13 Nisan 2009, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Bence Amerika ve Avrupa oturup bir mutabakata varmalıdırlar.Dünya üzerinde "Metrik sistemi" mi kullanalım,yoksa "Dimension İnç"imi diye?.Ölçü sistemimiz Metrik olduğu halde dikkat edin uçurduğumuz uçaklar İnç sisteme göre dizaynlıdır.İrtifa "feet",miktar "libre" vb .sıralanır.Pilotlar ve teknisyenler için belki "farketmez bir detay "diyebilirsiniz ama bence bir "failure cause" dir.
  • Hemde hiç vakit geçirmeden Amerikan NTSB gibi bir yapılanmaya gitmemiz gerekliliktir.Ancak kaza olduktan sonra on tane NTSB oluştursanız konuyu halledemezsiniz.Amaç kaza-kırım'ı önlemek için "ÖNCE EMNİYET" li ulaşımın oluşturulacağı faktörler nelerdir,onun irdelenmesi gerekir.İnsan hatası malzeme hatası ile birleştiği zaman yada malzeme hatası insan hatası ile birleşince kaza kaçınılmaz oluyor.
  • bak arkadaş yazısını yazdım ..sen rahatsız olmadığın için sağol vede taviz vermeden sende yazmana devam et bizlerde yazmaya devam edelim ..hakaret içermediği sürece ...allah hepimize sağlıklı yaşam versin tüm havacılık camiasını başarılı kılsın derim ...zonforf sahilleri senin olsun kardeş ...sen kendine iyi bak ....
  • sefa bey yazılan bu yazıların ardına sığınmaz ancak sen başkasına tavsiyede bulunacağına vede avukatlık yapacağına önce kendin misafir kimliğinden çık ...biz biliyoz sen kendini üzme o yazıyıda neden koyduklarını biz anlarız ...yazılan yazılarda hakaret içeren bir konu yoktur. isterseniz onlar yassın biz bakalım .sende yazma bak işte bu işi zaten hep garson lar halliciler vede uzmanım diyenler yazınca siz mutlumu olacaksınız.senbırakta sefa bey kendini savunur be ayap
  • Bazı yorumcu arkadaşlar,konuda anlatınalraı eleştirip veya destekliyeceğine yazarın kişisel haklarına saldırıyorlar Bu tür insanların yorumlarını koymamanız gerekirken sefa beyin koyması bence son derece yanlış. Kendisine Vah sefa vah sendemi başlığı zaten baştan kişisellik içeriyor. Sefa bey demokrat yapılı olacam diye bu tür yorumları koymamalı ve başkalarına konmasınada müdahele edebilmelidir. Misafir rumuzu ardına sığınarak yazmak,çizmek,eleştirmek hatta kişisle saldırı yapmak en kolayı. Önemli olan ismini koyarak yazan bir kişiye kişsel saldırı yapmadan yazdığı konuyu eleştirebilmek olmalıdır. Lütefen bu kişisel saldırılara başta kendinize olmak üzere bir dur diyecek bir sistem bulun.
  • HEY TÜM DOSTLARA BİR ÖYKÜ OLSUN EĞER TEKNİSYEN BİR UÇAK İÇİN TAMAM UÇAR DEDİĞİ EĞER GERÇEK UÇAR İSE DEFTERİ İMZALAR .......... İŞTE UÇAĞIN UÇMASINI % YÜZ ANLAYACAK KİŞİ İSE KAPTANDIR..YANİ PİLOT ARKADAŞ....BU İŞLEMLERE HİÇ BİR İDARECİ KARAR VEREMEZ .... EĞER SİZ GERÇEK BİR UÇAK TEKNİSYENİ İSENİZ....EĞER GERÇEK BİR PİLOT SANIZ ....HER TÜRLÜ ......... OLMASINI İSTEMEDİĞİMİZ KAZA LARDA TÜM YETKİLİLER ŞUNU SÖYLERLER BU İŞ TEKNİK VE PİLOTAJ İŞİDİR YETKİ .SİZLERDE ..
