22 Şubat 2010, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • KTHY’de işten çıkarmalar başladı! Kurumun kurtulması için son çareyi işten durdurmalarda bulan Bilal Ekşi KTHY’de işten durdurma operasyonlarını başlattı. İlk olarak da ekip şefi ve teknisyenler bundan nasibini aldı. KTHY’de önceki gün işten durdurulan personelin isimleri şöyle; Ahmet Adanur, Serkan Karaoğlan, Mustafa Karaoğlan, Orhan Bulut ve Hasan Fuat Çetin. (KTHY amblem)
  • İlk başta yapılacak, sonunda yapılıyor..Anlayan varsa beri gelsin arkadaşlar.. Ses yok yine..Havada arazi olabilen böyle bir sektör dünyada yok.Anında sessizliğe gark olma bu sektörde..Sanki o zaman unutulacak.Susmak. Şu meşhur hemşire resmi vardır.Hani sus işareti yapar.Sanıyorum sektörde de o resimdeki mantıkla kendini bir tutan ve sus işareti yapanlar bayağı fazla.DEVAM EDİN..
  • DLR TESTİNE HAZIRLIK KURSU AÇILIYOR..İstenen pilotlara değil eğitim gören pilot adaylarına başlangıçta olmalıydı. Yine de, DLR'in maharetini kabul etmeleri iyi gelişme. Alman Uzay ve Havacılık Merkezi’nin geliştirdiği DLR testleri örnek olur da, dediğimiz gibi pilot adaylarına uygulanması da ihmal edilmez.SHGM kesinlikle eğitim programlarını rehabilete etmelidir.İlk başta verilecek DLR eğitimi, mezun olmuş pilotlara hele hele uçuş okulunda verilmesi, aytı bir değerlendirme konusudur.Sayın İnan , lütfen bu konuyu da izlerseniz seviniriz.
  • Sayın İnan SHGM ÖNDERLİK YAPAMIYOR DOĞRU.İşletmeler adam atıyor ama İngiltereden yada diger özel sektör kurumlarından adam kiralıyor.Bunun adıda işbilirlik.dışarıya yağdırılan para kendi personeline gelince NO oluyor sinerji ekip sadece duvarları süsleyen yazı ve pankartlarda kaldı
  • Sayın inan ,2005 ekim ayından bu güne kadar 5700 KG üzerindeki uçaklarda çalışacak 1 tane bile Lisanslı teknisyen üretemedik.Geçtiğimiz yıldan itibaren sınavlar THY,MNG ve AU da başladı buda komedi ne kaynak var ne bir şey arkadaşlarımız tırmalıyor.Tahdit kaldıran lar veya katogori açanlara SHGM yine bekle diyor.Havacılık 2005 den itibaren THY 76 Uçaktan 140 lara geldi.My TECH yoktu şimdi var ve özel havayolları nerdeyse %25 büyüdü MNG yeni hangar yapıyor Habom başlayacak Teknisyen yok.THY
  • THY Yonetim Kurulu Baskani Sn Hamdi Topcu bu goreve sahip oldugu hangi havacilik bilgisi sebebi ile atandi ise THY'de buna benzer atamalar cok olacaktir.. Lakin bu yazinin yazilma sebebinin yazilanlarin arkasindan birseyler soylenmek istenildigi hissine kapildim.. Ne de olsa her yazinin giris, gelisme, sonuc kismi mevcuttur, di mi? :-)
  • TK Sabiha Gökçen, Ankara ve Antalya base açıyor...yeni haberdir...
  • Sefa bey gerçekten şu ana kadarki en güzel yazınız desem yanılmış olmam heralde.Bu cesareti satın alınmış medyanın dışındakiler bile göstermeye çekiniyor.Bilmiyorki bir gün o da satın alınacak.Artık bu ülkede KRAL ÇIPLAK diye birilerinin bağırması şart.Ama gene madur edebiyatı yapacak şartlar oluşturulmamalıki halk en sağlam tokadı yapıştırabilsin hakedene.Diğer türlü olunca her tokat karşısında bir yumruk yiyor bu ülke.Bu arada Eğer yazan gerçekten Engin kaptansa ilk kez bir paragrafında CRM harfleri geçmemiş çok şaşırdım.:).Kaptanım şaka yapıyorum yanlış anlama sakın.Kısa vadede Ütopik görünen yaklaşımlarınızı umutla takip ediyorum Türk havacılığı hakkındaki. Selamlar
  • Keşke "Durmak yok yola devam" denilen ne anlama geldiği belli olmayan cümleyi kullanmasaydınız.
  • Sefa Bey,öncelikle yazınız her kesimi ilgilendiriyor bence,hızla gelişen bu sektörde şu an sorunlar bir bir ortaya çıkıyor,neden mi? Çünkü hiçbir kurum ve dernek oturup ''yahu gelin hep beraber bir sorun tespiti yapalım,sorunlarımız nelerdir?'' dememişlerdir,işte görsel medya ortaya çıkınca bu çığlıklar yavaş yavaş duyulacaktır,tabi sizlerin sayesinde...teşekkürler kolay gelsin....ayt...

