01 Aralık 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Biz türkiyede yaşıyoruz bizim 3 mühendis öldürüldü bunlar abd nin uzay kilit sistemini çözen mühendisler abd ye gidiyorlar bir seminere katılıyorlar ve bir çok ülkeden teklifler geliyor birlikte çalışmaları için dudak uçuklatan rakam paralar teklif ediliyor bu 3 mühendise ama bu 3 insan teklifleri reddediyor kendi ülkelerine faydaları dokunsun diye ama ne yazıkki bu ülkeye faydaları dokunamadan 3de öldürülüp intahar süsü veriliyor ve hemen medyada kalmadan halk duymadan bu olayların üzeri kapatılıyor adli tıpta intahar olarak kayıtlara geçiyor bazı ülkelere kimler peşkeş çekiyor bu bir sır devletmi devletin içindeki hainlermi
  • ozmanout yerli üretim uçak yapacaktı yaaaaa....adamcağızı alıverdiler tühhh tühhhh :)
  • hocam bir kaynak gösterin lütfen, günlerdir arıyorum, korea joongang daily denen bir gazetede yazan bir haberden (ki bu haber de sadece googleda bulunuyor, siteden kaldırılmış) başka birşey bulamadım. isteyen için link; http://koreajoongangdaily.joins.com/news/article/article.aspx?aid=2997765 teşekkürler
  • Kendini hakli cikarmak için bilmislik yapanlara.Yapilir kardeşim yapilir.Hem de bal gibi yapilir.Bu ülkede bunu başarmak için alt yapi da üst yapi da var.Gençlere firsat verin bakin nasil projeler üretiyorlar görün.Akliniz şaşar.
  • Bugün üretilen uçaklara baktığınızda, tamamen üretildikleri ülkede üretilen parçalardan oluşmadıklarını görürsünüz. Bu yüzden yerli uçak üretmek zor ama imkansız değildir. 1-2 yılda olacak birşey değil elbette ama "Olmaz" diyip kestirip atmak bence yanlış.
  • Yıllar önce Nuri Demirağ'ın projesine yapılan sabotaj bugün Türk Hava Kuvvetleri tarafından kendi projemize yönelik yapılıyor. Bu kararları kimler veriyor anlayamıyorum.
  • Daha araba üretemedik diye diye her projeyi ötelemek zorunda mıyız? Bir şeyi üretmenin koşulu bir başka şeyi üretmiş olmak mıdır? En başından bu düşünceyi kırmamız gerekiyor
  • Ah be güzel kardeşim !!! Daha kendi arabasını üretemeyen bir ülkenin "Kendi uçağını .." diye başlayan cümlesi komik olmuyor mu ???? Bugüne kadar olan ne ki ? Ya bir ülkede üretimi durmuş olan bir markanın üretim tesisini slır buraya taşırsın ve kartal serçe şahin vs diye yıllarca millete kakalarsın , yada bir markanın burda üretimini yaparsın .. İşte bu kadar .. Bizim arabamız ancak bu kadar olur .. Uçak üretmek bundan farklı mı olur sanıyorsun. Tam bi komedi

75 YILLIK DEJAVU! YERLİ UÇAK DURURKEN NEDEN YABANCI UÇAK?

1930’lu yıllarda uçak almak için halktan para toplanmasına karar verildi. Her ilden toplanan paralarla alınan uçaklara da, o ilin adı veriliyordu. Zengin işadamları tek başlarına uçak satın alarak devlete hibe ediyordu. Uçak satın almak için Sivaslı işadamı Nuri Demirağ’ın kapısı da çalındı. Para istediler… İtiraz etti. Günü kurtarmak için uçak satın almaktansa “ben uçak fabrikası kurmaya talibim” dedi. Bugün yerli otomobil için bir türlü bulunamayan babayiğit, o dönemde uçak üretmek için gönüllüydü.

O ana kadar kimsenin aklının ucundan geçmeyen bu düşünce için hemen çalışmalara başlandı. Nuri Demirağ’a göre,  göklerine hakim olamayan milletler, yerlerde sürünmeye, yerin dibinde çürümeye mahkumdu.

