09 Eylül 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • AZ İŞ ÇOK LAF işte
  • Bu uçak tucano ya çok benziyor
  • sayin yazarin yorumlarinda sunlar dikkatimi cekti, 'sertifikasyon ve pazar sorununu halledip ..' ne demek anlayamadim. Setifikasyonun kurallari var, EASA veya FAI uretim, tip vb sertifikasi alacaksiniz. bunlarin kurallari var. nesi halledilecek? yapilacaklar belli zaten. 'pazar sorunu' na gelince, acikcasi adam smith yanilmiyorsam 1776 yilinda yazmis, pazari siz yaratamazsiniz, ne kadar manipule etsenizde piyasa normal kosullarina donecektir. ne yani Turkler yeni ucak yapti diye dunyada pazarmi olusacak, insanlar kosup kosup ucakmi alacaklar. once bu sacma sapan mantigi birakmak gerekiyor. basit bir turpoprop ucak yap, egitimde tarim ilaclamada, yangin gozetleme, orman keyif vb gibi gorevlerde kullan hadi bunun toplam pazari orta vadede 100 olsun. butceni yap proje yap cik ortaya.kimsenin buna niyeti yok zaten gaz veriyorlar birbirlerine.inanmayalim bunlara. saygilarimla
  • HAdi Hadi Hadi Hadi, gaz cok:))) Mantik varmi? :(((
  • yahu varsın bu gün olmasın, varsın 2013'te de olmasın. wright kardeşler ilk uçağı 1890larda havalandırdığında 10 yıl sonrasını bu uçağı nasıl satarım diyerek mi hareket etti acaba? bir icat başka bir icatı getirir, uçak yapayım derken ütü masası yaparsın uçaktan daha çok kazanırsın ama bir gün gelir uçak yapmışsın. teknoloji böylemi kalacak, bu günkü mevcut uçaklar mı uçacak 100 yıl sonra. neden sadece bu günü bu çağı düşlüyorsunuz, torunlarınızı, torunlarınızın torunlarını düşünmüyormusunuz. varsın bu gün yaptığınız uçak hemen uçmasın yada satmasın ama neden gelişmenize sebep olmasın.
  • Şu eğitim uçaklarını karıştırmayalım artık. airporthaberdeki güzide köşe yazarları bile karıştırırsa, halk ya da gazeteci ne yapsın... 1-THK'nın üretmeyi planladığı ultralight 2-TAI'nin özgün tasarımı Hürkuş 3-TAI'de uretilen Kore Tasarımı KT-1T bu üçü tamamen ayrı uçaklar...
  • Türkiye kadar sivil havacılıkta bakir bir pazar var mı? Uçağı halka üretirsen ülkemizde uçak alabilecek çok insan var. İnsanlar 100.000 avroluk Alman,Amerikan arabalarına biniyorlar. Ancak halkın içinden istekli kim varsa eğitip başta ÖZEL! pilot yapmak ve uçuş izni vermek gerekir. Bu ne Ulaştırma Bakanlığının işine geliyor, ne de Hava Kuvvetlerinin. Hava Kuvvetleri zaten havasahasında sivillerin gezmesine asla sıcak bakmadığı için özel pilotlarımız olamadı. Kendi emeklileride ticari pilot oldu problem kalmadı. Eldeki pilot bu kadar işte. Ya özel pilot yetiştirip halkın havacılığa girmesinin ve sevmesinin önünü açacaksınız yada bekleyeceksiniz birileri hava kuvvetlerinden erken emekli olsun gelip sektörde çalışsın. Pilotun yoksa uçağada ihtiyacın olmaz, hiç bir ülkenin bizim yapacağımız uçağı satın almaya ihtiyacı yok lazımsa adam kendine yapar zaten kimse aptal değil. Bizim gibi uçağa fazla ihtiyacı yoksa da bir düzine alır Amerika'dan kullanır. Senden niye alsınlar? Daha mı iyisin?
  • Yazının tamamını okudum . Katıldığım ve katılamdığım kısımlar var. Uçak üretme fikri hoş vede uzun vadede mutlaka olmalı. Güntay beyin dedikleri de doğru. Yolcu uçağı yapmanın " şimdilik " pekde anlamlı olmadığı konusuna katılıyorum. Özellikle yurt savunması için Saab ile olan işbirliği hızlandırılarak sonuca bağlanmalı. Gripen le başlayıp bunu geliştirerek yerel bir model ile devam edilebilir. Orta vadede zaten pilotsuz uçaklar olacak Anka daki tecrübe buraya aktarılabilinir.

