08 Nisan 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • ne kadar doğru yapmış tespiti. Atilayla Bahadır zaten tek yumurta ikizi... al birini vur ötekine. sende o tarafta ol kardeşim. biz ikisini de istemiyoruz. az kaldı konuyu tümden kapatacağız:-)
  • Sinus eğrisi gerçekleşecektir en tavanda iken dibe vurum yaşanacaktır.Öyle yada böyle üzgünüm diyeceğim ama değilim.Gören göz görür.
  • yazınız icin tebrik ederim kaleminize sağlık,Diğer bir site var, bahsettiğiniz kaptanın vakıf secimi ile ilgili gereksiz,haddini aşan ve ne yazdığını bilmiyen bir yazısı var.Ancak yazıya yaptığımız yorumları yayınlamıyan bir site var.İnsan biraz demokrat olur,okuyucunun yaptığı eleştirileri işine gelmediği icin yayınlamıyorlar bende size yazdım umarım siz yayınlarsınız.SENDİKA BAŞKANLIĞINA ADAY OLAN birinin,birde üstüne üstlük demokratik ve şeffaf olduğunu söyleyen bir gurubun(gurup hala varsa eğer) vakıf seciminde birilerinin yanında taraf olması nasıl bir demokrasi anlayışı pes doğrusu.Bu vakıf yönetimine kefil olmuştur Bahadır ALTAN bundan sonra bu konuda yaşanacak herşey onun üstüne yapışmıştır bundan kurtulamaz. Sendika grev asıyor,toplum nelerle uğraşıyor birde Bahadır ALTANA bakarmısnız,Tolunay AYGUT icin kalemşörlüğe soyunmuş yazık cok yazık.Bir insan bu kadarmı yanıltır toplumu.Selamlar
  • 1)is bulamayanlar var 2)is bulamadiklarindan degil ayarlarina gore is aradiklarindan.ozellikler yeni biten unvlerden degil o eski aklina gelen ilk bes unvden birinden ogrtmenlik mezunu -dort yillik ewt- kpds75 ales 81 3)seni haketmedn halde insanlara rezil edip terorist gibi damgalayip kolundan tutup kapi onune koyarlarsa cikmiyorm kardesm die inat edersin dimi?ha iste ondan!

305 EMEKÇİDEN NEMALANANLAR

Hava İş Sendikası'nda olağan genel kurul yaklaştıkça, yeni dönemde yönetimi almak veya yönetimde kalmak isteyenlerin davranışlarında da agresiflik artıyor. Hava İş'te olağan genel kurullar 4 yılda bir yapılıyor. Seçimden sonraki ilk üç yıl süt liman... Hem yönetim hem de birkaç hafta öncesine kadar kıyametler kopartan muhalifler, seçimin ertesi gününden itibaren derin bir sessizliğe gömülüyor. Son bir yıl ise fırtınalar kopuyor. Olimpiyatlarda 400 metre atletinin yarışın son 100 metresinde, temposunu iyice artırması ve varını yoğunu ortaya koyması gibi bir şey...

O üç yılda neler oluyor neler ama kimin umurunda!  Yarışı kaybeden atletler gibi bir sonraki olimpiyatların hesabını yapıyorlar... Mesela  THY'deki grev meselesini işveren lehine yorumlayanlar bugün protesto ediliyor ama aynı tür ve hatta daha sert yazılar o üç yıllık inziva günlerinde hiçbir tepki görmüyor.

Bir fotoğrafın haberde yanlış kullanılması bile sendika yönetimini sokağa dökebiliyorken seçim ertesi üç yılda neden benzer olaylara aynı tepkiler verilmiyor? Söz konusu süre zarfında sendika yönetiminden ziyade muhalefetin susuyor olması, samimiyetten uzak tutumların en açık göstergesidir. Sen seçim takvimine göre tepkini belirliyorsan bir sonraki seçimlerde bunların unutulacağını mı sanıyorsun? Mesela ben havacılıkta grev yasağı tartışmaları sırasında hiçbir muhalif grubu ortalıkta göremedim. Ortalıkta görünmekten kastım bir kaç kişinin gidip tepkilere destek vermesi değil, sistemli olarak sürece katılımın sağlanıp sağlanmadığını soruyorum. Bir ara işten atılanlardan nemalanmak için kıpırdanma oldu ancak onun sebebi de herkesin bildiği gibi pastadan mama kapmaktı! Kimi o mamayı yedi ,kimine ise ilahi adalet tecelli edince mama yemek kısmet olmadı!

