09 Eylül 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • AZ İŞ ÇOK LAF işte
  • Bu uçak tucano ya çok benziyor
  • sayin yazarin yorumlarinda sunlar dikkatimi cekti, 'sertifikasyon ve pazar sorununu halledip ..' ne demek anlayamadim. Setifikasyonun kurallari var, EASA veya FAI uretim, tip vb sertifikasi alacaksiniz. bunlarin kurallari var. nesi halledilecek? yapilacaklar belli zaten. 'pazar sorunu' na gelince, acikcasi adam smith yanilmiyorsam 1776 yilinda yazmis, pazari siz yaratamazsiniz, ne kadar manipule etsenizde piyasa normal kosullarina donecektir. ne yani Turkler yeni ucak yapti diye dunyada pazarmi olusacak, insanlar kosup kosup ucakmi alacaklar. once bu sacma sapan mantigi birakmak gerekiyor. basit bir turpoprop ucak yap, egitimde tarim ilaclamada, yangin gozetleme, orman keyif vb gibi gorevlerde kullan hadi bunun toplam pazari orta vadede 100 olsun. butceni yap proje yap cik ortaya.kimsenin buna niyeti yok zaten gaz veriyorlar birbirlerine.inanmayalim bunlara. saygilarimla
  • HAdi Hadi Hadi Hadi, gaz cok:))) Mantik varmi? :(((

4 YILDIR NEREDEYDİNİZ?

Türkiye'nin 2023 vizyonunu ortaya koyan 11. Ulaştırma Şurası sona erdi. Bir önceki şura 4 yıl önce yapılmıştı. Zaman ne çabuk da geçiyor. Bu şurada aslında dejavu yaşadık diyebiliriz.  Tıpkı 4 yıl önce olduğu gibi bu şurada da, en önemli ve en çok ilgi çeken konu başlığı yerli uçak meselesiydi.

2009'daki şurada, TAI başta olmak üzere THY ve Teknik A.Ş gibi şirketler yerli uçak meselesini ciddi manada sahiplendi. Önce bir yol haritası çizildi. İhtiyaç belirlendi, kabiliyetler ortaya kondu.

Bakanlığın zorlamasıyla da olsa bir kaç kez yerli üreticilere hitaben yedek parça sergisi düzenlendi.  ( Bu serginin hangi amaca hizmet ettiğini hiç anlayamadım ama neyse) O gün şurada kürsüye çıkıp atıp tutanlar sonra birer birer ortadan kayboldu. Önce THY ve Teknik A.Ş, " Bu iş bizi aşar, biz kullanıcıyız" dedi. Haklılardı da ama siyasi şova alet olduktan sonra bu açıklamanın bir önemi yoktu! Sonra diğerleri... TAİ, TUSAŞ, Roketsan, Havelsan... Hepsi sus pus oldu.

4 yıl boyunca yerli uçak konusunda konuştuğumuz tek şey THK'nın 2014'te gökyüzüne çıkacak dedikleri ancak henüz yerde bile göremediğimiz küçük eğitim uçağıydı. O gün şurada konuşulan yerli uçak ile THK'nın üreteceğini söylediği eğitim uçağı birbirine kaynadı. Ne zaman yerli uçak konusu ne oldu denilse yardıma ya THK'nın yerli uçak projesi yetişti ya da Kore hediyesi Hürkuş...

Siyasi şovlar hep bu iki uçak üzerinden yapıldı.

Ve bugün yeni bir ulaştırma şurasını daha geride bıraktık. Koskoca 4 yılı işe yaramaz birkaç çalıştay ve ne amaca hizmet ettiği belirsiz parça sergisi fuarıyla geçirdi.2009'da 14 yıl sonrası için yerli uçak hedefi konulmuştu. 4 yıl geride kaldı. Geçen sürede elde var hiç. Şimdi çıkıp aynı figürler bir kez daha yerli uçağı can yeleği sayıp ona sarılıyor. Demezler mi şimdi, koskoca 4 yıldır neredeydiniz?

4 yıl kaybedildi ama hiçbir şey için geç değil. Önümüzde 10 yıl gibi bir süre var. Aslında zaman çok önemli değil. Bu işi ciddiye alıp bir yerinden başlamak, sertifikasyon ve pazar sorununu halledip belki de hali hazırdaki üretici şirketlerle ortaklıkla yola çıkmak en isabetli karardır.

Habertürk yazarı Güntay Şimşek'in de dikkat çektiği gibi, Türkiye'nin bu alandaki enerjisini rekabetin yoğun olduğu yolcu uçağı projesinde harcamak yerine alternatif ihtiyaçlara cevap verecek modellere odaklanması en akıllıcası olacaktır. Çünkü bugün yerli yolcu uçağı projesine başlanılsa Boeing'den 100, Airbus'tan 60 yıl geride yarışa dahil olacağız ve onlarla rekabet edeceğiz. O yüzden ABD ve İsrail ile birlikte en kabiliyetli olduğumuz insansız hava aracı, yangın söndürme uçağı veya eğitim uçağı modellerinde Türkiye'nin çok daha hızlı ve doğru yol alacağı düşüncesini yabana atmamak gerekir.

Umarız, 4 yıl sonraki Ulaştırma Şurası'nda geçen 4 yıldan çok daha fazla mesafe katetmiş oluruz.

4 YILDIR NEREDEYDİNİZ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

hani derlerya ~ 5 yıl önce
AZ İŞ ÇOK LAF işte

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Emre emre ~ 5 yıl önce
Bu uçak tucano ya çok benziyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kemal ~ 5 yıl önce
sayin yazarin yorumlarinda sunlar dikkatimi cekti, 'sertifikasyon ve pazar sorununu halledip ..' ne demek anlayamadim. Setifikasyonun kurallari var, EASA veya FAI uretim, tip vb sertifikasi alacaksiniz. bunlarin kurallari var. nesi halledilecek? yapilacaklar belli zaten. 'pazar sorunu' na gelince, acikcasi adam smith yanilmiyorsam 1776 yilinda yazmis, pazari siz yaratamazsiniz, ne kadar manipule etsenizde piyasa normal kosullarina donecektir. ne yani Turkler yeni ucak yapti diye dunyada pazarmi olusacak, insanlar kosup kosup ucakmi alacaklar. once bu sacma sapan mantigi birakmak gerekiyor. basit bir turpoprop ucak yap, egitimde tarim ilaclamada, yangin gozetleme, orman keyif vb gibi gorevlerde kullan hadi bunun toplam pazari orta vadede 100 olsun. butceni yap proje yap cik ortaya.kimsenin buna niyeti yok zaten gaz veriyorlar birbirlerine.inanmayalim bunlara. saygilarimla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hadil ~ 5 yıl önce
HAdi Hadi Hadi Hadi, gaz cok:))) Mantik varmi? :(((

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000