsa..
  • THY sözüm ona pilot seçimindeki titizliği artık tartışılır olmuştur.Mühendis temelli olma şartının artık günümüzde ne kdr sığ bir karar olduğu da açıktır.Elbette ki uçak ve havacılık mühendislikleri gibi işin mutfağından gelen kişilerin pilot olarak değerlendirilme koşuluna sahip olması doğaldır ama isminin önünde de müh. yazıyor diye de SHYO dan mezun olan arkadaşları yok saymak abese iştikal bir durum olmaktan öteye gitmemektedir.SHYO artık hakettiği değeri almalı 4 senelik eğitim artık havacılıkta geniş yelpazede değerlendirmeye açık olmalıdır.
  • Uçak Teknisyeni kökenli yöneticiler şu anda özel havayolu şirketlerinde on yıl öncesine göre oldukça fazla sayıda. THY için aynı durum maalesef söz konusu değil. Fakat bildiğim kadarı ile THY nın şirket yönetmeliklerinde yönetici olabilmek fakülte mezunu olma şartı vardı. Bu THY uçak teknisyenlerinin önünde en büyük engel olarak görülüyor. Yoksa bu koca şirket içerisinde mutlaka yöneticilik yapabilecek kapasitede çok değerli uçak teknisyenlerinin olduğuna inanıyorum. Konuyu yönetici teknisyen boyutunun özel havayolu şirketlerinde görülen başka bir sıkıntısına getirmek istiyorum. Yöneticilik görevi alan teknisyen arkadaşlarımız görevleri gereği doğal olarak zaman içerisinde asli görevleri olan uçak teknisyenliğinden maalesef uzaklaşıyorlar. Zaman içerisinde lisanslarının imtiyazlarını hiç kullanmaz hale geliyorlar. Aralarında yıllardır hiç aktif olarak uçak başına çıkmamış olanlar var. Bunun doğal sonucu olarak zaman içerisinde teknik bilgi birikiminde bir gerileme söz konusu oluyor. Bu da yöneticiliğin getirdiği masa başı çalışmalarının kaçınılmaz bir sonucudur. Bu yönetici arkadaşlarımız hiçbir lisans imtiyazı kullanmadığı halde SHGM tarafından lisansları otomatik olarak temdit ediliyor. SHY 145 e göre uçak üzerinde onaylayıcı personel yetkisini alabilmek ve sürdürebilmek için son altı ayda lisans haklarının kullanıldığının belgelenmesi gerektiği halde, kendi kalite müdürleri tarafından yetki belgeleri otomatik olarak uzatılıyor. Yani kısacası hiç uçakta aktif olarak çalışmadıkları ve hiçbir CRS imzalamadıkları halde, lisans ve yetkileri otomatik olarak uzatılıyor. Zaman içerisinde bu kişiler işin özünden yani uçak teknisyenliğinden tamamen uzaklaşıyorlar. Ceplerinde taşıdıkları lisans sayesinde o koltukta oturduklarını unutmaya başlıyorlar. Teknisyen kıyafeti giyip uçağa çıkmamayı, ofiste çalışmayı bir imtiyaz olarak görmeye başlıyorlar. Bunun sonucunda da çalışanla yönetici ile çalışan arasında bir iletişimsizlik ve empati eksikliği oluşuyor. Nasıl ki uçuş işletme müdürlüğü yapan bir pilot aktif olarak uçuculuğuna devam etmek ve devamlılık eğitimlerini belgelemek durumunda ise aynı durum yönetici teknisyen içinde söz konusu olmalı ve SHGM bunun takipçisi olmalıdır. Yoksa kişi onbeş yıl önce tip eğitimini aldığı uçağın yetki belgesini oturduğu yerden yeniletmeye devam edebiliyorsa ve hiçbir tazeleme eğitimi almak zorunda olmadan SHGM tarafından Form 4 ü onaylanıyorsa bu rehavete herkes kendini kaptırır. Böyle bir durumda yönetici teknisyen olmuş, mühendis olmuş benim için hiç fark etmez.
  • nihayet shyo oldugu ve orada okuyan birileri oldugu anlasıldı ve bir seyler yapılmasa da sorunları oldugu anlasıldı

“Uçak Teknisyeni; pilot, yönetici... Neden olmasın?”

Airport TV, bildiğiniz gibi tematik bir kanal olarak,  havacılık ve turizm sektörüne yönelik yayın yaşamına başladı. TV’mizin, sizlere ve ailelerinize hitap eden birçok programları bulunuyor. Bunlardan; benim sunduğum tartışma içerikli program olan Kara Kutu’nun beklediğimden fazla reyting aldığı, gelen mail ve SMS’lerin yoğunluğundan anlaşılıyor.