305 kişinin işten atılması sonrası yaşanan süreçte neden sendikanın mevcut yönetimine destek verilmediğini az çok tahmin ediyoruz aslında. Çünkü eğer sendika 305 kişinin işe iadesini sağlayabilirse bu, mevcut yönetimin koltuğunu sağlamlaştırmak olacaktı! Hiç olur muydu, hele seçime az bir zaman kala? Samimiyetten uzak, menfaatleri ön planda tutan davranışlar bunlar... Menfaat deyince, geçen dönemde muhalif Gökkuşağı Hareketi'nin BDP tarzı bir organizasyon şemasıyla seçimlere katıldığını hepiniz anımsıyorsunuz. 'Tek bir başkan yok, eşbaşkanlar var' şeklinde söylemlerle 'lider' sıfatını reddediyorlar ve hatta profesyonel sendikacılığa karşı çıkıyorlardı. Lidersiz bir yapının Türkiye şartlarında iş yapmayacağını bile bile böyle bir yöntemin seçilmesini o dönem garipsesek de şimdi şimdi anlamlandırabiliyoruz. O gün profesyonel sendikacılığa karşı çıkanların bugün profesyonel sendikacılığa soyunduğu, üstelik bunu aynı çatı altında yaptığı göz önüne alındığında aklıma şu geliyor: Eğer son seçimlerde Gökkuşağı Hareketi sözcüsü Bahadır Altan son anda kimsenin o anada kadar görmediği, tanımadığı bir kadını 'sen başkan adayısın' diyerek ortaya atmasaydı ve daha etkin, daha popüler bir kişi olarak ortaya çıkabilseydi bugün yönetimde Atilay Ayçin yerine kendisi olabilir miydi?

Bence olasılık çok yüksekti. Bir oy farkla kaybedilen bir seçim için bu kritik tercihin faturası belki de muhalif kanat için bir dönem daha Ayçin yönetimine tepside servis gibi oldu. Peki ama neden öyle oldu? Çünkü o dönemde Bahadır Altan Pegasus Havayolları'nda pilot olarak uçuyordu ve profesyonel sendikayı tercih etmesi halinde alacağı paranın 4-5 katı  maaş alıyordu. O yüzden bu parayı kaybetmemek için bir başkasını öne sürdü. Geçen süreçte de sağlık sorunları sebebiyle pilotluktan azledilince tek hedef sendika yönetimi oldu. Çünkü o da biliyor ki şu anda kaybedebileceği hiçbir şey yok!...  Ancak bu süreçte onun kaybedeceği pek bir şey olmasa da onun kaybettiği birçok şey olduğu aşikar. Bölünmüş ve zayıflamış bir Gökkuşağı hareketinde, güçsüz kanatta yer alan Altan'ın çok fazla şansı olduğunu, kendi menfaatleri için işçilere sırtını çevirenleri işçilerin asla unutmayacağını düşünüyorum. Onlar unutmazlar biliyorum ama ben yine de hatırlatayım dedim...

Son bir not da THY yönetimine... THY’nin  işten çıkardığı 305 kişiyi yeniden işe başlatarak bu istismar silahını bazı kesimlerin elinden alması en doğru olanıdır. Türkiye’nin iç barışı sağlamak için bu geçiş döneminde elinden geleni fazlasıyla yaptığı bu dönemde THY’nin de bir iç barışa ihtiyacı olduğu bir zorunluluktur. Türkiye her konuda “ Akil Adam”  yöntemine baş vurmak zorunda da değildir. Umarım ki THY kendi iç dinamiklerini harekete geçirerek kangrene dönen bu konuyu çözüme kavuşturur.

305 EMEKÇİDEN NEMALANANLAR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (32)

herdem'e diyene ~ 5 yıl önce
ne kadar doğru yapmış tespiti. Atilayla Bahadır zaten tek yumurta ikizi... al birini vur ötekine. sende o tarafta ol kardeşim. biz ikisini de istemiyoruz. az kaldı konuyu tümden kapatacağız:-)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Experience ~ 5 yıl önce
Sinus eğrisi gerçekleşecektir en tavanda iken dibe vurum yaşanacaktır.Öyle yada böyle üzgünüm diyeceğim ama değilim.Gören göz görür.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sn yazar ~ 5 yıl önce
yazınız icin tebrik ederim kaleminize sağlık,Diğer bir site var, bahsettiğiniz kaptanın vakıf secimi ile ilgili gereksiz,haddini aşan ve ne yazdığını bilmiyen bir yazısı var.Ancak yazıya yaptığımız yorumları yayınlamıyan bir site var.İnsan biraz demokrat olur,okuyucunun yaptığı eleştirileri işine gelmediği icin yayınlamıyorlar bende size yazdım umarım siz yayınlarsınız.SENDİKA BAŞKANLIĞINA ADAY OLAN birinin,birde üstüne üstlük demokratik ve şeffaf olduğunu söyleyen bir gurubun(gurup hala varsa eğer) vakıf seciminde birilerinin yanında taraf olması nasıl bir demokrasi anlayışı pes doğrusu.Bu vakıf yönetimine kefil olmuştur Bahadır ALTAN bundan sonra bu konuda yaşanacak herşey onun üstüne yapışmıştır bundan kurtulamaz. Sendika grev asıyor,toplum nelerle uğraşıyor birde Bahadır ALTANA bakarmısnız,Tolunay AYGUT icin kalemşörlüğe soyunmuş yazık cok yazık.Bir insan bu kadarmı yanıltır toplumu.Selamlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafire ~ 5 yıl önce
1)is bulamayanlar var 2)is bulamadiklarindan degil ayarlarina gore is aradiklarindan.ozellikler yeni biten unvlerden degil o eski aklina gelen ilk bes unvden birinden ogrtmenlik mezunu -dort yillik ewt- kpds75 ales 81 3)seni haketmedn halde insanlara rezil edip terorist gibi damgalayip kolundan tutup kapi onune koyarlarsa cikmiyorm kardesm die inat edersin dimi?ha iste ondan!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000