  • BU İNSANLARIN YORUM YAPMALARINA OLANAK SAĞLAYAN SANKİ SİZLER DEĞİLSİNİZ GİBİ ŞİMDİ KRAL ÇIPLAK SENARYOSUNU İŞLEMEN ÇOK DOĞRU DEĞİL ÇÜNKÜ SENDE DONANIM OLARAK HEP ÇIPLAKTIN ÇALMA VEYA KOPYA BİLGİLERLE YAZILAR YAZMAKTAN VAZGEÇERSEN BELKİ HAKLI OLACAKSIN ..AYAP SANA HAYIYLI İŞLEY DİLEYİM..
  • Yazınızı çok büyük bir lezzetle okudum.Kişi olarak kimseyi kırmadan kurumlara yönelik bakış acınıza saygı duymamak elde değil. Bu yazınızı diğer gazetelerdeki uzman geçinen kişilerin yazısıyla mukayese etmek bile yanlış olur. Değerli arkadaşım; Ülkemizde havacılığımız hangi siyasi parti gelirse gelsin değişemez.Çünkü,havacılık bir kültür işi olup sadece ve sadece mutfattan gelenlerle modern havacılığa dönüşebilir. İsmin başında doc,dr,prof ünvanlarının yönetici olmak için yeterli sayıldığı ülkemizde biz sizin verdiğiniz önerilere mümkün değil ulaşamayız. Ancak yeni nesil bu yazıları okuyorsa bir gün belki inanmasamda değişimi görmek beni mutlu eder. Aksi takdirde buyurduğunuz gibi bu yapıyla biz daha çok ana,baba,çocukları ağlatırız.
  • Kesinlikle yapılması gfereken ilk iş havgacılık kurallarının tamamı yeniden degişmesi ve revize edilmesi shgm nü ve ona baglı kurumlar ile beraber kaza kırım heyetinin tamamı başbakanlığa bağlı olarak tarafsız bu işin yetkili kişi lerden olması sefa bey gerçekten hodri meydan demiş ki bu dönemde kendi tv ve haber portalının reklam gelirini hiçe sayarak işte bu ülkenin böyle idealist insanlara ihtiyacı var yoksa aman banane ben aldığıma bakarım banane ile gidersek kaxzada olur,yanlış pistede inilir tabiki temenni etmioruz hiç bi zaman ama thy lütfen artık kulak verin ve lütfen bu çagrıya uyun menfaatiniz için bence ögreneceğiniz çok sey var yoksa bu kadar açığınızı diğer medyaya reklam vererek kapatamazsınız H. Zafer ALTINTOP
  • Amsterdam kazasından sonra gerekli uyarıyı içeren yazılarınız gerekse okuyucu yorumları malesef thy hizaya getirmedi.Muhtesem bir yazı olmuş gerçekten bazen insanlar konuyu çok iyi bildiklerini veya o konuda çok uzman olduğunu sanırlar kuruluşların basına getirilen kişler tabiki dürüst olacaklar bunda hiç şüphe yok ama sadece haram yemez die kurumların basına bilgisiz cahil insanlarda getiriliyor havacılık öyle bir alanki uçuş emniyeti ve bunun karşılığında kazanacagınız kar eger sadece 2 şıkkı düşünerek hareket etmek çok yanlış olur.Kaç tane uçagın var yok koltuk sayısıu bu kadar yok bu kadar kar elde ettik demek için ilk önce biz ne kadar az kaza yapmışız ne kadar uçuş güvenliğine önem verioruz. demek daha doğru olurH.Zafer ALTINTOP 1