“Sesimi duyan var mııııııı?!”

Bu çığlığı sanırım hemen tanıdınız.

17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan ve ülkemizin tümünü üzen bu doğa olayında, yıkıntıların altında kalanları kurtarmak için kurtarma ekiplerinin ya da yıkıntı altından kurtulmak için feryat edenlerin çığlığıydı bu…

Çoğumuzun yürekleri dağlandı TV’lerden bu büyük yıkımı izlerken ama, ancak ateş düştüğü yeri yaktığı için, bizler çok kısa sürede unuttuk o acıları…
Ancak, bize de dokunduğu zaman önemini anladığımız bu çığlıklardan sonuncusu Tekel İşçilerinin çığlığı ve 2 aydır Ankara sokaklarında, giderek tüm ülke sokaklarında çınlıyor.

Hep beraber izliyoruz; güzel demokrasimizin, yasama-yürütme-yargı organları birbirinin içine girdi ve kimse bu kurumların neyi paylaşamadıklarına anlam veremiyor. Devletin kurumlarının kavga içinde olduğu ülkemizdeki bu gidiş, kanımca, ülkede yaşayan herkesi son derece kaygılandırmaya başladı.
Kavgalı ve kargaşalı süren politik egemenlik yarışı ortamında, ülkemiz sorunlarının, demokrasiye inanan insanları olarak sadece sandıkta çözüleceğine inanıyoruz ve Cumhuriyetimizi yıpratarak bundan nemalanmak isteyen dış ve çıkar odaklarının,  bu emellerinde başarılı olup, olamayacağını çok yakında göreceğiz.
Bu nedenle “Dayan Türkiye’m, az kaldı” diye moral aşılayarak, havacılık sektörümüzdeki S.O.S’e dönmek istiyorum.

Geçen hafta yazdığım yazıyla ilgili olarak,  beni son derece mutlu eden yorum, telefon ve iletiler aldım. Öncelikle, kendilerine yakışan olgulukla dile getirdikleri  yorum, düşünce ve görüşleri için, tüm okurlarıma teşekkür ediyorum.

Biz ulus olarak nedense “üç maymunu” oynamayı çok seviyor ve yaşantımızı genel olarak; “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” mantığında yürütüyoruz..

Airport Tv’de Kara Kutu isimli programımıza konuk bulmakta son derece zorlandığımız bir gerçek. Canlı yayında sorulacak objektif sorulara yanıt vermenin güçlüğü yanında, spontane gelişecek soruları yanıtlamaktan rahatsızlık duyan, bahaneler göstererek programımıza katılmayan bir çok kişi var.

