25 Ocak 2009, Pazar
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Sayı sefa çok iyi hatırlarsın THY.de ilk grev 3 ay sürdü 3 ayda biz emekcilere 4000 TL veren Aycin kendisi ayda 15000 TL alıyordu o ağa biz hizmekar muamelesi gördük karşı çıkınca temsilcilikten elcektırdik.Bu kovana kim comak sokarsa o hain ilan edilir ve soyutlanır.önemli olan o şak şakcılar deşifre ederek onların soyutlanmasını sağlamak ve gercek sendikacılığa kavuşmak
  • sayın kumlu:devam eden ergenekon soruşturması kapsamında göz altına alınıp tutuklanan metal-iş başkanı mustafa özbekle ilgili basın açıklamanızı hayretle dinledim.diyorsunuzki özbek serbest bırakılsın .tutuksuz yarğılansın.neden,niçin.özbekin farkı ne .bu ülkede hukuk.demokrası ayrım yapılmaksızın her keze eşit uyğulanmalıdır.bir konfederasyon başkanınınboyle bir açıklama yapması büyük talihsizlik.siz sendika ağaları yıllardır çiftlik gibi ayrıcalıklı yaşamaya alışmışınız.şimdi sızlanıyorsunuz.işkencede ölenlerin sesini duymazsınız,insan hakları ihlallerini görmezsiniz.özbek ve özbek gibilerin sucu varsa cezasını çekmeli.savcıyı yürekden kutluyorum.
  • Sendikaların kuruluş amacı, görevleri bellidir ve işçinin emekçinin sesini işverene iletmeleri beklenmekte verdiğimiz vekaletin sonuna kadar kullanılması umulmaktadır.Yazınızda belirttiğiniz sendikacılığın diğer yüzü durumu ortaya seriyor.Ülkemizde hiç eksik olmayan koltuk ve maaş kavgaları ve bunun uğruna harcanan binlerce emekçi.Sendikacılığı bir görev değil gelir kapısı olarak görenlerin yaptığı çalışmalar bizim hakkımızı savunmak mı yoksa aldığı maaşın devamlılığını sağlamak mı?
  • TGS YE YER HİZMETLERİNİN DEVRİ 6 AY UZAMIŞ GALİBA, ANTALYADA ÇELEBİ 6 AY UZATMA ALMIŞ, BU DEMEKDİRKİ 6 AY DAHA THY ÇALIŞANLARI YERLERİNDE, 6 AY SONRA YANİ MAHALLİ SEÇİMLERDEN SONRA HEPSİ KAPIYA, ÖZAL NE DEMİŞDİ SEÇİMDEN ÖNCE ZAM YAPACAK KADAR ENAYİMİYİM. THY ÇALIŞANLARI SENDİKA YÖNETİMİNİ DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ AMA SENDİKASIZ KALMAYIN, HAVAŞDA NE OLDU, ÜST VE ORTA DÜZEYİN MAAŞLARI İYİ, ALT TAKIM EZİLİYOR.
  • arkadaşlar:bizim iş kolunda sendikal rekabet yok.başa kim geldiyse götürüyor.atilay ayçinde 20 senedir bu işkolunda benden başka sendika yok. üyelerde ,işverenlerde bana mahkum diyerek sendikayı bitirdi.şimdide tırmalıyor.olan üyelere oluyor.
  • ARKADASLAR KESKE BİZİM SENDİKAMIZDA TÜRK METAL GİBİ İDARE EDİLSEYDİDE GÜÇLÜ SENDİKA OLSAYDI EN COK PRİMİ MEBLAG OLARAK ALAN SENDİKALARIN BASINDA BİZİMKİSİ GELİYOR AMA SONUC ORTADA BİRŞEY YOK NE ANKARADA NE KIBRISTA OTELİMİZ Mİ VAR SOSYAL TESŞSLERİMİZ İŞCİ EVLERİMİZ Mİ
  • ergenekoncu mustafa özbek e sahip çıkıyorsunuzda biz hava-iş üyelerine neden sahip çıkmıyorsunuz.call center,yer işletme devrediliyor.sözleşmeye oturulamadı.yoksa bizim atilay ağa herkezle olduğu gibi sizinlede mi kavgalı. saygılarımla.
  • bu ülkede kendilerini sağda,solda ve muafazakar kesimde gösterip,;özbekler,başoğluları ve ayçinler var oldukca:emekcilerin sırtı yerden kalmaz.çünkü bu ağalar senelerdir sendikacılık deyil ,sultanlık ve patışahlık yapıyorlardı.
  • arkadaşlar:ağanızı bu güne kadar haklı,haksız demeden kahramanca savundunuz.ağanıza eleştiri yapanlara diklendiniz,kabadayılık yaptınız,hata hakaret ettiniz.sendikal izinler,temsilci izinleri kaldırıldı,araçlarınızın benzin parası ödenmiyor,mamanız kesil,kafayı çekip alem yapamıyorsunuz.durumunuz pek iç açıcı deyil.duydum ki bağzı temsilcilerçözülmüş.iyi ,uslu çocuk rölüne bürünmüşler ve yüzlerini işverene çevirmişler.ama unutmayın hamdi topcu bu zik-zak ları yemez.işiniz zor.devri sefa dönemi bitti,devri cefa dönemi başladı.
  • sefa bey:yazınızın başlıgı eskiden geçerliydi.şimdi en küçük başkan bizim başkan.nedenini:tis süreci başlamış,ortada ne masa var.ne taraflar var.yasal boşluk varmış deniliyor..bu durum kendiliginden olmadı.akp 2007de deyil,2002deiktidar oldu.son olaylar kimden kaynaklanıyor.üyelere bunu birilerinin anlatması gerekmiyormu?.üyeden ne zamana kadaryaptıgınız hataları gizleyeceksiniz.bundan dolayı çok küçük başkan bizim başkan.