Nuri Demirağ,  mühendis ve teknisyenlerle seyahatlere çıktı.  Almanya, Çekoslovakya ve İngiltere’deki uçak fabrikalarını gezdi. Fabrikaları geziyordu ancak Avrupa ve ABD’nin kullandığı uçak modellerinin kopyasını yapmak istemiyordu. Özgün bir tasarım geliştirme peşindeydi.

10 yıllık plan hazırlandı. Uçak üretim çalışmalarına başlandı. Türk Hava Kurumu da yerli uçak projesine destek için 10 tane eğitim uçağı ve 65 tane de planör siparişi verdi.

Yoğun ve meşakkatli çalışmalar sonunda Nu.D.38 ismini taşıyacak olan altı kişilik, çift motorlu, gövdesi alüminyum kaplama bir yolcu uçağı üretildi. Türk yapımı uçaklar tıkır tıkır uçuyordu. Türkler’in uçak üretmesi anında dünya kulislerinde konuşulmaya başladı. Birçok ülke bu girişimden rahatsız oldu. İngilizler, Almanlar ve ABD’liler gelişmelerden ciddi anlamda kaygı duyuyordu. 

Türkiye’ye temsilci gönderdiler. Projenin bir şekilde önüne geçilmesi gerekiyordu.

Bir anda ne olduysa Türk Hava Kurumu, yerli üretim uçak siparişlerini “ Şartlara uymuyor” gerekçesiyle iptal etti. Gitti Fransızlardan Henrio uçaklarını satın aldı. Nuri Demirağ, siparişlerin iptal edilmemesi için  ne kadar uğraştıysa da bir türlü sonucu değiştiremedi. Uçak satamayan ve ekonomik açıdan zora düşen fabrika kapanmak zorunda kaldı.

Bu olayın üzerinden 75 yıl geçti. Bu kez hizmet süreleri dolacak T-37 tipi uçakların yerine üretilen yerli tasarım Hürkuş uçağı eğitim filosunda yerini almak için gün sayıyordu. Tam o sırada  Türk Hava Kuvvetleri, Güney Kore üretimi KT-1 uçağı sipariş etti. Dejavu gibi! Acaba aynı senaryo bir kez daha mı sahneleniyordu?

Bugünkü olayda tek tesellimiz şu ki, Türk Hava Kurumu, yerli uçak siparişlerini tamamen iptal etmişti. Ancak bugün Türk Hava Kuvvetleri, yerli uçak siparişini iptal etmedi, o uçaklar teslim alınıncaya kadar ihtiyaçtan ötürü başka uçak sipariş vermek zorundaydı.

 Türk Hava Kuvvetleri, gerçekten ihtiyacı olduğu için sipariş vermiş olabilir. Ancak  sipariş ettiği uçaklarla Hürkuş’un hemen hemen aynı tarihlerde teslim alınmaya başlanacağını (2017-2018)düşündüğümüzde ihtiyacın çok da acil olmadığını anlayabiliyoruz.  

Dolayısıyla aklımıza öncelikle şu soru geliyor; Aynı tarihte servise girecek yerli uçak varken neden bir başka ülkeden uçak sipariş edildi?

Burada ortaya çıkacak algı şu: Ya Türkiye kendi ürettiği uçak projesine güvenmiyor ya da Hürkuş programına inanmıyor ki servise giriş tarihinde sarkma olmasına karşı bir başka ülkeden uçak sipariş ediyor.  Her iki algının da bu uçağı sipariş etmek isteyen ülkelerin sipariş kararlarını etkileyeceği kesin. Dolayısıyla bu algıyı en başında kırmak için birilerinin neden bu denli yüklü paralar ödenerek Kore'den eğitim uçağı alındığını  izah etmesi gerekmiyor mu?