4 YILDIR NEREDEYDİNİZ?

Türkiye'nin 2023 vizyonunu ortaya koyan 11. Ulaştırma Şurası sona erdi. Bir önceki şura 4 yıl önce yapılmıştı. Zaman ne çabuk da geçiyor. Bu şurada aslında dejavu yaşadık diyebiliriz.  Tıpkı 4 yıl önce olduğu gibi bu şurada da, en önemli ve en çok ilgi çeken konu başlığı yerli uçak meselesiydi.

2009'daki şurada, TAI başta olmak üzere THY ve Teknik A.Ş gibi şirketler yerli uçak meselesini ciddi manada sahiplendi. Önce bir yol haritası çizildi. İhtiyaç belirlendi, kabiliyetler ortaya kondu.

Bakanlığın zorlamasıyla da olsa bir kaç kez yerli üreticilere hitaben yedek parça sergisi düzenlendi.  ( Bu serginin hangi amaca hizmet ettiğini hiç anlayamadım ama neyse) O gün şurada kürsüye çıkıp atıp tutanlar sonra birer birer ortadan kayboldu. Önce THY ve Teknik A.Ş, " Bu iş bizi aşar, biz kullanıcıyız" dedi. Haklılardı da ama siyasi şova alet olduktan sonra bu açıklamanın bir önemi yoktu! Sonra diğerleri... TAİ, TUSAŞ, Roketsan, Havelsan... Hepsi sus pus oldu.

4 yıl boyunca yerli uçak konusunda konuştuğumuz tek şey THK'nın 2014'te gökyüzüne çıkacak dedikleri ancak henüz yerde bile göremediğimiz küçük eğitim uçağıydı. O gün şurada konuşulan yerli uçak ile THK'nın üreteceğini söylediği eğitim uçağı birbirine kaynadı. Ne zaman yerli uçak konusu ne oldu denilse yardıma ya THK'nın yerli uçak projesi yetişti ya da Kore hediyesi Hürkuş...

Siyasi şovlar hep bu iki uçak üzerinden yapıldı.

Ve bugün yeni bir ulaştırma şurasını daha geride bıraktık. Koskoca 4 yılı işe yaramaz birkaç çalıştay ve ne amaca hizmet ettiği belirsiz parça sergisi fuarıyla geçirdi.2009'da 14 yıl sonrası için yerli uçak hedefi konulmuştu. 4 yıl geride kaldı. Geçen sürede elde var hiç. Şimdi çıkıp aynı figürler bir kez daha yerli uçağı can yeleği sayıp ona sarılıyor. Demezler mi şimdi, koskoca 4 yıldır neredeydiniz?

4 yıl kaybedildi ama hiçbir şey için geç değil. Önümüzde 10 yıl gibi bir süre var. Aslında zaman çok önemli değil. Bu işi ciddiye alıp bir yerinden başlamak, sertifikasyon ve pazar sorununu halledip belki de hali hazırdaki üretici şirketlerle ortaklıkla yola çıkmak en isabetli karardır.

Habertürk yazarı Güntay Şimşek'in de dikkat çektiği gibi, Türkiye'nin bu alandaki enerjisini rekabetin yoğun olduğu yolcu uçağı projesinde harcamak yerine alternatif ihtiyaçlara cevap verecek modellere odaklanması en akıllıcası olacaktır. Çünkü bugün yerli yolcu uçağı projesine başlanılsa Boeing'den 100, Airbus'tan 60 yıl geride yarışa dahil olacağız ve onlarla rekabet edeceğiz. O yüzden ABD ve İsrail ile birlikte en kabiliyetli olduğumuz insansız hava aracı, yangın söndürme uçağı veya eğitim uçağı modellerinde Türkiye'nin çok daha hızlı ve doğru yol alacağı düşüncesini yabana atmamak gerekir.

Umarız, 4 yıl sonraki Ulaştırma Şurası'nda geçen 4 yıldan çok daha fazla mesafe katetmiş oluruz.