Sektörde bir şirket adı altında ücretli çalışan kesimin; “Ben gelemem, beni bağışlayın” yanıtını, korku ve tehditlerin uçuştuğu sektörümüzde, mantıksız bulduğumu söyleyemem. Şirketlerimiz; tüm personellerine yayınladığı genelgelerle bu konuda sert yaptırımlar uygulanacağını yazılı olarak bildirmiş durumda iken, kimsenin Don-Kişot’luk yapmasını bekleyecek de değilim. Ancak bu korkuyu, ismi sivil toplum örgütü olarak geçen ve topluma önderlik yapması gereken bazı dernek (!) ve sendikalarda da görmek, beni son derece şaşırtmakla kalmayıp kaygılandırmaktadır.

Hele, hele; emekli olmuş, “tasını,tarağını toplamış” ve yaşamının son evresi olan emeklilik sürecini sürdüren bir çok yöneticiden, program davetlerimde; “beni bu işlere bulaştırmayın, aslında söylenecek çok söz var, ama…” cevabını almaya hala alışamıyorum.

Peki, sayın okurlarım; kim konuşacak, kim sektörün dününü ve bugününü irdeleyip; acaba doğru mu gidiyoruz diyerek, zamanında edindiği tecrübelerinden bilgiler verecek? Sektörün patronları ve genel müdürleri sessiz, çalışanların konuşmaları yasaklanmış, emekliler; “biz sadece izliyoruz” diyor, derneklerin bazıları ve sendikamız, kendi alemlerinde…

Sivil havacılığımız tüm branşlarda son hızla; “önce büyüyelim, sonra sorunlar çıktıkça alt yapı eksikliğini gideririz” ters mantığıyla ilerlemekte. Bu gidişatın rötarları büyüteceğini her platformda söylememize rağmen ilk defa görme özürlü bir milletvekilimiz ve ITO başkanı sayesinde bakıp ta görmeyen gözler görmeye başladı. 

       -Bakıldığında;

* EASA üyelik sorunumuz duruyor.


* Teknisyenlerin lisans alabilmeleri için çıkartılan modül sorunları duruyor.

*  2006’ nın başından beri Uçak Bakım Teknisyeni Lisansı alan bir Allahın kulu yok.

* Şirketlerimiz, adeta yabancı pilotların istilasına uğramış ve geleceğe ipotek konulma aşamasında.

* Havacılık kanunu taslak halinde hala duruyor.

* Rötarlarda dünya birinciliğine oynadığımız halde, DHMI- SHGM- Havayolu şirketlerimiz-Handling şirketlerimiz  bu rötarların kendilerinden kaynaklandığını kabul etmiyor. Suçluyu bulsak düzelteceğiz de suçlu tek başına yok ortada. Suç kolektif işlenmiş.

İlgililer, sıkıştığında rötar sebeplerini sıralıyor. Peki arkadaşım, biz TV ekranlarında bangır,bangır bağırırken,her hafta bu konulara yönelik yazılar yazıp, bu gidişle sistemin kilitleneceği ve rötarlara neden olacağını belirtirken, ismimizin önünde Milletvekili veya ITO başkanı yazmadığından mı önemsenmiyor. Sizler sorunlara unvan yeterliliğine göre mi önem veriyorsunuz.

* THY şu anda 50 uçak siparişi daha verse ve bu uçakları AHL’de konaçlandırmaya çalışsa olmaz diyecek kimse yok. Uçaklar artık apronda Esenler Otogarında yan yana durup yolcu bekleyen otobüsler misali, kanat, kanada… ( push-back kazalarına davet çıkarılmış gibi)
 
* Havalimanlarımızın terminallerinin maşallahları var. Ancak pistlere ve seyrüsefer cihazlarımıza baktığımızda, “kel başa şimşir tarak” gibi duruyor.

*  Kaza-Kırım Komisyonumuz bağımsız olması gerekmesine rağmen hala Bakanlık emrindedir. Bakanlığımızda Kaza-kırım durumlarında, ekibini SHGM kadrosundan oluşturmaktadır. Diyelim ki bir kazada SHGM kusurlu. Kim kendi kurumuna karşı, “suçun büyüğü aslında bizde” diyebilir ki?
 
