18 Eylül 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Pilot ive KM ler sektor ortalamasinin cok uzerinde maaslarla sirketin kanini emiyor. Bu maaslar dusurulmeli. Bir de kalkip sabrimiz kalmadi gibi kustahca yorumlar yapiyorlar. Sirketi yonetmek kararlar almak size kalmadi. Ucaginiza binin gidin gelin begenmiyorsaniz LH ye katar a emirates e gecin. bu sirketin kiymetini bilen bir suru aday var kapida.
  • Sayin yazar kim bu omurgasiz dedikleriniz ?Isim ver bizde bilelim!
  • Ortalama 17.000 ucucu personelin 15.000'i sendikadan toplu istifa etse! Varligi da yoklugu da su asamadan sonra hic bir sey ifade etmeyen sendika acaba ne yapar?
  • Bence Kokpit ayrı bir sendika kursun sonra Boeing ve Airbus olarak farklı sendikalar kurulsun, sonra geniş gövde ve dar gövde sendikaları kurulsun, ardından fo sendikası kurulsun, sonra asker sivil kökenli pilotlar sendika kurulsun, sonra askerlerin kkk, hkk dkk kökenli olanların sendikası kurulsun, sonra sivil olanların AÜ, ayjet, vb sendikası kurulsun............. Hiç değişmeyen ve ötekileştiren ve antipatik bir kafa
  • ?
  • Bugün İzmir'deki skandal, haber değeri taşımıyor mu? Peki, tüm hakaret ve tehditlerine rağmen, bir kadının cesur direnişi? Yazık, çok yazık size
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Sayın editör, "Temennimiz, belaltı vuruşların olmadığı medeni şekilde bir seçim sürecinin yaşanması…"cümlenizi okuyunca biraz da olsa umutlanmıştım.ancak sizin ifadenizle (Hava İş Sendikası’nın en çok üyesi uçuş işletmede ve dolayısıyla onların sendikada diğerlerinden daha fazla temsil edilmeleri gerekiyor.) 15 bin kişinin bulunduğu bu guruba 300 kişilik kongrede 85 delege verilmesi en büyük belaltı vuruşu değil midir?.sendika yönetiminin neden böyle buyurduğu konusunda bu adil değil etik değil demenizi beklerdim.Ayrıca yazınızın son paragrafında Çarkcı Kaptan'a söyleyemediğiniz (çünki adı ortada üzerine yapışmaz ve cevap hakkı doğar değil mi?) tevatürlerinizi, magazin dedikodusu tarzında isim vermeden zeytin dalı grubundaki yol arkadaşlarımıza söylemeniz de sizin belaltı vuruşunuz olmuyor mu? İsim yok İspat yok delil yok.sadece dedikodu deyip de geçemeyeceğimiz "itibar erozyonuna uğramış ahlaki çöküntü içindeki bu omurgasızlar" cümlesi hakarettir.hem toplum nezdinde hem mahkemelerde.
  • Kokpitin ayrı sendikası olması lazım.Herkesin işi farklı sadece aynı ortamda çalışıyoruz.Herkes kendi hakkinı savunmali.
  • 15 bin üyesinin olduğu birimde seçim kaybediyorsa Sn Tatlıbal bir oturup düşünmeli nerde yanlış yapıyorum diye

3 bin 500 pilot ve kabinin iradesi çöpe mi gidecek?

Kasım ayındaki Hava İş Sendikası genel kurulu öncesinde delege seçimlerine bir göz atalım. Biliyorsunuz, şu ana kadar mevcut yönetim dışında sendika yönetimine bir aday daha var. THY’de kaptan pilot olarak görev yapan İskender Çarkçı’nın başını çektiği Zeytindalı  Hareketi...

Bir isim daha adaylık için konuşuluyordu ancak sendikacılığı süresince bütün vaktini ‘deveci armudu’ yemeye ayırdığından olsa gerek liste çıkaracak kadar çevre edinemediğinden o kişi seçimlere de giremedi.

Bu durumda, olağanüstü bir sürpriz olmazsa beyaz ve mavi listelerin yarışına tanıklık edeceğiz. Temennimiz, belaltı vuruşların olmadığı medeni şekilde bir seçim sürecinin yaşanması…

Bu hafta içerisinde tamamlanacak olan delege seçimlerinde bugün itibariyle Anadolu istasyonları, GİSAD, genel müdürlük ve uçuş işletmede sonuçlar ortaya çıktı.

Anadolu istasyonları ile birlikte tek başına en büyük delege grubu uçuş işletmeden geleceği için bu ikisinde güçlü olan seçimi alır götürür. Ancak Anadolu istasyonlarında mevcut yönetim istediğini alsa da uçuş işletmedeki seçimleri muhalif Zeytindalı Hareketi kazandı. Genel müdürlükten 16, GİSAD’dan 4 delege çıktığını düşünürsek uçuş işletmeden tek başına 85 delege çıkarılmasının önemini daha iyi kavrayabiliriz.