“En büyük başkan, bizim başkan!”

Geçen hafta yazdığım THY’de “Ali Cengiz Oyunu” başlıklı yazıma yoğun ilgi oldu ve çok okundu.  Ayrıca, mailbox’ım sizlerden gelen mailler ile doldu taştı.

Bana mesaj yollayan, sendikanın yaptığı yanlışları anlatan ve araştırılmasını isteyen sendika üyesi arkadaşlara; Kemal Kılıçdaroğlu olmadığımı ve benim işimin bu yönetimi sorgulamak değil, üyelerin ufuklarını açma ve yoğun iş tempoları içinde az da olsa bu sendikal konulara önem vermek gerektiğini anımsatmak olduğu yanıtını verdim.

Genelde aday olan kişiler karşı tarafı yıpratmak amaçlı bu tür yazılar yazarak kendilerine ilgiyi artırmaya çalışırlar. Benim bu tür bir beklentim söz konusu bile olamayacağından, sadece ve sadece doğruları yazdığımdan kimsenin zaten şüphesi bile olamaz. Bu nedenle, madem bu konulara girdik devam edelim istedim.

Bizim topluluğumuz, lidere odaklıdır. Lider de, arkasına kendini destekleyen grubunu almadan önce kendini işverene karşı kanıtlamak, ona karşı çalışma hayatında agresif ve hak arayıcı tutumlar sergilemekle ünlenmesi şarttır. Toplum bu tür insanlardan görünüşte hoşlanmasa da gizli, gizli kendilerinin yapamadığı bu davranışları korkmadan, cekinmeden sergileyen bu insana karşı saygı duyar ve hayranlıkla izler.

Bu kişi eğer bu tutumları ile işyerinde yaşayabiliyor ve işveren tarafından işten atılmıyorsa, istediği sendika veya dernek gibi kurumların başına geçebilir, kendine yönetim kurabilir. Çalışanlar ikilem içerisinde çalışırlar. Hem işverenin yöneticilerine hem de kendi kurduğu örgütün gölgesinde çalışma hayatını sürdürürler. Lider zayıflamadığı ve tutarlılığını yitirmediği sürece, her ne kadar işverenden çekinip tarafını belli etmese de zamanı gelince örgütüne sahip çıkma adına gizli oylamalarda taraf olarak, kendi örgütünü seçer.

Şimdiye kadar özellikle THY’de yapılan sendika, dernek ve vakıf seçimlerinde bunlar yaşanmıştır. Bu ortamda en uzun süre yaşayan insan olarak,( tüm sendikacılar dâhil) bu satırları tüm içtenliğimle yazdığımdan kimsenin şüphesi olmaması gerekir. İşverenler çalışan psikolojisini hiçbir zaman onlar kadar bilemez. Bu psikolojiyi bilen örgütün başının en büyük silahı bol, bol gürlemek ve asarım keserim politikaları kullanarak kaostan beslenmektir. İşveren ne kadar çalışanı sıkarsa, sendika da çalışanın sıkılmasından nemalanma yoluna gidecektir.