“KRAL ÇIPLAK!”

Son günlerde artan havacılık kazalarına bağlı olarak, bu kazaların nedenlerinin tartışıldığı yetkisiz platformlarda çoğalma gözlemleniyor. Düne kadar hiçbir kazanın tartışılamadığı, tek bir yetkili ağızdan yapılan “ben ne dersem o” mantığına dayalı açıklamalar, artık internet çağında sona ermiş bulunuyor. Çünkü gerek haber sitelerinin çoğalması, gerekse anında kazayla ilgili yorum yapabilen yerli ve yabancı forum sitelerinin varlığı, bir anda kazayla ilgili onlarca fikrin tüm dünyada dolaşabilmesine olanak sağlayabiliyor.

Bu olağanüstü bilgi akışının önünde durabilmek, artık olanaksız hale gelmiş durumda. Amsterdam kazasının hemen ardından yaşanan helikopter kazası ve Tiflis yerine Vazianiye iniş, artık ivedi olarak bir şeyler yapma zamanının geldiğini göstermesi bakımından çok önemli.

Havacılıkta, kaza her zaman olmuştur ve bundan sonra da olacaktır. Ancak, bu kazaların oluşmasının nedenleri irdelenirken; yoğun bilgi kirliliği içerisinde doğru değerlendirme yapabilecek ve kazalardan ders alınarak, kaza risklerinin minimize edilmesini sağlayacak gerçeklerin ortaya çıkarılması gerekir. Tek başına, “ben havacılık uzmanıyım” diyen kimselerin ortaya çıkamayacağı, farklı branşlardan oluşmuş bu sektörün, doğru kararlar alabilmesi, denetim, gözetim işlevlerini yerine getirebilmesi için çok üst düzeyde bağımsız bir göze gereksinimi vardır.

Sivil havacılığımızın kuralları bellidir ve bu kurallar uluslararası boyutta olduğundan, bu konuda teorik sıkıntı bulunmamaktadır. Sıkıntı, kuralların uygulama aşamasında ortaya çıkmaktadır.

SHGM kadrolarının, yeterli ya da yetersiz olup olmaması, sadece oraya atanmış genel müdürün sorunu değildir, bu aslında başlı başına bir sistem sorunudur. Aramızdan birçok kişiye aynı öneri götürülse, çoğumuzun bu öneriye hayır diyeceğini, “Efendim ben bu makama layık değilim” diyerek, öneriyi geri çevireceğine inanmıyorum.

Bu nedenle, o makamı işgal eden kişi veya kişilerle uğraşacağımıza, sistemdeki yanlışları gözden geçirerek, o makamlara gelenlerin görev ve yetkilerinin nerede başlayıp nerede biteceğini, deneyim ve bilgi düzeylerini belirleyerek günün koşullarına uygun duruma getirecek yeni yasa önerilerinin gündeme alınmasını sağlamalıyız.

Örnek; Kaza-Kırım Komisyonları, Bakana bağlı olarak çalışmaktadır. Bakan, kaza-kırım komisyon üyelerinin saptanması için SHGM’den yardım istemekte ve SHGM, komisyon üyelerinin seçimini yaparak isimleri, bakana sunmaktadır. Bu kurul üyelerinin kendi çalıştığı kurumun aleyhinde veya genel müdürleri ile paylaşmadan, bakana kendi eksikliklerini de içerebilecek bir yorumda bulunmaları pratikte olanaklı değildir.

Bu nedenle, ivedi olarak ulaştırma sektöründe yasa değişikliğine gidilerek, ülkedeki ulaşım ağında oluşabilmesi mümkün tüm kazaların nedenlerini irdeleyecek özerk bir yapılanmaya gidilmesi zorunlu gözükmektedir.

Otobüs, uçak, tren, gemi vb. gibi ulaşım araçlarının kazalarının oluşumunu ve olmasını tetikleyen nedenleri inceleyip, çözecek aynı NTSB örneğinde olduğu gibi, FAA’yi bile denetleyecek güçte veya BDDK (Bankacılık denetleme kurulu) gibi çalışan bir üst kurulun yapılanması gerekiyor.

Yeni oluşturulacak bu kurum, kendi içinde hava, deniz, karayolları, demiryolları gibi alt komisyonlar kurarak, tüm ulaşım sektörünü denetler ve önerilerini ortaya koymalı, istenmeyen kazaların nedenlerini kendi uzman kadrosuyla çözerek, gerekirse kazanın oluşumunda hatası olan kurumları ve kişileri doğrudan cezalandırmaya gidebilmelidir.

Bu kurum aynı zamanda, sektörel kriz masası oluşumlarının nasıl olması gerektiğini ve uzmanlık isteyen bu masalarda en yüksek mülki amirle birlikte masalarda kimlerin oturması gerektiğine karar vererek, bunu tüm taşımacılık sektörünün en üst düzeyine ve bakanlığa hatta başbakanlığa kadar ileterek uygulanmasını ister ve denetler.