Bu nedenle, öncelikle bizi izledikleri ve programıma katılımları ile destek verdikleri için herkese sonsuz teşekkür ederim..

Airport TV’nin geleceğe yönelik planları içersinde; uydu ve internetten yapılan yayınlarla yetinmeyip, çok yakın bir zamanda diğer toplu yayın kuruluşlarına (Digitürk, Kablolu, D Smart gibi) geçiş yapabilmek ve tüm havacılık ve turizm sektörümüzün vazgeçilmez kanalı olmak olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim.

Bu hafta 4.sünü yapacağım Kara Kutu programımdan önce ilk 3 programda iletilen mesajları siz değerli okurlarımın bir kere daha dikkatine sunmak istedim.

                                       *********************

13 Ekim 2008’de THY/Teknik A.Ş Genel Müdürü İsmail Demir ile başladığım program dizimi; 20 Ekim 2008’de eski SHGM Genel Müdürü Kaptan Pilot Serdar Cebeci ve Alman Hastanesi Havacılık Bölümü Başkanı Dr. Ertaç Altuner’i konuk ederek, havacılığın vazgeçilmezleri olan uçuş emniyet ve güvenliğini tartıştık.

27 Ekim 2008 günü ise; Türk sivil havacılık sektörüne nitelikli eleman yetiştirmek amacıyla kurulmuş Sivil Havacılık Yüksek Okullarının müdürleri ve akademisyenleri ile bir söyleşi yaparak bu okullarımızı ve yeterliliklerini masaya yatırdık.

Bu programda uçak teknisyen okullarının geleceği ve okul müdürlerinin görüşlerini aldık. Geleceğin mesleği olarak adlandırabileceğim uçak teknisyenliğindeki son gelişmeler gerçekten umut verici.

Bu program formatı olarak sadece teknisyen okullarını masaya yatırmak, sorunlarını öğrenmek amacı taşımadığımdan, sorularımla konuyu farklı mecralara çekerek sektörde yaşanan gerçekleri gündeme getirmeye çalıştım. Bunlardan en önemlileri; THY’nin pilot adayı olma adına SHYO mezunlarını istenen özellikler bölümüne koymaması ve sadece mühendis istemelerinin yanlışlığı idi.

Bu konuda, toplantıya katılan tüm akademisyenler tarafından bu yanlış veya eksiklik tartışılmış, uçağın tüm teknik sistemlerini çok iyi bilen bu SHYO mezunlarının isterlerse(!) bu konuda önlerinin açılmasının gerekli olduğu hususu çok mantıklı bulunarak ilgili yerlere mesaj iletilmiştir.

Ayrıca; THY/Teknik A.Ş Genel Müdürü İsmail Demir ile yaptığımız programda, teknisyen kökenli arkadaşların mutlaka yönetici bazında da önlerinin açılması gerektiğini birkaç kere vurgulamış ve İsmail Demir’den; “Neden olmasın?” yanıtını almıştım.
Fakat bu sözün yeterli olmadığını ve özel havayollarımızda sıklıkla rastlanan teknisyen yöneticilerin mutlaka THY’de de yer alması, hem SHGM yönetmeliklerince hem de sistemin daha iyi işlemesi için gerekli olduğunu anlatmış ve savunmuştum.

Sonuç olarak; Havacılık mutfağının olmazsa-olmazı olan uçak teknisyeni arkadaşlarımın kendi içlerinde Lise, 2 senelik, 4 senelik diye bölünmeden mesleklerini icra etmelerini önerirken, onlara bu mesleğin önemini ve gelecekteki yerini anlatan yıllar önce UTED dergide yazdığım; “Uzaktan kumanda boyutuna ulaşan havacılık, Teknisyensizlik boyutuna ulaşamaz” mesajım doğrultusunda mesleki kariyerlerini düşünmeye davet ediyorum.

İyi haftalar…

“Uçak Teknisyeni; pilot, yönetici... Neden olmasın?”