Bizim topluluğumuz güçlüden yanadır. Gücün bittiği yerde iktidarda kalmak olanaklı değildir. Sadece yakarım, keserim diyerek, birkaç sene iktidarı devam ettirmek olanaklı ise de toplum sonunda gürleme ile uygulama arasındaki çok önemli noktayı ayırt edecek ve mutlak son mutlaka gelecektir.

Liderler için koltuk hırsına kapılmamak mümkün değildir. Düne kadar emir aldığı yöneticilerinden saygı görmek, üyelerin kendine olan sevgi ve saygısının keyfine doyum olmaz. Toplumda şak, şakçılar her zaman olmuştur, lideri gaza getirip sonra yarı yolda bırakanlarımız çoktur.

Gidilen her yerde protokolda olmak, el üstünde tutulmak, emrindeki kasaya hükmetmek, bir sözü ile masaları donattırmak lideri tatmin ettiği kadar birçok kişiyi de yanına çekmesine olanak sağlar.

Zaman olur ki, lider kendini savunma gereği bile duymaz. Çünkü bu işi onun yerine yapacak birçok yandaşı oluşmuş ve liderlerini koruyarak onun gölgesinde yaşamaya ve nemalanmaya alışmışlardır. Bu nedenle temsilciler başkan ve yönetiminden daha çok çalışırlar. “En Büyük Başkan, Bizim Başkan” dolduruşlarını bol, bol toplantılarda dile getirir adeta çalışan korosunu maç amigoları gibi idare ederler. 

Kasaya her ay milyarlarca TL. Otomatik olarak yatar. Bu parada vergi yoktur. KDV yoktur. Kriz bu paraya dokunamaz, piyasa ne olursa olsun bu para azalmaz artar. Bunların yanı sıra, üye yapma uğraşısı içine de girilmez. İşveren onların yerine gidin sendikaya üye olun dediğinden ve paralar otomatik olarak her ay kasaya aktığından başka havayolu şirketlerinde örgütlenerek üye yapma uğraşısına gerek görülmez.

Parayı denetlemek için kurulan denetleme kurulu, başkan tarafından seçilmiş(!) ve genel kurulda oya sunulmuştur. Lidere güvenerek ona oy verecek üyeler gayet tabiidir ki bu denetim kuruluna da oy vermek durumunda kalırlar. Dolayısıyla denetimler sadece sembolik olarak yasa gereği diye “var mı var” mantığında yer alır. Kendini o denetleme kurulu üyesi yapmış aynı yapıdaki insanlar, başkanı nasıl inceleyebilir ve rapor edebilir ki?

Gücü ve parayı bir şekilde eline geçiren lider için seçimler son derece kolaydır. Seçimi kaybetme olası bile değildir. Aday olması muhtemel kişiler üzerinde, önce karalayıcı senaryolar işlenir ve delege seçilememesi için her yol denenir. Öncelikle karşı adayı yıpratmak esaslı bir sistemi uygulamak şarttır. Genelde bu sistem karşı tarafa İşveren adamı demekten geçer.

İşverenin sanki o adayı kendi çıkartmış ve kazanılan hakları geriye götürecekler gibi bir senaryo kurulur. Ve toplum korku içerisine düşürülür. Karşı adayın işi çok zordur, hatta olanaksızdır. Karşılarında ayda milyarlara hükmeden bir aday varken, kendisi cebinden harcadığı paralarla mücadele etmek durumundadır.

Seçmenlere yemek veremez, süslü, püslü bildirilerle göz boyayamaz, kendini destekleyenlere seçim anında bile ulaşarak, taksi ile gelin oyunuzu kullanın, taksi ücretinizi benden alın diyemez. Lider, her seçimde istediğini yanına alır, iktidarda kaldığı dönem içinde kendine saygıda kusur etmişleri devreden çıkartır kadroyu yeniler. Her zaman, suçlu lider değil, ona iç muhalefet etme cesareti gösteren kişilerdir. İşverenle her sendika sıcak ilişkiler kurmak durumundadır. Gerçek sendikacılık son 4 senedir oynanmakta olup, zaten işin aslı da bu olmalıdır. 