Bunları kısa bir zaman dilimi içersinde yapamıyorsak; İsviçre’nin bazen Hollanda’dan sivil havacılık sektörü adına yardım isteyebilmesi ve kaza-kırımları için Hollanda otoritesinden yardım talep etmesi gibi, bizlerde bu sistem içersinde tarafsız bir gözlem yapabilmek adına bu yola başvurabilir ve kaza raporunun ardından çıkan eleştirileri göğüsleyebiliriz diye düşünüyorum. En kötü tahminle senede bir kaza yaşansa ve bizler kamuoyunun vicdanının daha rahat olabilmesi adına yabancı uzmanlarla bizim uzmanları beraber çalıştırmayla ne kaybederiz ki? Kazancımızın büyük kaybımızın olmayacağı bu yardımlaşmada, hem kendi kaza-kırım ekibimizin bilgi paylaşımını sağlar, hem de vicdanları daha rahatlatırız.

Şimdi de gelelim en büyük şirketimiz THY’mize; Nasrettin Hocamızın, “Tamam da kardeşim, hırsızın hiç mi suçu yok” deyişinin ışığında, THY’nin bu hatalar zincirindeki başrolünü unutmak tabii ki olmaz. THY yönetiminde sürekli değişerek bir türlü yerine oturamayan SHGM’nin tam yetkili gördüğü post-holder kadroları için kişiler mevzuata uymuyor diyerek bağırmamız, çağırmamız hep boş çıkmıştır. Bu uyarılara karşılık; “susun,  biz ne dersek o olur!” denilir gibi, o kişiler mevzuat dışına çıkılarak yerlerini koruyabilmişse, THY’nin işletme ruhsatındaki (AOC) kişilerin hayali olduğu tarafımızdan kanıtlanarak bu köşeye haber olarak konmuşsa ve hiçbir yetkili çıkıp ta  “hoppp kardeşim, orda ne oluyo’ yaaa?” demiyor veya diyemiyorsa, biz bugünleri hak etmiş olarak, yarınlarda yaşanacağı muhtemel olumsuzlukları şimdiden kabullenmeliyiz.

Kısaca buradan bir kere daha haykırıyorum: THY’de bilhassa uçuş emniyetinde büyük eksiklikler var ve tehlike arz ediyor. Bu yanlış yönetim her zaman saygı duyduğumuz Türk Pilotunun mesleki saygınlığını da son derece yıpratıyor. Hızlı büyümenin getirdiği hızlı eğitimin ve kadrolaşmanın sonuçları bilhassa uçuş işletmede yaşanıyor.

THY’nin ticari başarısını eleştirmem, bugünkü koşullarda olanaklı görülmemektedir. Ancak, uçuş emniyeti ve güvenliği konusunda yazdığım yazıları, yaptığımız haberleri okuduğunuzda başarılı bir tablo çizmediği aşikâr. THY’nin yönetimine dünü ve bugünü sorduğunuzda, anında ezberlenmiş rakamlarla yolcu sayısı, filodaki uçak artışı, eskiye göre karlılık rakamlarını anında yapıştırırlar. Ama, iş; uçuş emniyeti denince, susmak zorunda kalmaları ne kadar üzücüdür.

THY’nin uçuş emniyetinin güvenirliliği ile ilgili müspet her kim yazı yazabiliyor ve savunuyorsa istediği yerde ve mekânda bunu tüm kamuoyunun önünde tartışmaya açığım. Ancak, önemli olan para kazanmak diyorsanız ve bu uçuş emniyetini ve THY’nin prestij kaybederek Avrupa’daki sıralamasındaki son sıralarda yer alışını “hızla yükselirken bu tür yanlışlar olabilir, arada sırada uçaklar düşebilir olarak yorumlarsanız”, size havacılık kültüründen yoksun olduğunuzu anında söylerim ve muhatap bile olmam.

THY yönetimi, ne yazık ki THY’yi tüccar mantığında yönetiyor ve aldığı politik destek sayesinde, kuralsızlıkları oynamaya devam ediyor.