*  Meclis’de Sivil havacılığımız hakkında, soru önergeleri havada uçuşuyor.
.
*  SHGM sektörü, “sizi medyaya veririm heeee” diye korkutup, yanlış yapanları sizi medyaya yem ederim diye tehdit ediyor. Tehdit edilenlerden biri de çıkıp ta diyemiyor ki; “Sayın Genel Müdürüm, Sizi anlıyoruz, sistem içerisinde yanlış yapanların genelini ancak siz bilebilirsiniz. Bu nedenle kimin yanlış yapıp yapmadığının bizler tarafından kontrolü yapılamayacağından, diğer şirketlerde yapılan benzer hataların kamu oyuyla paylaşılıp-paylaşılmadığından emin olunamayan bu sistemin objektifliliğini nasıl garanti edebilirsiniz? Ayrıca şirket hakkında vereceğiniz bilgi kamu oyuna nasıl aksettirilir. Pire anında deve olmaz mı. .diyebilen var mı?
Nerdeeeee,  her zamanki gibi aman efendim, yaman efendim, tamam efendim.

* THY ise; son zamanlarda gözleri yaşartacak kadar hassas, ahde-vefa sergileyerek SPK’nın arka bahçesi olma yolunda başarılı hamleler yap(tırıl)makta.

 Kanun: 2531 sayılı kamu görevlerinden ayrılanların yapamayacağı işler 2. madde . Görevlerinden hangi sebeple olursa olsun ayrılanlar, ayrıldıkları tarihten önceki iki yıl içinde hizmetinde bulundukları daire, idare, kurum ve kuruluşlara karşı ayrıldıkları tarihten başlayarak üç yıl süreyle, o daire, idare, kurum ve kuruluştaki görev ve faaliyet alanlarıyla ilgili konularda doğrudan doğruya veya dolaylı olarak görev ve iş alamazlar, taahhüde giremezler, komisyonculuk ve temsilcilik yapamazlar." Diyor.

Diyor da; dinleyen mi var.Baktığınızda SPK eski başkanı Turan Erol (THY’nın yeni yönetim kurulu üyesi) 2003 yılından itibaren SPK’da görevli ve Haziran 2007-Şubat 2009 tarihleri arasında SPK başkanlığı yapmış. Peki,yukarıda yazılı kanun maddesine uyuyor mu sizce? THY bilançolarını bağımsız(!) denetimlerden geçirip kime yolluyor?  SPK’ya tabii ki. Demek ki, oradan bir tanışıklıkları olsa gerek.

Sektörümüz bu tür kanunsuz ve etik olmayan uygulamalarla dolu. Değil, emekli olduktan sonra halen devlet memuru görevini sürdürürken bile hizmet verdiği hatta denetlediği şirketin yönetimine atananlar var.

Şimdi birileri çıkmış; emekli olmuş SPK başkanının THY yönetimine nasıl girdiğini sorguluyor ve buranın Türkiye olduğunu unutuyor(!). 

Sonuç olarak; Sayın başbakanımızın dediği gibi

DURMAK YOK, YOLA DEVAM..!

“Sesimi duyan var mııııııı?!”