Toplu iş sözleşmesi oyunu şöyle oynanır; örneğin; işverenin o toplu iş sözleşmesinde toplamda 10 lira vereceğini düşünelim. Bu rakam üzerinde kapalı kapılar ardında önce anlaşma sağlanır. Ancak sendikanın bir şartı vardır; bu rakam, hiçbir zaman topluma işveren tarafından deklere edilmeyecektir. Sendika işveren 10 değil 8 lira verdi diyerek topluma gider ve tabii ki işçiler yürütülür bağırtılır ve çağırtılır ve sonuçta zaten işverenin vereceği 10 lira alınır. Bu rakam da; işçi yürüdü, sendikasıyla beraber oldu ve sonuçta başarılı olundu ve 10 lira alındı, diye söylenerek çalışanın sendikası ile işbirliği pekiştirilir.

20 senedir yaşanan sendikacılık “al gülüm ver gülüm” tarzı danışıklı dövüş şeklinde geçmiş ve sendikalar istediğini işten attırarak kendilerine tehlike arz edecek bu idealistleri önce işveren adamı olarak lanse etmiş, olmazsa işveren-sendika birlikteliği çerçevesinde bir şekilde listelere konarak işten çıkartılmalarını sağlamışlardır.

Değerli okurlarım; alçak gönüllü olamayacağım tek konu; UTED başkanlığımı sürdürürken, kendi topluluğuma sunduğum etkinliklerdeki başarıdır. 20 sene süren başkanlık dönemimde, en güçlü ve tek adam olduğum sırada bile koltuğu tüm ısrarlara rağmen bırakmak sanırım ülkemizde pek alışık olmadığımız bir durumdur. Gençlere yer açılmalıdır. 

Şimdiki sendika yönetimi de seçim hilelerine tenezzül etmeden ve yönetimindeki yandaşlarını aday göstermeden, hatta genel kurulu beklemeksizin olağanüstü genel kurulla koltuklarını terk etmelidirler. Kim gelirse gelsin işi bilsin veya bilmesin yine de şimdikinden kötü olamaz. Yeni yönetim olmanın heyecanı ve yıpranmamışlık, toplumla bütünleşebilmeyi sağlayabilir. Ve yine unutmamak gerekir ki, yeni gelen sendika yönetimi ne kadar başarılı olursa olsun, ağalık sistemi içersine girilmesinin ve ağalık sisteminin önlenmesi açısından en fazla 2 veya bilemedin 3 dönem sonra yönetimi bırakacak tüzük yapılanmasına gidilmelidir.

Gerçek sendikacılığa her zamandan daha çok ihtiyaç vardır. Yıpranmamış bir yönetim, tüm toplumu kucaklayabilir ve ben biliyorum ki bu yapıda birçok insan THY topluluğunun içinde vardır. Acilen işverenle sendika arasındaki kedi-fare oyununa son verilmeli ve daha fazla sendikacılığın yıpranmasının önüne geçilmelidir.

İyi haftalar...

“En büyük başkan, bizim başkan!”