Sonuç olarak gelelim 'Kral Çıplak!' masalımıza;


Günümüze kadar ulaşmış eski bir masalın adı. Buna göre, çevresi yardakçılarla dolu bir kral, güya sadece akıllıların görebildiği, akıllı olmayanların asla fark edemedikleri bir elbise giyerek törene katılır.

Herkes kralın üstündeki hayali elbisenin ne kadar güzel desenleri, renkleri, dikişleri olduğunu konuşurken, bir çocuk gerçeği haykırıverir: "Kral çıplak!"

Aynı bu örnekte görüldüğü gibi, her ne kadar çocuk olmasam da, havacılık sektörümüz için çıplak diyor ve ilgilileri göreve çağırıyorum.

“KRAL ÇIPLAK!”

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Misafir ~ 10 yıl önce
Bence Amerika ve Avrupa oturup bir mutabakata varmalıdırlar.Dünya üzerinde "Metrik sistemi" mi kullanalım,yoksa "Dimension İnç"imi diye?.Ölçü sistemimiz Metrik olduğu halde dikkat edin uçurduğumuz uçaklar İnç sisteme göre dizaynlıdır.İrtifa "feet",miktar "libre" vb .sıralanır.Pilotlar ve teknisyenler için belki "farketmez bir detay "diyebilirsiniz ama bence bir "failure cause" dir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
Hemde hiç vakit geçirmeden Amerikan NTSB gibi bir yapılanmaya gitmemiz gerekliliktir.Ancak kaza olduktan sonra on tane NTSB oluştursanız konuyu halledemezsiniz.Amaç kaza-kırım'ı önlemek için "ÖNCE EMNİYET" li ulaşımın oluşturulacağı faktörler nelerdir,onun irdelenmesi gerekir.İnsan hatası malzeme hatası ile birleştiği zaman yada malzeme hatası insan hatası ile birleşince kaza kaçınılmaz oluyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
bak arkadaş yazısını yazdım ..sen rahatsız olmadığın için sağol vede taviz vermeden sende yazmana devam et bizlerde yazmaya devam edelim ..hakaret içermediği sürece ...allah hepimize sağlıklı yaşam versin tüm havacılık camiasını başarılı kılsın derim ...zonforf sahilleri senin olsun kardeş ...sen kendine iyi bak ....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
sefa bey yazılan bu yazıların ardına sığınmaz ancak sen başkasına tavsiyede bulunacağına vede avukatlık yapacağına önce kendin misafir kimliğinden çık ...biz biliyoz sen kendini üzme o yazıyıda neden koyduklarını biz anlarız ...yazılan yazılarda hakaret içeren bir konu yoktur. isterseniz onlar yassın biz bakalım .sende yazma bak işte bu işi zaten hep garson lar halliciler vede uzmanım diyenler yazınca siz mutlumu olacaksınız.senbırakta sefa bey kendini savunur be ayap