75 YILLIK DEJAVU! YERLİ UÇAK DURURKEN NEDEN YABANCI UÇAK?

Facebook Yorum

Yorumlar

vatan sever ~ 4 yıl önce
Biz türkiyede yaşıyoruz bizim 3 mühendis öldürüldü bunlar abd nin uzay kilit sistemini çözen mühendisler abd ye gidiyorlar bir seminere katılıyorlar ve bir çok ülkeden teklifler geliyor birlikte çalışmaları için dudak uçuklatan rakam paralar teklif ediliyor bu 3 mühendise ama bu 3 insan teklifleri reddediyor kendi ülkelerine faydaları dokunsun diye ama ne yazıkki bu ülkeye faydaları dokunamadan 3de öldürülüp intahar süsü veriliyor ve hemen medyada kalmadan halk duymadan bu olayların üzeri kapatılıyor adli tıpta intahar olarak kayıtlara geçiyor bazı ülkelere kimler peşkeş çekiyor bu bir sır devletmi devletin içindeki hainlermi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ne öldürüldü ya ~ 4 yıl önce
2-3 yıl tecrübeli mühendisler onlar, ne çzödüler ALlahsen. Öldürüldülerse, yanlış hedeflerdi. :=) O bizim elektronik firmalarımızdaki ürünlerin çiplerine bakın TEXAS INSTRUMENTS yazıyor. Bana hikaye anlatmayın. Direksiyon AMERİKA'nın elinde,
thk ~ 4 yıl önce
ozmanout yerli üretim uçak yapacaktı yaaaaa....adamcağızı alıverdiler tühhh tühhhh :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
wolverine ~ 4 yıl önce
hocam bir kaynak gösterin lütfen, günlerdir arıyorum, korea joongang daily denen bir gazetede yazan bir haberden (ki bu haber de sadece googleda bulunuyor, siteden kaldırılmış) başka birşey bulamadım. isteyen için link; http://koreajoongangdaily.joins.com/news/article/article.aspx?aid=2997765 teşekkürler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Husnu ~ 4 yıl önce
Kendini hakli cikarmak için bilmislik yapanlara.Yapilir kardeşim yapilir.Hem de bal gibi yapilir.Bu ülkede bunu başarmak için alt yapi da üst yapi da var.Gençlere firsat verin bakin nasil projeler üretiyorlar görün.Akliniz şaşar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yerli Uçak ~ 4 yıl önce
Bugün üretilen uçaklara baktığınızda, tamamen üretildikleri ülkede üretilen parçalardan oluşmadıklarını görürsünüz. Bu yüzden yerli uçak üretmek zor ama imkansız değildir. 1-2 yılda olacak birşey değil elbette ama "Olmaz" diyip kestirip atmak bence yanlış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazıklar olsun ~ 4 yıl önce
Yıllar önce Nuri Demirağ'ın projesine yapılan sabotaj bugün Türk Hava Kuvvetleri tarafından kendi projemize yönelik yapılıyor. Bu kararları kimler veriyor anlayamıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CPT'na ~ 4 yıl önce
Daha araba üretemedik diye diye her projeyi ötelemek zorunda mıyız? Bir şeyi üretmenin koşulu bir başka şeyi üretmiş olmak mıdır? En başından bu düşünceyi kırmamız gerekiyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt ~ 4 yıl önce
Ah be güzel kardeşim !!! Daha kendi arabasını üretemeyen bir ülkenin "Kendi uçağını .." diye başlayan cümlesi komik olmuyor mu ???? Bugüne kadar olan ne ki ? Ya bir ülkede üretimi durmuş olan bir markanın üretim tesisini slır buraya taşırsın ve kartal serçe şahin vs diye yıllarca millete kakalarsın , yada bir markanın burda üretimini yaparsın .. İşte bu kadar .. Bizim arabamız ancak bu kadar olur .. Uçak üretmek bundan farklı mı olur sanıyorsun. Tam bi komedi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sefik ~ 4 yıl önce
Gecmiste yaptigimiz hatalar gelecege yönelik umutsuzluk hali icinde olmamizi getirmemeli. Sadece gecmisten ders alip o zamanlarda yaptigimiz hatalari tekrarlamamamiz lazim. Her halükarda üreten bir ülke konumuna gelmemiz gereklidir. Aksi takdirde gelismis ülkelerin hem malini satin almaya, onlari zengin edip kendimizi fakirlestirmeye, üstüne üstlük bir de onlar tarafindan alay konusu edilmeye devam ederiz. Kendimize güvenmeyip biz yapamayiz veya ancak bu kadar yapabiliriz dersek bu bizi bu güne kadar sömüren gelismis ülkelerin isine gelir. Cünkü kendimiz üretmedigimiz veya üretmeye girismedigimiz her seyi yine gidip onlardan almak durumunda kaliriz. Arastiran, üreten, kendi imkan ve kabiliyetlerine güvenen bir ülke olmamiz elzemdir.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000