Peki diğer noktalarda liste dahi çıkarmayan Zeytindalı Hareketi, 85 delege ile seçime girerse ne yapabilir?

300 delegelik seçimde 85 delegenizin olmasının size seçimi kazandırmayacağı çok açık ortada. İki listenin yarışacağı seçimde 151 delegeyi alanın kazandığını farzettiğimizde Zeytindalı Hareketi’nin en az 66 delegeye daha ihtiyacı var. O halde Zeytindalı Hareketi bu 66 delegeyi nasıl çıkaracak?

Uçuş işletmedeki seçimler sonrası büyük farkla kazanan Zeytindalı Hareketi’nin bu başarısı zafer gibi karşılansa da ortada Zeytindalı açısından bir zafer olmadığı açık. Sadece yarışın ilk engelini aştı ama bir sonraki engeli aşmak için ne gibi bir planı var bunu Çarkçı kaptan ve ekibi dışında bilen de yok. En azından kendi adıma bu durumda Zeytindalı’nın 85 delege ile seçimde nasıl bir strateji izleyeceğini kestiremiyorum. Önceki bazı genel kurullarda olduğu gibi, delegelerin bir kısmına İstanbul’da felekten bir gece organize ederek ayartmak İskender Çarkçı gibi bir ismin başvuracağı bir yol gibi görünmüyor. Sadece projelerini anlatarak delegeleri el altından ikna yoluna gidebilir ancak bu şekilde kaç delegeye ulaşabilir ve ne kadar ikna edici olur orası da tartışılır.

Zeytindalı kanadında bunlar olurken Hava İş mevcut yönetimi, ringin ortasında rakibinin hamlesini bekleyen boksör edasıyla ilk hamleyi bekliyor. Hamle olmazsa maçı kazanacağı kesin çünkü… Rakibin mutlaka bir şeyler yapması gerekiyor ama bir taraf ağır siklet, diğer taraf sinek siklet… Tabi bunu delege sayısı açısından söylüyorum. Yanlış anlaşılmasın…

Zeytindalı mutlaka bir şeyler yapmalı ama ne? Hiçbir hamle yapmazsa ve 85 delege ile seçime girerse o delege seçimlerinde oy veren 3 bin 500 civarında pilot ve kabin memurunun iradesinin temsili nasıl sağlanacak? Burada bana göre sorulması ve üzerinde konuşulması gereken en önemli konu bu.

Biliyoruz ki, Hava İş Sendikası’nın en çok üyesi uçuş işletmede ve dolayısıyla onların sendikada diğerlerinden daha fazla temsil edilmeleri gerekiyor.  Peki ya Zeytindalı Hareketi genel kurulda kaybederse ne olacak? 3 bin 500 kişinin oyu çöpe mi gidecek? 15 bin kişinin bulunduğu bir grubu sadece Hava İş mevcut yönetiminin mavi listesine oy veren bin kişinin belirlediği isimler mi temsil edecek?

Bu noktada bütün egoları ve kavgaları bir kenara bırakarak Zeytindalı ile Hava İş mevcut yönetimi masaya oturabilir. Genel kurul öncesinde Hava İş yönetimi ve Zeytindalı Hareketi anlaşır  ve mevcut haliyle genel kurulda kazanma şansı bulunmayan Zeytindalı Hareketi’nin belirleyeceği en az üç uçucu personel Hava İş yönetim kuruluna sokulursa Çarkçı kaptan kaybederken seçimi kazanmış olur. Çünkü öbür durumda yönetimi alma şansı hiç yok. Eğer bu yol tercih edilirse en azından 3 bin 500 oy verenin temsil edilmesini sağlayabilir. Olmaz demeyin, bal gibi de olur!

Bu arada Çarkçı kaptanın şahsı ile ilgili en küçük kötü bir ifade duymadım. Tam aksine bazı dostlarımın çok iyi referans verdiğini de söyleyebilirim. Ancak etrafındaki bazı isimler için aynı şeyi söylemem mümkün değil. O isimlerin bugüne kadar kimlerin yanında yer aldılarsa hep kaybettiklerini de Çarkçı kaptan çok iyi biliyordur.  Çarkçı kaptanın itibar erozyonuna uğramış ahlaki çöküntü içindeki bu omurgasızların sektörün içinde pozisyon alma gayretlerine alet olmayacağını umuyorum.