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
Bazı yorumcu arkadaşlar,konuda anlatınalraı eleştirip veya destekliyeceğine yazarın kişisel haklarına saldırıyorlar Bu tür insanların yorumlarını koymamanız gerekirken sefa beyin koyması bence son derece yanlış. Kendisine Vah sefa vah sendemi başlığı zaten baştan kişisellik içeriyor. Sefa bey demokrat yapılı olacam diye bu tür yorumları koymamalı ve başkalarına konmasınada müdahele edebilmelidir. Misafir rumuzu ardına sığınarak yazmak,çizmek,eleştirmek hatta kişisle saldırı yapmak en kolayı. Önemli olan ismini koyarak yazan bir kişiye kişsel saldırı yapmadan yazdığı konuyu eleştirebilmek olmalıdır. Lütefen bu kişisel saldırılara başta kendinize olmak üzere bir dur diyecek bir sistem bulun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
HEY TÜM DOSTLARA BİR ÖYKÜ OLSUN EĞER TEKNİSYEN BİR UÇAK İÇİN TAMAM UÇAR DEDİĞİ EĞER GERÇEK UÇAR İSE DEFTERİ İMZALAR .......... İŞTE UÇAĞIN UÇMASINI % YÜZ ANLAYACAK KİŞİ İSE KAPTANDIR..YANİ PİLOT ARKADAŞ....BU İŞLEMLERE HİÇ BİR İDARECİ KARAR VEREMEZ .... EĞER SİZ GERÇEK BİR UÇAK TEKNİSYENİ İSENİZ....EĞER GERÇEK BİR PİLOT SANIZ ....HER TÜRLÜ ......... OLMASINI İSTEMEDİĞİMİZ KAZA LARDA TÜM YETKİLİLER ŞUNU SÖYLERLER BU İŞ TEKNİK VE PİLOTAJ İŞİDİR YETKİ .SİZLERDE ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
BU İNSANLARIN YORUM YAPMALARINA OLANAK SAĞLAYAN SANKİ SİZLER DEĞİLSİNİZ GİBİ ŞİMDİ KRAL ÇIPLAK SENARYOSUNU İŞLEMEN ÇOK DOĞRU DEĞİL ÇÜNKÜ SENDE DONANIM OLARAK HEP ÇIPLAKTIN ÇALMA VEYA KOPYA BİLGİLERLE YAZILAR YAZMAKTAN VAZGEÇERSEN BELKİ HAKLI OLACAKSIN ..AYAP SANA HAYIYLI İŞLEY DİLEYİM..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
Yazınızı çok büyük bir lezzetle okudum.Kişi olarak kimseyi kırmadan kurumlara yönelik bakış acınıza saygı duymamak elde değil. Bu yazınızı diğer gazetelerdeki uzman geçinen kişilerin yazısıyla mukayese etmek bile yanlış olur. Değerli arkadaşım; Ülkemizde havacılığımız hangi siyasi parti gelirse gelsin değişemez.Çünkü,havacılık bir kültür işi olup sadece ve sadece mutfattan gelenlerle modern havacılığa dönüşebilir. İsmin başında doc,dr,prof ünvanlarının yönetici olmak için yeterli sayıldığı ülkemizde biz sizin verdiğiniz önerilere mümkün değil ulaşamayız. Ancak yeni nesil bu yazıları okuyorsa bir gün belki inanmasamda değişimi görmek beni mutlu eder. Aksi takdirde buyurduğunuz gibi bu yapıyla biz daha çok ana,baba,çocukları ağlatırız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
Kesinlikle yapılması gfereken ilk iş havgacılık kurallarının tamamı yeniden degişmesi ve revize edilmesi shgm nü ve ona baglı kurumlar ile beraber kaza kırım heyetinin tamamı başbakanlığa bağlı olarak tarafsız bu işin yetkili kişi lerden olması sefa bey gerçekten hodri meydan demiş ki bu dönemde kendi tv ve haber portalının reklam gelirini hiçe sayarak işte bu ülkenin böyle idealist insanlara ihtiyacı var yoksa aman banane ben aldığıma bakarım banane ile gidersek kaxzada olur,yanlış pistede inilir tabiki temenni etmioruz hiç bi zaman ama thy lütfen artık kulak verin ve lütfen bu çagrıya uyun menfaatiniz için bence ögreneceğiniz çok sey var yoksa bu kadar açığınızı diğer medyaya reklam vererek kapatamazsınız H. Zafer ALTINTOP

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
Amsterdam kazasından sonra gerekli uyarıyı içeren yazılarınız gerekse okuyucu yorumları malesef thy hizaya getirmedi.Muhtesem bir yazı olmuş gerçekten bazen insanlar konuyu çok iyi bildiklerini veya o konuda çok uzman olduğunu sanırlar kuruluşların basına getirilen kişler tabiki dürüst olacaklar bunda hiç şüphe yok ama sadece haram yemez die kurumların basına bilgisiz cahil insanlarda getiriliyor havacılık öyle bir alanki uçuş emniyeti ve bunun karşılığında kazanacagınız kar eger sadece 2 şıkkı düşünerek hareket etmek çok yanlış olur.Kaç tane uçagın var yok koltuk sayısıu bu kadar yok bu kadar kar elde ettik demek için ilk önce biz ne kadar az kaza yapmışız ne kadar uçuş güvenliğine önem verioruz. demek daha doğru olurH.Zafer ALTINTOP 1

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000