4 YILDIR NEREDEYDİNİZ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

hani derlerya ~ 5 yıl önce
AZ İŞ ÇOK LAF işte

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Emre emre ~ 5 yıl önce
Bu uçak tucano ya çok benziyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kemal ~ 5 yıl önce
sayin yazarin yorumlarinda sunlar dikkatimi cekti, 'sertifikasyon ve pazar sorununu halledip ..' ne demek anlayamadim. Setifikasyonun kurallari var, EASA veya FAI uretim, tip vb sertifikasi alacaksiniz. bunlarin kurallari var. nesi halledilecek? yapilacaklar belli zaten. 'pazar sorunu' na gelince, acikcasi adam smith yanilmiyorsam 1776 yilinda yazmis, pazari siz yaratamazsiniz, ne kadar manipule etsenizde piyasa normal kosullarina donecektir. ne yani Turkler yeni ucak yapti diye dunyada pazarmi olusacak, insanlar kosup kosup ucakmi alacaklar. once bu sacma sapan mantigi birakmak gerekiyor. basit bir turpoprop ucak yap, egitimde tarim ilaclamada, yangin gozetleme, orman keyif vb gibi gorevlerde kullan hadi bunun toplam pazari orta vadede 100 olsun. butceni yap proje yap cik ortaya.kimsenin buna niyeti yok zaten gaz veriyorlar birbirlerine.inanmayalim bunlara. saygilarimla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hadil ~ 5 yıl önce
HAdi Hadi Hadi Hadi, gaz cok:))) Mantik varmi? :(((

Yanıtla

Kalan karakter 1000
varsın... ~ 5 yıl önce
yahu varsın bu gün olmasın, varsın 2013'te de olmasın. wright kardeşler ilk uçağı 1890larda havalandırdığında 10 yıl sonrasını bu uçağı nasıl satarım diyerek mi hareket etti acaba? bir icat başka bir icatı getirir, uçak yapayım derken ütü masası yaparsın uçaktan daha çok kazanırsın ama bir gün gelir uçak yapmışsın. teknoloji böylemi kalacak, bu günkü mevcut uçaklar mı uçacak 100 yıl sonra. neden sadece bu günü bu çağı düşlüyorsunuz, torunlarınızı, torunlarınızın torunlarını düşünmüyormusunuz. varsın bu gün yaptığınız uçak hemen uçmasın yada satmasın ama neden gelişmenize sebep olmasın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hesap ~ 5 yıl önce
elindeki kaynaklar sinirsiz galiba? Yanlis hesap Bagdat'tan doner diye bir laf var
kaynak... ~ 5 yıl önce
Iyi o zaman. Tarlada hıyar yetiştirmeye devam.
eğitim uçakları ~ 5 yıl önce
Şu eğitim uçaklarını karıştırmayalım artık. airporthaberdeki güzide köşe yazarları bile karıştırırsa, halk ya da gazeteci ne yapsın... 1-THK'nın üretmeyi planladığı ultralight 2-TAI'nin özgün tasarımı Hürkuş 3-TAI'de uretilen Kore Tasarımı KT-1T bu üçü tamamen ayrı uçaklar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pazar kendinsin ~ 5 yıl önce
Türkiye kadar sivil havacılıkta bakir bir pazar var mı? Uçağı halka üretirsen ülkemizde uçak alabilecek çok insan var. İnsanlar 100.000 avroluk Alman,Amerikan arabalarına biniyorlar. Ancak halkın içinden istekli kim varsa eğitip başta ÖZEL! pilot yapmak ve uçuş izni vermek gerekir. Bu ne Ulaştırma Bakanlığının işine geliyor, ne de Hava Kuvvetlerinin. Hava Kuvvetleri zaten havasahasında sivillerin gezmesine asla sıcak bakmadığı için özel pilotlarımız olamadı. Kendi emeklileride ticari pilot oldu problem kalmadı. Eldeki pilot bu kadar işte. Ya özel pilot yetiştirip halkın havacılığa girmesinin ve sevmesinin önünü açacaksınız yada bekleyeceksiniz birileri hava kuvvetlerinden erken emekli olsun gelip sektörde çalışsın. Pilotun yoksa uçağada ihtiyacın olmaz, hiç bir ülkenin bizim yapacağımız uçağı satın almaya ihtiyacı yok lazımsa adam kendine yapar zaten kimse aptal değil. Bizim gibi uçağa fazla ihtiyacı yoksa da bir düzine alır Amerika'dan kullanır. Senden niye alsınlar? Daha mı iyisin?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
** ~ 5 yıl önce
Çok doğru tespitlerde bulunmuşsunuz katılıyorum.
Sözcü ~ 5 yıl önce
Yazının tamamını okudum . Katıldığım ve katılamdığım kısımlar var. Uçak üretme fikri hoş vede uzun vadede mutlaka olmalı. Güntay beyin dedikleri de doğru. Yolcu uçağı yapmanın " şimdilik " pekde anlamlı olmadığı konusuna katılıyorum. Özellikle yurt savunması için Saab ile olan işbirliği hızlandırılarak sonuca bağlanmalı. Gripen le başlayıp bunu geliştirerek yerel bir model ile devam edilebilir. Orta vadede zaten pilotsuz uçaklar olacak Anka daki tecrübe buraya aktarılabilinir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000