3 bin 500 pilot ve kabinin iradesi çöpe mi gidecek?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (81)

Yuksek Maaslar ~ 1 yıl önce
Pilot ive KM ler sektor ortalamasinin cok uzerinde maaslarla sirketin kanini emiyor. Bu maaslar dusurulmeli. Bir de kalkip sabrimiz kalmadi gibi kustahca yorumlar yapiyorlar. Sirketi yonetmek kararlar almak size kalmadi. Ucaginiza binin gidin gelin begenmiyorsaniz LH ye katar a emirates e gecin. bu sirketin kiymetini bilen bir suru aday var kapida.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ha sektör ~ 1 yıl önce
Kendini akıllı zanneden insanlar için gerçekten çok üzülüyorum. Düşünsenize geri zekalı ve bundan sadece onun haberi yok.
Cehalet ~ 1 yıl önce
O zaman sen de gel ülkende yaşa yurtdışında yaşayacağına beyefendi! Çok maaş alıyorlarmıs. Hadi ordan.
Omurgasiz? ~ 1 yıl önce
Sayin yazar kim bu omurgasiz dedikleriniz ?Isim ver bizde bilelim!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Olamaz mi olabilir! ~ 1 yıl önce
Ortalama 17.000 ucucu personelin 15.000'i sendikadan toplu istifa etse! Varligi da yoklugu da su asamadan sonra hic bir sey ifade etmeyen sendika acaba ne yapar?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Harekat ~ 1 yıl önce
Bence Kokpit ayrı bir sendika kursun sonra Boeing ve Airbus olarak farklı sendikalar kurulsun, sonra geniş gövde ve dar gövde sendikaları kurulsun, ardından fo sendikası kurulsun, sonra asker sivil kökenli pilotlar sendika kurulsun, sonra askerlerin kkk, hkk dkk kökenli olanların sendikası kurulsun, sonra sivil olanların AÜ, ayjet, vb sendikası kurulsun............. Hiç değişmeyen ve ötekileştiren ve antipatik bir kafa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Canım yaa ~ 1 yıl önce
Zincirleme bölünmeyi savunan tek hücreli amip gibi yazmışsın ama eşeğili üremeyi pek bilmiyorsun galiba.
Sn Herdem ~ 1 yıl önce
?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sn. Herdem ~ 1 yıl önce
Bugün İzmir'deki skandal, haber değeri taşımıyor mu? Peki, tüm hakaret ve tehditlerine rağmen, bir kadının cesur direnişi? Yazık, çok yazık size

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nerdeeee ~ 1 yıl önce
Siz hiç Herdem'in öyle şeyler yazdığını gördünüz mü?
Delege-1 ~ 1 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
s.ö.z. ~ 1 yıl önce
Sayın editör, "Temennimiz, belaltı vuruşların olmadığı medeni şekilde bir seçim sürecinin yaşanması…"cümlenizi okuyunca biraz da olsa umutlanmıştım.ancak sizin ifadenizle (Hava İş Sendikası’nın en çok üyesi uçuş işletmede ve dolayısıyla onların sendikada diğerlerinden daha fazla temsil edilmeleri gerekiyor.) 15 bin kişinin bulunduğu bu guruba 300 kişilik kongrede 85 delege verilmesi en büyük belaltı vuruşu değil midir?.sendika yönetiminin neden böyle buyurduğu konusunda bu adil değil etik değil demenizi beklerdim.Ayrıca yazınızın son paragrafında Çarkcı Kaptan'a söyleyemediğiniz (çünki adı ortada üzerine yapışmaz ve cevap hakkı doğar değil mi?) tevatürlerinizi, magazin dedikodusu tarzında isim vermeden zeytin dalı grubundaki yol arkadaşlarımıza söylemeniz de sizin belaltı vuruşunuz olmuyor mu? İsim yok İspat yok delil yok.sadece dedikodu deyip de geçemeyeceğimiz "itibar erozyonuna uğramış ahlaki çöküntü içindeki bu omurgasızlar" cümlesi hakarettir.hem toplum nezdinde hem mahkemelerde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ff ~ 1 yıl önce
Kokpitin ayrı sendikası olması lazım.Herkesin işi farklı sadece aynı ortamda çalışıyoruz.Herkes kendi hakkinı savunmali.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kokpit olmaz ~ 1 yıl önce
Çünkü sendikalar kanununa göre işyeri barajı %50nin bir fazlası. Bu da 10500 ÜYE gerekli demek. Kokpit sayısi 5bin. Nasıl olacak cahilcim? Yani kabinsiz olmaz. Kabinle de olmaz çünkü kabindekilerinki yemez. baska bir sendikaya ge-ce-mez. Secim günü 10kişi uçuşa gidecektik. 3 kişi oy kullandı. Dedim ki niye kullanmiyorsunuz? Dediler ki... ya bisey olursa..... YANİ YAŞASIN TATLIBAL DİYECEKSİN BEBEM.
Yeni bir sendika ~ 1 yıl önce
Kabin greve cikarken kokkpit neredeydi diye sorarlar adama.Bu dusunceleri geciniz lutfen. Bugun atilabilecek en saglam adim kabin ve kokpitin birlikte sendika kurmalaridir. 15bin kisiden 12bini en az bu sendikaya gececektir emin olun. Bundan hic kuskum yok. Cunku insanlarin artik burasina geldi resmen. Varsin o 3 bin kisi de gecmesin. Kendileri bilir.
15 bin ~ 1 yıl önce
15 bin üyesinin olduğu birimde seçim kaybediyorsa Sn Tatlıbal bir oturup düşünmeli nerde yanlış yapıyorum diye

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000