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Misafir ~ 9 yıl önce
KTHY’de işten çıkarmalar başladı! Kurumun kurtulması için son çareyi işten durdurmalarda bulan Bilal Ekşi KTHY’de işten durdurma operasyonlarını başlattı. İlk olarak da ekip şefi ve teknisyenler bundan nasibini aldı. KTHY’de önceki gün işten durdurulan personelin isimleri şöyle; Ahmet Adanur, Serkan Karaoğlan, Mustafa Karaoğlan, Orhan Bulut ve Hasan Fuat Çetin. (KTHY amblem)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
İlk başta yapılacak, sonunda yapılıyor..Anlayan varsa beri gelsin arkadaşlar.. Ses yok yine..Havada arazi olabilen böyle bir sektör dünyada yok.Anında sessizliğe gark olma bu sektörde..Sanki o zaman unutulacak.Susmak. Şu meşhur hemşire resmi vardır.Hani sus işareti yapar.Sanıyorum sektörde de o resimdeki mantıkla kendini bir tutan ve sus işareti yapanlar bayağı fazla.DEVAM EDİN..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
DLR TESTİNE HAZIRLIK KURSU AÇILIYOR..İstenen pilotlara değil eğitim gören pilot adaylarına başlangıçta olmalıydı. Yine de, DLR'in maharetini kabul etmeleri iyi gelişme. Alman Uzay ve Havacılık Merkezi’nin geliştirdiği DLR testleri örnek olur da, dediğimiz gibi pilot adaylarına uygulanması da ihmal edilmez.SHGM kesinlikle eğitim programlarını rehabilete etmelidir.İlk başta verilecek DLR eğitimi, mezun olmuş pilotlara hele hele uçuş okulunda verilmesi, aytı bir değerlendirme konusudur.Sayın İnan , lütfen bu konuyu da izlerseniz seviniriz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Sayın İnan SHGM ÖNDERLİK YAPAMIYOR DOĞRU.İşletmeler adam atıyor ama İngiltereden yada diger özel sektör kurumlarından adam kiralıyor.Bunun adıda işbilirlik.dışarıya yağdırılan para kendi personeline gelince NO oluyor sinerji ekip sadece duvarları süsleyen yazı ve pankartlarda kaldı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Sayın inan ,2005 ekim ayından bu güne kadar 5700 KG üzerindeki uçaklarda çalışacak 1 tane bile Lisanslı teknisyen üretemedik.Geçtiğimiz yıldan itibaren sınavlar THY,MNG ve AU da başladı buda komedi ne kaynak var ne bir şey arkadaşlarımız tırmalıyor.Tahdit kaldıran lar veya katogori açanlara SHGM yine bekle diyor.Havacılık 2005 den itibaren THY 76 Uçaktan 140 lara geldi.My TECH yoktu şimdi var ve özel havayolları nerdeyse %25 büyüdü MNG yeni hangar yapıyor Habom başlayacak Teknisyen yok.THY

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
THY Yonetim Kurulu Baskani Sn Hamdi Topcu bu goreve sahip oldugu hangi havacilik bilgisi sebebi ile atandi ise THY'de buna benzer atamalar cok olacaktir.. Lakin bu yazinin yazilma sebebinin yazilanlarin arkasindan birseyler soylenmek istenildigi hissine kapildim.. Ne de olsa her yazinin giris, gelisme, sonuc kismi mevcuttur, di mi? :-)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
TK Sabiha Gökçen, Ankara ve Antalya base açıyor...yeni haberdir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Sefa bey gerçekten şu ana kadarki en güzel yazınız desem yanılmış olmam heralde.Bu cesareti satın alınmış medyanın dışındakiler bile göstermeye çekiniyor.Bilmiyorki bir gün o da satın alınacak.Artık bu ülkede KRAL ÇIPLAK diye birilerinin bağırması şart.Ama gene madur edebiyatı yapacak şartlar oluşturulmamalıki halk en sağlam tokadı yapıştırabilsin hakedene.Diğer türlü olunca her tokat karşısında bir yumruk yiyor bu ülke.Bu arada Eğer yazan gerçekten Engin kaptansa ilk kez bir paragrafında CRM harfleri geçmemiş çok şaşırdım.:).Kaptanım şaka yapıyorum yanlış anlama sakın.Kısa vadede Ütopik görünen yaklaşımlarınızı umutla takip ediyorum Türk havacılığı hakkındaki. Selamlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Keşke "Durmak yok yola devam" denilen ne anlama geldiği belli olmayan cümleyi kullanmasaydınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Sefa Bey,öncelikle yazınız her kesimi ilgilendiriyor bence,hızla gelişen bu sektörde şu an sorunlar bir bir ortaya çıkıyor,neden mi? Çünkü hiçbir kurum ve dernek oturup ''yahu gelin hep beraber bir sorun tespiti yapalım,sorunlarımız nelerdir?'' dememişlerdir,işte görsel medya ortaya çıkınca bu çığlıklar yavaş yavaş duyulacaktır,tabi sizlerin sayesinde...teşekkürler kolay gelsin....ayt...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000