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

parca ya ~ 10 yıl önce
inan söyleyecek hiçbirşey bulamıyorum sanırım sen internette gezinirken girdin bu siteye şu an onurair, sky, atlasjet ,pegasus, corendon, inter, sunexpress gibi birkaç şirketin teknik yöneticilerini bir incele istersen sonuç inan seni çok şaşırtacaktır inan özel sektörde haketmeyene 1 lira vermezler thy ye bakarsak durum farklı zaten orasıda henüz özelleşmedi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gyroscope ~ 10 yıl önce
ulkemizde ne yazık ki hala havacılıkta calıstıgı halde havacılığın ne oldugunu bilmeyen okadar cok insan varki o yuzden bu camia icin turkiye nin daha cok yol alması gerekir. Parça rumuzlu kisiye cevap bile vermeye gerek duymuyorum cunku kendisinin konuya ne kadar uzak ve bilgisiz oldugu anlasılıyor. eger isterse kendisine aradki farkı anlatabilirim istedigi zaman. kendisin belirttgi gibi amele ile insaat muhendisi arasındaki baglantıyla ucak teknisyeniile ucak muhendisi arasındaki baglantıyı benzestirecek bir zihniyetin umarım bu camiada calısmadıgını ümit ediyorum. umurum bir gün at gözlüklerini çıkartıp uçak mühendisi ile uçak teknisyenin çalışma alanın çok farklı olduğunu, bunun ise her iki tarafın birbirine üstünlük sağlama sıfatı olmadığını ve bu doğrultuda uçak teknisyenlerinin de çok başarılı yönetici olabildiklerini öğrenir. zaten bunun örnekleride türkiyede mevcut... ama yurtdışında çok daha yaygın. umarım oraları da gezer görürsün. okuyarak bilgi sahibi olmadan atıp tutmaktansa ,en azından gezerek görür öğrenirsiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
paramparca ~ 10 yıl önce
Ya ben buraya yorum yazan biri değilim fakat yorumun şacmalığına dayanamadım. Sanırım burada bu kadar saçma bir yorum atan şimdiye kadar olmamışdır. Ya arkadaşım; bu meslek lisansiye meslek ve SHGM tarafından mutlaka lisanslı B1-B2 Teknisyen şartı olan bir makamdan bahsediliyor sen ise işi saptırmıssın be arkadaş:)Pradon sen mühendismisin yoksa:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
parca ~ 10 yıl önce
Kalfa insaatin tum inceliklerini ameliye ile gayet iyi bilebilir,bir metal iscisi,torna ve tesviyeci malzemeyi gayet guzel isleyebilir.Ornekleri cogaltmak mumkundur.Kalfa, Insaat muhendisinin,ve digerleri de ilgili muhendislik dallarinin analitik karar mekanizmalarini isletebilecek bilgi e beceriden yoksun egitildikleri icin sizin teklifiniz havada kaliyor gibi bir dusunce hasil oluyor. Pardon siz teknisyenmiydiniz??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
stars ~ 10 yıl önce
Fakat; SHYO mezunlarının müdür veya daha üstü görevlerde yer alması konusunda ve THY nin pilot alımları için istediği kriterlere alınması konusunda son derece haklısınız. Fakat bu yöneticilk sadece Teknikte olabilmelidir.Örneğin yönetici olsun derken mesela muhasebe müdürlüğünü kastetmiyorsunuzdur umarım. THY de duyduğuma göre teknik departmanda kurallara uymayan yöneticiler varmış. Bunlar derhal değiştirilmeli diye düşünüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
havacı ~ 10 yıl önce
Havacılık okullarında yetişen uçağı teknik olarak a dan z ye bilen ve lisans mezunu olan havacılık mezunlarına pilotluk şansı verilmemesinin sebebi olarak ne gösteriyorlar acaba.Artık bu okullar 2 yıllık değil bu hala bilmeyenler var bu okullar mühendislik eğitimi ile aynı seviyede eğitim verilen uçağı a dan z ye tanıyan uygulama ve staj ile tecrübe kazandırılan 4 + 1 lisans okullarıdır ve yönetici de olabilmelidir pilot ta