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

laz tek. ~ 10 yıl önce
Sayı sefa çok iyi hatırlarsın THY.de ilk grev 3 ay sürdü 3 ayda biz emekcilere 4000 TL veren Aycin kendisi ayda 15000 TL alıyordu o ağa biz hizmekar muamelesi gördük karşı çıkınca temsilcilikten elcektırdik.Bu kovana kim comak sokarsa o hain ilan edilir ve soyutlanır.önemli olan o şak şakcılar deşifre ederek onların soyutlanmasını sağlamak ve gercek sendikacılığa kavuşmak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dagobel ~ 10 yıl önce
sayın kumlu:devam eden ergenekon soruşturması kapsamında göz altına alınıp tutuklanan metal-iş başkanı mustafa özbekle ilgili basın açıklamanızı hayretle dinledim.diyorsunuzki özbek serbest bırakılsın .tutuksuz yarğılansın.neden,niçin.özbekin farkı ne .bu ülkede hukuk.demokrası ayrım yapılmaksızın her keze eşit uyğulanmalıdır.bir konfederasyon başkanınınboyle bir açıklama yapması büyük talihsizlik.siz sendika ağaları yıllardır çiftlik gibi ayrıcalıklı yaşamaya alışmışınız.şimdi sızlanıyorsunuz.işkencede ölenlerin sesini duymazsınız,insan hakları ihlallerini görmezsiniz.özbek ve özbek gibilerin sucu varsa cezasını çekmeli.savcıyı yürekden kutluyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
falcon ~ 10 yıl önce
Sendikaların kuruluş amacı, görevleri bellidir ve işçinin emekçinin sesini işverene iletmeleri beklenmekte verdiğimiz vekaletin sonuna kadar kullanılması umulmaktadır.Yazınızda belirttiğiniz sendikacılığın diğer yüzü durumu ortaya seriyor.Ülkemizde hiç eksik olmayan koltuk ve maaş kavgaları ve bunun uğruna harcanan binlerce emekçi.Sendikacılığı bir görev değil gelir kapısı olarak görenlerin yaptığı çalışmalar bizim hakkımızı savunmak mı yoksa aldığı maaşın devamlılığını sağlamak mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
thy çalışanları ~ 10 yıl önce
TGS YE YER HİZMETLERİNİN DEVRİ 6 AY UZAMIŞ GALİBA, ANTALYADA ÇELEBİ 6 AY UZATMA ALMIŞ, BU DEMEKDİRKİ 6 AY DAHA THY ÇALIŞANLARI YERLERİNDE, 6 AY SONRA YANİ MAHALLİ SEÇİMLERDEN SONRA HEPSİ KAPIYA, ÖZAL NE DEMİŞDİ SEÇİMDEN ÖNCE ZAM YAPACAK KADAR ENAYİMİYİM. THY ÇALIŞANLARI SENDİKA YÖNETİMİNİ DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ AMA SENDİKASIZ KALMAYIN, HAVAŞDA NE OLDU, ÜST VE ORTA DÜZEYİN MAAŞLARI İYİ, ALT TAKIM EZİLİYOR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
emre ~ 10 yıl önce
arkadaşlar:bizim iş kolunda sendikal rekabet yok.başa kim geldiyse götürüyor.atilay ayçinde 20 senedir bu işkolunda benden başka sendika yok. üyelerde ,işverenlerde bana mahkum diyerek sendikayı bitirdi.şimdide tırmalıyor.olan üyelere oluyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HAK ETMEK ~ 10 yıl önce
ARKADASLAR KESKE BİZİM SENDİKAMIZDA TÜRK METAL GİBİ İDARE EDİLSEYDİDE GÜÇLÜ SENDİKA OLSAYDI EN COK PRİMİ MEBLAG OLARAK ALAN SENDİKALARIN BASINDA BİZİMKİSİ GELİYOR AMA SONUC ORTADA BİRŞEY YOK NE ANKARADA NE KIBRISTA OTELİMİZ Mİ VAR SOSYAL TESŞSLERİMİZ İŞCİ EVLERİMİZ Mİ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
apron ayşe ~ 10 yıl önce
ergenekoncu mustafa özbek e sahip çıkıyorsunuzda biz hava-iş üyelerine neden sahip çıkmıyorsunuz.call center,yer işletme devrediliyor.sözleşmeye oturulamadı.yoksa bizim atilay ağa herkezle olduğu gibi sizinlede mi kavgalı. saygılarımla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cevahir ~ 10 yıl önce
bu ülkede kendilerini sağda,solda ve muafazakar kesimde gösterip,;özbekler,başoğluları ve ayçinler var oldukca:emekcilerin sırtı yerden kalmaz.çünkü bu ağalar senelerdir sendikacılık deyil ,sultanlık ve patışahlık yapıyorlardı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
terli hüseyin ~ 10 yıl önce
arkadaşlar:ağanızı bu güne kadar haklı,haksız demeden kahramanca savundunuz.ağanıza eleştiri yapanlara diklendiniz,kabadayılık yaptınız,hata hakaret ettiniz.sendikal izinler,temsilci izinleri kaldırıldı,araçlarınızın benzin parası ödenmiyor,mamanız kesil,kafayı çekip alem yapamıyorsunuz.durumunuz pek iç açıcı deyil.duydum ki bağzı temsilcilerçözülmüş.iyi ,uslu çocuk rölüne bürünmüşler ve yüzlerini işverene çevirmişler.ama unutmayın hamdi topcu bu zik-zak ları yemez.işiniz zor.devri sefa dönemi bitti,devri cefa dönemi başladı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dagobel ~ 10 yıl önce
sefa bey:yazınızın başlıgı eskiden geçerliydi.şimdi en küçük başkan bizim başkan.nedenini:tis süreci başlamış,ortada ne masa var.ne taraflar var.yasal boşluk varmış deniliyor..bu durum kendiliginden olmadı.akp 2007de deyil,2002deiktidar oldu.son olaylar kimden kaynaklanıyor.üyelere bunu birilerinin anlatması gerekmiyormu?.üyeden ne zamana kadaryaptıgınız hataları gizleyeceksiniz.bundan dolayı çok küçük başkan bizim başkan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000