Yanıtla

Kalan karakter 1000
woww ~ 10 yıl önce
Fikirlerinize katılmakla beraber THY'nin yönetici şartlarında fakülte mezunu olmak değil yüksek okul mezunu olmak vardır.Ayrıca şimdiki THY için bu şartlarda gecerli değildir.Lise mezunları bile THY de yönetim kurulu kararı olmak şartıyla müdürlük yapabilmektedirler.Teknisyen lisansına gelindiğinde sizinle aynı fikirdeyim.Lisanslı yöneticilerde mutlaka çalışmasalarda zaman,zaman mutlaka OJT eğitimlerine tabi tutulmalıdır. Teknisyenler mühendisleşmemelidirler.Pilot ve Kabin memuru kökenli yöneticilerde yönetmeliklerle kendilerine mecburi uçuş şartı verilmese sanırım onlarda kolay yolu sececek ve iş yoğunluğunu bahane ederek uçuşlarına gitmemeye çalışacaklardır.Burada SHGM ye çok iş düşmekte.Yöneticilik yapan teknisyen,pilot gibi lisansiye elemanların lisanslarının kendilerine verdiği yetkiyi kullanmalarını ispata zorlayarak temdit işlemini yapmalıdırlar.Fakat şu şüphesizki,Pilot olma şartlarına Yüksek okul mezunu teknisyenleri koymak ve pilotluk yaptırabilmek mükemmel neticeler verecektir.Sefa beyin yazdığı bu yazı ve savunduğu fikirler bir gün mutlaka THY gibi mühendis kökenli yöneticilerin yoğun olup söven duygular beslediği THY de bile gerçekleşecektir. Aklın yolu bir nasıl olsa..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumuz ~ 10 yıl önce
THY sözüm ona pilot seçimindeki titizliği artık tartışılır olmuştur.Mühendis temelli olma şartının artık günümüzde ne kdr sığ bir karar olduğu da açıktır.Elbette ki uçak ve havacılık mühendislikleri gibi işin mutfağından gelen kişilerin pilot olarak değerlendirilme koşuluna sahip olması doğaldır ama isminin önünde de müh. yazıyor diye de SHYO dan mezun olan arkadaşları yok saymak abese iştikal bir durum olmaktan öteye gitmemektedir.SHYO artık hakettiği değeri almalı 4 senelik eğitim artık havacılıkta geniş yelpazede değerlendirmeye açık olmalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Woowoozange ~ 10 yıl önce
Uçak Teknisyeni kökenli yöneticiler şu anda özel havayolu şirketlerinde on yıl öncesine göre oldukça fazla sayıda. THY için aynı durum maalesef söz konusu değil. Fakat bildiğim kadarı ile THY nın şirket yönetmeliklerinde yönetici olabilmek fakülte mezunu olma şartı vardı. Bu THY uçak teknisyenlerinin önünde en büyük engel olarak görülüyor. Yoksa bu koca şirket içerisinde mutlaka yöneticilik yapabilecek kapasitede çok değerli uçak teknisyenlerinin olduğuna inanıyorum. Konuyu yönetici teknisyen boyutunun özel havayolu şirketlerinde görülen başka bir sıkıntısına getirmek istiyorum. Yöneticilik görevi alan teknisyen arkadaşlarımız görevleri gereği doğal olarak zaman içerisinde asli görevleri olan uçak teknisyenliğinden maalesef uzaklaşıyorlar. Zaman içerisinde lisanslarının imtiyazlarını hiç kullanmaz hale geliyorlar. Aralarında yıllardır hiç aktif olarak uçak başına çıkmamış olanlar var. Bunun doğal sonucu olarak zaman içerisinde teknik bilgi birikiminde bir gerileme söz konusu oluyor. Bu da yöneticiliğin getirdiği masa başı çalışmalarının kaçınılmaz bir sonucudur. Bu yönetici arkadaşlarımız hiçbir lisans imtiyazı kullanmadığı halde SHGM tarafından lisansları otomatik olarak temdit ediliyor. SHY 145 e göre uçak üzerinde onaylayıcı personel yetkisini alabilmek ve sürdürebilmek için son altı ayda lisans haklarının kullanıldığının belgelenmesi gerektiği halde, kendi kalite müdürleri tarafından yetki belgeleri otomatik olarak uzatılıyor. Yani kısacası hiç uçakta aktif olarak çalışmadıkları ve hiçbir CRS imzalamadıkları halde, lisans ve yetkileri otomatik olarak uzatılıyor. Zaman içerisinde bu kişiler işin özünden yani uçak teknisyenliğinden tamamen uzaklaşıyorlar. Ceplerinde taşıdıkları lisans sayesinde o koltukta oturduklarını unutmaya başlıyorlar. Teknisyen kıyafeti giyip uçağa çıkmamayı, ofiste çalışmayı bir imtiyaz olarak görmeye başlıyorlar. Bunun sonucunda da çalışanla yönetici ile çalışan arasında bir iletişimsizlik ve empati eksikliği oluşuyor. Nasıl ki uçuş işletme müdürlüğü yapan bir pilot aktif olarak uçuculuğuna devam etmek ve devamlılık eğitimlerini belgelemek durumunda ise aynı durum yönetici teknisyen içinde söz konusu olmalı ve SHGM bunun takipçisi olmalıdır. Yoksa kişi onbeş yıl önce tip eğitimini aldığı uçağın yetki belgesini oturduğu yerden yeniletmeye devam edebiliyorsa ve hiçbir tazeleme eğitimi almak zorunda olmadan SHGM tarafından Form 4 ü onaylanıyorsa bu rehavete herkes kendini kaptırır. Böyle bir durumda yönetici teknisyen olmuş, mühendis olmuş benim için hiç fark etmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumuzhasanali ~ 10 yıl önce
nihayet shyo oldugu ve orada okuyan birileri oldugu anlasıldı ve bir seyler yapılmasa da sorunları oldugu anlasıldı

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000